نحوه ایجاد طرح تحقیق

نحوه ایجاد طرح تحقیق

نحوه ایجاد طرح تحقیق ، اولین چیزی که مطرح می شود، طرح تحقیق یا انتخاب مسئله تحقیق است؟ اگر برای پاسخ به این سوال مشکل دارید، این راهنما را از سرویس نگارش پایان نامه ما بخوانید. هر مقاله پژوهشی مبتنی بر فرضیه، داده‌ها و روش‌شناسی است. اگرچه این موارد در دستورالعمل های استاد نوشته نشده است. به عنوان یک مجری مستقل تحقیق، از دانشجو انتظار می رود که بفهمد موضوع به چه نوع تحقیقی نیاز دارد. اگر پاسخ دادن به این سوال برایتان سخت است، نگران نباشید. در اینجا مروری بر طرح های تحقیق و اهداف آن ها است.

نحوه ایجاد طرح تحقیق
نحوه ایجاد طرح تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

تعریف طرح تحقیق- نحوه ایجاد طرح تحقیق

طرح تحقیق چارچوب روش ها و فنون تحقیق است که توسط محقق انتخاب می شود. این طرح به محققان اجازه می دهد تا روش های تحقیقی را که برای موضوع مورد نظر مناسب هستند، تطبیق دهند و مطالعات خود را برای موفقیت تنظیم کنند.

طرح موضوع تحقیق، نوع تحقیق ( تجربی، پیمایشی، همبستگی، نیمه تجربی، مروری) و همچنین نوع فرعی آن (طرح آزمایشی، مسئله تحقیق، توصیفی موردی) را تبیین می کند.

بهترین راه حل های طراحی تحقیق- نحوه ایجاد طرح تحقیق

اولویت های خود را در نظر بگیرید

بدون شک نگارش تحقیق و ایجاد طرح تحقیق فرآیندی پویا و پر از تغییرات و تعدیل است. اگرچه به نظر می رسد که سؤالات تحقیق شما باید یکی از عناصر ثابت باشد، اما با واقعیت فاصله زیادی دارد. هنگامی که شروع به ارزیابی منابع، زمان بندی و ارتباط هر سؤال تحقیق می کنید، ممکن است بخواهید تمرکز تحقیق خود را تغییر دهید. در هر صورت، این طبیعی است، تنظیمات در مرحله انجام مطالعه قابل قبول است. حتی این امکان وجود دارد که لیست نهایی سوالات تحقیق مقاله شما پس از انجام کلیه کارها تایید شود. مطمئن شوید که می دانید چگونه یک سوال تحقیق را به درستی تشکیل دهید.

بنابراین، فرآیند خود را با اولویت بندی اهداف خود شروع کنید. الزامات مربی و همچنین تمام عواملی که می توانند بر نمره شما تأثیر بگذارند را در راس آنها قرار دهید. این به شما کمک می کند تا ببینید محدودیت های شما چیست و به چه اهدافی باید دست پیدا کنید. در نهایت، شما تمام زمان و منابع موجود در جهان را برای صیقل دادن به مطالعه برای چندین سال ندارید. شما می خواهید آن را انجام دهید و با موفقیت انجام دهید.

نوع داده های مورد نیاز را تعیین کنید

در این مرحله، به شناسایی نوع تحقیقی که با آن سر و کار دارید، اعم از کیفی یا کمی، نزدیک می شوید. سؤالات تحقیق و اهدافی را که پیش نویس کرده اید تجزیه و تحلیل کنید و نحوه جمع آوری انتخاب را مشخص کنید. اگر قصد دارید تجربیات ذهنی شرکت کنندگان را تجزیه و تحلیل کنید، مطالعه ای را ترتیب دهید که بتوانید رفتارها را غیر از کیفی بودن تحقیق مشاهده کنید. اگر جمع‌آوری داده‌های شما با ارزیابی و اندازه‌گیری انجام شود، تحقیق شما کمی است.

نحوه جمع آوری داده ها- نحوه ایجاد طرح تحقیق

کل مقاله بر اساس داده هایی است که شما جمع آوری می کنید. قرار است پس از تجزیه و تحلیل داده ها، یافته ها را تفسیر کنید. بنابراین، مطمئن شوید که در مورد راه ها و ابزارهایی که قرار است استفاده کنید فکر کنید. توجه داشته باشید که کپی برداری از یافته های برخی تحقیقات در اینترنت سرقت ادبی است، بنابراین از این نوع وام گیری ها خودداری کنید، مورد توجه قرار می گیرند. در اینجا ابزارهایی وجود دارد که می توانند برای تحقیقات کمی و کیفی شما مورد استفاده قرار گیرند:

. روش انجام تحقیق مطالعه موردی (توجه داشته باشید که نتایج بسیار خاص و محدود خواهد بود زیرا مطالعه موردی به یک گروه کوچک، فرد یا رویداد محدود می شود).
. مصاحبه، پرسشنامه، نظرسنجی؛
. مشاهدات؛
. آزمایش.

نحوه ایجاد طرح تحقیق
نحوه ایجاد طرح تحقیق – تزیسمی

نحوه ایجاد طرح تحقیق در 7 مرحله

مرحله 1: بیان مسئله را تعریف کنید

اولین قدم برای ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX این است که آنچه را که می خواهید با تحقیق به دست آورید و بیان مشکل را مشخص کنید.

گاهی اوقات تمرینی به نام FOG که مخفف عبارت Fact, Observation, Guess است انجام می دهیم تا شکاف های بزرگ در دانش را شناسایی کنیم. ارزیابی آنچه می دانید سوالاتی را که هنوز دارید روشن می کند، که سپس به عنوان پایه و اساس پروژه تحقیقاتی UX عمل می کند.

شما می توانید از روش های مختلفی برای شناسایی بیانیه مشکل استفاده کنید، مانند مصاحبه با سهامداران، جلسات تیم یا تجزیه و تحلیل داده های فعلی. دانستن اینکه چه داده هایی در حال حاضر وجود دارد – و آنچه هنوز باید بدانید – مرحله اول ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX خوب است.

بیانیه مشکل باید توضیح دهد که پروژه در مورد چه چیزی است و اطلاعات زمینه ای در مورد پروژه ارائه دهد. این کمک می کند تا محدوده تحقیق را با نتایج و اهداف روشن تعریف کنیم، که گام بعدی است که به آن نگاه خواهیم کرد.

مرحله 2: اهداف خود را مشخص کنید

قبل از اینکه وارد اتاقی با کاربران و مشتریان خود شوید، باید هدفی را در ذهن داشته باشید.

ارتباط نزدیکی با مرحله یک بالا، زمانی که بیانیه مشکل را شناسایی کردید، به اهداف تحقیق فکر کنید: چه کاری انجام می‌دهید، چرا آن را انجام می‌دهید، و چه انتظاراتی از فرآیند تحقیق UX دارید.

اهداف، تمام سوالاتی را که قرار است در فرآیند مصاحبه از کاربران یا مشتریان خود بپرسید، هدایت می کنند.

فلسفه‌ای که سیناد از آن استفاده می‌کند این است که با هدف نهایی در ذهن شروع کند: «شما در مورد هدف نهایی برای تحقیق خود فکر می‌کنید و سؤال می‌پرسید». علاوه بر این، تعیین اهداف روشن به شما کمک می کند تا محدوده پروژه و سؤالاتی را که باید به آنها پاسخ دهید، تعریف کنید. اگر دامنه بیش از حد گسترده باشد، هر چیزی و همه چیز به یک سوال تحقیقاتی تبدیل می شود – که برای مدیریت آن بسیار طاقت فرسا می شود.

“مهمترین بخش تعیین اهداف این است که مطمئن شوید پروژه شما از خزش دامنه رنج نمی برد، که اغلب می تواند با تحقیق اتفاق بیفتد زیرا ذینفعان آن را فرصتی برای پرسیدن هر سوالی می بینند. این چالش برانگیز است، زیرا شما با داده‌های بسیار زیادی که نمی‌توانید از آن استفاده کنید سر و کار دارید و ممکن است هرگز از اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید استفاده نکنید.»

مرحله 3: روش تحقیق مناسب را انتخاب کنید

انتخاب روش های تحقیق مناسب به اهداف تعیین شده، مرحله طراحی که در فرآیند توسعه هستید و محدودیت ها، منابع و جدول زمانی پروژه بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر در ابتدای فرآیند طراحی هستید، یک روش تحقیق مولد مانند مصاحبه با کاربر یا مطالعات میدانی به شما کمک می کند تا بینش جدیدی در مورد مخاطب هدف ایجاد کنید. یا اگر نیاز به ارزیابی عملکرد یک طراحی جدید با کاربران قبل از دست زدن دارید، می‌توانید تست‌های قابلیت استفاده را برای دریافت بینش‌های طراحی عملی انجام دهید.

هر روش تحقیقی را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که به شما در دستیابی به اهداف تحقیقاتی‌تان کمک می‌کند و شواهد لازم را برای تصمیم‌گیری آگاهانه ارائه می‌دهد.

مرحله 4: شرکت کنندگان را استخدام کنید

هر طرح تحقیقاتی باید شامل اطلاعاتی در مورد شرکت کنندگانی باشد که قرار است با آنها مصاحبه کنید یا در مطالعات تحقیقاتی گنجانده شود.

تعیین اینکه شرکت کنندگان شما چه کسانی باید به اهدافی که تعیین کرده اید و سوالاتی که نیاز به پاسخ دارند برگردند. علاوه بر این، منابع موجود را نیز در نظر بگیرید: آیا پایگاه کاربری دارید که بتوانید از آن استفاده کنید و این داده ها را جمع آوری کنید، یا نیاز به استخدام شرکت کنندگان خارجی دارید؟

هنگام انتخاب شرکت کنندگان، مطمئن شوید که آنها همه شخصیت های هدف شما را نشان می دهند. اگر افراد مختلف از محصول خاصی استفاده می کنند، باید مطمئن شوید که افرادی که در مورد آنها تحقیق می کنید این شخصیت ها را نشان می دهند.

«اگر تحقیقات قبلی نشان داده است که ما می‌دانیم رفتار بین افرادی که از یک محصول در تلفن خود استفاده می‌کنند و تبلتشان بسیار متفاوت است، و من باید این تفاوت‌ها را بهتر درک کنم، مطمئن خواهم شد که شرکت‌کنندگان من شامل افرادی می‌شوند که از یک محصول در تلفن خود استفاده کرده‌اند. هر دو دستگاه.”

این مرحله از طرح باید شامل اطلاعاتی در مورد تعداد مورد نیاز شرکت کننده نیز باشد. تعداد شرکت‌کنندگان بر اساس روش‌های مورد استفاده و نوع پروژه متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که برای اطمینان از نتایج به چند نفر نیاز دارید تا اطلاعات کافی به دست آورید.

مرحله 5: خلاصه را آماده کنید

مؤلفه بعدی طرح تحقیق، تعریف مختصر یا راهنما برای جلسات تحقیقاتی خود است که در طول مصاحبه با کاربر، مطالعات میدانی یا جلسات حضوری از آن استفاده خواهید کرد. خلاصه به شما یادآوری می کند که چه سؤالاتی را بپرسید و جلسات را در مسیر خود نگه دارید.

خلاصه باید شامل مقدمه، سؤالات مصاحبه و پیام بیرونی باشد.

مقدمه پیام کوتاهی است که قبل از شروع جلسه به شرکت کنندگان می گویید و به عنوان شروع کننده مکالمه است. در مرحله بعد، سؤالاتی را که در طول جلسات از شرکت کنندگان خواهید پرسید، اضافه کنید. اینها می توانند نمونه سوالاتی باشند که به هدایت مصاحبه ها و اطمینان از آمادگی شما کمک می کند.

در نهایت، پیام بیرونی آنچه را که در پایان جلسه خواهید گفت، شامل مراحل بعدی، پرسیدن از شرکت‌کنندگان برای انجام تحقیقات آینده و تشکر از آن‌ها برای زمانی که می‌دهند، مشخص می‌کند.

مرحله 6: جدول زمانی را تعیین کنید

ایجاد جدول زمانی پروژه تحقیقاتی یک گام اساسی در ایجاد یک برنامه تحقیقاتی UX است. تخمین مدت زمان انجام پروژه تحقیقاتی و اینکه چه زمانی می توان یافته ها را انتظار داشت، ملاحظات ضروری در هر پروژه است.

حتی اگر دقیق نباشد، تعیین یک جدول زمانی تقریبی (به عنوان مثال، 2 تا 3 هفته) به شما امکان می دهد انتظارات ذینفعان از فرآیند و نتایج را مدیریت کنید.

مرحله 7: نحوه ارائه یافته های خود را مشخص کنید

در نهایت، تعیین اینکه چگونه یافته‌های پروژه خود را از ابتدا ارائه می‌کنید، تضمین می‌کند که آنها در سراسر سازمان تأثیرگذار و اجرا خواهند شد. برای مثال، می‌توانید در ابتدای پروژه تحقیقاتی جلسه‌ای ترتیب دهید تا یافته‌ها پس از نهایی شدن بررسی شوند. این یک انتظار واضح از ابتدا ایجاد می کند و به مردم اجازه می دهد تا بدانند که یک پروژه تحقیقاتی در حال حاضر در حال انجام است.

وقتی نوبت به اشتراک گذاری یافته های خود با تیم شما می رسد، ارائه اهمیت دارد.

“من متوجه شده ام که اگر به موقع برنامه ریزی نکنم تا این اتفاق بیفتد، می توانم آن را به راحتی در یک سند کاغذی رها کنم. شما می خواهید یافته های شما تاثیرگذار و اجرا شود و این کار نیاز دارد.

نحوه ایجاد طرح تحقیق
نحوه ایجاد طرح تحقیق – تزیسمی

نحوه تجزیه و تحلیل داده ها- نحوه ایجاد طرح تحقیق

آیا در تحلیل الگوهای رفتاری و اندازه گیری ها تفاوتی وجود دارد؟ مطمئناً بسته به داده هایی که با آنها سروکار دارید، رویکرد شما به تحلیل متفاوت خواهد بود.

تجزیه و تحلیل داده های کمی

انتخاب تحلیل کمی به این معنی است که شما در تلاش برای شناسایی برخی آمار توصیفی (محدوده، فراوانی و غیره) هستید. این نوع داده ها از طریق نظرسنجی، مصاحبه، نظرسنجی که شامل ارقام ریاضی (رتبه بندی، سوالات چند گزینه ای و غیره) است، جمع آوری می شود.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

با تحلیل کیفی، اصل تفسیر اعمال می شود. بر اساس داده‌های دریافتی از مشاهدات یا آزمایش‌ها، محقق به ارائه توضیحات، نتیجه‌گیری و تفسیر یافته‌ها می‌پردازد.

نوشتن پروپوزال تحقیق شما

دلایل فراوانی وجود دارد که چرا پروپوزال تحقیق بخشی اجتناب ناپذیر از پایان نامه یا پایان نامه است. یک پروپوزال تحقیق با یک مسئله تحقیق شروع می شود. بر اساس مسئله تحقیق، صورت‌بندی بیان مسئله است که می‌توان آن را متشکل از یک سؤال تحقیق و یک هدف تحقیق در نظر گرفت. یک سوال و هدف تحقیق واضح کل پروژه تحقیقاتی، از جمله تجزیه و تحلیل داده ها را هدایت می کند. پرسیدن سؤالات پژوهشی مرتبط برای جمع‌آوری داده‌های درست و در نتیجه ارائه تحلیل با ورودی‌های لازم برای پاسخ‌دهی نهایی به سؤالات تحقیق ضروری است. پاسخ به سوال تحقیق دانش است. هدف تحقیق نشان می دهد که دانش به دست آمده برای چه چیزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر، چرا پاسخ به سوال تحقیق ارزش دارد؟ فایده کل تلاش چیست؟ مهم است که سؤال تحقیق و هدف تحقیق مطابقت داشته باشند. برای شروع، اعتبار مقاله شما را فراهم می کند. به سوالات پاسخ می دهد:

. در مورد چه چیزی تحقیق می کنید؟
. دلایل و نیاز این تحقیق چیست؟
. برنامه شما برای دستیابی به تمام اهداف

دستورالعمل های گام به گام را برای تکمیل روش بنویسید. به یاد داشته باشید که این مقاله برای مخاطبان دانشگاهی که با فرآیندهای رشته شما آشنا هستند نوشته شده است. همه فرآیندها و اطلاعات حیاتی را شامل شود، اما نگران توضیحات دقیق رویه‌های رایج نباشید، مگر اینکه برای یادداشت‌های خود به آن‌ها نیاز داشته باشید.

کارتو چک کن. این ایده عاقلانه ای است که از همتایان بخواهید طرح تحقیق شما را قبل از اجرا یا ارائه مقاله بررسی کنند. همتای شما می‌تواند درباره روش شما به‌عنوان یک کل بازخورد ارائه دهد و مکان‌هایی را در طرح که جزئیات بیش از حد یا خیلی کم ارائه کرده‌اید یا مراحلی را از دست داده‌اید، یادداشت کند.

توجه داشته باشید که پروپوزال تحقیق نیز نمونه ای از سبک نوشتاری شما و ویترینی از مهارت های نوشتاری آکادمیک شما است. توجه داشته باشید که قالب بندی و ساختار مقاله شما و همچنین پروپوزال ارزیابی می شود و به طور قابل توجهی بر نمره کلی شما تأثیر می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق، از پست وبلاگ ما دیدن کنید.

نتیجه

بنابراین، شما با ضرب الاجل روبرو هستید و برنامه هنوز مبهم است؟ چه تجربه ای داشته باشید و چه اولین بار است که به معیار نوشتن یک مقاله موفق نگاه می کنید، همیشه می توانید از کمک استفاده کنید. به جای اینکه خود را در بن بست قرار دهید و ایده های خوب را رها کنید زیرا راه حلی نمی بینید، یک پایان نامه طراحی شده توسط نویسندگان حرفه ای بگیرید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *