نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه ، پیدا کردن موضوع پایان نامه کار آسانی نیست. ما قرار است چیزی جالب، نوآورانه و مرتبط را در زمینه های انضباطی خود پیدا کنیم. با نزدیک‌تر شدن مهلت ارسال موضوع پایان‌نامه و استاد راهنما، نگرانی هر روز بیشتر می‌شود. این شاید سخت تر از نوشتن خود پایان نامه باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند چیزی جالب، امکان پذیر و شاید اصلی پیدا کنید.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه
نحوه انتخاب موضوع پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

موضوع پایان نامه چیست؟- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه دقیقا همان چیزی است که قصد دارید در مورد آن بنویسید. پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی بلند و عمیق است که بر یک موضوع خاص متمرکز است.

پایان نامه ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کوتاه تر از دانشجویان مقطع دکتری است. بنابراین، یک چیز همیشه ثابت است و آن هم انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه است. با توجه به اینکه آیا شما دانشجوی در حال تحصیل یا فارغ التحصیل هستید، پیدا کردن یک موضوع مناسب برای پایان نامه کار آسانی نیست.

چون شما در حال خواندن این پست هستید، حتما بدنبال جواب به این سوال هستید که چگونه یک موضوع مناسب برای پایان نامه خود انتخاب کنید. با چند قدم ساده می توانید یک موضوع مناسب را برای پایان نامه خود انتخاب کنید.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

1. چیزی که به آن علاقه دارید یا به آن علاقه دارید را شناسایی کنید

شما به دلایلی تصمیم گرفتید در این برنامه تحصیل کنید، بنابراین دائماً به خود یادآوری کنید که چه موضوعاتی در این زمینه برای شما جذاب است. از همان ابتدا، آن بحث ها یا مسائلی را که برای شما زنگ می زند، پیگیری کنید. در حین مطالعه یا در حین درس، سعی کنید لحظاتی را که در آنها متحیر یا علاقه مند هستید، شناسایی کنید. آنها را در یک دفترچه یادداشت یا در تلفن همراه خود یادداشت کنید. سعی کنید افکار خود را در مورد موضوع بیان کنید، آنها را بنویسید یا صدای خود را ضبط کنید. اگر متوجه شدید که موضوعی وجود دارد که مدام به آن اشاره می کنید، ممکن است قبلاً چیزی پیدا کرده باشید. این یک قدم بزرگ است، شاید اصلی ترین.

2. علایق خود را با مردم در میان بگذارید

بزرگترین ایده ها اختراعات نوابغی نیستند که به تنهایی کار کنند. دانش تا حد زیادی به همکاری و گفتگو بستگی دارد. بنابراین، اگر نمی توانید به تنهایی به چیزی دست پیدا کنید، احساس بدی نداشته باشید – هیچ کس این کار را نمی کند. در عوض، سعی کنید علایق خود را با مردم در میان بگذارید، حتی اگر هنوز علایق بسیار کلی وجود دارد. با همکلاسی ها و معلمان خود صحبت کنید. سعی کنید از مردم بپرسید که آیا آنها چیزی در مورد این موضوع می دانند و آیا می توانند به شما مرجع بدهند. این به شما کمک می کند تا علاقه خود را محدود کنید و سؤالات یا شکاف های احتمالی را شناسایی کنید.

3. با هیئت علمی صحبت کنید

در حالی که صحبت با همکلاسی های خود بسیار مهم است، من به شما توصیه اکید می کنم که خیلی زود با چند نفر از معلمان خود صحبت کنید، حتی اگر هنوز چیزی در ذهن ندارید. آن‌ها می‌توانند راهنمایی‌های خوبی به شما بدهند و به شما کمک کنند تا با چه کسی کار کنید، چه چیزی بخوانید و چه شکاف‌های جالبی در این زمینه وجود دارد. اگر نمی‌دانید به کدام اساتید می‌توانید مراجعه کنید، می‌توانید زمینه‌های تحقیقاتی آنها را در وب‌سایت دپارتمان بررسی کنید و ببینید چه کسانی با موضوعات مرتبط با علایق عمومی شما کار می‌کنند. همچنین می توانید از دانشجویان سال دوم بپرسید که آیا می دانند کدام اساتید می توانند به شما کمک کنند. از طریق ایمیل با آنها تماس بگیرید، به طور کلی در مورد آنچه کنجکاو هستید توضیح دهید و در ساعات اداری آنها برای قرار ملاقات بخواهید. علایق گسترده خود را با آنها در میان بگذارید. شما می توانید بحث را با درخواست منابع کتابشناختی، یک سوال خاص یا در مورد دانش آنها در مورد این موضوع خاص شروع کنید. به آنها بگویید که می خواهید موضوع پایان نامه خود را محدود کنید، آنها احتمالاً به شما پیشنهادات و ایده هایی خواهند داد. حتی اگر معلم مناسب رشته شما نباشد، او می تواند به شما بگوید که چه کسی ممکن است در بخش باشد. معمولاً اساتید واقعاً مایل به کمک هستند، بنابراین از صحبت کردن با آنها نترسید.

4. از تکالیف کلاس خود برای توسعه علایق خود استفاده کنید

سعی کنید تا حد امکان از تکالیف کلاس برای توسعه جنبه هایی از موضوعاتی که زنگ را برای شما به صدا در می آورند استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا به کاوش و محدود کردن آنچه که واقعاً به آن علاقه دارید، بپردازید. این فرصت را به شما می‌دهد تا کتاب‌شناسی مرتبط با موضوع را بررسی کنید و برخی از افکار را در مورد آن بیان کنید. در مورد من، یک تکلیف کوچک در طول ترم اول من به پایان نامه کارشناسی ارشد و موضوع پروژه تحقیقاتی من برای درخواست دکتری من تبدیل شد. بنابراین، تکالیف کوچک را دست کم نگیرید! یک شیفتگی کوچک می تواند به یک اشتیاق بزرگ تبدیل شود.

مراحلی که در انتخاب موضوع پایان نامه به شما کمک می کند:- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

شناسایی منابع هسته

نخستین قدم در انتخاب موضوع پایان­ نامه، شناسایی منابع هسته (کتاب، مجله و هر منبعی که بیشترین استنادها را به خود اختصاص می­ دهد) است. این منابع معمولا بیشترین تاثیر را در رشته مورد نظر شما دارند. برای یافتن این منابع نیز باید به مطالعات زیادی بپردازید، معمولا در فصل آخر پایان­ نامه­ ها بخشی به نام “پیشنهادهایی برای پژوهش­ های بیشتر” وجود دارد که می ­توانید آن­ها را مطالعه کنید و منابعی که در پایان ­نامه­ های مرتبط با رشته شما ذکر شده است را بررسی کنید.

جستجو در اینترنت

اینترنت کارها را آسان کرده است، تقریبا درباره هر موضوعی می­توانید در اینترنت جستجو کنید و نتایج بی ­نهایتی بدست بیاورید. همچنین برای آگاهی از موضوعات روز رشته شما نیز جستجو در اینترنت یک راهکار مفید است.

شرکت در همایش ها و کنفرانس ها

بسیار مهم است که بدانید در ارتباط با رشته شما چه همایش ­ها و گردهمایی­ هایی برقرار است. شناسایی و بررسی فهرست کنفرانس­ ها و همایش های روز در رابطه با رشته شما و موضوعاتی که در این کنفرانس ­ها مورد بحث قرار می­ گیرند نیز می­توانند به انتخاب موضوع پایان­ نامه شما کمک کنند.

دنبال کردن اخبار روز

این را در نظر داشته باشید، بهترین موضوعات معمولا آن­ هایی هستند که بتوانند مشکلی از مشکلات موجود را برطرف کنند یا به پیکره علمی این رشته چیزی اضافه کنند. بنابراین مهم است که همیشه موضوعات و اخبار حرفه و رشته خود را دنبال کنید تا با موضوعات جذاب روز در رابطه با آن آشنا شوید. انتخاب موضوع پایان­ نامه با کمک موضوعات روز می­ تواند تا حدود زیادی تکراری نبودن موضوع پایان­ نامه را نیز تضمین کند.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه
نحوه انتخاب موضوع پایان نامه – تزیسمی

جستجو در پایگاه ­های مربوط به پژوهش­های جاری

انتخاب موضوع پایان­ نامه را به مطالعه پایان­ نامه­ ها و مطالعات کشور محدود نکنید، برای انتخاب یک موضوع خوب برای پایان­ نامه باید پا را فراتر قرار دهید و به شناسایی و بررسی پایگاه ­ها و فهرست پایان­ نامه­ های انجام شده در مراکز اطلاعات ملی یا وب سایت­ های دانشگاه­ های معتبر در خارج از کشور بپردازید. منابع استفاده شده در این تحقیقات و پایان­ نامه ­ها نیز می­ توانند ذهن شما را در انتخاب موضوع پایان­ نامه باز کنند.

علاوه بر اینکه باید بدانید چطور برای انتخاب موضوع پایان ­نامه تحقیق کنید، معیارهای دیگری نیز در انتخاب موضوع پایان­ نامه وجود دارد که به آن قدرت می بخشد.

علاقه ­مند بودن و تسلط به موضوع انتخاب شده

باید به موضوعی که انتخاب می­ کنید تسلط داشته باشید، علاقه­ مند بودن به موضوع نیز یکی از شرایط مهم انتخاب موضوع پایان­ نامه است. توانایی­ های خود از جمله قدرت تجزیه و تحلیل، توانایی تحلیل آماری، توانایی برقراری ارتباط با جامعه ­ی مورد تحقیق را در نظر بگیرید.

پژوهش پذیر بودن

پایان ­نامه باید کاربردی باشد و بتواند به یک نیاز مهم پاسخ دهد. همچنین امکان استفاده از نتایج آن در کوتاه­ مدت یا میان مدت وجود داشته باشد. همچنین باید بتوان پژوهش ­های بیشتری درباره موضوع انتخاب شده انجام داد.

هدفمند بودن

از انتخاب این موضوع برای پایان ­نامه چه هدفی دارید و به چه نتیجه­ ای می­ خواهید برسید؟ بی هدف بودن هنگام انتخاب موضوع پایان­ نامه موجب می شود پس از انجام پایان ­نامه از نتیجه­ ی بدست آمده راضی نباشیم.

فراهم بودن اطلاعات مورد نیاز پایان ­نامه

شاید به این فکر کنید که چطور ممکن است برای موضوعی اطلاعات وجود نداشته باشد. اما گاهی ممکن است اطلاعات مورد نیاز برای پایان ­نامه جنبه کاملا شخصی و محرمانه داشته باشند که نتوان آن­ها را از طریق جستجو در اینترنت یا مواردی که گفته شد بدست آورد.

در نظر گرفتن عامل زمان

موضوعی که برای پایان ­نامه انتخاب می­ کنید باید طوری باشد که تحقیق درباره آن تا زمان مشخص شده برای ارائه پایان­ نامه امکان پذیر باشد.

نگذشتن از کنار موضوعات ساده

فکر نکنید موضوعات ساده بی اهمیت هستند گاهی در میان همین مسائل که از نظر شما پیش پا افتاده هستند می ­توانید موضوعات مهمی بیابید.

استفاده از تجربیات شخصی

از تجربه­ هایی که داشتید استفاده کنید و آن­ها را ارزشمند بدانید. یک اتفاق ساده در زندگی شما ­می­ تواند موضوع یک بررسی علمی باشد. پس به دنیای پیرامونتان دقت بیشتری داشته باشید.

وفاداری به تحقیقات پیشین

موضوعی که انتخاب می­ کنید می­تواند ادامه یک تحقیق در گذشته باشد. بنابراین با نگاهی جدید و از زاویه ای دیگر به موضوعات قبلی بنگرید. شاید در دل این موضوعات بتوانید موضوعات جدیدتری بیابید.

تصمیم نهایی در مورد موضوع پایان نامه

پس از این که تحقیقات و بررسی های لازم در خصوص موضوع پایان نامه به عمل آمد و همچنین مشورت های کافی نیز با افرادی که در این زمینه دارای تخصص هستند انجام شد، می توان لیستی از موضوعاتی که انتخاب کرده اید را نوشته و سپس در رابطه با هر یک از آنها جستجوی دقیق تری را انجام دهید. دستگاه ها و تجهیزاتی که برای هر یک از این موضوعات باید استفاده شود، بایستی مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت یک موضوع به عنوان موضوع اصلی پایان نامه و پروپوزال انتخاب گردد.

در نهایت باید گفت که موضوع پایان نامه تاثیر بسیار زیادی بر رزومه علمی فرد داشته و نیاز است تا با دقت و تحقیقات بسیاری انتخاب گردد. نوشتن مقاله، اپلای کردن برای دانشگاه های خارج از کشور، استخدام در مشاغل دولتی و … در صورتی که شما دارای یک موضوع پایان نامه خوب و مناسب باشید می تواند راحت تر صورت گیرد. پس نیاز است تا عوامل مختلفی را در نظر گرفت

بعد از انجام آزمایش های اولیه و اطمینان از علاقمندی به موضوع، نیاز است تا یک پروپوزال نوشته شده و بعد از تایید استاد راهنما، در سایت دانشگاه ثبت گردد. ثبت پروپوزال نیز نیازمند قوانین و اصول خاصی است که در صورت رعایت آنها، پروپوزال توسط دانشگاه تصویب می گردد. پس از ثبت پروپوزال باید واحد پایان نامه را دریافت کرد و بعد از آن کارهای عملی و تحقیقاتی مرتبط با پایان نامه را انجام داد و در نهایت شروع به نوشتن پایان نامه نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *