مقدمه پایان نامه چیست؟

مقدمه پایان نامه چیست؟

مقدمه پایان نامه چیست؟ ، مقدمه پایان نامه به عنوان ورودی حیاتی برای فعالیت های علمی، بینش هایی را در مورد سفر، انگیزه ها و اهمیت کار محقق به خوانندگان ارائه می دهد. این بخش اغلب نادیده گرفته می‌شود، اگرچه لحن مطالعه را مشخص می‌کند و اجمالی اجمالی ارزشمند به فرآیند فکری محقق ارائه می‌دهد. در این مقاله، معنا و هدف، مؤلفه‌ها، استراتژی‌های مؤثر و مثال‌های مقدمه را بررسی می‌کنیم تا به دانش‌آموزان کمک کنیم تا یک مقاله نوشتاری جذاب را تکمیل کنند و ارزش پایان‌نامه خود را افزایش دهند.

مقدمه پایان نامه چیست؟
مقدمه پایان نامه چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مقدمه پایان نامه چیست؟

قبل از اینکه به جزئیات در مورد نحوه نوشتن مقدمه بپردازیم، بیایید معنای این اصطلاح را روشن کنیم. پیشگفتار یک بخش مقدماتی است که امکان به اشتراک گذاری تجربیات نویسنده در حین تکمیل پایان نامه یا پایان نامه را با مخاطبان فراهم می کند. این فصل باید به صورت اول شخص نوشته شود و معمولاً با پایان پایان نامه تکمیل می شود و به عنوان بازتاب نهایی و پل ارتباطی بین محقق و خوانندگان عمل می کند. مقدمه پایان نامه دارای اهداف زیر است:

. ایجاد زمینه: تشریح ارتباط تحقیق، قرار دادن آن در زمینه علمی یا حرفه ای گسترده تر، و کمک به خوانندگان در درک هدف و دامنه آن.
. بیان انگیزه‌ها: بیان انگیزه‌های شخصی، مانند تجربیات، علایق یا نگرانی‌ها که الهام‌بخش تحقیق هستند.
. قدردانی از مشارکت کنندگان: به رسمیت شناختن حمایت و مشارکت مربیان، مشاوران، همکاران یا اعضای خانواده که نقش مهمی داشتند.
. افشای فرآیند فکر: ارائه بینش در مورد چارچوب فکری محقق، دیدگاه های نظری یا روش های مرتبط با مطالعه و توضیح انتخاب های آنها.
. ایجاد ارتباط با خوانندگان: به اشتراک گذاشتن تأملات و تجربیات شخصی برای ایجاد رابطه، درگیر کردن خوانندگان از نظر عاطفی و فکری، و مرتبط کردن و قابل دسترس کردن تحقیق.

آیا پایان نامه می تواند مقدمه داشته باشد؟- مقدمه پایان نامه چیست؟

بله، پایان نامه می تواند مقدمه داشته باشد. این یک بخش اختیاری در ابتدا است که به نویسنده اجازه می دهد مطالعه را معرفی کند، مشارکت کنندگان را تأیید کند و زمینه را ارائه دهد.

اجزاء مقدمه پایان نامه (کلیات تحقیق)- مقدمه پایان نامه چیست؟

محتوای فصل ۱ پایان نامه در دانشگاه های مختلف، متفاوت است اما به طور کلی سرفصل های این فصل را می توان در ۵ بخش کلی تقسیم کرد که هر یک در ادامه بررسی می شود:

مقدمه

تقریبا در تمام پایان نامه ها بخش اول فصل اول با مقدمه و تعریف مفاهیم کلی شروع می شود. هدف از نوشتن این بخش مقدماتی این است که زمینه اطلاعاتی لازم برای خواننده فراهم آید. نویسنده باید تمام تلاش خود را انجام دهد که موضوع تحقیق به زبانی روشن، ساده و به طور عمیق به خواننده معرفی شود.

بیان مسئله

در این بخش باید به شرح مشکل و ارایه آن به شکل سوال کلیدی برای کمک به حل تحقیق مطرح شود. از مهمترین اهداف این بخش می توان به بیان دقیق مساله، ویژگی های مسئله، گستردگی، دلایل بروز مسئله، محدود کردن مسئله در یک حوزه تخصصی و … اشاره کرد.

ضرورت، اهمیت و چالش های مسئله

از مهمترین بخش های فصل مقدمه می توان به ارائه دلایل قانع کننده در مورد اینکه مسئله ارائه شده در پایان نامه در تحقیقات گذشته همراه با چه محدودیت هایی، چالش هایی همراه بوده است. و درصورتی که بتوانیم راهکار ارائه شده در مسئله خود را به سرانجام برسانیم چه کمکی در حل این محدودیت ها و چالش ها داشته باشد.

اهداف تحقیق

در این بخش که می تواند ادامه بخش قبلی باشد. باتوجه به چالش ها و محدودیت هایی که روش های قبلی داشته اند و از جهتی باتوجه به اهمیت مسئله، هدف خود را از ارائه یک راهکار برای حل مسئله ارائه دهید. و در ادامه در حدود یک پاراگراف نتایجی مورد انتظار از این تحقیق که در واقع نتیجه قابل ارائه علمی و نوآورانه ای است که پژوهش برای دستیابی به آن انجام می شود را مطرح می کند.

فرضیه ها یا سوال های تحقیق

در این بخش سوالات اصلی و فرعی که در راستای تحقیق پژوهشگر است مطرح می شود. در واقع، معمولا سوالات و فرضیات تحقیق به صورت یک جمله سوالی یا خبری و (گاهی) جهتدار نوشته می شود که حاوی مسئله یا پرسش های اصلی و فرعی پایان نامه است. البته این مورد در مورد پایان نامه هایی که به صورت توصیفی هستند، متفاوت است و به صورت سوالات پژوهش مطرح می شود. درواقع فرضیات و سوالات این بخش در مقدمه پایان نامه قرار است پس از انجام پژوهش، رد یا اثبات و یا به آن ها پاسخ داده شود.

اما همانطور که در ابتدای اشاره شد، دانشگاه ها و رشته های مختلف چارچوب خاص خود را برای نوشتن پایان نامه ارائه می دهند که در ادامه بعضی از این موارد را به صورت کلی شرح خواهیم داد:

. بیان هدف از انجام پژوهش: اینکه چرا این پژوهش انجام گرفته است (در این بخش از نوشتن مطالب چکیده خودداری کنید)
. ارائه اطلاعات موجود از قبل در زمینه موضوع پژوهش: هدف از این بخش از مقدمه پایان نامه، این است که خواننده قادر به درک کلیات بحث و ضرورت یافتن پاسخ برای پرسش طرح شده در پایان نامه شما باشد.
. ارائه فهرست مناسب و کاملی از تحقیقات قبلی در موضوع پژوهش: به گونه ای که خواننده قادر باشد با مراجعه به کتابخانه درک عمیقی از چارچوب معنایی پژوهش و اهمیت پرسش های مطرح شده در آن را داشته باشد.

توصیه می شود که اهداف و فرضیه های تحقیق و همینطور شرح دادن واژگان کلیدی و مرتبط با عنوان ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد، در فصل اول در نظر گرفته شود.

مقدمه پایان نامه چیست؟
مقدمه پایان نامه چیست؟ – تزیسمی

چه اطلاعاتی باید در یک مقدمه گنجانده شود؟- مقدمه پایان نامه چیست؟

همانند نوشتن مقدمه پایان نامه، تکمیل یک مقدمه مستلزم درک ساختار این فصل است. معمولاً شامل عناصر زیر است:

. پیشینه شخصی: یک نمای کلی مختصر از پیشینه خود ارائه دهید تا به خوانندگان زمینه سفر تحصیلی خود را ارائه دهید.
. انگیزه ها: جملاتی در مورد تجربیات یا شرایطی که شما را برای تکمیل این کار آکادمیک ترغیب کرده است بنویسید.
. مخاطب هدف: خوانندگان مورد نظر یا گروه هدفی که پایان نامه یا پایان نامه شما برای آنها نوشته شده است را ذکر کنید.
. نام، مکان و تاریخ شما: نام خود، محل نوشتن مقدمه و تاریخ نگارش را در انتهای دیباچه قید کنید.

نکته: معمولاً مرسوم است که در آثار مکتوب یا مقدمه یا بخش تقدیرنامه گنجانده شود، اما نه هر دو.

منظور از مقدمه همان تصدیقات است؟

خیر، فصل مقدمه و قدردانی در پایان نامه متمایز است. مقدمه در ابتدا ظاهر می شود و به نویسنده اجازه می دهد تا مطالعه را معرفی کند، هدف و دامنه آن را توضیح دهد و زمینه را ارائه دهد. قدردانی ها بخش جداگانه ای است یا ممکن است در پایان در مقدمه گنجانده شود. این بخش از افراد یا مؤسساتی که در پروژه تحقیقاتی مشارکت داشته اند، تشکر می کند. هر دو بخش پایان نامه ضمن خدمت به اهداف مختلف، زمینه را فراهم می کند و کمک به پایان نامه را تایید می کند.

چگونه برای پایان نامه مقدمه بنویسیم؟- مقدمه پایان نامه چیست؟

. از نوشتن مقدمه از قبل خودداری کنید.

توصیه می شود پس از اتمام کار مقدمه را بنویسید. آن را به عنوان تلاش نهایی خود در پایان نامه در نظر بگیرید. به این ترتیب، پیشگفتار شما مستدل و قانع کننده خواهد بود.

. پیشگفتار خود را به طور موثر ساختار دهید.

یک پیشگفتار خوش ساخت با مقدمه ای جذاب آغاز می شود. یک نمای کلی مختصر از موضوعاتی که قصد دارید در مقاله تحقیقاتی خود بحث کنید ارائه دهید و رویکرد خود را توضیح دهید. مقدمه را مختصر و متشکل از چند جمله نگه دارید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که خوانندگان را در مورد محتوایی که می توانند انتظار داشته باشند آگاه می کند. بیانیه پایان نامه ای را بگنجانید که استدلال یا هدف اصلی پشت پایان نامه شما را برجسته می کند.

. مشارکت خواننده را تشویق کنید.

یک مقدمه قانع کننده فراتر از خلاصه کردن یک موضوع تحقیق است. به طور فعال خوانندگان را درگیر می کند. این باید کنجکاوی آنها را برانگیزد و آنها را تشویق کند تا بیشتر در کار شما تحقیق کنند. برای دستیابی به این هدف، گنجاندن حکایات مناسب یا داده های جذابی که علاقه خوانندگان را برانگیخته است، در نظر بگیرید. از آنجایی که پیشگفتار اولین چیزی است که مخاطب با آن مواجه می شود، هیجان انگیز و جذاب کردن آن بسیار مهم است. از این فرصت برای معرفی خود، توضیح زمینه پایان نامه و دلایل انجام این تحقیق استفاده کنید.

. از درج همه چیز در مقدمه خودداری کنید.

مقدمه باید در درجه اول اطلاعات ضروری در مورد موضوع پایان نامه شما را بیان کند. فصول دیگر، مانند مقدمه یا نتیجه، می تواند شامل جزئیات بیشتری باشد. پیشگفتار یک پاراگراف مقدماتی مختصر است که اطلاعات زمینه ای را ارائه می دهد و پایه و اساس پاراگراف بدنه بعدی را می گذارد. طول مقدمه بستگی به تعداد جزئیاتی دارد که می‌خواهید وارد کنید. اگر فضا محدود است، اظهارات خود را مختصر و مختصر بیان کنید.

چگونه مقدمه پایان نامه را شروع کنیم؟

برای شروع مناسب مقدمه پایان نامه، مراحل داده شده را دنبال کنید

1. یک موضوع را انتخاب کنید

برای نوشتن یک مقاله موفق، ابتدا باید موضوع جالبی را شناسایی کنید که خوانندگان را درگیر خود نگه دارد. دوم، مقدمه شما باید واضح باشد تا بتوانند بفهمند بین خطوط متن چه خبر است.

2. تحقیق و طوفان فکری موضوع

افکار و حقایق مختلف مرتبط با موضوع خود را طوفان فکری کنید. سپس، ادبیات قبلی در مورد موضوع را مرور کنید تا به طور کامل در مورد آن تحقیق کنید تا آن مفهوم یا ایده را درک کنید.

3. نوع کاغذ را انتخاب کنید

نوع کاغذی را انتخاب کنید که راحت تر از آن در فرآیند نوشتن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که محتوا هرگز نباید به صورت اول شخص نوشته شود.

همچنین از درج جزئیات غیر ضروری خودداری کنید و با استفاده از زبان و دستور زبان صحیح دقیق باشید. هنگام نوشتن پایان نامه، استفاده از عبارات قدرتمند می تواند به شما در تعیین اهداف مطالعه کمک کند.

4. مخاطب هدف خود را شناسایی کنید

بهتر است از مخاطبانی که با آنها صحبت می کنید آگاه باشید. به طور مشابه، رویکردهای کاری، رویه ها و ادبیات باید مطابق با مخاطب هدف شما معرفی شوند.

5. سازماندهی مفاهیم

در مرحله بعد، دلایل، مفاهیم و ادعاهای اصلی را سازماندهی و جمع آوری کنید. یک ایده خوب در توصیف و ارائه بیانیه پایان نامه در مقدمه مفید خواهد بود.

6. موضوع و موضوعات مربوطه را شرح دهید

قبل از شروع مقدمه پایان نامه، موضوع و موضوعات مربوطه را تعریف کنید. گذراندن آن، درک و دریافت ایده مناسب از موضوع شما را برای خواننده آسان می کند.

مقدمه پایان نامه چیست؟
مقدمه پایان نامه چیست؟ – تزیسمی

نکاتی در نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه

. انسجام و سیر منطقی مطالب در مقدمه بسیار حایزاهمیت است. دقت در چیدمان جملات و حفظ پیوستگی مطالب بر جذابیت متن افزوده و مخاطب را ترغیب می‌کند تا ادامه مطالب را نیز بخواند.
. تکرار مکررات و طولانی شدن بی‌دلیل مقدمه سبب خسته‌کننده شدن مطلب برای خواننده و حتی منصرف شدن او از ادامه مطالعه می‌شود.
. استفاده از جملات روان و ساده و وضوح و شفافیت مطالب از ویژگی‌های یک مقدمه خوب است. بنابراین از به کاربردن جملات طولانی و مبهم خودداری کنید و با بیانی قاطع و صریح هم میزان تسلط و اشراف کامل خود را بر موضوع تحقیق و مباحث پایان‌نامه نشان دهید هم به مخاطب کمک کنید تا به سرعت مطالب مقدمه پایان‌نامه شما را درک کند.
. در نگارش مقدمه به این نکته توجه داشته باشید که مخاطب مانند شما از مباحث و ساختار پایان‌نامه مطلع نیست و مقدمه اولین بخشیست که او مطالعه می‌کند. پس خودتان را جای مخاطب بگذارید و متن مقدمه را بخوانید و اشکالات و بخش‌های گنگ آن را اصلاح کنید. قطعا بازخوانی مکرر مقدمه کمک می‌کند تا با رفع اشکالات و ویرایش آن، مقدمه‌ بهتری ارایه دهید.
. دقت کنید که مقدمه کاملا مطابق با محتوای پایان‌نامه نگاشته شود. مثلا وقتی در مقدمه هدفی را از انجام تحقیق‌تان متصور می‌شوید قاعدتا می‌بایست در متن پایان‌نامه آن هدف محقق شده و پژوهش به هدف غایی خود رسیده باشد چراکه در غیر این صورت انجام تحقیق و پژوهش‌تان توجیهی نخواهد داشت.
. از بیان مطالعاتی که ارتباط کمتری با موضوع شما دارند یا از اعتبار کافی برخوردار نیستند و همچنین شرح بیش از حد جزییات تحقیقات دیگران خودداری کنید.
. مقدمه به‌منزله معرفی پایان‌نامه شماست. اگر بتوانید این معرفی را به خوبی انجام دهید و اصول نگارش مقدمه پایان نامه را رعایت کنید یقینا مخاطب مشتاق به مطالعه کامل پایان‌نامه می‌شود و این بدان معناست که شما توانسته‌اید مقدمه خوب و مفیدی بنویسید و حتی شاید بتوان گفت نیمی از مسیر را با موفقیت طی کرده‌اید.

مقدمه پایان نامه چند صفحه است؟

یکی از مشکلاتی که شاید دانشجویان در زمان نوشتن پایان نامه خود داشته باشند این سوال است که برای هر فصل از پایان نامه چند صفحه لازم است. تعیین تعداد صفحات هر بخش برای راهنمای دانشجویان توسط هر دانشکده مشخص شده است و یک مقدار ثابت و مشخص ندارد. اما به طور کلی تعداد صفحات مورد نیاز برای نوشتن بخش مقدمه بین ۱۰ تا ۱۵ صفحه می باشد. و لازم است که در این تعداد صفحات مشخص مفهوم و اهمیت موضوع پژوهشی خود را به مخاطب برسانید.

این نکته در زمان نوشتن پایان نامه بخصوص فصل مقدمه (کلیات تحقیق) مهم است که خوانندگان به دنبال کار اورجینال هستند و توقع تجزیه تحلیل و تفسیر را از شما دارند. توصیه می شود بخش مقدمه را به قسمت های منطقی با استفاده از عناوین فرعی تقسیم کنید. در نهایت لازم است مقدمه را از یک مبحث کلی شروع کرده و به یک مبحث نهایی و مشخص برسانید.

مقدمه پایان نامه چگونه باید باشد؟

فصل مقدمه پایان نامه باید به گونه ای نوشته شود که خواننده با مطالعه این فصل، با چارچوب و روند انجام پژوهش آشنا شود. در واقع باید خواننده بتواند چالش هایی که در پژوهش های قبلی وجود داشته را مشخص کند، اهمیت موضوع پژوهشی و اینکه چه تاثیری در زمینه علمی خواهد داشت را بیان کند و در انتها راهکار پیشنهادی خود به صورت بیان اهداف مساله مطرح کند.

در مقدمه باید با ارائه سوابق، شواهد تحقیقی و اطلاعات موجود به روش منظم، منطقی و هدف دار خواننده را به سوی راه حل مسئله هدایت کرد. بخش مربوط به کلیات تحقیق مناسب ترین بخش برای ارائه اختصارات و بعضی توضیحات کلی است. توضیحاتی که شاید نتوانید در بخش های دیگر آن ها را توضیح دهید.

1 دیدگاه دربارهٔ «مقدمه پایان نامه چیست؟»

  1. بازتاب: چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟ - تزیسمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *