روش مورا

مهارت های تحلیلی چیست؟

مهارت های تحلیلی چیست؟ ، در طول جستجوی شغلی خود، ممکن است طیف گسترده ای از مهارت ها، از جمله مهارت های فنی و بین فردی را در رزومه و سایر مواد درخواستی خود بگنجانید. بسیاری از کارفرمایان برای تفکر تحلیلی ارزش قائل هستند، نوع خاصی از مهارت های نرم که می توانید از طریق تجربه و تفکر ایجاد کنید. توسعه و برجسته کردن مهارت های خود در تجزیه و تحلیل می تواند به شما کمک کند تا به اهداف حرفه ای خود برسید و شغلی رضایت بخش ایجاد کنید.

در این مقاله، این مهارت‌ها را تعریف می‌کنیم، توضیح می‌دهیم که چرا آنها مهم هستند، برخی از اشکال کلیدی مهارت‌های تحلیلی را فهرست می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن‌ها را در مواد کاربردی خود برجسته کنید.

خوراکی های کلیدی:

. مهارت های تحلیلی مهارت های نرمی هستند که به شما در شناسایی و حل مشکلات پیچیده کمک می کنند.
. بسیاری از مشاغل به مهارت های تحلیلی مانند تفکر انتقادی، تحقیق و سواد داده نیاز دارند.
. نشان دادن مهارت های تحلیلی در رزومه و مصاحبه ها می تواند به شما کمک کند تا یک نامزد شغلی رقابتی باشید.

مهارت های تحلیلی چیست؟
مهارت های تحلیلی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مهارت های تحلیلی چیست؟

مهارت‌های تحلیلی ویژگی‌ها و توانایی‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند یک موضوع را مشاهده، تحقیق و تفسیر کنید تا ایده‌ها و راه‌حل‌های پیچیده ایجاد کنید. وقتی از چندین مورد از این مهارت ها با هم استفاده می کنید، این تفکر تحلیلی است. شما می توانید تفکر تحلیلی را در بسیاری از موقعیت ها هم در زندگی حرفه ای و هم در زندگی شخصی خود به کار ببرید. تفکر تحلیلی اغلب شامل آزمون و خطا و سایر فرآیندهای سیستماتیک است که به متفکر اجازه می دهد به یک نتیجه معقول برسد. کسانی که مهارت های تفکر تحلیلی عملی دارند می توانند به سرعت یک موقعیت، موضوع یا مشکل را تجزیه و تحلیل کنند و اغلب در یک مجموعه تیمی برای دستیابی به اهداف به خوبی کار می کنند.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: مهارت های حل مسئله چیست؟

تفکر تحلیلی چگونه کار می کند؟- مهارت های تحلیلی چیست؟

یک عنصر اساسی در تفکر تحلیلی، توانایی شناسایی روابط علت و معلولی است. این مستلزم درک آنچه ممکن است در طول فرآیند حل مسئله اتفاق بیفتد، و بررسی چگونگی ارتباط ایده های جدید با موضوع اصلی است. فرآیند به کارگیری مهارت های تحلیلی شما معمولاً شامل چندین مرحله است، از جمله:

1. شناسایی موضوع، مشکل یا موضوع
2. جمع آوری اطلاعات از طریق آزمایش و مشاهده
3. ایجاد راه حل یا تعمیق درک خود از موضوع
4. تست راه حل ها یا ایده های جدید بر اساس آموخته هایتان
5. مرور راه حل هایی که برای ارزیابی و بکارگیری دانش جدید شما موثر بوده است

چرا مهارت های تحلیلی مهم هستند؟- مهارت های تحلیلی چیست؟

در حالی که برخی از صنایع، مانند مدیریت داده ها و فناوری اطلاعات (IT)، ممکن است به شدت به مهارت های تحلیلی متکی باشند، این توانایی ها در تمام صنایع و سطوح شغلی ارزشمند هستند. کارفرمایان اغلب برای نامزدهای دارای مهارت های تحلیلی قوی ارزش قائل هستند زیرا آنها می توانند عملیات شرکت خود را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک رهبر خدمات مشتری با مهارت های تحلیلی قوی ممکن است داده های بازپرداخت مشتری را بررسی کند و روندها را شناسایی کند، که می تواند به تیم کمک کند تعداد بازپرداخت ها را کاهش دهد. این مهارت‌ها می‌توانند شما را واجد شرایط یک موقعیت رهبری یا ارتقای دیگر کنند، زیرا توانایی شما را در ایجاد ارزش برای شرکت نشان می‌دهند.

4 مهارت کلیدی تحلیلی- مهارت های تحلیلی چیست؟

در اینجا چهار مهارت تحلیلی ارزشمندی وجود دارد که می‌توانید در رزومه و سایر مطالب درخواست شغلی خود بگنجانید:

1. تفکر انتقادی

تفکر انتقادی توانایی زیر سوال بردن عقاید از پیش تعیین شده است که می تواند به شما در شناسایی مسائل یا زمینه های بهبود کمک کند. این مهارت در سطح بسیار بالایی از اشتغال ارزشمند است زیرا به شرکت ها کمک می کند تا فراتر از شیوه های سنتی تکامل یابند. تفکر انتقادی اغلب اولین گام در فرآیند نوآوری است. برای مثال، یک شرکت لجستیک ممکن است برای چندین دهه از سیستم خاصی برای سازماندهی موجودی استفاده کرده باشد. یک مدیر عملیات جدید ممکن است دلایل استفاده از این سیستم را زیر سوال ببرد. با شناسایی نیازهای شرکت، آنها می توانند سیستم را با یک سیستم جدید جایگزین کنند.

2. تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات

تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات بخش های اولیه تفکر تحلیلی هستند. توسعه این مهارت ها می تواند به شما در شناسایی مسائل و راه حل ها با استفاده از داده ها کمک کند، که می تواند روند تصمیم گیری شما را بهبود بخشد. به عنوان مثال، یک مدیر کافه ممکن است اطلاعاتی در مورد زمان ورود بیشتر مشتریان به کافه و آنچه این مشتریان معمولاً سفارش می دهند جمع آوری کند. این اطلاعات می تواند به مدیر کمک کند تا تنظیمات کارکنان را انجام دهد و برای سفارشات دریافتی آماده شود، کارایی کافه را افزایش دهد و تجربیات مشتریان را بهبود بخشد.

3. تحقیق

توانایی انجام تحقیق می تواند به شما در تعیین موثرترین راه حل برای یک مشکل کمک کند. فرآیند تحقیق ممکن است شامل درخواست از همکاران باتجربه برای بینش آنها در مورد یک مشکل یا انجام تحقیقات رسمی در منابع خارجی باشد. بسته به صنعت، می‌توانید آزمایش‌های تحقیقاتی را نیز برای آزمایش محصولات مختلف یا رویکردهای بازاریابی طراحی کنید. بخشی از فرآیند تحقیق همچنین شامل دانستن اینکه چه اطلاعاتی برای حل مشکل ارزشمند یا ضروری است.

4. حل مسئله

پس از شناسایی یک موضوع و جمع‌آوری تحقیقات، می‌توانید از مهارت‌های حل مسئله خلاق خود برای طراحی راه‌حل استفاده کنید. ممکن است راه حل خود را آزمایش کنید یا از دیگران نظر آنها را بخواهید. برای مثال، مدیر یک مرکز تفریحی ممکن است از نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد اینکه اعضای مرکز به چه نوع دوره های تناسب اندام علاقه مند هستند و چه زمانی ترجیح می دهند کلاس داشته باشند، استفاده کند. سپس ممکن است از مهارت های حل مسئله خود برای تطبیق کلاس های بالقوه با کارکنانی که واجد شرایط آموزش آنها هستند استفاده کنند. در نهایت، آنها می توانند بازخوردهایی در مورد برنامه دوره جمع آوری کنند تا تنظیمات را انجام دهند.

چگونه مهارت های تحلیلی خود را تقویت کنیم؟- مهارت های تحلیلی چیست؟

بهبود مهارت های تحلیلی می تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی مختلف کمک کند. برجسته کردن مهارت های تحلیلی خود در رزومه و در طول مصاحبه نیز می تواند به شما کمک کند تا در هنگام درخواست شغل به عنوان یک نامزد در فرآیند استخدام برجسته شوید. برای بهبود مهارت های تحلیلی خود، برخی از این نکات را رعایت کنید:

. نقش های رهبری را دنبال کنید که مستلزم استفاده از مهارت های تحلیلی انتقادی است.
. مهارت های تحلیلی کلیدی را در نقش فعلی خود تمرین کنید.
. در کلاس هایی شرکت کنید که بر استفاده از مهارت های تحلیلی تأکید دارند.
. در فعالیت هایی شرکت کنید که نیاز به مهارت های تحلیلی دارند، مانند ورزش های گروهی، بازی ها یا خواندن.
. به دنبال مشاوره یا راهنمایی از همکاران در زمینه یا صنعت مورد نظر خود باشید.
. در مورد بهترین شیوه ها برای صنعت خود تحقیق کنید.
. دانش خود را در مورد موضوع ارتقا دهید تا بتوانید مشکلات را سریعتر حل کنید.

مهارت های تحلیلی در محیط کار

استفاده از مهارت های تحلیلی می تواند به شما در انجام طیف وسیعی از وظایف، از جمله:

. حل مشکلات مشتری
. بهبود طراحی محصول
. رفع مشکلات فنی
. طراحی برنامه های یادگیری و توسعه که نیازهای شرکت را برآورده می کند
. شناسایی فرصت های فروش جدید
. پروژه های استراتژیک پیشرو
. طراحی برنامه های ارتباطات داخلی برای اتصال تیم ها
. ایجاد نمونه های اولیه محصول جدید
. اجرای برنامه های آموزش مداوم

مهارت های تحلیلی چیست؟
مهارت های تحلیلی چیست؟ – تزیسمی

چگونه مهارت های تحلیلی خود را برجسته کنید؟

تاکید بر مهارت های تحلیلی خود در مورد مطالب درخواست شغل می تواند به شما کمک کند تاثیر خوبی بر یک مدیر استخدام داشته باشید. در اینجا چگونه می توانید مهارت های تحلیلی خود را هنگام درخواست شغل برجسته کنید:

مهارت های تحلیلی در رزومه شما

می‌توانید اطلاعاتی درباره مهارت‌های تحلیلی کلیدی خود در خلاصه رزومه، شرح مشاغل گذشته و بخش مهارت‌های خاص خود قرار دهید. در اینجا نحوه نشان دادن مهارت های خود در هر بخش آورده شده است:

. خلاصه رزومه: خلاصه رزومه شما شامل اطلاعاتی در مورد صلاحیت های کلیدی شما است. در این بخش می‌توانید خودتان را تحلیل‌گر یا مشکل‌گشا توصیف کنید.
. تجربه کاری: در بخش تجربه کاری، می‌توانید توضیح دهید که چگونه از مهارت‌های تحلیلی خود، مانند مدیریت داده‌ها، برای برآورده کردن یا فراتر از نیازهای شغلی استفاده کرده‌اید. برای نشان دادن پتانسیل خود، جزییات عینی، مانند مشکلاتی که حل کردید را در نظر بگیرید.
. مهارت ها: داشتن یک بخش جداگانه برای مهارت ها به شما امکان می دهد توانایی های تحلیلی کلیدی خود را مجدداً بیان کنید و کلمات کلیدی مربوط به شرح شغل را اضافه کنید. در این بخش می توانید مهارت های تحلیلی را با توانایی های بین فردی و فنی ترکیب کنید.

مهارت های تحلیلی در نامه پوششی شما

می‌توانید از کاورلتر خود برای توضیح بیشتر در مورد مهارت‌های تحلیلی که در رزومه خود ذکر می‌کنید استفاده کنید. پس از بررسی شرح شغل، زمانی را در نظر بگیرید که از مهارت های تحلیلی برای حل یک مشکل یا بهبود بازده کاری خود استفاده کرده اید. با استفاده از جزئیات مشخص برای توضیح روند فکری خود و راه حل، وضعیت را در پوشش نامه خود شرح دهید. یک موقعیت مرتبط با شرح شغل یا صنعت را در نظر بگیرید تا به مدیر استخدام نشان دهید که مهارت های موفقیت در آن موقعیت را دارید.

مهارت های تحلیلی در مصاحبه شغلی

قبل از مصاحبه، در مورد سابقه شغلی گذشته خود فکر کنید و لیستی از دستاوردهای خود ایجاد کنید. همچنین می‌توانید مهارت‌هایی را فهرست کنید که به شما در دستیابی به این موفقیت‌ها کمک کرده است، مانند حل مسئله یا سواد داده. به این ترتیب، می توانید با اطمینان به سوالات مصاحبه در مورد مهارت های خود پاسخ دهید و جزئیات دقیقی در مورد موفقیت خود در نقش های قبلی ارائه دهید. همچنین، شرح شغل را مرور کنید تا پاسخ های خود را به موقعیتی که امیدوارید به دست آورید مرتبط کنید.

8 نمونه از مهارت های تحلیلی

چندین توانایی حرفه ای زیر چتر مهارت های تحلیلی قرار می گیرند.

. طوفان فکری: طوفان فکری با یک درخواست یا هدف محدود شروع می شود. متفکران تحلیلی قوی می توانند فراتر از هسته اولیه که طوفان فکری را برای ایجاد ایده های گسترده و گسترده راه اندازی می کند گسترش دهند.
. ارتباط: مهارت‌های ارتباطی قوی زمانی به کار می‌آیند که مجبور هستید اطلاعات را با روش‌های مختلف پردازش مفاهیم جدید به افراد منتقل کنید. یک ارتباط‌گر قوی می‌تواند در مورد چگونگی دستیابی به تک تک همکاران راهبردی داشته باشد و به شیوه‌هایی صحبت کند که با آنها همخوانی داشته باشد.
. تحقیق: تحقیقات درجه یک نیاز به بررسی متون و مجموعه داده ها و سپس تجزیه و تحلیل اطلاعات به روشی روشن دارد.
. تجزیه و تحلیل داده ها: شرکت هایی که در زمینه فروش و بازاریابی کار می کنند ممکن است مجموعه ای از داده های خام دریافت کنند، اما بدون یک تحلیلگر داده زیرک، این اطلاعات ممکن است برای شرکت مفید نباشد. متفکران انتقادی ماهر می‌توانند از مجموعه داده‌ها مطالب استخراج کنند و الگوریتم‌های تحلیل داده‌ها را برای بهینه‌سازی آینده طراحی کنند.
. عیب یابی و حل مسئله: کارشناسان عیب یابی باید اطلاعات را دریافت کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنند تا یک مشکل ریشه ای را کشف کنند. آنها همچنین باید خلاقانه برای حل مشکلات غیرمتعارف فکر کنند.
. سازمان اداری: برای به حداکثر رساندن مهارت های اعضای تیم یک شرکت، نیاز به یک ذهن تحلیلی است. ملاحظات زیادی از بهره وری شرکت گرفته تا رضایت شخصی در میان اعضای تیم وارد عمل می شود. ایجاد تعادل بین همه عوامل رقابتی مستلزم داشتن استراتژی و مهارت های پیش بینی قوی است.
. پیش‌بینی: پیش‌بینی روندهای آینده در تجارت، امور مالی و فرهنگ مستلزم ترکیبی از مهارت‌های پژوهشی و توانایی‌های پیش‌بینی است.
. خلاقیت: افرادی که معیارهای داده جدید را اختراع می کنند، مارک های جدید راه اندازی می کنند و راه حل های موثری برای مشکلات قدیمی ارائه می دهند، همگی به تفکر تحلیلی خلاقانه تکیه می کنند.

سخن پایانی

مهارت‌های تحلیلی به توانایی جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات، حل مسئله و تصمیم گیری اشاره دارند. شما در محل کار خود برای انجام بیشتر کارها به مهارت تحلیلی نیاز دارید و معمولا نیز برای مشکلاتی استفاده می‌کنید که ممکن است راه حل‌های واضح و مشخصی نداشته باشند یا متغیرهای مختلفی داشته باشند.

انواع مختلفی از مهارت‌های تحلیلی وجود دارد که شامل مهارت در برقراری ارتباط، خلاقیت، تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تحقیق و پژوهش می‌شوند.

برای اینکه بتوانید از دیگر رقبا در مصاحبه‌های شغلی و روند استخدام پیش بیفتید، این مهارت‌ها را در رزومه خود بیاورید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *