نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ، شروع تحصیلات تکمیلی بسیار زیاد است. برنامه های تحصیلات تکمیلی صرفاً ادامه مدارک کارشناسی نیستند، بلکه مقدمه ای به دانشگاه هستند – این یک فرآیند فرهنگ پذیری است.

مدارک لیسانس شما را به سمت طیف وسیعی از مشاغل بالقوه باز می کند. برعکس، مدرک تحصیلی شما را در مسیر خاصی قرار می دهد. به خودی خود هیچ پایان نامه کارشناسی ارشد اشتباهی وجود ندارد، اما اگر متوجه شوید که مدرک شما بخشی از ایجاد یک شغل است (در مقابل قرار دادن خود برای مشاغل مختلف و نامرتبط) آنگاه خواهید فهمید که چرا یک پایان نامه برای تعیین مسیر شغلی شما ارزشمند است. پایان نامه و مدرک کارشناسی ارشد شما باید اولین قدم در مسیر شغلی باشد.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

بر خلاف پروژه های پایان نامه برای دوره کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه تر هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می دهد یک موضوع را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

صرف نظر از موضوع یا رشته تحصیلی، بیانیه پایان نامه شما باید به شما اجازه دهد:

. به اثبات ایده یا گفته خود بر روی کاغذ کمک کنید
. استدلال خود را سازماندهی و توسعه دهید
. راهنمایی را برای خواننده ارائه دهید تا آن را دنبال کند

پس از تکمیل پایان نامه، دانشجویان معمولاً باید از کار خود برای هیئتی متشکل از دو یا چند عضو هیئت علمی دپارتمان دفاع کنند.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

1. کاری را انتخاب کنید که بتوانید به سرعت انجام دهید.

بیایید این راهزن را پاره کنیم – هیچ کس قرار نیست پایان نامه کارشناسی ارشد شما را بخواند. من از اعتراف آن متنفرم بعد از 2 سال که صرف نوشتن پایان نامه ام کردم، اما بعد از اینکه کمیته ام آن را تایید کرد، فکر نمی کنم حتی یک نفر آن را از روی جلد خوانده باشد. پایان نامه من بیش از 800 بار دیده شده است و من نسخه های چاپ شده را به خانواده و دوستانم دادم، اما حتی پدرم نتوانست آن را از طریق کلروفرم چاپی انجام دهد. چگونه من می دانم؟ وقتی اخیراً آن را خواندم برخی از خطاها را پیدا کردم – به اندازه ای بزرگ که هر کسی کوچکترین توجهی می کند متوجه آن می شود.

موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید سریع آن را تمام کنید. با شروع نوشتن، هر موضوعی گسترش می یابد، بنابراین مطلب مختصری را انتخاب کنید. در باستان شناسی همه می خواهند یک سایت را حفاری کنند یا کشف بزرگ بعدی را انجام دهند. به جای اختراع مجدد چرخ، چیزی را انتخاب کنید که داده های آسانی را در جایی که یک مسیر مشخص وجود دارد، انتخاب کنید. نقش شما این است که آن را به جلو یا در مسیری جدید سوق دهید. با دامنه، بودجه یا تعهد زمانی زیاده روی نکنید. شما می خواهید تأثیر بگذارید، اما اگر 5 سال را برای استاد خود صرف کنید، مطمئناً وقتی کسی متوجه یا اهمیتی نمی دهد ناامید خواهید شد. پایان نامه کارشناسی ارشد یک استاندارد حرفه ای نیست، یک آزمون شایستگی است.

و آستانه شایستگی پایین است.

2. آنچه مشاغل نیاز دارند.

شما احتمالا فراتر از اتمام مدرک خود فکر نمی کنید، اما باید فکر کنید. برای موفقیت در رشته خود به چه چیزهایی نیاز دارید؟ در نظر بگیرید که حتی شکاف های کوتاه در رزومه شما برای استخدام مشکل ساز است و احتمالاً باید در 6 تا 12 ماه اول در منطقه تحقیقاتی خود کار پیدا کنید یا اینکه شغل شما احتمالاً قبل از شروع به پایان رسیده است. پس از یک سال، دسته جدیدی از MA های تازه کوبیده شده وجود دارد که روی کاغذ بسیار جذاب تر از CV پنیر سوئیسی شما به نظر می رسند. از زمان خود به عنوان یک دانش آموز استفاده کنید تا خود را تا حد امکان برای کارفرمایان جذاب کنید.

آنها چه نیازی دارند؟ آیا آنها به دنبال مقالات مجلات معتبر هستند؟ سپس موضوعی را انتخاب کنید که به سرعت به مقاله تبدیل شود. با استاد راهنما خود در مورد نوشتن آن به عنوان یک مقاله صحبت کنید و سپس می توانید بازخورد رایگان در طول فرآیند نوشتن پایان نامه دریافت کنید.

آیا مشاغل به دنبال افرادی هستند که بتوانند گزارش های فنی بنویسند؟ گزارش های دولتی؟ راه‌هایی برای تهیه گزارش‌های مشترک با سرپرستان خود بیابید، یا کارآموزی کنید یا در مشاغلی داوطلب شوید که نام شما در گزارش‌ها ثبت شود. صرف کمک کردن یا حضور در قدردانی ها کافی نیست – برای یک نویسنده مشترک وقت بگذارید. استرس زا است و کار را به برنامه پرمشغله شما اضافه می کند، اما به نظر شما وقتی دو رزومه در کنار هم قرار دارند و یکی دارای “تجربه دانشجویی کار در یک پروژه دولتی” و دیگری “تألیف یک گزارش ارائه شده به وزارتخانه” است چگونه به نظر می رسد. فرهنگ.»

در اینجا یک راز بزرگ وجود دارد: هیچ کس از این نقطه به بعد واقعاً به نمرات اهمیت نمی دهد. کارفرمایان اهمیتی نمی دهند آیا برای یک برنامه دکترا درخواست خواهید کرد؟ اگر تحقیقات شما به اندازه کافی خوب باشد و نمرات شما غم انگیز نباشد، پس چیزی برای نگرانی ندارید. زمان شما برای گرفتن تجربه کاری و B نسبت به نداشتن تجربه کاری و A بهتر است. زمانی که برنامه کارشناسی ارشد خود را تمام کردید، 50 یا 100 یا 1000 نفر در سراسر جهان با مدرک یکسان خواهند بود و همه به دنبال شغل در دانشگاه هستند. همان زمان. چگونه خود را از دیگران متمایز خواهید کرد؟ تجربه کاری در رشته شما بسیار فراتر از نمرات یا موضوع پایان نامه شما است.

3. شما باید آن را دوست داشته باشید.- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

چیزی به اندازه و هوشمندانه و همچنین چیزی که دوست دارید انتخاب کنید. وقتی ساعت های بی شماری را صرف چیزی می کنید، یک رابطه پیچیده با آن موضوع ایجاد می کنید. اگر موضوعی را با ولرم شروع کنید، در تمام مراحل تلاش خواهید کرد. اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی که من می‌شناسم که زودتر از برنامه‌ها خارج شده‌اند یا برنامه‌های خود را شکست داده‌اند، موضوعاتی داشتند که در مورد آنها هیجان‌زده نبودند.

مهمتر از آن، هنگام مصاحبه برای مشاغل یا برنامه های دکترا، باید آن را بفروشید. هر کسی وقتی واقعاً در مورد موضوع پایان نامه خود هیجان زده باشد، فروشنده بهتری است. برقراری ارتباط با هیجان در مورد پایان نامه شما همچنین باعث ارتباط با رشته تحصیلی شما می شود که باید به کار / تحقیق موفق با کارفرمای جدید شما تبدیل شود.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

4. یافتن مسیر.

موضوعی را انتخاب کنید که مسیری را ایجاد کند – لزوماً لازم نیست آن را انتخاب کنید، اما گزینه های شما را باز نگه می دارد.

ممکن است هرگز دکتری نگیرید، اما مطمئناً خوب است که این گزینه در دسترس باشد. در هر دو دانشگاه کارشناسی ارشد و دکتری من، اساتید جوان بسیار موفقی هستند که فقط چند سال از من بزرگتر هستند. چگونه آنها به سرعت در رتبه های علمی بالا رفتند؟ مطمئناً آن‌ها ذهن‌های درخشانی هستند، اما رویکرد هوشمندانه‌ای را نیز به درجات خود در پیش گرفتند. اگر به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آنها نگاه کنید، متوجه می شوید که همه آنها یک موضوع هستند. فقط مقیاس سوال برای هر مدرک بعدی تغییر می کند.

برای همه غیر واقعی است که موضوعی را پیدا کنند که برای 4 تا 7 سال از آن لذت ببرند و همه نمی خواهند دکترا بگیرند. با این حال، داشتن این گزینه ضرری ندارد حتی اگر آن را قبول نکنید. انتخاب موضوعی که می تواند تبدیل به دکترا شود، نه تنها گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه فرآیند پذیرش در برنامه دکتری را بسیار آسان تر می کند زیرا می توانید داده ها را نشان دهید. اگر تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارید، سریع‌تر به پایان می‌رسید و احتمالاً در هزینه‌های کار میدانی یا جمع‌آوری داده‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد. موضوعی را انتخاب کنید که پتانسیل رشد دارد. این کاری است که من نتوانستم انجام دهم و بهای آن را در زمان و هزینه پرداختم.

از همین اصل برای مشاغل استفاده کنید. استاد شما زمانی است که می توانید مهارت ها را پرورش دهید. زمانی را برای یادگیری در مورد بازار کار در رشته خود اختصاص دهید، شما از این اطلاعات در طول حرفه خود استفاده خواهید کرد. من حدس می زنم که دوره های کارشناسی ارشد شما ممکن است کامل باشد، اما تمام آخرین روش ها، تجهیزات یا نرم افزارهایی را که کارفرمایان به دنبال آن هستند، آموزش نمی دهند. انتخاب موضوعی با مسیر به این معنی است که شما در حین کار بر روی پایان نامه خود این مهارت های مورد نیاز را یاد خواهید گرفت و پس از اتمام می توانید وارد یک شغل شوید. به یاد داشته باشید، شما نیاز دارید که مشاغل یک رشته مشترک داشته باشند و بر روی یکدیگر بنا شوند. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که مدرسه را با یک مسیر ترک کنید.

اگر می خواهید موفق باشید، به شغل نیاز ندارید، بلکه به یک حرفه نیاز دارید.

در مثال دیگری از اینکه من این کار را به روش اشتباه انجام دادم، اطلاعات کمی در مورد مشخصات واقعی رشته خود داشتم. کارشناسی ارشد من روی پس پردازش کشتی های غرق شده متمرکز شد. مشاغل باستان شناسی زیر آب تقریباً 95٪ تجاری هستند که عمدتاً برای ساخت ساختمان های ساحلی، خطوط لوله، سکوهای نفتی و مزارع بادی بررسی می شوند. این مشاغل نیاز به تجربه با تجهیزات سنجش از دور و نرم افزار سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) دارند که من به دلیل موضوعی که داشتم آن را نداشتم (اگر دانشجوی باستان شناسی دریایی هستید، بدون تجربه سنجش از دور و GIS مدرسه را ترک نکنید).

این وظیفه استاد شما نیست که به شما مهارت های قابل فروش را بیاموزد. این وظیفه شماست که مهارت های مورد نیاز خود را شناسایی کرده و مطمئن شوید که آنها را دارید. اگر قبل از گرفتن و تکمیل مدرک کارشناسی ارشد زحمت تحقیق در زمینه خود را نداشته باشید، هیچ کس برای شما ترحم نخواهد کرد.

5. برو جلو! و بر ترس های استاد خود غلبه کنید.

به طور خلاصه، با دادن یک مسیر به خودتان لطف کنید. لازم نیست بدانید که می‌خواهید در پنج سال آینده کجا باشید، اما اگر ایده‌ای تقریبی دارید، با انتخاب پایان‌نامه‌ای که به آن سمت می‌رود، این امکان را فعال کنید. مطلقاً هیچ سرنخی ندارید که بعد از تحصیلات تکمیلی به کجا می خواهید بروید؟ موفق ترین، پردرآمدترین یا معتبرترین فرد در رشته خود را انتخاب کنید و مراحلی را که برای به دست آوردن شغل خود برداشته اند (دکتری، تجربه کاری، موضوعات داغ/ حوزه های تحقیقاتی و غیره) بیابید. پایان نامه ای را انتخاب کنید که امکان مسیر مشابه را فراهم کند.

پایان نامه می تواند انتخاب بزرگی باشد، بنابراین از صحبت با اساتید و دوستان نترسید. به طور مشابه، با فکر کردن زیاد فلج نشوید – فقط مدرک خود را تمام کنید و وارد دنیای واقعی شوید. این فقط یک قدم در حرفه طولانی شماست.

7 روش موثر برای انتخاب موضوعات پایان نامه- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

1.مشخصات را بررسی کنید

بررسی پیش نیازهای پروژه شما اولین قدم است. محدوده آنچه می توانید تحقیق کنید با این موضوع تعیین می شود.

. آیا تعداد کلمات حد بالا و پایین دارد؟
. بازه زمانی چیست؟
. آیا تحقیق باید حرفه ای باشد یا آکادمیک؟
. آیا الزامات روش شناختی خاصی وجود دارد؟ آیا نیاز به استفاده از نوع خاصی از منبع یا انجام تحقیقات میدانی دارید؟

مشخصات برخی از پروژه ها سختگیرانه تر از دیگران است. ممکن است فهرست محدودی از تم ها و تکنیک ها در اختیار شما قرار گیرد، یا ممکن است فقط یک محدودیت کلمه و یک جدول زمانی به شما داده شود. اگر از آنچه از شما انتظار می رود مطمئن نیستید، همیشه با سرپرست یا مدیر بخش مشورت کنید.

2. علایق خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

درخشان ترین خلاقیت ها به ندرت نتیجه نوابغ تنها است. همکاری و گفتگو برای پیشرفت دانش بسیار مهم است. هیچ کس نمی تواند، بنابراین اگر نمی توانید به تنهایی به ایده ای فکر کنید، احساس گناه نکنید. در عوض، سعی کنید در مورد علایق خود با دیگران صحبت کنید، حتی اگر آنها هنوز تا حدودی گسترده باشند. با معلمان و دانش آموزان خود صحبت کنید.

اگر به دنبال موضوعات پایان نامه MBA هستید، تا جایی که می توانید از افراد بپرسید که آیا اطلاعاتی در مورد این موضوع دارند و آیا می توانند منابعی را توصیه کنند. این به شما کمک می کند تا علاقه خود را متمرکز کنید و هرگونه شکاف یا سؤالات احتمالی را مشخص کنید.

3. کتاب ها و مقالات را کاوش کنید

به چند پیشرفت در حال انجام از بهترین مجلات در رشته خود نگاه کنید تا ایده دقیق تری از سطح فعلی مطالعه در مورد موضوع احتمالی خود بدست آورید. به نشریاتی که بیشترین استناد را دریافت کرده اند، به خوبی توجه کنید. همچنین می‌توانید Google Scholar، وب‌سایت‌های موضوعی خاص و ابزارهای موجود در کتابخانه دانشگاه خود را برای ایده‌ها بررسی کنید.

فهرستی از ایده هایی که به ویژه در حین مطالعه شما را جذب می کنند، ایجاد کنید و چند موضوع بالقوه را فهرست کنید. ارزیابی کنید که چگونه موضوعات مقالات قبلی که نوشته اید، مانند یک مقاله سال سوم یا یک مقاله تحقیقاتی، ممکن است به یک پایان نامه گسترش یابد.

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد
نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

4. ترکیب مفاهیم برای ایجاد یک پیشنهاد جامع که یک مشکل شناخته شده را در نوری تازه ارائه می کند

در هر رشته حرفه ای، مفاهیم کشف نشده زیادی باقی نمانده است، بنابراین نگران تلاش برای کشف موضوعی نباشید که قبلاً در مورد آن صحبت نشده است. درعوض، فهرست گسترده‌ای از ایده‌ها را بر اساس موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید یا می‌خواهید بیشتر بدانید ایجاد کنید. سپس می توانید با ادغام این مفاهیم آزمایش کنید تا به موضوع پایان نامه ای برسید که با سایر انتشارات در زمینه شما متفاوت است.

5. ایده خود را قبل از تعهد به آن ارزیابی کنید

مطمئن شوید که ابزار، مهارت ها و اطلاعات لازم برای تکمیل هر جنبه از پروژه پایان نامه خود را دارید. اگر آنچه را که در حال حاضر نیاز دارید ندارید، مطمئن باشید که با انجام برخی تحقیقات می توانید به زودی آن را دریافت کنید. در صورت وجود منابع، یک آزمایش کوچک ایجاد کنید یا یک نظرسنجی برای آزمایش نظریه های اصلی خود انجام دهید. مفهوم پایان نامه خود را بر اساس اطلاعات این مرحله آزمایش اولیه تنظیم و تکمیل کنید.

این موضوع موضوع شما را روشن و روشن می کند و در عین حال هرگونه نارسایی یا شکاف در استراتژی شما را برجسته می کند.

6. در مورد موضوعی تصمیم بگیرید که به شما علاقه دارد یا الهام بخش شماست

شما برای هدفی انتخاب کرده اید که در این مقطع تحصیلی ثبت نام کنید، بنابراین موضوعاتی را که در این رشته برایتان جالب است به خودتان یادآوری کنید. هر مکالمه یا موضوعی را که فوراً به ذهنتان خطور می کند، یادداشت کنید. سعی کنید قسمت هایی از خواندن ها یا درس هایی را که در آنها گیج یا شیفته هستید مشخص کنید. آنها را در دفترچه یادداشت یا تلفن خود یادداشت کنید. سعی کنید ایده های خود را با نوشتن یا ضبط صدای خود به وضوح بیان کنید.

اگر متوجه موضوعی شدید که مدام مطرح می شود، ممکن است قبلاً چیزی را کشف کرده باشید. این یک قدم بزرگ است – احتمالاً مهمترین.

7. از مربیان خود تأییدیه بگیرید

اکثر موسسات از شما می خواهند که یک پروپوزال تحقیق ارائه دهید، که خلاصه ای مختصر از موضوع شما است.

توجه داشته باشید که اگر متوجه شدید که مشکل شما آنقدرها که در ابتدا فکر می‌کردید قانع‌کننده نیست، معمولاً تغییر ذهن و تمرکز در اوایل مرحله پایان‌نامه خوب است. به سادگی به خودتان زمان کافی برای شروع یک موضوع جدید بدهید و حتماً قبل از شروع با مدیر یا بخش خود مشورت کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *