مطالعه مقطعی چیست؟

مطالعه مقطعی چیست؟

مطالعه مقطعی چیست؟ ، برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها، محققان به اشکال مختلف مطالعات تحقیقاتی تکیه می‌کنند. آن‌ها در صنایع مختلفی کار می‌کنند و سعی می‌کنند درباره جمعیت‌های معین بیشتر بیاموزند، و نوع مطالعه‌ای که استفاده می‌کنند به اهداف پژوهشی آنها و ویژگی‌هایی که می‌خواهند مشاهده کنند بستگی دارد. اگر علاقه مند به مطالعه گروهی از افراد هستید، یادگیری در مورد یک مطالعه مقطعی و مزایای آن می تواند به شما در آماده سازی تحقیق کمک کند. در این مقاله به تعریف مطالعات مقطعی و همچنین کاربردها و تفاوت آنها با سایر روش های تحقیق می پردازیم.

مطالعه مقطعی چیست؟
مطالعه مقطعی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه مقطعی چیست؟

مطالعه مقطعی ابزاری است که محققان از آن برای جمع‌آوری اطلاعات بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد یک مقطع زمانی خاص استفاده می‌کنند. اطلاعات مربوط به گروهی از شرکت کنندگان است که دارای متغیرهای متعددی مانند سن یا جنسیت هستند. این مطالعه به محققان اجازه می دهد تا چندین متغیر را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کنند، و آنها متغیرها را دستکاری نمی کنند.

برای مثال، یک مطالعه مقطعی ممکن است از گروهی از شرکت کنندگان بپرسد که در مورد یک محصول خاص چه احساسی دارند. سپس محققان می توانند نتایج را بر اساس اطلاعات جمعیت شناختی تقسیم کنند و بفهمند که گروه های خاصی از مردم در آن لحظه چه احساسی نسبت به محصول دارند. مطالعات مقطعی علل یافته های آنها را آشکار نمی کند. آنها فقط جایی را پیشنهاد می کنند که محققان ممکن است بخواهند تجزیه و تحلیل بیشتری انجام دهند.

انواع مطالعات مقطعی- مطالعه مقطعی چیست؟

هنگامی که یک مطالعه تحقیقاتی مقطعی انجام می دهید، در یک یا هر دو نوع تحقیق شرکت خواهید کرد: توصیفی یا تحلیلی. توضیحات آنها را بخوانید تا ببینید چگونه ممکن است در کار شما اعمال شود.

. تحقیق توصیفی: مطالعه مقطعی ممکن است کاملاً توصیفی باشد. یک پیمایش توصیفی مقطعی ارزیابی می کند که متغیر مورد علاقه به دفعات، به طور گسترده یا شدید در یک جمعیت شناسی خاص رخ می دهد. لطفاً به مثال خرده فروشی که در بالا ذکر کردیم فکر کنید. در آن مثال، محققان مشاهدات متمرکزی را برای شناسایی روند هزینه انجام می دهند. آنها ممکن است از این یافته ها برای توسعه محصولات و خدمات و بازاریابی پیشنهادات موجود استفاده کنند. آنها لزوماً به دنبال این نیستند که چرا این روندهای جنسیتی در وهله اول رخ می دهد.
. تحقیق تحلیلی: تحقیق مقطعی تحلیلی ارتباط بین دو پارامتر مرتبط یا غیرمرتبط را بررسی می کند. اگرچه این روش کاملاً بی‌خطا نیست، زیرا متغیرها و پیامدهای بیرونی همزمان هستند و مطالعات آنها نیز انجام می‌شود. برای مثال، برای تأیید اینکه آیا معدنچیان زغال سنگ ممکن است به برونشیت مبتلا شوند یا خیر، فقط به متغیرهای یک معدن نگاه می‌کند. چیزی که در نظر نمی گیرد این است که استعداد ابتلا به برونشیت می تواند ارثی باشد یا این وضعیت سلامتی می تواند در کارگران زغال سنگ قبل از استخدام آنها در معدن وجود داشته باشد. سایر تحقیقات پزشکی نشان داده‌اند که استخراج زغال سنگ برای ریه‌ها مضر است، اما شما نمی‌خواهید این مفروضات مطالعه فعلی شما را مغرضانه کند.

پژوهشگران معمولاً از روش های تحقیق توصیفی و تحلیلی در یک مطالعه مقطعی واقعی استفاده می کنند.

چه کسانی از مطالعات مقطعی استفاده می کنند؟- مطالعه مقطعی چیست؟

تعدادی از صنایع مختلف از مطالعات مقطعی برای کمک به کسب اطلاعات بیشتر استفاده می کنند. صنایعی که معمولاً از مطالعات مقطعی استفاده می کنند عبارتند از:

. خرده فروشی
. علوم اجتماعی
. روانشناسی
. تحصیلات
. بازار یابی
. سیاست
. مراقبت های بهداشتی
. دولت

از آنجایی که صنایعی که از مطالعات مقطعی استفاده می کنند متفاوت است، کاربرد آنها نیز متفاوت است. به عنوان مثال، یک تولید کننده کامپیوتر ممکن است از یک مطالعه مقطعی استفاده کند تا بفهمد مخاطبان مورد نظرشان چه احساسی در مورد رایانه های جدید خود دارند. یک کمپین سیاسی ممکن است از یک مطالعه مقطعی استفاده کند تا بیاموزد که یک نامزد در چه جمعیتی بهترین عملکرد را دارد. همچنین، یک محقق مراقبت های بهداشتی ممکن است یک مطالعه مقطعی برای تعیین اینکه آیا عوامل خطر خاصی با بیماری های خاص مرتبط هستند یا خیر، انجام دهد.

ویژگی های مطالعات مقطعی- مطالعه مقطعی چیست؟

برخی از ویژگی های مهم این تحقیق عبارتند از:

. محققان می توانند یک مطالعه مقطعی را با مجموعه ای از متغیرها در یک دوره معین انجام دهند.
. تحقیقات مشابه ممکن است به یک متغیر مورد علاقه نگاه کنند، اما هر مطالعه مجموعه جدیدی از موضوعات را مشاهده می کند.
. تجزیه و تحلیل مقطعی موضوعات را در یک نمونه واحد با یک نقطه شروع و توقف تعریف شده ارزیابی می کند، بر خلاف مطالعات طولی، که در آن متغیرها می توانند در طول تحقیقات گسترده تغییر کنند.
. مطالعات مقطعی به محقق این امکان را می دهد که به یک متغیر مستقل به عنوان کانون مطالعه مقطعی و یک یا چند متغیر وابسته نگاه کند.

یک استعاره مناسب می خواهید؟ به یک عکس فوری از گروهی از افراد در یک رویداد فکر کنید، مثلاً یک گردهمایی خانوادگی. افراد در آن خانواده گسترده برای تعیین آنچه در زمان واقعی اتفاق می افتد استفاده می شود.

همه افراد حداقل یک متغیر مشترک دارند – مرتبط بودن – و متغیرهای متعددی که به اشتراک نمی گذارند. شما می توانید انواع مشاهدات و تحلیل ها را از همان نقطه شروع انجام دهید. از این رو، این نوع تحقیق “نبض” داده های جمعیت را در هر زمان معین می گیرد.

همچنین می‌توانید از این نوع تحقیقات برای ترسیم متغیرهای غالبی که در یک نقطه خاص وجود دارند، استفاده کنید – به عنوان مثال، داده‌های مقطعی در مورد عادات نوشیدنی گذشته و تشخیص فعلی نارسایی کبد.

مطالعات مقطعی در مقابل مطالعات طولی- مطالعه مقطعی چیست؟

مطالعات طولی روش تحقیق دیگری است که برای جمع آوری اطلاعات در مورد یک جمعیت استفاده می شود. برخلاف مطالعات مقطعی، یک مطالعه طولی آن جمعیت را در یک دوره زمانی طولانی مطالعه می کند. هدف آن ردیابی چگونگی تغییر شرایط با گذشت زمان است، نه اینکه فقط به یک لحظه نگاه کنیم. با توجه به طولانی بودن آن، مطالعات طولی نیز اغلب رضایت افراد تحقیق را برای شرکت تجربه می‌کنند، سپس قبل از پایان پژوهشگران، مطالعه را ترک می‌کنند. مطالعات مقطعی بیشتر احتمال دارد که شرکت کنندگان را حفظ کنند زیرا محققان جمعیت ها را برای مدت طولانی مشاهده نمی کنند.

به عنوان مثال، یک محقق مراقبت های بهداشتی ممکن است یک مطالعه مقطعی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عادات سیگار کشیدن در یک جمعیت معین انجام دهد. در یک مطالعه طولی، آنها نمونه‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند یا از همان جمعیت سیگاری در طول چند سال سؤال می‌پرسند. آنها سپس از این نتایج برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی سیگار استفاده می کنند. محققان ترجیح می دهند زمانی که می خواهند نتیجه گیری های مرتبط با علیت را به دست آورند از مطالعات طولی استفاده کنند.

مزایای مطالعات مقطعی- مطالعه مقطعی چیست؟

اگر می خواهید درباره یک جمعیت بیشتر بدانید، استفاده از مطالعات مقطعی، برخلاف مطالعات طولی، مزایای متعددی دارد، مانند:

سریع

در یک مطالعه مقطعی، محققان می توانند با سرعت بیشتری اطلاعات را جمع آوری کنند. از آنجایی که آنها روی زمان خاصی تمرکز می کنند، نیازی به جمع آوری نمونه در مدت زمان طولانی تری ندارند. این به آنها اجازه می دهد تا داده های خود را به سرعت جمع آوری کرده و شروع به تجزیه و تحلیل کنند. در حالی که برخی از مطالعات طولی ممکن است سال ها یا دهه ها طول بکشد، برخی از مطالعات مقطعی می توانند در عرض یک روز به پایان برسند.

مقرون به صرفه

مطالعات مقطعی نیز نسبت به مطالعات طولی مقرون به صرفه تر هستند. این تا حدی به دلیل سرعت مطالعات مقطعی است. محققان می‌توانند سریع‌تر کار کنند، که در مواردی مانند حقوق مهم است. علاوه بر این، روش‌های انجام یک مطالعه مقطعی اغلب مقرون به صرفه‌تر هستند.

به عنوان مثال، بسیاری از محققان برای جمع آوری اطلاعات به نظرسنجی های ساده تکیه می کنند که می توانند به صورت آنلاین یا تلفنی آنها را تکمیل کنند. در مطالعات طولی، محقق ممکن است نیاز داشته باشد که شخصاً با جمعیت ملاقات کند یا زمانی را صرف تماس با افراد به صورت جداگانه کند. این بدان معناست که محققان می توانند حجم وسیعی از داده ها را در مدت زمان کوتاهی با یک مطالعه مقطعی جمع آوری کنند و هزینه را کاهش دهند.

گسترده تر

با مطالعات مقطعی، محقق می تواند داده ها را جمع آوری کرده و چندین متغیر را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کند. به عنوان مثال، هنگام انجام یک نظرسنجی، محقق ممکن است در مورد سن، جنسیت، مکان، درآمد و نژاد شرکت کننده سوال کند. سپس آنها می توانند ببینند که چگونه هر یک از این متغیرها به طور مستقل با متغیر مهم خود، مانند نظر محصول، ارتباط دارند. مطالعات طولی تمایل دارند تنها بر انتخاب محدودی از متغیرها تمرکز کنند، که اغلب تنها یک متغیر است. بنابراین، مطالعات مقطعی به محققان این امکان را می دهد که درباره مخاطبان متنوع تری اطلاعات بیشتری کسب کنند.

روشنگر

مطالعات مقطعی اغلب به محققان نشان می دهد که کجا باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند. این می تواند آنها را به ویژگی های خاصی از جمعیتی که ممکن است از آن آگاه نبوده اند آگاه کند. به عنوان مثال، یک طراح بازی ویدیویی ممکن است یک مطالعه مقطعی در مورد خریداران آخرین بازی ویدیویی خود انجام دهد. در طی این مطالعه، آنها متوجه می شوند که این محصول در بین زنان بسیار محبوب تر از بازی های دیگر آنها است. اکنون که آنها این را یاد گرفته اند، می توانند علت را دریابند.

چالش ها

بزرگترین چالش با مطالعات مقطعی این است که آنها ارتباط بین علت و معلول را آشکار نمی کنند. همچنین اطمینان از معتبر بودن داده هایشان برای محققان می تواند چالش برانگیز باشد. برای موثر ساختن مطالعات خود، محققان می توانند از فرضیات مبتنی بر مطالعات مقطعی اجتناب کنند، زیرا علت اصلی آن همیشه روشن نیست.

به عنوان مثال، حتی اگر آخرین بازی طراح بازی ویدیویی در بین زنان محبوبیت بیشتری داشته باشد، این لزوماً به این معنی نیست که چیزی منحصر به فرد در آن بازی وجود دارد. آخرین تلاش‌های بازاریابی این شرکت ممکن است محبوبیت آن را افزایش داده باشد، و زنان بیشتری را به خرید آن تشویق کند، یا مشتریانی که از بازی قبلی لذت می‌بردند، تمایل داشتند جدیدترین نسخه را امتحان کنند. اگر محققین بخواهند در مورد علل پشت مطالعات مقطعی خود بیاموزند، ممکن است انجام انواع دیگر تحقیقات برای آنها مفیدتر باشد. این می تواند شامل گروه های متمرکز، کارآزمایی های تصادفی کنترل یا مطالعات طولی باشد.

مطالعه مقطعی چیست؟
مطالعه مقطعی چیست؟ – تزیسمی

سوالات متداول

1. آیا مطالعات مقطعی کیفی هستند یا کمی؟

هر دو! مطالعات مقطعی می تواند کمی یا کیفی باشد.

2. تفاوت بین مطالعات مقطعی و کوهورت چیست؟

مطالعه کوهورت نوعی مطالعه طولی است که از گروهی از افراد با یک ویژگی مشترک نمونه برداری می کند. یک تفاوت کلیدی این است که مطالعات مقطعی یک لحظه خاص را اندازه گیری می کنند، در حالی که مطالعات کوهورت افراد را در دوره های طولانی دنبال می کنند.

تفاوت دیگر بین این دو نوع مطالعه، مجموعه موضوع است. در مطالعات مقطعی، محققان یک جامعه نمونه را انتخاب می کنند و داده ها را برای تعیین شیوع یک مشکل جمع آوری می کنند.

از سوی دیگر، مطالعات کوهورت با انتخاب جمعیتی از افرادی که از قبل در معرض خطر ابتلا به یک بیماری خاص هستند، آغاز می شود.

3. تفاوت بین مطالعات مقطعی و مورد شاهدی چیست؟

مطالعات مورد شاهدی با مطالعات مقطعی تفاوت دارند زیرا مطالعات مورد-شاهدی گروه ها را به صورت گذشته نگر مقایسه می کنند و نمی توان از آنها برای محاسبه خطر نسبی استفاده کرد.

در این مطالعات، محققان گروهی از افرادی را که به بیماری خاصی مبتلا شده‌اند، مطالعه می‌کنند و آنها را با نمونه‌ای بدون بیماری مقایسه می‌کنند.

مطالعات مورد-شاهدی برای تعیین اینکه چه عواملی ممکن است با این شرایط مرتبط باشد استفاده می‌شود و به محققان کمک می‌کند تا فرضیه‌هایی درباره یک جمعیت ایجاد کنند.

4. آیا مطالعه مقطعی دارای گروه کنترل است؟

یک مطالعه مقطعی نیازی به داشتن گروه کنترل ندارد، زیرا جامعه مورد مطالعه بر اساس مواجهه انتخاب نشده است.

5. آیا مطالعه مقطعی آینده نگر است یا گذشته نگر؟

خیر، مطالعات مقطعی یک جمعیت را در یک برهه زمانی خاص ارزیابی می‌کنند و بنابراین هیچ پیگیری آینده‌نگر یا گذشته‌نگر وجود ندارد.

نمونه های مطالعه مقطعی

داده‌های جمع‌آوری‌شده در یک مطالعه مقطعی شامل آزمودنی‌ها یا شرکت‌کنندگانی است که در همه متغیرها – به جز متغیری که در حال بررسی است – مشابه هستند. این متغیر در طول مطالعه ثابت می ماند. این بر خلاف یک مطالعه طولی است، که در آن متغیرها می توانند در طول تحقیق تغییر کنند. برای وضوح بیشتر به این مثال ها توجه کنید:

. خرده فروشی: در خرده فروشی، تحقیقات مقطعی را می توان بر روی مردان و زنان در یک محدوده سنی خاص انجام داد تا شباهت ها و تفاوت ها در روند هزینه های مربوط به جنسیت آشکار شود.
. آموزش: یک مطالعه مقطعی در مدرسه برای درک نحوه عملکرد دانش آموزانی که در یک محدوده کلاسی خاص در همان دوره های مقدماتی با یک برنامه درسی جدید به دست آورده اند مفید است.
. مراقبت های بهداشتی: دانشمندان در بخش مراقبت های بهداشتی ممکن است از تحقیقات مقطعی برای درک اینکه چگونه کودکان 2-12 ساله در سراسر ایالات متحده مستعد کمبود کلسیم هستند، استفاده کنند.
. تجارت: در تجارت، محققان می توانند بررسی کنند که چگونه افراد با موقعیت های اجتماعی-اقتصادی مختلف از یک بخش جغرافیایی به یک تغییر در یک پیشنهاد پاسخ می دهند.
. روانشناسی: تعریف مطالعه مقطعی در روانشناسی تحقیقاتی است که شامل گروه های مختلفی از افراد می شود که متغیر مورد علاقه مشترکی ندارند (مانند متغیری که شما روی آن تمرکز می کنید)، اما متغیرهای مرتبط دیگری را به اشتراک می گذارند. اینها می تواند شامل محدوده سنی، هویت جنسیتی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و غیره باشد.

تحقیقات مقطعی به محققان و استراتژیست ها اجازه می دهد تا به سرعت داده های عملی را جمع آوری کنند که به تصمیم گیری و ارائه محصولات یا خدمات کمک می کند.

1 دیدگاه برای “مطالعه مقطعی چیست؟”

  1. بازتاب: مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟ - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *