مطالعه مشاهده ای

مطالعه مشاهده ای در انجام پایان نامه برای پاسخ به یک سوال تحقیق صرفاً بر اساس آنچه محقق مشاهده می کند استفاده می شود. هیچ گونه مداخله یا دستکاری در مورد افراد تحقیق و هیچ گروه کنترل و درمانی وجود ندارد.

این مطالعات غالباً ماهیت کیفی دارند و می توانند برای اهداف تحقیقاتی اکتشافی و تبیینی مورد استفاده قرار گیرند. در حالی که مطالعات مشاهده ای کمی وجود دارد، آنها کمتر رایج هستند.

مطالعات مشاهده ای عموماً در زمینه های علوم سخت، پزشکی و علوم اجتماعی استفاده می شود. این اغلب به دلیل نگرانی های اخلاقی یا عملی است که محقق را از انجام یک آزمایش سنتی باز می دارد. با این حال، فقدان گروه های کنترل و درمان به این معنی است که استنتاج دشوار است، و خطر متغیرهای مخدوش کننده بر تجزیه و تحلیل شما وجود دارد.

فهرست مطالب

انواع مشاهده

انواع مختلفی از مشاهده وجود دارد، و تشخیص تفاوت بین آنها می تواند چالش برانگیز باشد. در اینجا برخی از متداول ترین نوع ها آورده شده است که به شما کمک می کند بهترین را برای مطالعه مشاهده ای خود انتخاب کنید.

انواع مطالعه مشاهده ای

سه نوع اصلی از مطالعات مشاهده ای وجود دارد: مطالعات کوهورت، مطالعات مورد-شاهدی و مطالعات مقطعی.

مطالعات کوهورت

مطالعات کوهورت ماهیت طولانی‌تری دارند، زیرا گروهی از شرکت‌کنندگان را در یک دوره زمانی دنبال می‌کنند. اعضای گروه به دلیل یک ویژگی مشترک، مانند سیگار کشیدن، انتخاب می شوند و اغلب در طی چندین سال مشاهده می شوند.

مطالعات مورد-شاهدی

مطالعات مورد-شاهدی دو گروه، یک گروه مطالعه موردی و یک گروه کنترل را گرد هم می آورد. گروه مورد مطالعه دارای یک ویژگی خاص است در حالی که گروه کنترل ندارد. سپس دو گروه با هم مقایسه می شوند تا ببینند آیا گروه مورد ویژگی خاصی را بیشتر از گروه کنترل نشان می دهد یا خیر.

به عنوان مثال، اگر شما افراد سیگاری (گروه مورد مطالعه) را با افراد غیر سیگاری (گروه کنترل) مقایسه کنید، می توانید مشاهده کنید که آیا افراد سیگاری موارد بیشتری از بیماری ریوی را نسبت به افراد غیر سیگاری داشتند یا خیر.

توجه: در مطالعات مورد-شاهدی، گروه مورد مطالعه انتخاب می‌شود، زیرا آنها قبلاً دارای ویژگی مورد علاقه هستند – در این مورد، سیگار کشیدن.

مطالعات مقطعی

مطالعات مقطعی، جمعیت مورد مطالعه را در یک مقطع زمانی خاص تجزیه و تحلیل می کند.

این اغلب شامل محدود کردن داده‌های جمع‌آوری‌شده قبلی به یک نقطه از زمان برای آزمایش شیوع یک نظریه است – به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل تعداد افرادی که در ماه مارس یک سال به بیماری ریوی مبتلا شده‌اند. همچنین می تواند یک مشاهده یکباره باشد، مانند گذراندن یک روز در بال بیماری ریوی یک بیمارستان.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *