موضوع برای پایان نامه خود

موضوع برای پایان نامه خود

موضوع برای پایان نامه خود ، بسته به سطح تحصیلات خود، از شما خواسته می شود که موضوعی را برای پایان نامه خود به دست آورید یا از بین یک لیست از موضوعات گسترده انتخاب کنید. در هر صورت، ابتدا باید یک محدوده خاص را انتخاب کنید و دوم، آن را تا آنجا که می توانید محدود کنید.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

موضوع برای پایان نامه خود
موضوع برای پایان نامه خود – تزیسمی

چگونه یک موضوع برای پایان نامه خود ایجاد کنید

پیدا کردن موضوعی که مناسب شماست

در هر صورت، می توانید با این سوال از خود شروع کنید که آیا در هر سخنرانی شرکت کرده اید که در آن به موضوع خاصی علاقه خاصی داشته اید یا خیر و از آنجا بروید. سوالات زیر ممکن است به شما کمک کند تا به موضوعات شخصی مورد علاقه خود بپردازید.

. کدام جنبه از مطالعات شما برای شما جذابیت خاصی دارد؟
. آیا در بحثی به موضوعی اشاره شد که برای شما جالب بود؟
. آیا در مورد نظریه یا ایده ای که با شما صحبت کرده است خوانده اید؟

ایده‌های پایان‌نامه می‌تواند از منابع بسیاری نشات بگیرد، بنابراین اجازه دهید ذهنتان سرگردان باشد و ببینید آیا چیزی کنجکاوی شما را غلغلک می‌دهد یا خیر. پایان نامه فرصتی برای شما است که با جنبه خاصی از مطالعات خود مدتی با کیفیت بگذرانید، بنابراین بهتر است به موضوعی فکر کنید که نه تنها برای شما جذاب باشد، بلکه به رشد شما در رشته خود نیز کمک کند.

ساده ترین روش برای انتخاب موضوع پایان نامه

همه ما می توانیم قبول کنیم که انتخاب موضوع برای پایان نامه یا هر مقاله، اگر نگوییم دشوارترین مرحله در نوشتن است. با این حال، با توجه به “چگونه یک پایان نامه کارشناسی ارشد را سریع بنویسیم” سهلمن، اگر روی سه حوزه زیر تمرکز کنید، انتخاب موضوع برای پایان نامه بسیار آسان است:

1. پدیده
2. دیدگاه
3. زمینه

فرض کنید که قرار بود بر روی یک پدیده خاص به عنوان مرکز پایان نامه خود تمرکز کنید. به عنوان مثال، “حقوق عجیب و غریب” یا “تغییر آب و هوا”. بعد، شما یک دیدگاه را انتخاب می کنید. پدیده را از چه منظری می بینید؟ به عنوان مثال، “فرهنگ آمریکایی” یا “از نظر قانونی / مالی”. در نهایت، شما آن را به یک زمینه خاص محدود می کنید.

چگونه موضوع پایان نامه ای را انتخاب کنید که برای شما شغل ایجاد کند؟

اگر می خواهید به طور گسترده در مورد یک موضوع خاص بنویسید، نه تنها باید الزامات دانشگاه را برآورده کند، بلکه باید افق های حرفه ای شما را نیز گسترش دهد. با توجه به مقاله نحوه انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد، باید فراتر از اتمام مدرک خود فکر کنید. نویسنده بیان می کند “از زمان خود به عنوان یک دانش آموز استفاده کنید تا خود را تا حد امکان برای کارفرمایان جذاب کنید.” برای دستیابی به این هدف، مطمئن شوید که حداقل یکی از سه مؤلفه (پدیده، دیدگاه و زمینه) در زمینه حرفه ای مورد نظر شما مورد توجه است.

به عنوان مثال، موضوعات پایان نامه ذکر شده در بالا به افراد علاقه مند به کار در زمینه حقوق بشر و تغییرات آب و هوا کمک بزرگی خواهد کرد. با انتخاب موضوع پایان نامه مرتبط با آینده حرفه ای خود، شانس شما برای رسیدن به شغل مورد نظرتان بیشتر می شود، زیرا می توانید دانش تازه و ارزشمندی را به یک سازمان بیاورید.

از سرپرست خود کمک بخواهید!

اگر موضوع شما هنوز به طور کامل شکل نگرفته است، از خرد بیشتر سرپرست خود استفاده کنید و راهنمایی بخواهید. خود را با موضوعات احتمالی کافی مسلح کنید و به سرپرست خود مراجعه کنید. توضیح دهید که دیدگاه خاص و/یا زمینه مورد علاقه شما چیست و خوشبختانه آنها شما را در مسیر درست هدایت خواهند کرد.

موضوع پایان نامه ام را پیدا کردم، حالا چی؟

مطمئناً یافتن موضوع برای پایان نامه شما کافی نیست. همچنین باید مطمئن شوید که موضوع مرتبط است و می‌توانید آن را توسعه دهید. قبل از اینکه تحقیق خود را شروع کنید، به این لیست سوالاتی که باید بپرسید نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که آیا موضوع پایان نامه شما خوب است یا خیر.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *