مطالعه همبستگی چیست؟

مطالعه همبستگی چیست؟

مطالعه همبستگی چیست؟ ، مطالعه همبستگی یکی از رایج ترین اشکال تحقیق برای کمک به درک رابطه بین دو متغیر است. در تجارت، اگر می خواهید رابطه بین مشتریان خاص و عوامل خاصی را دریابید، مطالعه همبستگی ضروری است. بازاریابان، صاحبان کسب و کار و تحلیلگران داده از این نوع مطالعات استفاده می کنند و به شما اجازه می دهند تا درک کنید که چگونه جنبه های مختلف کسب و کار شما با یکدیگر مرتبط هستند. در این مقاله، به سؤال «مطالعه همبستگی چیست؟» پاسخ می‌دهیم، چگونگی کارکرد مطالعات همبستگی، چرایی اهمیت آن‌ها را توضیح می‌دهیم و نحوه انجام مطالعه همبستگی را خودتان توضیح می‌دهیم.

مطالعه همبستگی چیست؟
مطالعه همبستگی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه همبستگی چیست؟

اگر به مدیریت کسب و کار علاقه دارید، ممکن است از خود پرسیده باشید، “مطالعه همبستگی چیست؟” مطالعه همبستگی نوعی رویکرد تحقیق توصیفی است. این روش به دو متغیر نگاه می کند و بررسی می کند که چگونه آنها می توانند نسبت به یکدیگر تغییر کنند. هیچ کنترلی در مطالعه همبستگی وجود ندارد. هدف این است که بفهمیم آیا هر دو متغیر با هم رابطه دارند یا هیچ همبستگی ندارند.

تصمیمات کسب و کار آگاهانه شما را ملزم به انجام تحقیقات مناسب می کند. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و اجرای یک مطالعه همبستگی یکی از محبوب‌ترین آنهاست زیرا می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های مختلف به طور همزمان اعمال شود. مطالعه در مورد هر چه باشد، سه نتیجه ممکن وجود دارد که ممکن است رخ دهد. اینها هستند:

. همبستگی مثبت: این نشان می دهد که متغیرها با هم رابطه دارند و هر دو به طور همزمان افزایش یا کاهش می یابند. هر دو متغیر دقیقاً به یک شکل تغییر می کنند و اگر ضریب همبستگی نزدیک به 1.00+ باشد، همبستگی مثبت در نظر گرفته می شود.
. همبستگی منفی: این زمانی است که متغیرها دارای روابط متضاد هستند که اگر یک متغیر افزایش یابد، متغیر دیگر کاهش می یابد. اگر ضریب همبستگی نزدیک به -1.00 باشد، یک همبستگی منفی واضح است.
. بدون همبستگی: این بدان معناست که دو متغیر رابطه یا همبستگی ندارند. در این حالت ضریب همبستگی 0 است.

در تجارت، همیشه توصیه می شود که تصمیمات استراتژیک با پشتوانه داده ها گرفته شود. تحقیق همبستگی یک راه عالی برای دستیابی به این بینش های عملی است.

نحوه کار مطالعات همبستگی- مطالعه همبستگی چیست؟

تحقیق همبستگی یک راه عالی برای جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع است. این به محققان کمک می کند تا بفهمند چرا رویدادهای خاص رخ می دهند و چگونه متغیرهای مختلف بر یکدیگر تأثیر می گذارند. نکته اصلی در انجام یک مطالعه همبستگی این است که این دو متغیر تحت کنترل محققان نیستند. در عوض، محققان به سادگی اثرات آنها را از طریق مشاهده زیر نظر دارند. مطالعات همبستگی نیز برای اثبات علت و معلول طراحی نشده اند. این مطالعات می توانند تعیین کنند که آیا بین دو متغیر رابطه وجود دارد یا خیر، اما نمی توانند ثابت کنند که تغییر یک متغیر متغیر دیگر را تغییر می دهد.

نمونه ای از یک مطالعه همبستگی می تواند بررسی این باشد که چگونه یک گروه سنی خاص در حین فروش خرید بیشتری می کند. در این حالت، دو متغیر گروه سنی مشتریان و تعداد افرادی که در حین فروش خرید می کنند خواهد بود. پس از به دست آوردن نتایج، می توانید پیام های بازاریابی خود را برای تطبیق بهتر و جذب گروه سنی غالب تغییر دهید.

چرا تحقیق همبستگی مهم است؟- مطالعه همبستگی چیست؟

اجرای یک مطالعه همبستگی می تواند مزایای زیادی داشته باشد. در اینجا چند مزیت کلیدی وجود دارد:

مدیریت متغیر

تحقیقات همبستگی به شما بینشی در مورد متغیرها در حالت طبیعی آنها می دهد. این به این دلیل است که شما با آنها مداخله نمی کنید یا آنها را کنترل نمی کنید. این به شما امکان می دهد هر متغیر را با دقت بیشتری درک کنید و اثرات آنها را خارج از یک محیط کنترل شده مشاهده کنید.

جمع آوری اطلاعات

یک مطالعه همبستگی بینش داده های ارزشمندی را ارائه می دهد. با یک مطالعه همبستگی، شما اطلاعاتی را در مورد دو یا چند متغیر جمع آوری می کنید. این به شما حداقل دو مجموعه داده برای تجزیه و تحلیل می دهد تا درک عمیق تری از یک فرضیه ارائه دهید. داده های همبستگی همچنین می توانند روندها و اثرات مختلف بازار را در طول زمان بررسی کنند.

هدف گذاری بازار

یکی از مزایای اصلی اجرای یک مطالعه همبستگی این است که می‌توانید روش‌های مؤثری برای هدف‌گیری مخاطبان خاص بیاموزید. با یافتن روابط مختلف بین مخاطبان و سایر متغیرها، به برخی از بینش‌های بسیار مفید دسترسی پیدا می‌کنید که می‌تواند به شما در بهبود روشی که کسب‌وکارتان برای مخاطبان مختلف هدف قرار می‌دهد، کمک کند. این می تواند به تقسیم بندی بازار و ارائه پیام های بازاریابی مناسب به مخاطبان مناسب در زمان مناسب کمک کند.

انواع تحقیقات همبستگی- مطالعه همبستگی چیست؟

شما می توانید مطالعات همبستگی را به سه نوع مختلف دسته بندی کنید. هر یک از این طرح های تحقیقاتی همبستگی هدف و مزایای خاص خود را دارند. انتخاب طرح تحقیق شما ممکن است به این بستگی دارد که دقیقاً چه متغیرهایی هستند و هر گونه مشخصات تحقیقی که ممکن است داشته باشید. سه نوع مختلف عبارتند از:

مشاهده طبیعت گرایانه

یک روش مشاهده طبیعی در یک مطالعه همبستگی در مورد مشاهده و ثبت متغیرهایی است که می خواهید تحقیق کنید. محقق هیچ گونه مداخله یا دستکاری در متغیرها ندارد. این رویکرد راهی عالی برای الهام بخشیدن به ایده های جدید برای مطالعات تحقیقاتی بیشتر است. این به شما امکان می دهد متغیرها را در محیط طبیعی خود مشاهده کنید و می توانید این مطالعات را نسبتاً آسان اجرا کنید. اگر آزمودنی ها از مشاهده شدن خود آگاه باشند، می توانند متفاوت رفتار کنند. این نوع تحقیق همچنین می تواند یک فرآیند بسیار وقت گیر باشد و به یاد داشته باشید که نتایج بدون هیچ گونه کنترل علمی می تواند تا حدودی غیر قابل اعتماد باشد.

روش نظرسنجی

نظرسنجی و پرسشنامه رویکردهای رایج برای انجام تحقیق بر روی افراد است. برای یک مطالعه همبستگی، انجام یک نظرسنجی شامل یک مخاطب تصادفی و پرسش از آنها در مورد متغیرهای مطالعه است. این یک راه سریع، آسان و مقرون به صرفه برای به دست آوردن نتایج است. همچنین به شما این امکان را می دهد که حجم زیادی از داده ها را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی جمع آوری کنید. نقطه ضعف اجرای نظرسنجی این است که نتایج ممکن است بر اساس گروه نظرسنجی متفاوت باشد. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که سؤالات نظرسنجی به درستی و به اندازه کافی واضح بیان شده است تا پاسخ دهندگان بتوانند به طور کامل پاسخ دهند.

تحقیق آرشیوی

این زمانی است که شما مطالعاتی را که قبلاً در گذشته انجام شده اند تجزیه و تحلیل می کنید. این ممکن است شامل بررسی مطالعه‌ای باشد که کسب‌وکار شما قبلاً انجام داده است یا به نتایج سایر محققان نگاه کنید. همچنین می توانید به مقادیر زیادی داده نگاه کنید. این یک رویکرد آسان و مقرون به صرفه است و به شما امکان می دهد در مدت زمان کوتاهی به نتایج دسترسی داشته باشید. مشکل این است که شما هیچ کنترلی روی جمع آوری داده ها ندارید. این بدان معنی است که ممکن است غیر قابل اعتماد باشد یا نتایج ممکن است نامربوط باشد.

نحوه انجام مطالعه همبستگی- مطالعه همبستگی چیست؟

هنگام انجام تحقیقات همبستگی، می توانید پنج مرحله مهم را برای تولید یک مطالعه قطعی دنبال کنید:

1. یک فرضیه ایجاد کنید

همانطور که در مورد هر نوع مطالعه وجود دارد، شما با طرح یک ادعا یا فرضیه شروع می کنید. در یک مطالعه همبستگی، فرضیه شما ادعایی در مورد رابطه بین دو متغیر است. به عنوان مثال، می توانید بگویید که این ادعا را داشته باشید که افراد جوان تر تمایل بیشتری به خرید آنلاین دارند. در این حالت، متغیرهای شما سن مشتریان و خریداران آنلاین خواهد بود. یک فرضیه برای تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه می خواهید داده های خود را جمع آوری کنید و چگونه ممکن است نتیجه ای پیدا کنید ضروری است.

2. روشی را برای جمع آوری داده های خود انتخاب کنید

هنگامی که فرضیه شما درست شد، روش مناسبی را برای جمع آوری داده ها انتخاب کنید. این شامل بررسی انواع مختلف تحقیقات همبستگی ذکر شده در بخش بالا می باشد. انتخاب روش ممکن است به داده هایی که استفاده می کنید و کاری که می خواهید با این داده ها انجام دهید بستگی دارد. نظرسنجی ها، مشاهدات و استفاده از داده های ثانویه همه گزینه ها در اینجا هستند.

3. داده ها را جمع آوری کنید

هنگامی که روش جمع آوری داده ها را تعیین کردید، می توانید جمع آوری داده ها را شروع کنید. برای انجام این کار، ممکن است بخواهید اندازه نمونه را انتخاب کنید. این باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا نوعی همبستگی را تعیین کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که داده های کافی را از متغیرهای مربوطه جمع آوری می کنید.

4. نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

هر داده ای را که جمع آوری می کنید، از جمله نتایج دور از دسترس یا داده های ناشی از روش های تحقیق جایگزین، تجزیه و تحلیل کنید. این می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا مطالعه همبستگی شما مثبت، منفی بوده یا هیچ همبستگی نداشته است. می توانید یافته های تحلیل خود را با فرضیه اصلی خود مقایسه کنید تا بفهمید مطالعه چه چیزی را ثابت می کند. هنگام تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از یک مطالعه همبستگی، تئوری ها و متغیرهای جدید اغلب می توانند بوجود آیند.

5. انجام تحقیقات بیشتر

پس از انجام یک مطالعه همبستگی، ممکن است به یک فرضیه علی برسید. این می تواند منجر به تحقیقات بیشتر، احتمالاً در یک محیط کنترل شده تر شود. پس از انجام مطالعه همبستگی اولیه، محققان اغلب می خواهند متغیرها یا عوامل دیگری را برای آزمایش اضافه کنند. این به شما امکان می دهد بینش عمیق تر و مفیدتری کسب کنید.

مطالعه همبستگی چیست؟
مطالعه همبستگی چیست؟ – تزیسمی

زمان استفاده از تحقیقات همبستگی

تحقیقات همبستگی برای جمع آوری سریع داده ها از محیط های طبیعی ایده آل است. این به شما کمک می کند یافته های خود را به روشی معتبر خارجی به موقعیت های زندگی واقعی تعمیم دهید.

چند موقعیت وجود دارد که تحقیقات همبستگی انتخاب مناسبی است.

برای بررسی روابط غیر علت و معلولی

شما می خواهید بفهمید که آیا ارتباطی بین دو متغیر وجود دارد یا خیر، اما انتظار ندارید یک رابطه علی بین آنها پیدا کنید.

تحقیقات همبستگی می تواند بینش هایی را در مورد روابط پیچیده دنیای واقعی ارائه دهد و به محققان کمک کند تا نظریه ها را توسعه دهند و پیش بینی کنند.

برای کشف روابط علی بین متغیرها

شما فکر می کنید یک رابطه علی بین دو متغیر وجود دارد، اما انجام تحقیقات تجربی که یکی از متغیرها را دستکاری می کند غیرعملی، غیراخلاقی یا بسیار پرهزینه است.

تحقیقات همبستگی می‌تواند نشانه‌های اولیه یا پشتیبانی اضافی برای نظریه‌های مربوط به روابط علی فراهم کند.

برای آزمایش ابزارهای اندازه گیری جدید

شما ابزار جدیدی برای اندازه گیری متغیر خود ایجاد کرده اید و باید پایایی یا اعتبار آن را آزمایش کنید.

از تحقیقات همبستگی می توان برای ارزیابی اینکه آیا ابزار به طور مداوم یا دقیق مفهومی را که قصد اندازه گیری آن را دارد نشان می دهد، استفاده کرد.

نحوه جمع آوری داده های همبستگی

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید در تحقیقات همبستگی از آنها استفاده کنید. در علوم اجتماعی و رفتاری، متداول ترین روش های جمع آوری داده ها برای این نوع تحقیقات شامل پیمایش، مشاهده و داده های ثانویه است.

مهم است که روش های خود را با دقت انتخاب و برنامه ریزی کنید تا از قابلیت اطمینان و اعتبار نتایج خود اطمینان حاصل کنید. شما باید با دقت یک نمونه نماینده را انتخاب کنید تا داده های شما منعکس کننده جمعیت مورد علاقه شما بدون سوگیری تحقیقاتی باشد.

نظرسنجی ها

در تحقیق پیمایشی می توانید از پرسشنامه برای اندازه گیری متغیرهای مورد علاقه خود استفاده کنید. می توانید نظرسنجی را به صورت آنلاین، از طریق پست، تلفن یا حضوری انجام دهید.

نظرسنجی‌ها روشی سریع و انعطاف‌پذیر برای جمع‌آوری داده‌های استاندارد شده از بسیاری از شرکت‌کنندگان هستند، اما مهم است که اطمینان حاصل کنید که سؤالات شما به شیوه‌ای بی‌طرفانه بیان می‌شوند و بینش‌های مرتبط را به دست می‌آورند.

مشاهده طبیعت گرایانه

مشاهده طبیعت گرایانه نوعی تحقیق میدانی است که در آن داده هایی درباره یک رفتار یا پدیده در محیط طبیعی آن جمع آوری می شود.

این روش اغلب شامل ثبت، شمارش، توصیف و دسته بندی اعمال و رویدادها است. مشاهدات طبیعی می‌تواند شامل عناصر کمی و کیفی باشد، اما برای ارزیابی همبستگی، داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنید که می‌توان آن‌ها را به صورت کمی تحلیل کرد (به عنوان مثال، فرکانس‌ها، مدت زمان، مقیاس‌ها و مقادیر).

مشاهده طبیعی به شما امکان می دهد به راحتی نتایج خود را به زمینه های دنیای واقعی تعمیم دهید و می توانید تجربیاتی را مطالعه کنید که در تنظیمات آزمایشگاهی قابل تکرار نیستند. اما تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند زمان‌بر و غیرقابل پیش‌بینی باشد و سوگیری محقق ممکن است تفسیرها را منحرف کند.

داده های ثانویه

به‌جای جمع‌آوری داده‌های اصلی، می‌توانید از داده‌هایی استفاده کنید که قبلاً برای اهداف دیگری مانند سوابق رسمی، نظرسنجی‌ها یا مطالعات قبلی جمع‌آوری شده‌اند.

استفاده از داده های ثانویه ارزان و سریع است، زیرا جمع آوری داده ها کامل است. با این حال، داده ها ممکن است غیرقابل اعتماد، ناقص یا کاملا مرتبط نباشند، و شما هیچ کنترلی بر قابلیت اطمینان یا اعتبار روش های جمع آوری داده ها ندارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *