چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟ ، بنابراین، شما در نهایت به پایان مدرک خود نزدیک می شوید و اکنون زمان آن رسیده است که موضوع مناسبی برای پایان نامه یا رساله خود پیدا کنید. یا شاید شما به تازگی در حال شروع پروپوزال تحقیق دکتری خود هستید و باید یک منطقه تحقیقاتی مناسب برای پروپوزال درخواست خود پیدا کنید.

در این پست، یک فرآیند 6 مرحله‌ای ساده ارائه می‌کنیم که می‌توانید برای اطمینان از رسیدن به یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا دنبال کنید. این مراحل را دنبال کنید و یک سؤال اصلی تحقیقاتی کاملاً مناسب و کاملاً تعریف شده را فرموله خواهید کرد.

در حال حاضر یک سرنخ مفید وجود دارد: “موضوع” تحقیق شما به بهترین شکل به عنوان یک سوال یا یک مشکل تحقیق درک می شود. هدف شما ایجاد یک مدخل دایره‌المعارفی در حوزه خود نیست، بلکه روشن کردن یک موضوع تأیید شده است که در حال بحث است (یا باید باشد). به سؤالات پژوهشی فکر کنید، نه موضوعات تحقیقی (ما بعداً به این موضوع باز خواهیم گشت).

چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟
چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

موضوع پایان نامه چیست؟- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

موضوع پایان نامه دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – موضوعی است که قصد دارید پایان نامه خود را در مورد آن بنویسید.

پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی و عمیق است که بر یک موضوع خاص تمرکز دارد. موضوع پایان نامه دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – موضوعی است که قصد دارید پایان نامه خود را در مورد آن بنویسید.

پایان نامه ها معمولاً برای دانشجویان مقطع کارشناسی کوتاهتر و طول کتاب برای دکترا هستند. دانش آموزان. با این حال، یک چیز همیشه صادق است. صرف نظر از اینکه شما یک دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید، پیدا کردن موضوع پایان نامه مناسب آسان نیست!

انتخاب موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

مرحله 1: فرآیند تحقیق را درک کنید

ممکن است به طرز وحشتناکی بدیهی به نظر برسد، اما این یک اشتباه بسیار رایج است – دانش‌آموزان اصول اولیه را مستقیماً به مرحله ایده‌پردازی رد می‌کنند (و سپس برای آن هزینه گزافی می‌پردازند).

با نگاه کردن به جزوه ها و دستورالعمل هایی که در مورد انتظارات دانشگاه/دپارتمان شما از پایان نامه به شما داده شده است، شروع کنید. به عنوان مثال، کتاب راهنمای دوره، اطلاعات آنلاین و دستورالعمل های شفاهی در کلاس. من می دانم که وسوسه انگیز است که فقط در فرآیند ایده پردازی فرو برویم، اما ضروری است که ابتدا با مواد تجویز شده شروع کنیم.

دو دلیل مهم برای این امر وجود دارد:

اول، شما باید قبل از شروع فرآیند ایده‌پردازی، درک اساسی از فرآیند تحقیق، روش‌های تحقیق، گزینه‌های کار میدانی و روش‌های تجزیه و تحلیل داشته باشید، در غیر این صورت به سادگی برای فکر کردن به تحقیق خود به اندازه کافی مجهز نخواهید بود. اگر قبل از شروع ایده‌پردازی، اصول اولیه روش‌های کمی، کیفی و ترکیبی را درک نکنید، وقت خود را تلف می‌کنید.

دوم، دانشگاه/دپارتمان شما الزامات خاصی برای تحقیق شما خواهد داشت – به عنوان مثال، الزامات از نظر اصالت موضوع، تعداد کلمات، الزامات داده، پایبندی اخلاقی، روش شناسی و غیره. اگر از ابتدا از این موارد آگاه نباشید، باید باز هم زمان زیادی را روی ایده ها/موضوعات بی ربط تلف می کنید.

بنابراین، مهمترین قدم اول این است که هم به اصول اولیه تحقیق (به ویژه روش شناسی) و هم نیازهای خاص موسسه خود توجه کنید. قبل از انجام این کار، تسلیم وسوسه پرش به جلو نشوید. به عنوان نقطه شروع، حتما دوره رایگان پایان نامه ما را بررسی کنید.

مرحله 2: پایان نامه ها/پایان نامه های گذشته را مرور کنید- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

اگر در حال گذراندن یک دوره کاملاً جدید نباشید، دانشجویان بسیار زیادی وجود خواهند داشت که قبلاً فرآیند تحقیق را طی کرده اند و پایان نامه های موفقی تولید کرده اند که می توانید از آنها برای جهت دهی خود استفاده کنید. این بسیار سودمند است – تصور کنید که بتوانید تکالیف و مقاله های دانش آموزان قبلی را در زمان انجام تکالیف خود ببینید!

به برخی از پایان نامه های با نمره خوب (65٪ و بالاتر) از دوره خود نگاهی بیندازید (به طور ایده آل جدیدتر، زیرا ممکن است الزامات دانشگاه در طول زمان تغییر کند). اینها معمولاً در کتابخانه آنلاین دانشگاه موجود است. پایان نامه های گذشته به عنوان یک الگوی مفید برای همه چیز عمل می کند، از مدت زمانی که یک کتابنامه نیاز دارد، تا اینکه چگونه یک مرور ادبیات خوب به نظر می رسد، تا اینکه از چه روش هایی می توانید استفاده کنید – و چگونه می توانید از آنها برای حمایت از خود استفاده کنید. بحث و جدل.

با مطالعه پایان نامه های گذشته، سوالات زیر را از خود بپرسید:

. این پایان نامه ها چه موضوعاتی را پوشش می دادند و چگونه موضوع را به پرسش تبدیل کردند؟
. موضوعات چقدر گسترده یا محدود بودند؟
. چقدر موضوعات اصلی بود؟ آیا آنها واقعاً پیشگامانه بودند یا فقط یک چرخش موضعی در نظریه تثبیت شده بودند؟
. موضوعات چقدر توجیه شده بودند؟ آیا دانستن آنها مهم به نظر می رسید یا فقط خوب بود؟
. چه مقدار از ادبیات به عنوان یک مبنای نظری استفاده کردند؟ ادبیات بیشتر آکادمیک بود یا کاربردی؟
. آنها از چه نوع روش های تحقیقی استفاده کردند و از چه داده هایی استفاده کردند؟
. آنها چگونه آن داده ها را تجزیه و تحلیل کردند و وارد بحث ادبیات دانشگاهی کردند؟
. کدام یک از پایان نامه ها برای شما خواندنی تر است – چرا؟ چگونه ارائه شدند؟
. آیا می توانید ببینید که چرا این پایان نامه ها موفق شدند؟ آیا می‌توانید کارهایی که آنها انجام داده‌اند را به دستورالعمل‌ها/مطالعات دانشگاه مرتبط کنید؟

دیدن انواع پایان نامه ها (حداقل 5 پایان نامه، به طور ایده آل در حوزه مورد علاقه شما) همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید که آیا دانشگاه شما از نظر ساختار و قالب انتظارات بسیار سفت و سختی دارد یا اینکه آیا آنها انتظار دارند و اجازه می دهند تنوع در تعداد فصول، فصل وجود داشته باشد. سرفصل ها، ترتیب محتوا، سبک ارائه و غیره.

برخی از بخش ها رمان های گرافیکی را می پذیرند. برخی مایلند به استدلال های سبک فلسفی قاره ای درجه بندی کنند. برخی خواهان ساختاری بسیار سفت و سخت و استاندارد هستند. بسیاری از آنها یک الگوی پایان نامه را با اطلاعاتی در مورد نحوه تقسیم نمره ها بین بخش ها ارائه می دهند. فوراً بررسی کنید که آیا یکی از آن الگوها به شما داده شده است یا خیر – و اگر به شما داده شده است، از آن استفاده کنید و سعی نکنید چرخ را منحرف کنید یا دوباره اختراع کنید.

مرحله 3: ادبیات دانشگاهی را مرور کنید- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

اکنون که (1) فرآیند تحقیق را درک کرده اید، (2) الزامات خاص دانشگاه خود را برای پایان نامه یا رساله خود می دانید، و (3) احساس می کنید که یک پایان نامه خوب چگونه است، می توانید فرآیند ایده پردازی را شروع کنید. این کار با مرور ادبیات فعلی و جستجوی فرصت هایی برای افزودن چیزهای بدیع به مکالمه دانشگاهی انجام می شود.

شروع فرآیند ایده پردازی را آغاز کنید
بنابراین، از کجا باید شکار ادبیات خود را شروع کنید؟ بهترین نقطه شروع این است که به ماژول های خود بازگردید. به درس و تکالیفی که انجام دادید نگاه کنید. استفاده از درس شما بهترین پایه تئوری است، زیرا مطمئن هستید که (1) ادبیات از کیفیت کافی برای دانشگاه شما برخوردار است و (2) موضوعات مرتبط با دوره خاص شما هستند.

با شناسایی ماژول هایی که بیشتر به شما علاقه مند هستند و به خوبی درک کرده اید (یعنی نمره خوبی برای آنها کسب کرده اید) شروع کنید. قوی ترین تکالیف، مقاله یا گزارش شما چه بوده است؟ کدام حوزه‌های درون این‌ها برای شما جالب بود؟ به عنوان مثال، در یک ماژول بازاریابی، ممکن است تصمیم گیری مصرف کننده یا اعتماد سازمان را جالب بدانید. فهرست کوتاهی از حوزه هایی که هم به آنها علاقه مند بودید و هم از نظر علمی در آنها قوی بودید ایجاد کنید. انتخاب منطقه ای که واقعاً به شما علاقه ای ندارد فایده ای ندارد – اگر موضوعی هیجان زده نباشید، انگیزه خود را از دست خواهید داد.

وضعیت فعلی دانش را درک کنید- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟
هنگامی که این کار را انجام دادید، باید درک درستی از وضعیت فعلی ادبیات برای مناطق مورد علاقه خود داشته باشید. هدف شما این است که: مکالمه آکادمیک در اینجا چیست و چه سوالات مهمی هنوز بی پاسخ مانده است؟ این سوالات بی پاسخ فرصت های اولیه برای یک موضوع تحقیقاتی منحصر به فرد و معنادار هستند. بررسی سریع ادبیات در مورد موضوعات مورد علاقه شما به شما در درک این موضوع کمک می کند.

لیست خواندن خود را از بخش مربوطه ماژول ها بگیرید یا به سادگی موضوعات را در Google Scholar وارد کنید. 3 تا 5 مقاله مجله از 5 سال گذشته را که حداقل 5 استناد داشته باشند را مطالعه کنید. کتابشناسی خود). همچنین، بررسی کنید که آیا رشته شما دارای یک نوع مجله «بازبینی سالانه» است که بررسی‌های وضعیت دانش را در مورد یک موضوع انتخابی جمع‌آوری می‌کند. این می تواند یک ابزار عالی برای ردیابی سریع درک شما از وضعیت فعلی دانش در هر زمینه خاص باشد.

از لیست خواندن دوره خود شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. در پایان هر مقاله ژورنال، یک لیست مرجع خواهید یافت. این فهرست مرجع را برای مقالات مرتبط تر اسکن کنید و آن ها را بخوانید. سپس این فرآیند (معروف به گلوله برفی) را تکرار کنید تا زمانی که پایه ای از 20 تا 30 مقاله با کیفیت در هر منطقه مورد علاقه ایجاد کنید.

جذب کنید، شکار نکنید
در این مرحله، هدف شما خواندن و درک وضعیت فعلی تئوری برای منطقه(های) مورد علاقه شما است – هنوز نیازی نیست در حالت شکار موضوع باشید. قبل از اینکه به خوبی با ادبیات آشنا شوید، از تفنگ پرش نکنید و سعی کنید موضوعات تحقیق را شناسایی کنید.

همانطور که مطالعه می کنید، سعی کنید بفهمید که افراد چه نوع سؤالاتی می پرسند و چگونه سعی می کنند به آنها پاسخ دهند. پژوهشگران در مورد چه موضوعاتی اتفاق نظر دارند و مهمتر از آن، در مورد چه مواردی اختلاف نظر دارند؟ اختلاف نظرها قلمرو تحقیقاتی اولیه هستند. آیا می توانید «مکتب های فکری» یا «رویکردهای» متفاوتی را شناسایی کنید؟ آیا می دانید رویکرد یا شیب خودتان چیست؟ چه نوع مقاله هایی برای شما جذاب هستند و کدام یک شما را خسته می کنند یا احساس می کنید که واقعاً آنها را درک نکرده اید؟ کدام یک به شما علاقه دارند و به مسیرهایی اشاره می کنند که می خواهید درباره آنها تحقیق کنید و بیشتر بدانید؟

وقتی این واقعیت اساسی را درک کنید که دانش آکادمیک یک مکالمه است، همه چیز آسان تر می شود.

به آن مانند یک مهمانی فکر کنید. گروه هایی از مردم در اتاق هستند و از گفتگو در مورد چیزهای مختلف لذت می برند. شما می خواهید به کدام گروه بپیوندید؟ شما نمی خواهید آن شخص در گوشه ای باشید که با خودش صحبت می کند. و شما نمی خواهید آویزان باشید، به شوخی های بیگ شات بخندید و هر چه می گویند را تکرار کنید.

آیا می‌خواهید به یک گروه بزرگ بپیوندید و سعی کنید سهم کوچکی در اتفاقی که در حال رخ دادن است داشته باشید، یا به گروه کوچک‌تری جذب می‌شوید که گفتگوی تخصصی‌تری دارند، اما در جایی که احساس می‌کنید ممکن است راحت‌تر چیزی اصلی برای مشارکت پیدا کنید؟ چند مکالمه را می توانید شناسایی کنید؟ کدام یک به شما نزدیک تر و جذاب تر هستند؟ کدام یک شما را دفع می کنند یا شما را سرد می کنند؟ آیا برخی از آنها وجود دارند که، صادقانه بگویم، شما فقط متوجه نمی شوید؟

اکنون، چند گروه را انتخاب کنید که در مورد چیزی که شما به آن علاقه مند هستید و جایی که احساس می کنید می خواهید در آن مشارکت داشته باشید بحث می کنند. شما می‌خواهید با پرسیدن یک سوال وارد این گروه شوید – سوالی که باعث می‌شود افراد دیگر گروه به اطراف بچرخند و به شما نگاه کنند، به شما گوش دهند و فکر کنند: “این جالب است”.

پایان نامه شما فرآیند تنظیم آن سوال و سپس تلاش برای یافتن حداقل یک پاسخ جزئی برای آن سوال خواهد بود – اما اکنون نگران آن نباشید. در حال حاضر، باید بررسی کنید که چه مکالماتی در جریان است، آیا هر یک از آنها مرتبط هستند یا با هم تداخل دارند، و ممکن است بتوانید وارد کدام یک شوید. در مرحله بعد توضیح خواهم داد که چگونه این سوال را پیدا می کنید.

چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟
چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟ – تزیسمی

مرحله 4: سؤالات بالقوه تحقیق را شناسایی کنید- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

اکنون که درک مناسبی از وضعیت ادبیات در حوزه (های) مورد علاقه خود دارید، زمان آن رسیده است که فهرستی از موضوعات تحقیقاتی احتمالی خود را تهیه کنید. (حداقل) سه رویکرد وجود دارد که می توانید در اینجا دنبال کنید، و آنها متقابلاً منحصر به فرد نیستند:

رویکرد 1: از FRIN استفاده کنید
در انتهای اکثر مقالات مجلات با کیفیت، بخشی با عنوان “تحقیقات بیشتر” یا چیزی مشابه پیدا خواهید کرد. به طور کلی، محققان به‌روشنی به دنبال تحقیقات خود، مکان‌هایی را که احساس می‌کنند تحقیقات بیشتری مورد نیاز است (FRIN) مشخص می‌کنند. بنابراین، اساساً، هر مقاله ژورنالی فهرستی از فرصت های پژوهشی بالقوه را به شما ارائه می دهد.

البته، تنها تعداد انگشت شماری از این موارد هم کاربردی و هم برای شما جالب خواهد بود، بنابراین راه حل سریعی برای یافتن موضوع تحقیق نیست. با این حال، مزیت رفتن به این مسیر این است که می‌توانید یک موضوع تحقیقاتی واقعاً اصیل و معنادار پیدا کنید (که به ویژه برای تحقیقات در سطح دکترا مهم است).

نکته مثبت این رویکرد اصالت است، اما نقطه ضعف آن این است که ممکن است چیزی را پیدا نکنید که واقعاً به آن علاقه دارید یا ابزاری برای اجرای آن دارید. اگر این مسیر را می‌روید، مطمئن شوید که به تاریخ‌های مقاله ژورنال توجه کرده‌اید، زیرا اگر مقاله قدیمی باشد ممکن است FRIN قبلاً توسط محققان دیگر “حل” شده باشد.

رویکرد 2: یک چرخش مبتنی بر زمینه را روی یک موضوع موجود قرار دهید

گزینه دوم این است که در نظر بگیرید آیا نظریه ای که از قبل به خوبی تثبیت شده است در یک زمینه محلی یا صنعت خاص مرتبط است یا خیر. به عنوان مثال، نظریه ای در مورد پیشایندها (محرکان) اعتماد به خوبی تثبیت شده است، اما ممکن است محرک های منحصر به فرد یا منحصر به فردی در یک زمینه یا صنعت ملی خاص (به عنوان مثال، در صنعت خدمات مالی در یک بازار در حال ظهور) وجود داشته باشد.

اگر آن صنعت یا زمینه ملی هنوز توسط محققان تحت پوشش قرار نگرفته است و دلیل خوبی برای این باور وجود دارد که ممکن است تفاوت های معناداری در آن زمینه وجود داشته باشد، در این صورت فرصتی دارید که زاویه ای منحصر به فرد در نظریه تثبیت شده در نظر بگیرید، که می تواند باعث شود یک تحقیق عالی با این حال، ضروری است که دلیل خوبی برای این باور داشته باشید که نظریه موجود ممکن است کاملاً با زمینه انتخابی شما مرتبط نباشد، یا تحقیق شما موجه نخواهد بود.

نکته مثبت این رویکرد این است که شما به طور بالقوه می توانید موضوعی را پیدا کنید که “نزدیک به خانه” و مرتبط تر و جالب تر برای شما باشد، در حالی که هنوز بتوانید از یک بدنه تئوری تثبیت شده استفاده کنید. با این حال، نقطه ضعف این است که این رویکرد احتمالاً سطح اصالت را به عنوان رویکرد شماره 1 ایجاد نمی کند.

رویکرد 3: طوفان فکری بدون سانسور- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟
گزینه سوم این است که از FRIN و همچنین زاویه خاص محلی/صنعتی صرف نظر کنید و به سادگی در یک جلسه طوفان فکری یا نقشه برداری ذهنی شکل آزاد شرکت کنید، با استفاده از دانش جدید خود از نظریه برای فرموله کردن ایده های پژوهشی بالقوه. آنچه در اینجا مهم است این است که خودتان را سانسور نکنید. هر چقدر هم که موضوع شما دیوانه، غیرقابل اجرا یا احمقانه به نظر می رسد – آن را یادداشت کنید. تنها چیزی که در حال حاضر مهم است این است که شما به این چیز علاقه مند هستید.

در مرحله بعد، سعی کنید موضوع(ها) را به یک سوال یا مشکل تبدیل کنید. مثلا:

. رابطه بین X، Y و Z چیست؟
. محرک ها/مقدمات X چیست؟
. نتایج Y چیست؟
. عوامل کلیدی موفقیت برای Z چیست؟

فهرست موضوعات یا مسائل خود را در فهرستی از سؤالات بازنویسی کنید. ممکن است در این مرحله متوجه شوید که یک موضوع تحقیقاتی سه سوال را مطرح می کند (که به خودی خود به موضوعات فرعی و حتی موضوعات جداگانه جدید تبدیل می شوند) و با انجام این کار، لیست افزایش می یابد. بذار. هنوز خودداری نکنید و سعی نکنید ایده های خود را ارزیابی کنید – فقط اجازه دهید آنها بر روی کاغذ جاری شوند.

هنگامی که چند موضوع و سؤال را روی کاغذ آوردید، دوباره ادبیات را بررسی کنید تا ببینید آیا هر یک از اینها توسط تحقیقات موجود پوشش داده شده است یا خیر. از آنجایی که شما از ابتدا به این موارد دست یافتید، این احتمال وجود دارد که جستجوی ادبیات اصلی شما آنها را پوشش نداده باشد، بنابراین مهم است که دوباره آن مرحله را مرور کنید تا مطمئن شوید که با ادبیات مربوطه برای هر ایده آشنا هستید. همچنین ممکن است پس از آن متوجه شوید که رویکرد #1 و #2 می تواند برای ایجاد این ایده ها مورد استفاده قرار گیرد.

سعی کنید از هر سه روش استفاده کنید
همانطور که قبلا ذکر شد، سه رویکردی که در اینجا مورد بحث قرار گرفت، متقابل نیستند. در واقع، هر چه بیشتر، بهتر است. امیدوارم بتوانید از هر سه استفاده کنید، زیرا این بهترین شانس را برای تولید یک لیست غنی از ایده ها به شما می دهد، که سپس می توانید آن را محدود کرده و ارزیابی کنید، که مرحله بعدی است.

مرحله 5: محدود کنید، سپس ارزیابی کنید- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

در این مرحله، باید فهرستی سالم از موضوعات تحقیق داشته باشید. چند روزی از فکر و اندیشه فاصله بگیرید، ذهن خود را پاک کنید. نکته کلیدی این است که کمی از ایده های خود فاصله بگیرید تا بتوانید با فهرست خود بنشینید و با دیدی عینی تر آن را مرور کنید. مرحله ایده پردازی افسارگسیخته به پایان رسیده است و اکنون زمان آن است که واقعیت را بررسی کنید.

به لیست خود نگاه کنید و ببینید آیا می توان فوراً گزینه های دیگری را خط زد یا خیر. شاید شما دیگر نمی خواهید آن موضوع را انجام دهید. شاید موضوع خیلی گسترده بود و 20 سوال برای پاسخ دادن به سوالات دشوار بود. شاید تمام ادبیاتی که در مورد آن پیدا کردید مربوط به 30 سال پیش بود و گمان می‌کنید که ممکن است یک موضوع بسیار جذاب معاصر نباشد. شاید این موضوع آنقدر بیش از حد تحقیق شده باشد که برای یافتن چیزی تازه برای گفتن دچار مشکل شوید. همچنین، پس از عقب نشینی، بسیار متداول است که متوجه شوید 2 یا 3 موضوع شما واقعاً یکسان هستند، همان سؤالی که به روش های کمی متفاوت نوشته اید. می توانید سعی کنید اینها را در یک موضوع مختصر ادغام کنید.

به 5 مورد برتر محدود کنید، سپس ارزیابی کنید
اکنون، فهرست کارآمد خود را بردارید و آن را به «۵» برتر که بیشتر مورد علاقه شما هستند محدود کنید. علاقه شخصی معیار اصلی ارزیابی شما در این مرحله است. “5 برتر” خود را دریافت کردید؟ عالی! اکنون، با خونسردی و بهترین ذهن تحلیلی خود، به طور سیستماتیک از هر گزینه عبور کنید و آنها را بر اساس معیارهای زیر ارزیابی کنید:

سؤالات تحقیق – سؤال اصلی تحقیق چیست و سؤالات فرعی پشتیبان چیست؟ بسیار مهم است که بتوانید این سوالات را به طور واضح و مختصر تعریف کنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، به این معنی است که به اندازه کافی به موضوع فکر نکرده اید.

اصالت – آیا موضوع به اندازه کافی اصیل است، مطابق با الزامات اصالت دانشگاه شما؟ آیا می توانید چیزی منحصر به فرد به مکالمه موجود اضافه کنید؟ همانطور که قبلاً ذکر شد، اصالت می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، و این بدان معنا نیست که شما باید یک موضوع کاملاً جدید و پیشرفته پیدا کنید. با این حال، الزامات دانشگاه شما باید تصمیم گیری شما را در اینجا راهنمایی کند.

اهمیت – آیا موضوع از اهمیت واقعی برخوردار است یا فقط “خوب دانستن” است؟ اگر قابل توجه است، چرا؟ چه کسانی از یافتن پاسخ سؤالات مورد نظر شما سود خواهند برد و چگونه سود خواهند برد؟ توجیه تحقیق شما یک نیاز کلیدی برای پیشنهاد تحقیق شما خواهد بود، بنابراین ایجاد یک استدلال قانع کننده در اینجا بسیار مهم است.

ادبیات – آیا مجموعه ای از ادبیات آکادمیک (در حال حاضر) پیرامون این موضوع وجود دارد؟ آیا ادبیات کافی برای شما وجود دارد که بتوانید تحقیقات خود را بر اساس آن پایه گذاری کنید، اما نه بیش از حد که موضوع «بیش از حد» باشد؟ آیا می توانید این ادبیات را مرور کنید یا طاقت فرسا است؟

الزامات داده – برای پاسخ به سوالات کلیدی خود به چه نوع داده هایی نیاز دارید؟ آیا برای پاسخ به سؤالات خود نیاز به اتخاذ رویکرد کیفی، کمی یا ترکیبی دارید؟ در این مرحله، نیازی نیست که بتوانید طرح تحقیق دقیق خود را ترسیم کنید، اما باید بتوانید نحوه برخورد با آن را در سطوح بالا بیان کنید. آیا از روش های کیفی، کمی یا ترکیبی استفاده خواهید کرد؟ چرا؟

امکان سنجی – جمع آوری داده های مورد نیاز در بازه زمانی که دارید چقدر امکان پذیر است – و آیا اراده و مهارت لازم برای انجام آن را دارید؟ اگر به این نظریه اطمینان ندارید، چیزی نمی خواهید که شما را به بحثی درباره اهمیت نسبی معرفت شناسی و هستی شناسی بکشاند. اگر خجالتی هستید، نمی خواهید مصاحبه های قوم نگاری انجام دهید. اگر احساس می کنید که این سوال نیاز به یک نظرسنجی 100 نفره دارد، آیا زمان برنامه ریزی، سازماندهی و انجام آن و سپس تجزیه و تحلیل آن را دارید؟ اگر میزان پاسخگویی را که انتظار دارید دریافت نکنید، چه خواهید کرد؟ در اینجا بسیار واقع بین باشید و همچنین از سرپرست خود و سایر کارشناسان مشاوره بخواهید – نرخ پاسخ ضعیف بسیار رایج است و می تواند حتی بهترین پروژه های تحقیقاتی را از مسیر خارج کند.

جذابیت شخصی – در مقیاس 1-10، چقدر در مورد این موضوع هیجان زده هستید؟ آیا پرداختن به آن ارزشی به زندگی و/یا شغل شما می‌افزاید؟ آیا انجام پروژه به شما کمک می کند تا مهارتی را که قبلاً می خواستید روی آن کار کنید (به عنوان مثال، مهارت های مصاحبه، مهارت های تجزیه و تحلیل آماری، مهارت های نرم افزاری و غیره) ایجاد کنید؟

نکته آخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما باید با پایان نامه خود به شیوه ای بسیار پایدار و عمیق درگیر شوید، با چالش ها و مشکلات روبرو شوید و آن را به پایان برسانید. اگر با اشتیاق در مورد آن شروع نکنید، خود را برای مشکلاتی مانند «بلاک نویسنده» یا «فرسودگی شغلی» آماده می‌کنید. این دلیلی است که وقتی 5 مورد برتر را انتخاب کردیم، علاقه شخصی تنها معیار ارزیابی بود. بنابراین، اهمیت جذابیت شخصی را برای یک موضوع دست کم نگیرید – در عین حال، اجازه ندهید جذابیت شخصی شما را به انتخاب موضوع سوق دهد. که به دوره شما مرتبط نیست یا با توجه به منابع شما امکان پذیر است.

چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟
چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟ – تزیسمی

به 3 محدود کنید، سپس بازخورد انسانی را دریافت کنید
تقریباً در خط پایان هستیم. مرحله بعدی محدود کردن به 2 یا 3 موضوع در لیست نهایی است. بیشتر نه! در مورد هر موضوع یک پاراگراف کوتاه بنویسید و به موارد زیر بپردازید:

اولا، این مطالعه در مورد چه چیزی خواهد بود؟ موضوع را به عنوان یک سوال یا یک مشکل در چارچوب قرار دهید. آن را به عنوان عنوان پایان نامه بنویسید. حداکثر دو بند و حداکثر 15 کلمه. کمتر از 15 بهتر است (برای الهام گرفتن از سبک عنوان مناسب به مقالات مجلات خوب برگردید).

ثانیاً، چرا این جالب (اصیل) و مهم است – همانطور که توسط ادبیات دانشگاهی موجود ثابت شده است؟ آیا مردم در مورد این موضوع صحبت می کنند و آیا مشکل، بحث یا شکافی در ادبیات وجود دارد؟

در نهایت، چگونه می خواهید به این سوال پاسخ دهید؟ از چه سوالات فرعی استفاده خواهید کرد؟ این به چه روش هایی نیاز دارد و چقدر در آن روش ها توانمند و مطمئن هستید؟ آیا برای جمع‌آوری داده‌هایی که این مورد نیاز دارد، وقت دارید؟

فهرست کوتاه و پاراگراف های همراه را به چند نفر از همتایان خود در دوره آموزشی خود و همچنین در صورت امکان به یک یا دو متخصص نشان دهید (از شما خوش آمدید با ما تماس بگیرید)، توضیح دهید که چه چیزی را بررسی خواهید کرد، چرا این موضوع اصلی و مهم است. و چگونه در مورد آن تحقیق خواهید کرد.

هنگامی که ایده های خود را مطرح کردید، افکار زیر را بپرسید:

. کدام یک برای آنها جالب تر و جذاب تر است؟
. چرا آنها چنین احساسی دارند؟
. چه مشکلاتی را برای اجرای پژوهش پیش بینی می کنند؟

نصیحت و بازخورد بگیرید و یک روز دیگر روی آن بنشینید. قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید بگذارید یک شب در ذهنتان بجوشد.

مرحله 6: تصمیم بگیرید (و به آن پایبند باشید!)- چگونه یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا پیدا کنیم؟

سپس، تعهد را انجام دهید. با در نظر گرفتن نظر خود و بازخورد دیگران، یکی را انتخاب کنید که در مورد آن بیشترین اطمینان را دارید.

وقتی تصمیمی گرفتید، در قضاوت خود شک نکنید، جابه جا نشوید. توسط کسانی که پشت سر گذاشتید وسوسه نشوید. شما برنامه ریزی کرده اید و به همه چیز فکر کرده اید، امکان سنجی را بررسی کرده اید و اکنون می توانید شروع کنید. شما موضوع تحقیق خود را دارید. به فرآیند تصمیم گیری خود اعتماد کنید و همین الان به آن پایبند باشید. وقت آن است که پروپوزال تحقیقاتی خود را شروع کنید!

مرور کنیم…
در این پست، من یک طرح 6 مرحله‌ای ساده را برای یافتن ایده‌های موضوع تحقیق مرتبط و سپس محدود کردن آنها برای انتخاب یک برنده پیشنهاد کرده‌ام. برای جمع بندی:

. اصول تحقیقات دانشگاهی و همچنین الزامات خاص دانشگاه خود را برای یک پایان نامه، پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی درک کنید.
. پایان نامه های قبلی را برای دوره خود مرور کنید تا هم در مورد موضوعات و هم از ساختار ایده بگیرید.
. فرآیند ایده پردازی را با آشنایی با ادبیات شروع کنید.
. سؤالات (موضوعات) پژوهشی بالقوه خود را شناسایی کنید.
. گزینه های خود را محدود کنید، سپس به طور سیستماتیک ارزیابی کنید.
. تصمیم خود را بگیرید (و به عقب نگاه نکنید!)

اگر این مراحل را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که آنها همچنین شما را برای کارهای بعدی آماده می کنند – هم پروپوزال و هم سه فصل اول پایان نامه شما.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *