چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟ ، در این مرحله از نگارش خود، به احتمال زیاد مقدمه و بدنه پایان نامه، پایان نامه یا مقاله تحقیقاتی خود را به پایان رسانده اید. در حالی که این دلیلی برای جشن گرفتن است، نباید اهمیت نتیجه گیری خود را دست کم بگیرید. نتیجه گیری آخرین چیزی است که خواننده شما خواهد دید، بنابراین باید به یاد ماندنی باشد.

یک نتیجه‌گیری خوب، نکات کلیدی پایان‌نامه را مرور می‌کند و به خواننده توضیح می‌دهد که چرا اطلاعات مرتبط، کاربردی یا مرتبط با کل جهان است. مطمئن شوید که زمان نوشتن خود را به اندازه کافی به نتیجه گیری اختصاص دهید و آن را به آخرین لحظه موکول نکنید.

فهرست مطالب

نتیجه گیری پایان نامه چیست؟- چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟

نتیجه گیری آخرین بخش پایان نامه یا پایان نامه شماست. باید مختصر و جذاب باشد و خواننده شما را با درک روشنی از یافته‌های اصلی شما و همچنین پاسخ به سوال تحقیق شما باز می‌گذارد. در آن باید: پاسخ سوال اصلی تحقیق خود را به وضوح بیان کنید.

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟
چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم [با مثال]

پایان نامه را دوباره بیان کنید

بهترین راه برای شروع یک نتیجه گیری صرفاً بیان مجدد بیانیه پایان نامه است. این فقط به معنای کپی و چسباندن آن از مقدمه نیست، بلکه به معنای قرار دادن آن در کلمات مختلف است.

برای جلوگیری از تکراری به نظر رسیدن باید ساختار و جمله بندی آن را تغییر دهید. همچنین، همانطور که در مقدمه بودید، در نتیجه گیری خود قاطع باشید. سعی کنید با استفاده از عباراتی مانند “این مقاله سعی کرده است نشان دهد…”

نتیجه گیری باید به تمام بخش های مشابه پایان نامه بپردازد و در عین حال روشن کند که خواننده به پایان رسیده است. شما به خواننده می گویید که تحقیقات شما به پایان رسیده است و یافته های شما چیست.

نکات کلیدی کار خود را مرور یا تکرار کنید

گام بعدی بررسی نکات اصلی پایان نامه به عنوان یک کل است. به بدنه پروژه خود نگاه کنید و ایده های کلیدی را یادداشت کنید. شما می توانید این ایده ها را به همان روشی که بیانیه پایان نامه خود را بازنویسی کردید بازنویسی کنید و سپس آن را در نتیجه گیری بگنجانید.

همچنین می توانید نقل قول ها یا آمارهای قابل توجه را تکرار کنید، اما بیشتر از دو مورد استفاده نکنید. از آنجایی که نتیجه گیری بیانگر افکار پایانی شما در مورد موضوع است، باید عمدتاً از کلمات خود شما تشکیل شود.

علاوه بر این، نتیجه‌گیری می‌تواند حاوی توصیه‌هایی به خواننده یا سؤالات مرتبط باشد که پایان‌نامه را بیشتر می‌کند. باید از خود بپرسید:

1. در حالت ایده آل دوست دارید خوانندگانتان در واکنش به مقاله شما چه کاری انجام دهند؟
2. آیا می خواهید آنها اقدام خاصی انجام دهند یا تحقیقات بیشتری انجام دهند؟
3. آیا موضوع بزرگتری وجود دارد که مقاله شما بخواهد توجه را به آن جلب کند؟

همچنین سعی کنید در نتیجه گیری به مقدمه خود اشاره کنید. شما قبلاً با بیان مجدد پایان نامه خود اولین قدم را برداشته اید. اکنون، بررسی کنید که آیا کلمات کلیدی، عبارات یا ایده های دیگری وجود دارد که در مقدمه شما ذکر شده است که با نتیجه گیری شما مطابقت دارد یا خیر. اتصال مقدمه به نتیجه گیری از این طریق به خوانندگان کمک می کند تا احساس رضایت کنند.

توضیح دهید که چرا کار شما مرتبط است

اگرچه می توانید خوانندگان را تشویق کنید تا نظرات خود را زیر سوال ببرند و در مورد موضوع خود فکر کنند، اما این موضوع را رها نکنید. شما باید یک حس تفکیک ارائه دهید و مطمئن شوید که نتیجه گیری شما استدلال شما را به پایان می رساند. مطمئن شوید که توضیح داده اید که چرا پایان نامه شما به حوزه تحقیقاتی شما مرتبط است و چگونه تحقیق شما در بحث های علمی موجود دخالت می کند یا به طور اساسی آن را اصلاح می کند.

برداشتی برای خواننده

نتیجه گیری خود را با چیزی به یاد ماندنی پایان دهید، مانند:

. یک سوال
. فراخوانی برای اقدام
. یک توصیه
. اشاره ای به تحقیقات آینده
. توضیح مختصری در مورد اینکه چگونه مشکل یا ایده ای که پوشش داده اید مرتبط باقی می ماند

در نهایت، شما می‌خواهید که خوانندگان با خواندن نتیجه‌گیری شما، احساس آگاهی بیشتری کنند، یا آماده عمل کنند.

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟
چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

چگونگی نگارش بحث و نتیجه گیری در پایان نامه- چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟

فصل بحث و نتیجه گیری (Discussion and Conclusion) در پایان نامه آخرین و شاید دشوارترین بخش در پایان نامه باشد که در آن دانشجو باید دستاوردهای پژوهشش را تبیین کرده و کاربردهای آن را ذکر نماید. در بخش بحث و نتیجه گیری (Discussion and Conclusion) باید فرضیات، سوالات و ادبیات موضوع را بیان کرده و با توجه به نتایج بدست آمده در فصل قبلی یعنی همان روش تحقیق به دنبال تفسیر آنها باشید. البته لازمه تفسیر نتایج استفاده از منابع معتبر است که به شما کمک میکند بتوانید یافته های خودتان را در فضای علمی تایید و تبیین کنید. برای مثال چنانچه در پژوهش خودتان بر اساس تحلیل های آماری به این نتیجه دست یافته اید که فاکتور X بر فاکتور Y تاثیرگذار است، در نهایت باید منابع معتبری را برای اثبات این نتایج معرفی کنید که برای مثال کدام متخصص در چه سالی به چنین نتایجی دست یافته است. بنابراین هیچ نتیجه ای با وجود منبع موثق که آن را تایید کنید قابل قبول و قابل انتشار نخواهد بود.

برای اینکه بتوانید فصل مربوط به بحث و نتیجه گیری را درست و دقیق نگارش کنید باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

1. نتایج بدست آمده شما چه معنا و مفهومی دارند؟ (تفسیر نتایج) بسیاری از مخاطبان پایان نامه شما از اقشار غیرمتخصص جامعه هستند و زمانی که با داده ها و نتایج آماری در فصل سوم روبرو می شوند ممکن است نتوانند درک درستی از آنها داشته و اعداد موجود در این بخش آنها را گیج کند. بنابراین اولین نکته در نگارش بحث و نتیجه گیری در پایان نامه، تفسیر نتایج به شکلی شفاف و قابل فهم برای مخاطبان است. توجه داشته باشید که بیان نتایج باید به همراه تایید و ارائه منبع معتبر باشد.

2. چرا نتایج به دست آمده اهمیت دارند؟ (دلالت معنایی) در این بخش مشخص میکنید که نتایج بدست آمده از چه جهت دارای اهمیت بوده و می توانند برای جامعه، محیط آکادمیک، صنعت و یا تصمیم گیران و برنامه ریزان مفید باشند. دلالت معنایی بر این امر تاکید دارد که چطور اشخاص مختلف می توانند از این نتایج بدست آمده در پایان نامه شما بهره برده و توسعه ای مثبت در فرآیندهای موجود ایجاد کنند.

3. نتایج شما چه چیزهایی را نمیتواند بیان کند؟ (محدودیت ها) در این بخش باید مشخص کنید که چه چیزهایی ممکن است موجب تفسیر و برداشت نادرست از نتایج شده و ذهن مخاطب را به درک اشتباه نتایج سوق دهد. برای مثال تحقیق شما در یک منطقه خاص انجام گرفته است و قابل تعمیم به کل کشور نیست، یا برای مثال تنها روی یک نمونه کوچک در شرایط محیطی خاص آزمایشات خودتان را انجام داده اید و نتایج آن قابل تعمیم در محیط خارج از آزمایشگاه نیست. تمامی این موارد جزء محدودیت های تحقیق هستند و باید در زمان نگارش پایان نامه به آنها توجه داشته باشید.

4. پیشنهادات برای تحقیقات آینده در حوزه مرتبط به موضوع پایان نامه چیست؟ (پیشنهادات) مهمترین بخش از بحث و نتیجه گیری در پایان نامه که مورد توجه بسیاری از محققان و متخصصان قرار می گیرد همین بخش است که نویسنده مسیر پژوهش را برای محققان بعدی روشن و هموار میکند تا بتوانند نتایج و دستاوردهای بیشتر در این حوزه را به وجود آورند. معمولا پیشنهادات از محدودیت های تحقیق استخراج شده و نویسنده پیشنهاد می کند که محققان بعدی بر روی نکات مبهم، غیر قابل تعمیم و نامفهوم این بخش بیشتر تمرکز کرده و تحقیقات را بر روی آن انجام دهند.

به طور کلی ممکن است دو بخش بحث و نتیجه گیری در قالب جداگانه از هم قرار بگیرند و یا حتی در یک فصل با هم ترکیب شوند اما در هر دو حالت باید بتوانید تسلط بالایی در دو مورد زیر نشان دهید:

1. درک درستی از الگو، نتایج آماری و ارتباط بین فاکتورهای تحقیق داشته باشید چرا که در زمان تحلیل و تفسیر می بایست فرضیات خودتان را با نتایج بدست آمده مقایسه کنید. بعد از مقایسه با استفاده از ادبیات موضوع بیان می کنید تا چه اندازه شباهت و تفاوت بین فرضیات و نتایج وجود داشته است.

2. مفاهیم و مبانی مرتبط با موضوع پایان نامه را در بخش بحث و نتیجه گیری تعریف و تبیین کنید. در بخش بحث و نتیجه گیری باید مبانی و مفاهیم مختلف در ارتباط با موضوع را از نتایج تحقیق استنتاج کرده و تبیین کنید.

راهکار های اساسی برای نوشتن فصل نتیجه گیری پایان نامه- چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟

بدانید که مواد تشکیل دهنده یک نتیجه در پایان نامه چیست تفاوت بین نوشتن نتیجه گیری در مقالات و یا پایان نامه ها را بدانید نمونه های زیادی از نتیجه گیری را در پژوهش های مختلف بخوانید. قبل از شروع یک نمونه کار آزمایشی را جهت شروع کار امتحان کنید. مشاوره گرفتن در مورد نتیجه یابی پژوهش را سرلوحه کار قرار دهید. چک لیست برای اهداف نتیجه یابی خود فراهم کنید.(قرار است چه چیز هایی را بگویید) ویژگی های نتیجه یک پایان نامه و مواد تشکیل دهنده در بخش زیر برخی از ویژگی های ” نتیجه یابی درست” را می بینید که تشکیل دهنده یک نتیجه گیری خوب هستند. هر چند که برخی از موارد ممکن است مناسب کار شما نباشند و یا ضروری نباشند اما تاکید می شود که مطالعه و رعایت ان ها می تواند برای کسب رضایت داوران و یا نمره خوب و یا رسیدن به نتیجه ای بهتر برای نتیجه ای ثمر بخش تر مناسب و مفید باشند. خلاصه ای از قسمت اصلی متن را برای خود فراهم کنید. نظر شخصی خود را در مورد آنچه که مورد بحث بوده است در چک لیست بنویسید. بیانیه ای در مورد محدودیت های کار بنویسید. نظر خود را درباره آینده ی پژوهش براساس یافته های خود ارائه دهید پیامدهای این پروژه برای تحقیقات آینده را قید کنید حقایق و ارقام مهمی که در متن اصلی ذکر نشده اند را در این بخش در نظر داشته باشید.

پنج عنصر اساسی از یک نتیجه پایان نامه به شرح زیر است: خلاصه ای از نکات اصلی (مراقب باشید دقیقا همان چیزی را که قبلا نوشته اید تکرار نکنید) نتیجه گیری توصیه ها پیش بینی ها راه حل ها بخش توصیه ها احتمالا به مبحث نتیجه بیشتر نزدیک است و می توانید این بخش را در مقایسه با دیگر ارزیابی ها که توسط دیگر دانشگاه ها و یا افراد دیگر انجام شده قرار دهید. مثلا اگر شما در حال نوشتن یک طرح در مورد کسب و کار و یا بحث در مورد سناریوی از یک قانون مربوط به جامعه هستید ممکن است شما به تک تک عناصر بالا احتیاج داشته باشید، مگر اینکه طرحی که بر روی آن کار می کنید کاملا مشخص و واضح باشد و شما باید تنها به نتایج بدست آمده یک نظم و انضباط اصولی بدهید و دیگر بخش توصیه و پیش بینی و احیانا به راه حل احتیاجی نداشته باشید. با تمام این اوصاف شما در هر زمینه ای نیاز به یک بخش کلی به نام نتیجه گیری دارید که نمی توانید از آن فرار کنید و گاهی وقت ها بخش تعیین کننده برای بار علمی و نمره شما می باشد.

چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟
چگونه یک نتیجه گیری عالی پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

تفاوت بین نوشتن نتیجه در پایان نامه و مقالات

هنگام نوشتن کارهای بلند مثل یک پایان نامه بسیار مهم است که تمامی موارد بالا را انجام دهید چرا که کار های مفصل و طولانی مثل یک پایان نامه دانشجویی قاعدتا با یک کار جدی ومبحث نو شروع می شوند و باید رعایت موازین؛ هدف کار قرار داده شوند تا به نتیجه گیری درست برسید و بتوانید به خود و دیگران بفهمانید که نتیجه گیری شما فقط یک رفع تکلیف و یا کار اجباری نیست واقعا یک نتیجه منصفانه است که مرتبط با پرژه و یا پژوهش شما می باشد. برخی از افراد هنوز هم گمان می کنند که نتیجه گیری تنها یک عقیده کلی و شخصی از ذهن پژوهش دهنده است که می تواند مختص به هر فردی در پایان کارش باشد در حالی که واقعا اینگونه نیست و باید دقت کنید هر چند که در هنگام نوشتن نتیجه، بعضی از تفاوت های کلیدی در رویکرد شما و شخص دیگر در همین زمینه باید مشخص و واضح باشد که همین موضوع هم دوباره برگرفته از مسیر هایی بالا است که شما طی کرده اید و بدان ها رسیده اید. در ادامه به تفاوت های از یک مقاله در زمینه پایان نامه و مقاله پی خواهید برد: در پایان نامه ها و یا حتی مقالات مفصل تر هر فصل و هر بخش اعم از چکیده و مقدمه و سایر بخش هر کدام نتایج مخصوص به خود را دارند، این موضوع بسیار حائز اهمیت است که مخاطب شما بتواند با یک جمع بندی واضح به مرحله بعد برود. گاه در مقالات کوتاه و یا مقالات گزارشی، محقق قصد دارد مطلبی یا تحقیقاتی را اذعان کند که با توجه به مطالعات خود و یا گروهش نتایج را برای اطلاع رسانی پروژه اش ارائه می دهد، یعنی در بخش نتیجه نظریات شخصی خود یا گروهش را ارائه می دهد. در حالی که در نتیجه گیری پایان نامه ها فرد مورد نظر باید اذعان کند که روش های تحلیلی، توصیفی و یا نظری او چقدر با فرضیه های مد نظر او همخوانی یا نتاقض دارد و اینجاست که نتیجه گیری، شخصی نیست و باید در خدمت کل پژوهش باشد. در پایان نامه ها معمولا موارد مربوط به پیامد ها و پیش بینی های آینده در بخش نتیجه بسیار کاربردی هستند، مثلا در یک پایان نامه کارشناسی ارشد بخشی از کار پژوهشی که شاید نیاز به مطالعات و تحقیقات گسترده تری باشد، باید در بخش نتیجه؛ پیامد ها و پیش بینی های آینده را قید کند، ولی در مقالات کوتاه و به طور کلی مقالات، معمولا چکیده یک پایان نامه، گزارش یک کار و یا توصیف یک تحقیق هستند و صرفا اطلاع رسانی می باشند و نیازی مبرم به نتیجه گیری مفصل نیستند که دارنده پیامد و یا پیش بینی آینده باشند. نتیجه گیری در پایان نامه و توصیه های آخر سعی کنید که در بخش نتیجه موضوع جدیدی را ارائه ندهید سعی نکنید دوباره تکرار کنید؛ هر آن چه را که قبلا در بدنه اصلی گفته اید. در غیر اینصورت تکراری و خسته کننده می شود. اطمینان حاصل کنید که نتیجه بر اساس همان چیزی است که قبلا گفته اید یعنی دقیقا بر خط مماس موضوعات قبل باشد. نظر شما به عنوان فاعل کار قطعا ضروری است اما سعی کنید دقیق باشد و پر سر و صدا و پر اقتداگرانه نباشد ، مثلا نگویید که به نظر من هملت یک بازی عالی را طراحی و اجرا کرد. تنها اشتیاق خود را برای بحث اصلی نشان دهید. مطمئنن شوید که شما از این نتیجه به عنوان یک فرصت برای تعامل بیش از حد و تعمیم یافته نامتقارن و نامفهوم استفاده نمی کنید. در مورد استفاده از کلمه “نتیجه گیری” در هر جای دیگری به غیر از خود بخش نتیجه گیری، باید بسیار مراقب باشید! این موضوع می تواند، خواننده را گمراه کند. اگر از یک نتیجه چندین بار در یک مقاله استفاده می کنید، خواننده تلاش می کند تا نتیجه ای را بدست آورد و در آخر تشخیص نتیجه اصلی مشکل می باشد. دقت کنید که اگر گفته می شود که هر بخش باید نتیجه یابی داشته باشد صرفا و علنا نباید این نتیجه قید شود، شما با گفتار و یا ادبیات درست، خواننده را متوجه می کنید که در این بخش این موضع و یا این فعل اتفاق افتاده است، که در بخش نتیجه گیری نهایی وجمع بندی دچار مشکل نشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *