نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری ، اگر دانشجوی دکترا هستید، پس می دانید که انتخاب موضوع برای پایان نامه یا پایان نامه دکتری یکی از سخت ترین تصمیماتی بود که باید می گرفتید.

کلیه جوانب موضوع انتخابی خود را به شکل منطقی مورد ارزیابی قرار دهید. سعی کنید موضوعاتی که برای شما دشوار می باشد را از لیست خود حذف کنید. برای انتخاب موضوع رساله دکترا سعی کنید حداقل دو تا سه موضوع را انتخاب کنید. سعی کنید با کمک استاد خود کلیه اطلاعات مورد احتیاج خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

این پست راهنمایی هایی را برای دانشجویان آینده نگر دکترا در مورد عواملی که باید هنگام انتخاب موضوع تحقیق خود در نظر بگیرند ارائه می دهد.

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری
نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

پایان نامه دکتری نوعی آزمون است که برای مقاطع تحصیلی پیشرفته استفاده می شود. برای مثال، افرادی که به دنبال مدرک دکترا هستند، باید پایان نامه ای را ایجاد کنند که توسط کمیته ای از اساتید که شایستگی آن را قضاوت می کنند، مورد بررسی قرار گیرد. در این مورد، دانشجویان یک پروپوزال پایان نامه را پیش‌نویس می‌کنند که آن را ارائه و در یک هیئت منتخب از آن دفاع می‌کنند. پس از تایید پروپوزال پایان نامه، میزان مشارکت پانل ممکن است بسته به ساختار برنامه دکتری دانشگاه متفاوت باشد. سپس، افراد طول مقاله دکترا را محدود نمی کنند. با این حال، نویسنده باید اطمینان حاصل کند که سند حاوی یک کاوش جامع از یک رویکرد جدید است. همچنین، مقاله باید به طور مثبت به مجموعه دانش موجود کمک کند. در نهایت، یک کار دکترا درک روشنی از مطالعات قبلی را پوشش می دهد. بنابراین، دکترا پس از اتمام یک مقاله دکترا اعطا می شود تا نمادی از تسلط فرد بر محتوا و تکنیک های تحقیق باشد.

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری (7 فاکتور کلیدی که باید در نظر بگیرید)

1. علایق شخصی

دوره دکترا به طور متوسط 3 سال طول می کشد، اما بسته به مدرسه و گروه متفاوت است. به این ترتیب، باید موضوع تحقیقاتی مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا در آن روزهایی که می خواهید تسلیم شوید (و آن روزها زیاد خواهد بود) انگیزه شما را حفظ کند.

2. علایق هیئت علمی مدرسه شما

به همان اندازه که علاقه شما برای کمک به شما در انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه مهم است، باید با علایق یک (یا چند نفر) از اعضای هیئت علمی مدرسه خود که در آن در حال گذراندن دکترا هستید، همسو باشد.

این در حصول اطمینان از اینکه شما یک سرپرست متخصص در حوزه تحقیقاتی پیشنهادی شما داشته باشید، مهم است. در واقع، یکی از الزامات درخواست دکتری برای اکثر برنامه های دکترا، یادداشت مفهومی است که موضوع تحقیق پیشنهادی را برجسته می کند. این در خدمت هدف ذکر شده در بالا است: اطمینان از اینکه متقاضی نظارت کافی در طول تحصیل خود خواهد داشت.

3. مجموعه دانش و مهارت شما

دانش و مهارت هایی که در طول دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و همچنین از طریق شغل خود به دست آورده اید، می تواند بر انتخاب موضوع تحقیقاتی شما برای پایان نامه دکترا تأثیر بگذارد.

شما ممکن است تصمیم بگیرید که در موضوعی تصمیم بگیرید که به دانش و مهارت های موجود شما نیاز دارد، یا ممکن است مسیر سخت تری را برای کسب دانش و مهارت های جدید انتخاب کنید. دکترا یک فرصت عالی برای گزینه دوم است.

برای مثال، ممکن است شما با روش‌های تحقیق کمی، از جمله کاربرد عملی آن، به خوبی آشنا باشید و ممکن است تصمیم بگیرید موضوعی را انتخاب کنید که خود را به استفاده از تجزیه و تحلیل کمی ارائه دهد. از طرف دیگر، ممکن است تصمیم بگیرید که از آنجایی که از قبل تحلیل کمی را می‌دانید، زمان آن فرا رسیده است که در مورد روش‌های تحقیق کیفی بیاموزید و موضوعی را انتخاب کنید که شما را وادار به فرو رفتن عمیق در تحلیل کیفی کند. همه چیز در مورد ترجیح شماست.

4. آینده شغلی شما

هنگام انتخاب موضوع پایان نامه دکتری، از خود بپرسید که آرزوهای شغلی شما چیست و سپس موضوعی را انتخاب کنید که به شما این فرصت را می دهد تا در مورد حوزه مورد علاقه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دوره دکترا علاوه بر صرف زمان زیادی برای انجام تحقیقات در موضوع تحقیقاتی خود، شما را قادر می سازد تا با همتایان و متخصصان حوزه تحقیقاتی خود ارتباط برقرار کنید.

معمولاً از دانشجویان دکترا انتظار می رود که در دوره تحصیلی خود در کارگاه ها، سمینارها و کنفرانس های علمی شرکت کنند و این راه ها فرصت های شبکه حرفه ای بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم می کند که می تواند درهای آنها را برای آینده شغلی آنها باز کند.

بنابراین شما می خواهید موضوعی را انتخاب کنید که به طور قابل توجهی به رشد شغلی شما کمک کند.

5. روند در صنعت شما

این عامل ارتباط نزدیکی با فاکتور شماره 4 بالا دارد. اگر آینده شغلی شما در دانشگاه نیست، مهم است که در نظر بگیرید چه چیزی در صنعت شما ترند است و موضوعی را انتخاب کنید که مطابق با آن باشد. این به شما فرصت های عظیمی برای رشد شغلی می دهد.

به عنوان مثال، در فضای اقتصاد سلامت، سلامت دیجیتال در حال حاضر روند رو به رشدی دارد، و برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت.

یک دانشجوی دکترا که در حال حاضر روی جنبه ای از سلامت دیجیتال تمرکز می کند، به احتمال زیاد پس از اتمام تحصیلات خود، «مثل یک کیک داغ» می فروشد. یعنی تا زمانی که او تلاش کند تا تحقیقات را به خوبی انجام دهد و با افراد همفکر در صنعت ارتباط برقرار کند.

انتخاب موضوعی مرتبط و ارزش افزوده، به ویژه از نظر عملی، برای رشد شغلی دانشجوی دکترا مهم است.

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری
نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری – تزیسمی

6. امکان سنجی موضوع تحقیق

انتخاب موضوع تحقیقی که به شما و اساتیدتان علاقه دارد یک چیز است. این کاملاً چیز دیگری است که اطمینان حاصل کنید که موضوع انتخابی شما را تا جایی که مربوط به دکترا است عقب نمی اندازد.

دکتری محدود به زمان است. شما فقط 2، 3 یا هر تعداد سال برای شروع و تکمیل مطالعات خود دارید. بنابراین موضوع شما باید هم از نظر زمانی و هم از نظر منابع قابل اجرا باشد.

شما باید موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی در محدوده زمانی تحصیل خود و همچنین در منابع مالی موجود روی آن کار کنید.

در نظر بگیرید که آیا برای تحصیل بورسیه دارید یا اینکه خودتان حمایت مالی می کنید و موضوعی را انتخاب کنید که از نظر مالی بر شما سنگینی نکند.

یکی دیگر از جنبه های امکان سنجی مهم که باید در نظر بگیرید، نیاز به داده برای تحقیق شما است. آیا داده های اولیه را جمع آوری می کنید یا از داده های ثانویه موجود استفاده می کنید. در صورت استفاده از داده های اولیه، آیا زمان و هزینه لازم برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را دارید؟ اگر از داده های ثانویه استفاده می کنید، آیا دسترسی آسان (یعنی موانع لجستیکی و مالی وجود ندارد) به داده ها دارید؟ قبل از تصمیم گیری در مورد یک موضوع تحقیق باید این دانش را داشته باشید.

7. کفایت ادبیات موجود در موضوع تحقیق

قبل از حل و فصل یک موضوع، به طور گسترده در مورد آن تحقیق کنید تا مطمئن شوید که مقالات کافی در مورد آن نوشته شده است. به یاد داشته باشید که صدها مقاله را برای پایان نامه دکتری خود مرور خواهید کرد.

شما به راحتی می توانید با جستجو در پایگاه داده های مجلات آنلاین و منابعی مانند Google Scholar متوجه شوید که آیا موضوع به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است. با آنچه دیگران نوشته اند و چه خلاهایی وجود دارد آشنا شوید و سپس موضوع خود را به گونه ای تغییر دهید که ارزش ادبیات موجود را افزایش دهد.

در حین انجام آن، همچنین بدانید که متخصصان موضوع تحقیق شما چه کسانی هستند. شبکه‌هایی مانند ResearchGate، LinkedIn و Twitter مکان‌های بسیار خوبی هستند تا بدانید غول‌های حوزه تحقیقاتی شما چه کسانی هستند. به یاد داشته باشید که در طول تحصیل در مقطع دکترا (و فراتر از آن!) بر روی شانه های غول های زیادی خواهید ایستاد. آنها و کارهای گذشته و جاری آنها را بشناسید.

ساختار و ضوابط پایان نامه های دکتری- نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

پایان نامه دکتری و تحقیقات مرتبط با آن مهم ترین و گسترده ترین بخش مدرک دکتری است. دانشگاه هلسینکی پایان نامه ها را در واحد اندازه گیری نمی کند، اما محدوده آنها تقریباً با 200 واحد محاسبه شده است. پایان نامه دکترا یک کار علمی ثابت مبتنی بر تحقیقات مستقل است که کمکی اصیل به دانش علمی می کند. این می تواند یک تک نگاری یا بر اساس مقالات باشد. در علوم طبیعی، پایان نامه ها معمولاً بر اساس مقاله هستند. علوم انسانی و اجتماعی به طور سنتی تک نگاری ها را ترجیح می دهند، اگرچه تعداد پایان نامه های مقاله محور به طور مداوم در این حوزه ها در حال افزایش است، به طوری که اکثر پایان نامه ها در حال حاضر مبتنی بر مقاله در زمینه هایی مانند علوم تربیتی هستند.

معیارهای عمومی پایان نامه

پایان نامه های مبتنی بر مقاله شامل چندین نشریه علمی با داوری یا نسخه خطی است که برای چاپ پذیرفته شده اند و همچنین یک گزارش خلاصه در مورد آنها. پایان نامه تک نگاری یک اثر علمی در یک موضوع واحد است که تنها به نام نویسنده و بر اساس نتایج تحقیقاتی منتشر نشده قبلی منتشر شده است. در موارد استثنایی، پایان نامه دکتری ممکن است شکل دیگری نیز داشته باشد، مشروط بر اینکه معیارهای علمی مناسب را داشته باشد و مشارکت مستقل داوطلب دکترا در آن قابل تأیید باشد.

صرف نظر از قالب انتخاب شده، پایان نامه باید همیشه کمکی اصیل به دانش علمی داشته باشد. پایان نامه باید مهارت های تفکر انتقادی و آشنایی عمیق داوطلب دکتری با موضوع و همچنین دانش وی در مورد روش های تحقیق کلیدی در این زمینه و شایستگی در کاربرد آنها را نشان دهد. نتایج تحقیق ارائه شده در پایان نامه باید از نظر اخلاق پژوهشی قابل توجیه، از نظر علمی قانع کننده و پایدار باشد. دانشکده ها پایان نامه ها را بر اساس معیارهای ثابتی که از قبل اعلام شده اند ارزیابی می کنند. شما و اساتید راهنما باید در ابتدای کار پایان نامه خود را با معیارها آشنا کنید.

موضوع پایان نامه شما باید کاملاً مشخص باشد تا بار کاری بیش از حد بر شما غلبه نکند. به یاد داشته باشید که پایان نامه تنها اولین قدم در مسیر شغلی شما به عنوان یک محقق است و نباید شما را برای همیشه به اتمام برساند. شما و استاد راهنما باید موضوع و محتوای پایان نامه را به گونه ای محدود کنید که بتوانید پایان نامه و مدرک دکترا را در حدود چهار سال تحصیل تمام وقت به پایان برسانید.

یک پایان نامه تکمیل شده همیشه شامل یک چکیده یک یا دو صفحه ای است که اهداف یا سؤالات تحقیقی پایان نامه و همچنین روش های اصلی تحقیق، نتایج و نتیجه گیری را بیان می کند.

نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری
نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری – تزیسمی

پایان نامه های مقاله محور

پایان‌نامه‌های مبتنی بر مقاله شامل انتشارات علمی با تمرکز بر همان مشکل پژوهشی و همچنین گزارش خلاصه‌ای است.

گزارش جمع بندی هسته اصلی یک پایان نامه مبتنی بر مقاله است: باید پیشینه، اهداف، روش ها، مطالب، نتایج، بحث و نتیجه گیری تحقیق را ارائه دهد. این باید یک اثر متوازن باشد که هم بر اساس انتشارات موجود در پایان نامه و هم بر اساس ادبیات تحقیق باشد. طول توصیه شده آن بر اساس دانشکده متفاوت است، بنابراین قبل از نوشتن گزارش، دستورالعمل های دانشکده خود را بخوانید. برای نکات عملی در مورد نحوه نوشتن یک گزارش خلاصه خوب، به عنوان مثال این پست وبلاگ را توسط محققان دانشگاه تامپر توصیه می کنیم.

به عنوان یک قاعده، انتشارات موجود در پایان نامه مبتنی بر مقاله باید منتشر شده یا برای انتشار تایید شده باشد. با این حال، پایان نامه های مبتنی بر مقاله می توانند حاوی مقالاتی باشند که هنوز برای چاپ پذیرفته نشده اند. در چنین مواردی، ممتحنان اولیه توجه ویژه ای به مقالاتی خواهند داشت که هنوز توسط همتایان بررسی نشده اند. یک پایان نامه معمولی مبتنی بر مقاله شامل یک گزارش خلاصه و سه تا پنج مقاله علمی است. تعداد مقالات مورد نیاز به گستره، کیفیت علمی و اهمیت و انجمن انتشار و همچنین مشارکت مستقل نویسنده در هر مقاله نویسندگان مشترک موجود در پایان نامه بستگی دارد. دستورالعمل های دانشکده خود را برای پایان نامه های مبتنی بر مقاله، از جمله بخش های مرتبط با موارد فوق، در ابتدای کار پایان نامه خود بخوانید.

پایان نامه های مبتنی بر مقاله می توانند شامل انتشارات مشترک باشند – در واقع، چنین مقالاتی در برخی رشته ها به جای استثنا قاعده هستند. با این حال، اگر پایان نامه شما شامل مقالات مشترکی باشد، باید بتوانید به وضوح سهم خود را در آنها نشان دهید. شما و سرپرستتان باید با هم یک گزارش غیررسمی در مورد سهم خود در هر مقاله نویسندگان مشترک بنویسید. اکیداً به شما توصیه می شود (و در برخی از دانشکده ها لازم است) گزارش را توسط سایر نویسندگان مقالات مورد نظر تأیید کنید.

تک نگاری ها

محدوده پیشنهادی یک مونوگراف 250 صفحه است، به استثنای ضمائم. مونوگراف‌ها باید قبلاً منتشر نشده باشند، اما پژوهشگران دکترا که یک تک نگاری می‌نویسند، نیازی نیست که یافته‌های خود را تا زمان آزمون عمومی زیر قفل نگه دارند. محققین دکترا در حین کار بر روی تک نگاری خود می توانند مقالات مرتبط با موضوع پایان نامه را منتشر کنند و سپس با استفاده از روش های مرسوم ارجاع به آنها در پایان نامه تکمیل شده مراجعه کنند.

انواع دیگر پایان نامه ها

برخی از دانشکده ها پایان نامه هایی را می پذیرند که با قالب یک تک نگاری یا پایان نامه مبتنی بر مقاله متفاوت باشد، مشروط بر اینکه این اثر با معیارهای علمی تعیین شده برای پایان نامه ها مطابقت داشته باشد. تصمیم گیری در مورد محدوده و ساختار این گونه پایان نامه ها توسط شورای هیأت علمی دانشکده مربوط به پیشنهاد برنامه دکترا اتخاذ می شود. با این حال، به عنوان یک قاعده، همه پایان نامه ها باید تک نگاری یا مبتنی بر مقاله باشند، و پذیرش انواع دیگر پایان نامه ها در دانشگاه هلسینکی بسیار نادر است.

نظرات نهایی در مورد “چگونه یک موضوع تحقیقاتی برای پایان نامه دکتری خود انتخاب کنیم”- نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

موضوع تحقیق شما برای پایان نامه دکتری به احتمال زیاد در طول زمان تغییر خواهد کرد. موضوعی که هنگام پیوستن به برنامه دکتری خود با آن شروع می‌کنید، با گذراندن دوره‌ها، خواندن ادبیات و مشورت با استاد راهنما دستخوش تحولات مهمی می‌شود. نگران نباشید اگر این اتفاق افتاد، این یک هنجار است.

با این حال، زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد موضوع خود نکنید، زیرا هر چه زمان بیشتری را صرف آن کنید، زمان کمتری برای تحقیق واقعی خواهید داشت. 7 عامل بالا را در نظر بگیرید، موضوع خود را حل کنید و در جاده دوید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *