نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله

نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله

نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله ، اگر مخاطبان خود را نمی شناسید، نمی توانید محصولی بسازید که آنها عاشقش شوند. برای به حداکثر رساندن شانس موفقیتتان، قبل از تصمیم گیری در مورد محصول، تحقیق درباره کاربران بسیار مهم است. پژوهش کاربری فرایند درک نیازها، خواسته ها و رفتارهای کاربر با استفاده از روش های متفاوت جمع آوری نظرات و مشاهدات است. این بخشی اساسی از کار طراح UX و بخش اصلی فرایند طراحی تجربه کاربری است. در حقیقت، تحقیقات تجربه کاربری نقطه شروع برای هر پروژه ای است – و در فرآیند طراحی UX اولین مرحله می باشد، زیرا بدون یک تحقیق مناسب، طراحی محصول تنها می تواند بر اساس تجربیات و مفروضات شخصی طراح باشد، که این نوع طراحی کم اهمیت است. ساخت یک محصول بدون تحقیقات مناسب کاربری، مانند ساختن یک خانه بدون پایه ای محکم و حساب شده است.

نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله
نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله – تزیسمی

فهرست مطالب

طرح تحقیق UX چیست؟- نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله

یک طرح تحقیقاتی – که نباید با یک استراتژی تحقیقاتی UX اشتباه گرفته شود – طرحی است برای هدایت پروژه های تحقیقاتی تجربه کاربری فردی (UX).

برنامه ریزی از قبل با یک برنامه تحقیقاتی می تواند به تعیین انتظارات، تعریف اهداف و اطمینان از اینکه همه در یک صفحه هستند کمک کند. از نظر قالب، طرح پژوهشی به سادگی سندی است که به عنوان یک نمای کلی عمل می کند و به شروع پروژه کمک می کند. باید به طور مشترک ایجاد شود و با سهامداران کلیدی به اشتراک گذاشته شود تا همه اعضای تیم محصول بدانند چه انتظاری دارند.

تحقیق UX فرآیند جمع‌آوری بینش در مورد خواسته‌ها، نیازها و رفتار کاربران شما از طریق روش‌های مشاهده و بازخورد کاربر است.

بنابراین، چه چیزی را باید در برنامه قرار دهید؟

در برنامه تحقیقاتی UX چه چیزی باید گنجانده شود؟- نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله

در غذاهای فرانسوی، مفهوم mise en place که به معنای «در جای خود قرار دادن» ترجمه می‌شود، به سرآشپزها این امکان را می‌دهد که قبل از پختن، فضای کاری خود را با تمام مواد مورد نیاز برنامه‌ریزی و تنظیم کنند.

در تحقیق، ایجاد یک طرح تحقیقاتی با مراحل کلیدی که باید طی کنید به شما کمک می کند تا یک مطالعه تحقیقاتی موفق را انجام دهید. برنامه شما باید شامل اطلاعات کامل در مورد اهداف، روش شناسی، استخدام شرکت کنندگان، خلاصه و گزارش باشد. یک طرح تحقیقاتی نه تنها به شما به عنوان یک محقق کمک می کند، بلکه به همسو کردن ذینفعان کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که همه با جدول زمانی، اهداف و محدوده پروژه آشنا هستند.

پیج بنت، مدیر تحقیقات طراحی در Dropbox توضیح می‌دهد: «مهم است که قبل از شروع، مطمئن شوید که ذینفعان شما از نظر محدوده، جدول زمانی و اهداف در یک صفحه هستند.

مزایای طرح تحقیق UX- نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله

ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX می تواند به شما کمک کند تا فرآیند تحقیق را ساده کنید و ذینفعان را در همان صفحه نگه دارید. برنامه ریزی تحقیقات تجربه کاربر مزایای متعددی دارد، از جمله:

. تقویت همسویی یک طرح تحقیقاتی UX تضمین می کند که کل تیم در مورد اهداف، جدول زمانی و انتظارات پروژه واضح است و یک سند مرجع برای نگه داشتن همه در یک صفحه ارائه می دهد.
. به اهداف UX خود برسید. یک برنامه تحقیقاتی مستحکم به شما کمک می کند متمرکز و در مسیر خود بمانید. به شما و تیمتان هدف سطح بالای شما را یادآوری می کند و پیشرفتی که انجام داده اید را تصدیق می کند.
. مشارکت ذینفعان یک برنامه مکتوب راه بسیار خوبی برای مشارکت دادن ذینفعان در پروژه تحقیقاتی و تبدیل آنها به شرکت کنندگان فعال به جای ناظران منفعل است.

چگونه یک برنامه تحقیقاتی UX بنویسیم؟

در بخش‌های زیر، یک راهنمای گام به گام کوتاه برای ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX به اشتراک می‌گذاریم:

1. بیان مسئله را تعریف کنید
2. اهداف خود را مشخص کنید
3. روش تحقیق درست را انتخاب کنید
4. شرکت کنندگان را جذب کنید
5. خلاصه را آماده کنید
6. جدول زمانی را تعیین کنید
7. نحوه ارائه یافته های خود را مشخص کنید

مرحله 1: بیان مسئله را تعریف کنید

اولین قدم برای ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX این است که آنچه را که می خواهید با تحقیق به دست آورید و بیان مشکل را مشخص کنید. برای پیج بنت، مدیر تحقیقات طراحی، این فرآیند با نشستن با سهامداران، نگاه کردن به فضای مشکل و یادگیری در مورد آنچه قبلاً می‌دانند آغاز می‌شود.

شما می توانید از روش های مختلفی برای شناسایی بیانیه مشکل استفاده کنید، مانند مصاحبه با سهامداران، جلسات تیم یا تجزیه و تحلیل داده های فعلی. دانستن اینکه چه داده هایی در حال حاضر وجود دارد – و آنچه هنوز باید بدانید – مرحله اول ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX خوب است.

بیانیه مشکل باید توضیح دهد که پروژه در مورد چه چیزی است و اطلاعات زمینه ای در مورد پروژه ارائه دهد. این کمک می کند تا محدوده تحقیق را با نتایج و اهداف روشن تعریف کنیم، که گام بعدی است که به آن نگاه خواهیم کرد.

مرحله 2: اهداف خود را مشخص کنید

ارتباط نزدیکی با مرحله یک بالا، زمانی که بیانیه مشکل را شناسایی کردید، به اهداف تحقیق فکر کنید: چه کاری انجام می‌دهید، چرا آن را انجام می‌دهید، و چه انتظاراتی از فرآیند تحقیق UX دارید.

فلسفه ای که Sinéad استفاده می کند این است که با هدف نهایی در ذهن شروع کند. او می گوید: «شما به هدف نهایی تحقیق خود فکر می کنید و سؤال می کنید. علاوه بر این، تعیین اهداف روشن به شما کمک می کند تا محدوده پروژه و سؤالاتی را که باید به آنها پاسخ دهید، تعریف کنید. اگر دامنه بیش از حد گسترده باشد، همه چیز و همه چیز به یک سؤال تحقیقاتی تبدیل می شود – که برای مدیریت آن بسیار طاقت فرسا می شود.

در اینجا چند سوال وجود دارد که به شما کمک می کند تا اهداف تحقیق درست را تنظیم کنید و تصمیمات بهتری بگیرید:

. “با این اطلاعات چه کار خواهی کرد؟”
. “چه تصمیماتی قرار است اطلاع رسانی کند؟”
. “چگونه می خواهید از این بینش ها استفاده کنید؟”

تمرین مفید دیگری که به شما در شناسایی اهداف تحقیق کمک می کند، روش پنج چرایی است که شما را قادر می سازد تا به هسته اصلی یک مشکل برسید. قبل از شروع فرآیند طراحی از این رویکرد استفاده کنید و سوالاتی مانند این بپرسید:

. “کاربرانی که این را برای آنها طراحی می کنید چه کسانی هستند؟”
. “آنها چه مشکلات و نیازهایی دارند؟”
. “نقاط درد استفاده از محصول چیست؟”
. “چرا آنها از آن استفاده نمی کنند؟”

این به شما کمک می کند تا سوالاتی را که می خواهید به آنها پاسخ دهید و اهداف پروژه را شناسایی کنید، کار خود را به عنوان یک محقق آسان تر و موثرتر می کند.

تعیین اهداف مناسب در این مرحله به شما کمک می کند تا اهداف موثری را تعیین کنید و شما را برای پروژه تحقیقاتی آماده کنید.

برخی از اهداف مثال ممکن است:

. بیاموزید که کاربران چه زمانی با وب سایت/برنامه شما تعامل دارند
. بدانید که چرا کاربران به وب سایت/برنامه شما باز می گردند (یا نه).
. وب‌سایت‌ها/برنامه‌هایی را که کاربران از آن استفاده می‌کنند، کشف کنید
. نقاط دردناک یا چالش‌هایی را که کاربران هنگام تعامل با وب‌سایت/برنامه شما پیدا می‌کنند، کشف کنید
. علایق کاربر را به ویژگی‌های بالقوه وب‌سایت/برنامه‌تان در اولویت قرار دهید

مرحله 3: روش تحقیق مناسب را انتخاب کنید

انتخاب روش های تحقیق مناسب به اهداف تعیین شده، مرحله طراحی که در فرآیند توسعه هستید و محدودیت ها، منابع و جدول زمانی پروژه بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر در ابتدای فرآیند طراحی هستید، یک روش تحقیق مولد مانند مصاحبه با کاربر یا مطالعات میدانی به شما کمک می کند تا بینش جدیدی در مورد مخاطب هدف ایجاد کنید. یا اگر نیاز به ارزیابی عملکرد یک طراحی جدید با کاربران قبل از دست زدن دارید، می‌توانید تست‌های قابلیت استفاده را برای دریافت بینش‌های طراحی عملی انجام دهید.

استفاده از الگوهای تحقیقاتی UX می‌تواند یک میانبر عالی برای شروع تحقیقات شما باشد، یا می‌توانید الگوهای تحقیقاتی مختلف را مرور کنید تا ببینید چه روش‌هایی وجود دارد.

هر روش تحقیقی را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که به شما در دستیابی به اهداف تحقیقاتی‌تان کمک می‌کند و شواهد لازم را برای تصمیم‌گیری آگاهانه ارائه می‌دهد.

نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله
نحوه ایجاد یک طرح تحقیقاتی UX در 7 مرحله – تزیسمی

مرحله 4: شرکت کنندگان را استخدام کنید

هر طرح تحقیقاتی باید شامل اطلاعاتی در مورد شرکت کنندگانی باشد که قرار است با آنها مصاحبه کنید یا در مطالعات تحقیقاتی گنجانده شود.

تعیین اینکه شرکت کنندگان شما چه کسانی باید به اهدافی که تعیین کرده اید و سوالاتی که نیاز به پاسخ دارند برگردند. علاوه بر این، منابع موجود را نیز در نظر بگیرید: آیا پایگاه کاربری دارید که بتوانید از آن استفاده کنید و این داده ها را جمع آوری کنید، یا نیاز به استخدام شرکت کنندگان خارجی دارید؟

هنگام انتخاب شرکت کنندگان، مطمئن شوید که آنها همه شخصیت های هدف شما را نشان می دهند. اگر افراد مختلف از محصول خاصی استفاده می کنند، باید مطمئن شوید که افرادی که در مورد آنها تحقیق می کنید این شخصیت ها را نشان می دهند.

این مرحله از طرح باید شامل اطلاعاتی در مورد تعداد مورد نیاز شرکت کننده نیز باشد. تعداد شرکت‌کنندگان بر اساس روش‌های مورد استفاده و نوع پروژه متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که برای اطمینان از نتایج به چند نفر نیاز دارید تا اطلاعات کافی به دست آورید.

نمونه ای از استخدام شرکت کننده ممکن است به شرح زیر باشد:

. استفاده از ابزار استخدام آنلاین برای یافتن شرکت کنندگان
. قرار دادن تبلیغات فیزیکی یا دیجیتالی در فضاهایی که مربوط به محصول و کاربر شماست
. ارتباط با کاربران فعلی محصول شما
. استفاده از شرکت‌کنندگانی که قبلاً با آنها تحقیق کرده‌اید

مرحله 5: خلاصه را آماده کنید

مؤلفه بعدی طرح تحقیق، تعریف مختصر یا راهنما برای جلسات تحقیقاتی خود است که در طول مصاحبه با کاربر، مطالعات میدانی یا جلسات حضوری از آن استفاده خواهید کرد. خلاصه به شما یادآوری می کند که چه سؤالاتی را بپرسید و جلسات را در مسیر خود نگه دارید.

خلاصه باید شامل مقدمه، سؤالات مصاحبه و پیام بیرونی باشد.

مقدمه پیام کوتاهی است که قبل از شروع جلسه به شرکت کنندگان می گویید و به عنوان شروع کننده مکالمه است. در مرحله بعد، سؤالاتی را که در طول جلسات از شرکت کنندگان خواهید پرسید، اضافه کنید. اینها می توانند نمونه سوالاتی باشند که به هدایت مصاحبه ها و اطمینان از آمادگی شما کمک می کند.

در نهایت، پیام بیرونی آنچه را که در پایان جلسه خواهید گفت، شامل مراحل بعدی، پرسیدن از شرکت‌کنندگان برای انجام تحقیقات آینده و تشکر از آنها برای وقت گذاشتن، بیان می‌کند.

مرحله 6: جدول زمانی را تعیین کنید

ایجاد جدول زمانی پروژه تحقیقاتی یک گام اساسی در ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX است. تخمین مدت زمان انجام پروژه تحقیقاتی و اینکه چه زمانی می توان یافته ها را انتظار داشت، ملاحظات ضروری در هر پروژه است.

حتی اگر دقیق نباشد، تعیین یک جدول زمانی تقریبی (به عنوان مثال، 2 تا 3 هفته) به شما امکان می دهد انتظارات ذینفعان از فرآیند و نتایج را مدیریت کنید.

مرحله 7: نحوه ارائه یافته های خود را مشخص کنید

در نهایت، تعیین اینکه چگونه یافته‌های پروژه خود را از ابتدا ارائه می‌کنید، تضمین می‌کند که آنها در سراسر سازمان تأثیرگذار و اجرا خواهند شد. برای مثال، می‌توانید در ابتدای پروژه تحقیقاتی جلسه‌ای ترتیب دهید تا یافته‌ها پس از نهایی شدن بررسی شوند. این یک انتظار واضح از ابتدا ایجاد می کند و به مردم اجازه می دهد تا بدانند که یک پروژه تحقیقاتی در حال حاضر در حال انجام است.

وقتی نوبت به اشتراک گذاری یافته های خود با تیم شما می رسد، ارائه اهمیت دارد. ضروری است به این فکر کنید که چگونه یافته های خود را به روش هایی که فراتر از یک گزارش تحقیقاتی است ارائه می دهید.

چند نمونه از روش هایی که می توانید نتایج خود را ارائه دهید عبارتند از:

. یک گزارش پی دی اف فیزیکی یا دیجیتالی با آمار و نکات کلیدی
. یک گزارش آنلاین تعاملی از سوالات تحقیق فردی و نتایج آنها
. ارائه ای که نتایج و یافته های شما را توضیح می دهد
. یک تخته سفید دیجیتال مانند Miro برای نمایش نتایج

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *