مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟ ، در نظرسنجی های مقطعی، مطالعه در یک مقطع زمانی انجام می شود. از این رو، بررسی های مقطعی مستلزم دستکاری متغیرهای مورد مطالعه نیست و از این طریق محدود است. نظرسنجی های مقطعی به محققین اجازه می دهد تا ویژگی های مختلف مانند ساختار جمعیت شناختی مصرف کنندگان، علایق و نگرش های آن ها را به یک باره مطالعه کنند. هدف آن ارائه اطلاعات در مورد جمعیت در زمان فعلی است. به عنوان مثال، نظرسنجی های مقطعی به ما می گویند که مصرف کننده در حال حاضر چگونه نسبت به محصول واکنش نشان می دهد و چه احساسی دارد. متغیرهای دیگری را که ممکن است بر واکنش مصرف کنندگان به محصول در آینده تأثیر بگذارد، مطالعه نمی کند.

مطالعات مقطعی به عنوان مطالعه عرضی نیز شناخته می شود. محققان از تحقیقات مقطعی در علوم فیزیکی و اجتماعی و همچنین صنایع تجاری برای درک نتایج دنیای واقعی استفاده می کنند. مطالعات مقطعی شامل آزمایش نمی شود.

مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟
مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه مقطعی چیست؟– مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

یک مطالعه مقطعی به داده ها در یک مقطع زمانی واحد می پردازد. شرکت کنندگان در این نوع مطالعه بر اساس متغیرهای خاص مورد علاقه انتخاب می شوند. مطالعات مقطعی اغلب در روانشناسی رشد استفاده می شود، اما این روش در بسیاری از زمینه های دیگر از جمله علوم اجتماعی و آموزش نیز استفاده می شود.

مطالعات مقطعی ماهیت مشاهده ای دارند و به عنوان تحقیقات توصیفی شناخته می شوند، نه علی یا رابطه ای، به این معنی که شما نمی توانید از آنها برای تعیین علت چیزی مانند یک بیماری استفاده کنید. محققان اطلاعاتی را که در یک جمعیت وجود دارد ثبت می کنند، اما متغیرها را دستکاری نمی کنند.

این نوع تحقیق می تواند برای توصیف ویژگی هایی که در یک جامعه وجود دارد استفاده شود، اما نه برای تعیین روابط علت و معلولی بین متغیرهای مختلف. این روش اغلب برای استنتاج در مورد روابط احتمالی یا جمع آوری داده های اولیه برای حمایت از تحقیقات و آزمایش های بیشتر استفاده می شود.

مثال: محققانی که روانشناسی رشد را مطالعه می کنند ممکن است گروه هایی از افراد را انتخاب کنند که دارای سنین مختلف هستند اما در یک مقطع زمانی به بررسی آنها بپردازند. با انجام این کار، هر گونه تفاوت بین گروه های سنی را می توان به تفاوت های سنی نسبت داد تا چیزی که در طول زمان اتفاق افتاده است.

انواع مطالعات مقطعی- مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

ما می توانیم مطالعات مقطعی را به دو نوع مجزا دسته بندی کنیم: تحقیقات توصیفی و تحلیلی. با این حال، محقق ممکن است از یک یا هر دو نوع برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کند.

در اینجا شرحی از این دو ارائه شده است تا به شما در درک نحوه اعمال آنها در کار شما کمک کند.

تحقیق توصیفی

یک بررسی یا مطالعه توصیفی مقطعی ارزیابی می کند که متغیر اولیه چقدر معمولاً یا اغلب در یک جمعیت شناسی انتخابی رخ می دهد. این به شما امکان می دهد تا هر ناحیه مشکلی را در گروه شناسایی کنید.

تحقیقات توصیفی شناسایی روند را آسان می کند و توسعه محصولات و خدمات متناسب با یک جمعیت خاص را تسهیل می کند.

تحقیق تحلیلی

یک مطالعه مقطعی تحلیلی رابطه بین دو پارامتر مرتبط یا غیرمرتبط را بررسی می کند. با این حال، متغیرهای بیرونی ممکن است بر روی مطالعه تأثیر بگذارند، در حالی که تحقیقات در حال انجام است.

توجه داشته باشید که نتایج و داده های اصلی به طور همزمان در یک مطالعه مقطعی تحلیلی مورد مطالعه قرار می گیرند.

تعریف ویژگی های مطالعات مقطعی- مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

برخی از ویژگی های کلیدی یک مطالعه مقطعی عبارتند از:

. مطالعه در یک نقطه از زمان انجام می شود
. این شامل دستکاری متغیرها نیست
. این به محققان اجازه می دهد تا به ویژگی های متعددی در یک زمان نگاه کنند (سن، درآمد، جنسیت، و غیره)
. اغلب برای بررسی ویژگی های غالب در یک جمعیت معین استفاده می شود
. می تواند اطلاعاتی در مورد آنچه در جمعیت فعلی اتفاق می افتد ارائه دهد

یک مطالعه مقطعی را به عنوان تصویری از یک گروه خاص از افراد در یک مقطع زمانی مشخص در نظر بگیرید. بر خلاف مطالعات طولی، که به گروهی از افراد در یک دوره طولانی نگاه می کنند، از مطالعات مقطعی برای توصیف آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد استفاده می شود. نقطه در زمان برای مثال، یک مطالعه مقطعی ممکن است برای تعیین اینکه آیا قرار گرفتن در معرض عوامل خطر خاص ممکن است با پیامدهای خاص مرتبط باشد یا خیر، استفاده شود.

برای مثال، یک محقق ممکن است داده‌های مقطعی در مورد عادت‌های مصرف سیگار در گذشته و تشخیص‌های فعلی سرطان ریه جمع‌آوری کند. در حالی که این نوع مطالعه نمی تواند علت و معلول را نشان دهد، می تواند نگاهی سریع به همبستگی هایی که ممکن است در یک نقطه خاص وجود داشته باشد ارائه دهد.

به عنوان مثال، محققان ممکن است متوجه شوند که افرادی که گزارش داده اند درگیر رفتارهای بهداشتی خاصی هستند نیز احتمال بیشتری دارد که به بیماری های خاصی مبتلا شوند. در حالی که یک مطالعه مقطعی نمی تواند به طور قطع ثابت کند که این رفتارها باعث این وضعیت شده است، چنین مطالعاتی می تواند به رابطه ای اشاره کند که ارزش بررسی بیشتر را دارد.

مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟
مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟ – تزیسمی

مزایای مطالعات مقطعی- مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

مطالعات مقطعی محبوب هستند زیرا دارای مزایای متعددی هستند که برای محققان مفید است.

ارزان و سریع

مطالعات مقطعی معمولاً به محققان اجازه می دهد تا اطلاعات زیادی را به سرعت جمع آوری کنند. داده ها اغلب با استفاده از نظرسنجی های خودگزارش دهی ارزان قیمت به دست می آیند. سپس محققان می توانند حجم زیادی از اطلاعات را از مجموعه بزرگی از شرکت کنندگان جمع آوری کنند.

به عنوان مثال، یک دانشگاه ممکن است یک نظرسنجی آنلاین کوتاه در مورد عادت های استفاده از کتابخانه در میان رشته های زیست شناسی ارسال کند و پاسخ ها به طور خودکار در یک پایگاه داده برای تجزیه و تحلیل بعدی ثبت شوند. این یک راه ساده و ارزان برای تشویق مشارکت و جمع‌آوری داده‌ها در میان طیف وسیعی از افرادی است که با معیارهای خاصی مطابقت دارند.

می تواند متغیرهای متعدد را ارزیابی کند

محققان می‌توانند داده‌هایی را در مورد چند متغیر مختلف جمع‌آوری کنند تا ببینند چگونه بر یک وضعیت خاص تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، تفاوت در جنس، سن، وضعیت تحصیلی و درآمد ممکن است با تمایلات رای دادن مرتبط باشد یا به محققان بازار سرنخ هایی در مورد عادات خرید بدهد.

ممکن است باعث مطالعه بیشتر شود

اگرچه محققان نمی توانند از مطالعات مقطعی برای تعیین روابط علی استفاده کنند، این مطالعات می توانند سکوهای پرش مفیدی برای تحقیقات بیشتر فراهم کنند. به عنوان مثال، هنگامی که به یک موضوع بهداشت عمومی نگاه می کنیم، مانند اینکه آیا یک رفتار خاص ممکن است با یک بیماری خاص مرتبط باشد، محققان ممکن است از یک مطالعه مقطعی برای جستجوی سرنخ هایی استفاده کنند که می تواند مطالعات تجربی بیشتری را تحریک کند.

به عنوان مثال، محققان ممکن است علاقه مند به یادگیری چگونگی تأثیر ورزش بر سلامت شناختی با افزایش سن باشند. آنها ممکن است داده هایی را از گروه های سنی مختلف در مورد میزان ورزش و عملکرد آنها در آزمون های شناختی جمع آوری کنند. انجام چنین مطالعه‌ای می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد انواع ورزش‌هایی که ممکن است برای سالمندان مفیدتر باشد به محققان بدهد و الهام‌بخش تحقیقات تجربی بیشتر در مورد این موضوع باشد.

معایب مطالعه مقطعی- مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟

معایب مطالعه مقطعی چیست؟ حال که با مزایای مطالعه مقطعی آشنا شدیدی در ادامه با ما باشید تا درمورد معایب مطالعه مقطعی هم صحبت کنیم.

1. از جمله معایب مطالعه مقطعی چه به صورت توصیفی و چه به صورت تحلیلی، این است که قادر به ارزیابی رابطه بین علت و معلول نیست بلکه فقط آنچه مشاهده می شود گزارش می شود. یعنی فقط همراهی یکسری از متغییرها با همدیگر نشان داده می شود نه چیزی بیشتر.

2. انواع مطالعات مقطعی در بیماریهای مزمن یا بیماری هایی با سیر طولانی و یا بیماری های نادر، ممکن است کاربردی نداشته باشند و بیشتر باعث خطای محقق شوند. زیرا در این بیماریها بروز مهمتر از شیوع است.

نحوه انجام مطالعه مقطعی

برای انجام یک مطالعه مقطعی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

. پرسش ها و فرضیه های تحقیق را تدوین کنید. همچنین در این مرحله باید جمعیت هدف خود را شناسایی کنید.

. تحقیق را طراحی کنید. هنگام جمع آوری داده ها به جای آزمایش، باید از مشاهده استفاده کنید. با این حال، همیشه می توانید از تکنیک های غیر تجربی مانند پرسشنامه یا نظرسنجی استفاده کنید. در نتیجه، این نوع تحقیق به شما امکان می دهد داده های کمی و کیفی را جمع آوری کنید.

. تحقیق را انجام دهید. می توانید داده های خود را جمع آوری کنید یا از منبع دیگری جمع آوری کنید. در بیشتر موارد، دولت ها مجموعه داده های مقطعی را در دسترس عموم قرار می دهند (از طریق سرشماری) که می تواند به تحقیقات شما کمک کند. بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی نیز مجموعه داده های مقطعی را در وب سایت های خود ارائه می دهند.

. داده ها را تجزیه و تحلیل کنید. تجزیه و تحلیل داده ها به نوع روش جمع آوری داده ها بستگی دارد.

چالش های مطالعات مقطعی

هیچ روش تحقیقی کامل نیست. مطالعات مقطعی نیز دارای اشکالات احتمالی است.

مشکلات در تعیین آثار علی

محققان همیشه نمی توانند مطمئن باشند که شرایطی که یک مطالعه مقطعی اندازه گیری می کند، نتیجه تأثیر یک عامل خاص است. در بسیاری از موارد، تفاوت بین افراد را می توان به تنوع بین افراد مورد مطالعه نسبت داد. به این ترتیب، تعیین روابط علت و معلولی در یک مطالعه مقطعی دشوارتر از یک مطالعه طولی است. این نوع تحقیقات به سادگی اجازه نمی دهد تا در مورد علیت نتیجه گیری شود.

به عنوان مثال، مطالعه ای که حدود 20 سال پیش انجام شد، از هزاران زن در مورد مصرف نوشابه های رژیمی سؤال کرد. نتایج این مطالعه که در مجله پزشکی Stroke منتشر شد، مصرف نوشابه‌های رژیمی را با خطر سکته مغزی مرتبط دانست که بیشتر از افرادی بود که چنین نوشیدنی‌هایی مصرف نمی‌کردند. به عبارت دیگر، کسانی که مقدار زیادی نوشابه رژیمی می‌نوشیدند، بیشتر مستعد سکته بودند. با این حال، همبستگی با علیت برابر نیست. افزایش خطر سکته مغزی ممکن است ناشی از هر تعدادی از عواملی باشد که در بین افرادی که نوشیدنی های رژیمی مصرف می کنند رخ می دهد. به عنوان مثال، افرادی که نوشیدنی‌های بدون قند مصرف می‌کنند ممکن است بیشتر از افرادی که از نوشیدنی‌های معمولی آن استفاده می‌کنند، دچار اضافه وزن یا دیابت شوند. بنابراین، آنها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی باشند – صرف نظر از اینکه چه چیزی می نوشند.

تفاوت های گروهی

گروه ها می توانند تحت تأثیر تفاوت های گروهی قرار گیرند که از تجربیات خاص گروهی از افراد ناشی می شود. به عنوان مثال، افرادی که در یک دوره به دنیا آمده اند ممکن است شاهد همان رویدادهای مهم تاریخی باشند، اما مناطق جغرافیایی، تعلقات مذهبی، اعتقادات سیاسی و سایر عوامل ممکن است بر نحوه درک آنها از چنین رویدادهایی تأثیر بگذارد.

تعصبات را گزارش دهید

نظرسنجی ها و پرسشنامه ها در مورد جنبه های خاصی از زندگی مردم ممکن است همیشه منجر به گزارش دقیق نشوند. برای مثال، پاسخ دهندگان ممکن است رفتارها یا باورهای خاصی را به دلیل خجالت، ترس یا سایر ادراک محدودکننده افشا نکنند. به طور معمول، هیچ مکانیزمی برای تأیید این اطلاعات وجود ندارد.

مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟
مطالعات مقطعی چگونه کار می کنند؟ – تزیسمی

زمان استفاده از طرح مقطعی

مطالعات مقطعی زمانی مفید هستند که:

. شما نیاز به پاسخ به سوالات مربوط به شیوع و بروز یک موقعیت، باور یا شرایط دارید.

. ایجاد هنجار در یک جمعیت شناسی خاص در یک زمان مشخص. به عنوان مثال، میانگین سنی برای تکمیل تحصیلات در دالاس چقدر است؟

. توجیه لزوم انجام تحقیقات بیشتر در مورد یک موضوع خاص. با تحقیقات مقطعی، می توانید بدون تعیین علت مستقیم، یک همبستگی را استنباط کنید. این امر توجیه انجام تحقیقات دیگر را آسان تر می کند.

مطالعات مقطعی در مقابل مطالعات طولی

تحقیقات مقطعی از چند جهت با مطالعات طولی متفاوت است. تفاوت اصلی این است که یک مطالعه مقطعی برای نگاه کردن به یک متغیر در یک مقطع زمانی خاص طراحی شده است. یک مطالعه طولی چندین معیار را در یک دوره طولانی ارزیابی می کند تا روندها و تغییرات را تشخیص دهد.

مطالعه مقطعی

. متغیر را در یک نقطه از زمان ارزیابی می کند
. احتمال انصراف شرکت کنندگان کمتر است
. در هر مطالعه از شرکت کننده(های) جدید استفاده می کند

بررسی طولی

. متغیر را در طول زمان اندازه گیری می کند
. به منابع بیشتری نیاز دارد
. گران تر
. در معرض فرسایش انتخابی
. شرکت کنندگان مشابه را در طول زمان دنبال می کند

مطالعات طولی به منابع بیشتری نیاز دارند. اینها اغلب گرانتر از آنهایی هستند که در مطالعات مقطعی استفاده می شوند. آنها همچنین بیشتر تحت تأثیر آنچه به عنوان فرسایش انتخابی شناخته می شود، قرار می گیرند، به این معنی که برخی از افراد بیشتر از دیگران از مطالعه خارج می شوند. از آنجایی که یک مطالعه طولی در یک بازه زمانی رخ می دهد، محققان می توانند ردیابی افراد را از دست بدهند. افراد ممکن است علاقه خود را از دست بدهند، به شهر دیگری نقل مکان کنند، نظر خود را در مورد شرکت تغییر دهند، و غیره. این می تواند بر اعتبار مطالعه تأثیر بگذارد.

یکی از مزایای مطالعات مقطعی این است که داده ها به یکباره جمع آوری می شوند، بنابراین شرکت کنندگان کمتر از مطالعه قبل از جمع آوری کامل داده ها خارج می شوند.

نمونه های مطالعه مقطعی

در یک مطالعه مقطعی، فرآیند جمع آوری داده ها شامل شرکت کنندگانی است که ویژگی های مشابهی دارند. با این حال، متغیر مورد بررسی متفاوت است و در طول مطالعه ثابت می ماند. برای درک بهتر، نمونه هایی از چگونگی استفاده از مطالعات مقطعی در صنایع مختلف را برای شما می آورم:

1. یک شرکت مراقبت های بهداشتی ممکن است از یک مطالعه مقطعی برای تعیین ارتباط بین قرار گرفتن در معرض سیگار کشیدن غیرفعال و سرطان ریه استفاده کند. در حالی که این مطالعه ممکن است تعیین نکند که آیا سیگار کشیدن غیرفعال می تواند باعث سرطان ریه شود یا خیر، می تواند اطلاعاتی در مورد همبستگی هایی که ممکن است وجود داشته باشد ارائه دهد.
2. شورای شهر ممکن است بخواهد بداند که چند مدرسه در این منطقه برای ارائه تسهیلات غذا خوری نیاز به بودجه دارند. یک مطالعه مقطعی می تواند به آن ها کمک کند تا تعیین کنند چقدر برای ساخت و راه اندازی یک غذاخوری نیاز است.
3. یک شرکت خرده فروشی می تواند از یک مطالعه مقطعی بر روی مردان 18 تا 25 ساله و 26 تا 40 ساله برای شناسایی رفتار خرید مشابه بین دو گروه سنی استفاده کند.
4. یک صاحب رستوران ممکن است از یک رویکرد مقطعی برای درک چگونگی واکنش افراد از موقعیت های اقتصادی مختلف به لیست قیمت جدید خود استفاده کند.

سوالات متداول

آیا مطالعات مقطعی کمی هستند یا کیفی؟
تحقیق مقطعی می تواند هم کیفی و هم کمی باشد.

آیا مطالعات مقطعی دارای گروه کنترل هستند؟
مطالعات مقطعی نیازی به گروه کنترل ندارد زیرا جمعیت انتخاب شده بر اساس مواجهه نیست.

محدودیت های مطالعات مقطعی چیست؟
محدودیت های مطالعات مقطعی شامل ناتوانی در استنتاج علّی، مطالعه بیماری های نادر و بروز دسترسی است. محققان یک نمونه موضوعی را از یک جمعیت بزرگ و ناهمگن انتخاب می کنند.

خط پایین

یک مطالعه مقطعی هنگام تحقیق در مورد ویژگی های غالب در یک جمعیت معین در یک نقطه زمانی خاص ضروری است. مطالعات مقطعی اغلب برای تجزیه و تحلیل جمعیت شناسی، گزارش های مالی و نظرسنجی های انتخاباتی استفاده می شود. شما همچنین می توانید از آنها در تحقیقات پزشکی یا در هنگام ساختن یک استراتژی بازاریابی استفاده کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *