نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه ، انتخاب موضوع برای پایان نامه، خواه برای کارشناسی ارشد، دکترا یا مقطع کارشناسی باشد، می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد، اما همچنین می تواند هیجان انگیز باشد. پایان نامه شما شانس شما برای غوطه ور شدن عمیق در موضوعی است که به شما علاقه مند است و چیز جدیدی را در زمینه خود ارائه می دهد. برای انتخاب موضوع مناسب برای خود، با طوفان فکری موضوعات احتمالی شروع کنید بدون اینکه نگران خوب بودن یا نبودن آنها باشید. سپس، موضوعات خود را بر اساس امکان سنجی و نقاط قوت شخصی خود محدود کنید. در نهایت، شروع به تحقیق کنید تا بتوانید یک سوال پایان نامه خوب بسازید.

نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه
نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

موضوع پایان نامه چیست؟- نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

موضوع پایان نامه دقیقا همان چیزی است که قصد دارید در مورد آن بنویسید. پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی بلند و عمیق است که بر یک موضوع خاص متمرکز است.

پایان نامه ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کوتاه تر از دانشجویان مقطع دکتری است. بنابراین، یک چیز همیشه ثابت است و آن هم انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه است. با توجه به اینکه آیا شما دانشجوی در حال تحصیل یا فارغ التحصیل هستید، پیدا کردن یک موضوع مناسب برای پایان نامه کار آسانی نیست.

چون شما در حال خواندن این پست هستید، حتما بدنبال جواب به این سوال هستید که چگونه یک موضوع مناسب برای پایان نامه خود انتخاب کنید. با چند قدم ساده می توانید یک موضوع مناسب را برای پایان نامه خود انتخاب کنید.

چگونه موضوعی را برای پایان نامه خود انتخاب کنید؟- نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

بخش 1: طوفان فکری موضوعات ممکن- نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

1. علایق اصلی خود را در ارتباط با رشته تحصیلی خود بنویسید. از آنجایی که احتمالاً 2 سال یا بیشتر روی پایان نامه خود کار خواهید کرد، بهتر است چیزی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. به علاوه، این موضوع می‌تواند مسیری را که در آینده طی می‌کنید، با هدایت اینکه برای ادامه تحصیل به کجا می‌روید یا نوع شغلی که به دست می‌آورید، شکل دهد. برای ایجاد موضوعات مورد علاقه:
. تمام کلاس هایی را که گذرانده اید و موضوعاتی را که پوشش داده اید مرور کنید.
. به این فکر کنید که چرا وارد رشته تحصیلی خود شدید.
. در نظر بگیرید که دوست دارید در اوقات فراغت خود در مورد چه چیزهایی مطالعه کنید، به خصوص موارد مرتبط با رشته خود. این ممکن است کتاب، مقاله خبری یا وبلاگ باشد.
. به افرادی در حوزه کاری خود فکر کنید که آنها را تحسین می کنید یا آرزو دارید شبیه آنها باشید. سپس، از خود بپرسید که چه چیزی را در مورد آنها دوست دارید.
. در نظر بگیرید که آیا پس از فارغ التحصیلی به تحصیلات آکادمیک خود ادامه می دهید و همچنین در مورد آنچه که می خواهید مطالعه کنید.

2. دوره های قبلی خود را مرور کنید تا مقالاتی را که از نوشتن آنها لذت می بردید بیابید. ممکن است بتوانید مقاله ای را که به عنوان بخشی از درس خود نوشته اید را در پایان نامه خود بگنجانید تا به شما یک نقطه پرش را بدهد. مقالاتی را که در 2 سال آخر تحصیلتان نوشته‌اید مرتب کنید و هر کدام را که برایتان برجسته است شناسایی کنید. به این فکر کنید که چقدر از تحقیق در مورد موضوعی که در مورد آن می نویسید لذت بردید و همچنین اینکه کدام موضوعات آسان به نظر می رسید.
. هر سوال طولانی مدتی که روی پروژه های گذشته کار می کردید را به عنوان نقطه شروع پایان نامه جدید خود در نظر بگیرید.
. بهتر است به کارهای اخیر خود پایبند باشید زیرا دانش و توانایی های فعلی شما را بهتر منعکس می کند.
. می‌توانید از همان موضوعی که در کار قبلی‌تان استفاده می‌کردید استفاده کنید، یا می‌توانید از کار قدیمی‌تان برای راهنمایی شما در جهت موضوع جدید استفاده کنید.

3. درباره رویدادهای جاری تحقیق کنید تا ببینید در حوزه کاری شما چه اتفاقی می افتد. اخبار را بخوانید تا ببینید در حال حاضر در جهان چه اتفاقی می افتد. سپس، در یک پایگاه داده دانشگاهی، مانند EBSCO یا J-STOR، در مورد رشته تحصیلی یا علایق خود جستجو کنید و نتایج برتر را مرور کنید. به دنبال موضوعاتی بگردید که توجه زیادی را به خود جلب می کنند یا در آن افراد سوال می پرسند. این موضوعات ممکن است برای پایان نامه شما خوب باشد.
. به عنوان مثال، فرض کنید شما در حال مطالعه سیاست هستید. شما ممکن است در مورد نامزدهای ریاست جمهوری فعلی بخوانید و در مورد اینکه چگونه برنامه های آنها از برنامه های تاریخی حزب سیاسی آنها منحرف شده است فکر کنید.
. اگر در حال نوشتن یک پایان نامه ادبیات هستید، به رمان هایی که برای جوایز ادبی امسال نامزد شده اند نگاه کنید و ژانر، موضوع یا سبک آنها را در نظر بگیرید.
. برای پایان نامه روانشناسی، ممکن است به دنبال اخباری در مورد تحقیقات PTSD باشید یا مقالاتی را در مورد روانشناسی پاپ بخوانید که مردم در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.
. برای پایان نامه مهندسی هوانوردی، می توانید درباره آنچه که SpaceX در حال حاضر روی آن کار می کند مطالعه کنید یا به آزمایش های اخیر ناسا نگاه کنید.
. مجلات تحقیقاتی برجسته در زمینه مورد علاقه خود را بررسی کنید تا ببینید مکالمات آکادمیک فعلی چگونه است.
. فهرستی از کلمات کلیدی که در طول جستجوی شما نمایش داده می شوند تهیه کنید تا بتوانید پایان نامه های منتشر شده را با استفاده از سایت هایی مانند ProQuest جستجو کنید. به این ترتیب، شما می دانید چه موضوعاتی قبلاً پوشش داده شده است.

4. در تحقیقات فعلی مرتبط با رشته خود به دنبال شکاف باشید. پایان نامه شما باید چیز جدیدی به رشته تحصیلی شما اضافه کند، که ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، بررسی تحقیقات فعلی می تواند کمک کند. در نظر بگیرید که کدام حوزه ها بسیاری از سوالات را بی پاسخ می گذارند، سپس آن موضوعات را به لیست ایده های بالقوه خود اضافه کنید.
. شما نیازی به موضوعی ندارید که به طور کامل در تحقیق وجود نداشته باشد، زیرا بررسی آن دشوار است.
. یکی از راه های پیدا کردن یک زاویه منحصر به فرد، ترکیب 2 موضوع با هم است. از طرف دیگر، می توانید بر روی کار شخص دیگری بنا کنید.
. به عنوان مثال، فرض کنید شما در حال تحصیل در رشته روانشناسی بالینی هستید و می خواهید در مورد PTSD بنویسید. ممکن است دریابید که تحقیقات زیادی در مورد نحوه برخورد افراد مبتلا به PTSD با تعارضات محل کار انجام نشده است.
. به طور مشابه، فرض کنید شما در حال تحصیل در زمینه سیاست هستید و می خواهید به چگونگی تکامل پلتفرم های احزاب سیاسی نگاه کنید. ممکن است متوجه شوید که هنگام ارزیابی نحوه واکنش رأی دهندگان به تغییرات پلت فرم، شکافی در تحقیقات وجود دارد.

5. از اساتید خود بپرسید که کدام موضوع برای شما مناسب است. مربیان شما بینش زیادی در مورد رشته تحصیلی شما و همچنین تحقیقات قبلی و فعلی دارند. علاوه بر این، آنها احتمالاً چیزهای زیادی در مورد شما می دانند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بهترین مسیرهای مطالعه را برای خود درک کنید، بنابراین نظر آنها را بیابید. در مورد اهداف خود به آنها بگویید، سپس از آنها راهنمایی بخواهید.
. برای مثال، ممکن است بگویید: «امیدوارم روزی استاد پژوهشی شوم و می‌خواهم روی شعر مدرن تمرکز کنم. به نظر شما کدام یک از این موضوعات پایان نامه من را برای دوره های دکتری جذاب تر می کند؟

6. با همکلاسی های خود در مورد سوالات طولانی آنها صحبت کنید. این ممکن است به شما کمک کند مناطقی را که به تحقیقات بیشتری نیاز دارند، بشناسید. از همکلاسی های خود بپرسید که آیا در طول کلاس هایی که با هم شرکت کرده اید سؤالی به ذهنشان خطور کرده است. علاوه بر این، در نظر بگیرید که بخواهید یادداشت های آنها را ببینید. به دنبال مناطقی باشید که به نظر می رسید گیج شده اند یا سوالاتی را در حاشیه نوشته اند.
. روی سوالاتی تمرکز کنید که قابل تحقیق هستند و پاسخ ساده ای ندارند. به عنوان مثال، سوالی مانند “چگونه می توانیم بدون ارائه پاداش های بیرونی به افراد انگیزه دهیم؟” قابل تحقیق است و پاسخ ساده ای ندارد. برعکس، این سؤال مطرح می شود که “از چه زمانی شعرهای منظوم آزاد شروع به تبدیل شدن به جریان اصلی کردند؟” با یک جستجوی ساده در اینترنت به راحتی می توان پاسخ داد.

7. به این فکر کنید که در آینده چه نوع کاری را می خواهید انجام دهید. پایان نامه شما ممکن است مسیر آینده شما را شکل دهد زیرا می تواند به فرصت های تحقیقاتی دیگر منجر شود. به علاوه، دانش و درک عمیق تری در مورد این موضوع ایجاد خواهید کرد و آن را به یک دارایی در رزومه خود تبدیل خواهید کرد. اهدافی را که در آینده برای خود دارید فهرست کنید، سپس موضوعاتی را مطرح کنید که می توانند به شما در رسیدن به آن اهداف کمک کنند.
. شما نیازی به برنامه ریزی برای کل زندگی خود ندارید. با این حال، خوب است که ایده ای در مورد اینکه کجا می روید داشته باشید.
. در مورد نوع کاری که می خواهید انجام دهید، عنوان شغلی که می خواهید به آن برسید یا انواع سازمان هایی که می خواهید با آنها کار کنید فکر کنید.
. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک استاد دانشگاه شوید، ممکن است موضوعی را انتخاب کنید که قصد دارید در دوره دکترا و حرفه خود به عنوان استاد به تحقیق ادامه دهید.
. به عنوان مثال دیگر، فرض کنید می خواهید مدیر پروژه یک شرکت مهندسی باشید. شما ممکن است موضوعی را انتخاب کنید که هم دانش شما از مهندسی و هم علاقه شما به انگیزه دادن به مهندسان دیگر را برای تولید بهترین کارشان در بر گیرد.

8. فهرستی از 5 تا 10 موضوع که ممکن است موضوعات پایان نامه جالب باشد تهیه کنید. بهترین موضوعاتی را که در طول جلسه طوفان فکری خود ایجاد کرده اید، درج کنید. سعی کنید طیف وسیعی از ایده ها را بگنجانید، زیرا با محدود کردن تمرکز، اکثر آنها را حذف خواهید کرد. با این حال، داشتن ایده های متعدد، یافتن ایده ای را که فرصت های زیادی برای تحقیق ارائه می دهد، آسان تر می کند.
. پایان نامه های کارشناسی ممکن است گسترده تر باشد، در حالی که کارشناسی ارشد یا دکترا. پایان نامه ها باید دقیق تر باشند.
. بهترین موضوعاتی را که در حین طوفان فکری برایتان پیش آمد انتخاب کنید.
. ممکن است از انجام این فعالیت با یک همکلاسی که روی پایان نامه خود نیز کار می کند لذت ببرید. شما می توانید ایده ها را از یکدیگر منعکس کنید.
. برای مثال، ممکن است مواردی مانند «تکامل پلتفرم‌های احزاب سیاسی»، «تأثیر جنگ داخلی بر هنجارهای فرهنگی»، «مضامین ادبیات بلافاصله قبل و بعد از بحران اجتماعی»، «تأثیر روباتیک بر نیروی کار» را بنویسید. ماموریت به مریخ، یا «ایجاد انگیزه درونی کارگر».

نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه
نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه – تزیسمی

قسمت 2: محدود کردن تمرکز- نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

1. موضوعاتی را که به نظر نمی‌رسد راه‌هایی برای تحقیقات جدید ارائه می‌دهند حذف کنید. اگر موضوعی قبلاً به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته باشد، ممکن است برای پایان نامه شما عالی نباشد. در مورد آنچه می توانید به یک موضوع اضافه کنید فکر کنید. اگر فضای زیادی برای رشد نمی بینید، ادامه دهید و آن موضوع را از لیست خود حذف کنید.
. به عنوان مثال، شما ممکن است ویلیام شکسپیر را دوست داشته باشید، اما یافتن حوزه جدیدی از تحقیقات در مورد کار او می تواند دشوار باشد. به طور مشابه، اگر در حال مطالعه روانشناسی هستید، احتمالاً می خواهید از نوشتن در مورد ایده های قدیمی که دیگر به طور گسترده پشتیبانی نمی شوند، مانند تجزیه و تحلیل رویا، اجتناب کنید.

2. هنگامی که یک ایده کلی از آنچه که در مورد آن تحقیق خواهید کرد دارید، استاد راهنمای پایان نامه خود را انتخاب کنید. به دنبال استادی باشید که در زمینه هایی که می خواهید مطالعه کنید تخصص داشته باشد. سپس، با آنها صحبت کنید تا ببینید آیا آنها مایلند سرپرست پایان نامه شما شوند یا خیر. به آنها بگویید چرا آنها را به طور خاص انتخاب کردید و همچنین به آنها بگویید که کدام موضوعات را دنبال می کنید.
. چیزی شبیه این بگویید: «سلام، دکتر گومز. من می دانم که شما واقعاً در مورد سیاست اخلاقی آگاه هستید. من قصد دارم پایان نامه خود را در مورد موضوعی مرتبط با سیاست اخلاقی بنویسم، بنابراین امیدوارم شما استاد راهنمای پایان نامه من باشید.

3. 1-3 موضوع برتر خود را با استاد راهنمای پایان نامه خود در میان بگذارید. استاد راهنما پایان نامه شما به شما کمک می کند تا موضوع پایان نامه خود را بر اساس آنچه که فکر می کند برای هر دوی شما مناسب است انتخاب کنید. فهرست کوتاهی از موضوعاتی را که مد نظر دارید به استاد راهنمای پایان نامه خود بیاورید. سپس توضیح دهید که چرا هر موضوع به شما علاقه دارد و از آنها راهنمایی بخواهید.
. به عنوان مثال، ممکن است بگویید، “من می خواهم پایان نامه خود را در مورد ساختار هایکوی مدرن آمریکایی، بیان زندگی نامه ای در شعر معاصر قرن بیست و یکم، یا شعر در عصر اینترنت بنویسم.”
. استاد راهنما پایان نامه شما احتمالاً از شما می خواهد که موضوعی را انتخاب کنید که آنها به خوبی می دانند و به خودشان علاقه مند هستند.

بخش 3: ایجاد سوال پایان نامه شما- نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه

1. در مورد موضوع خود تحقیق کنید. قبل از اینکه بتوانید یک سوال پایان نامه را فرموله کنید، باید موضوع خود را کاملاً درک کنید. از کتابخانه، پایگاه‌های اطلاعاتی اینترنتی، مقالات مجلات، کتاب‌ها و سایر مواد تحقیقاتی خود برای اطلاع از موضوع خود استفاده کنید. در حین مطالعه، مطالب را با نوشتن یادداشت ها و سؤالات در حاشیه، حاشیه نویسی کنید.
. این به شما کمک می کند تا بفهمید که چه نوع سؤالاتی در مورد موضوع خود بپرسید.
. اگر می توانید، قسمت های مهم را برجسته یا علامت گذاری کنید و بخش هایی از متن را در حاشیه کار خلاصه کنید.
. با کتابدار خود صحبت کنید آنها می توانند به شما کمک کنند مطالبی را پیدا کنید که ممکن است برای شما جالب باشد، و می توانند کتاب ها یا مجلات مرتبط با موضوع شما را تهیه کنند.

2. 5-7 سوال احتمالی پایان نامه را بر اساس تحقیقات خود بنویسید. در ابتدا نگران نوشتن سوالات خوب نباشید. بعد از اینکه چندین سوال مورد علاقه تان داشتید، هر سوال را بازنویسی کنید تا بتوانید یک طرف موضوع را استدلال کنید. سپس، سؤالات خود را با عبارات واضح و مختصر بیان کنید. در اینجا چند نمونه سوال وجود دارد:
. جنگ قرن بیستم چگونه مضامین ادبی را تغییر داد؟
. گسترش هنجارهای فرهنگی چگونه بر معیارهای جوایز ادبی تأثیر گذاشته است؟
. چه تغییرات اجتماعی بر مبادلات دیپلماتیک بین رهبران جهان تأثیر گذاشته است؟
. جدا کردن اخلاق از سیاست عمومی چگونه بر کارآیی قانون تأثیر می گذارد؟
. فرهنگ چگونه پس از جنگ داخلی سازگار می شود؟
. چگونه رباتیک می تواند آموزش دوران کودکی را تقویت کند؟
. بهترین راه ها برای ایجاد انگیزه در کارکنان برای کار بیشتر چیست؟
. چه پروتکل های درمانی می تواند بهبودی در بیماران PTSD را افزایش دهد؟

نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه
نحوه انتخاب موضوع برای پایان نامه – تزیسمی

3. سؤالی را که فکر می کنید می توانید به بهترین نحو می توانید تحقیق و پاسخ دهید، مشخص کنید. شما می خواهید سوالی را انتخاب کنید که بتوانید به خوبی به آن پاسخ دهید تا پایان نامه شما موفق شود. برای تعیین بهترین سوال برای تمرکز بر پایان نامه:
. در مورد فرآیندی که باید برای تحقیق در مورد موضوع استفاده کنید، مانند جستجوی دیجیتال، آزمایش‌های اجتماعی یا آزمایش آزمایشگاهی فکر کنید. سپس، تصمیم بگیرید که آیا می توانید این وظایف را با زمان و منابعی که در اختیار دارید تکمیل کنید.
. مواد تحقیقی را که در دسترس دارید، مانند پایگاه های داده کامپیوتری، مواد کتابخانه ای یا آزمایشگاه فهرست کنید.
. حوزه تخصص استاد راهنما پایان نامه خود را در نظر بگیرید.
. به دوره هایی که گذرانده اید و مهارت هایی که توسعه داده اید فکر کنید.

4. با کمک استاد راهنمای پایان نامه خود، یک سوال تحقیق نهایی را انتخاب کنید. هنگامی که سؤال پایان نامه ای را که می خواهید از آن استفاده کنید، شناسایی کردید، با استاد راهنمای پایان نامه خود صحبت کنید تا نظر آنها را دریافت کنید. آنها ممکن است آن را همانطور که هست تایید کنند، اما همچنین می توانند در مورد چگونگی بهبود آن مشاوره ارائه دهند. با آنها کار کنید تا بهترین سوال پایان نامه را برای پروژه خود ایجاد کنید.
. به توصیه استاد راهنما پایان نامه خود گوش دهید. آنها احتمالاً برای مدت طولانی این کار را انجام می دهند و می دانند که بودن در کفش شما چگونه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *