مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

مراحل فرآیند تحقیق چیست؟ ، هنگام کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی برای مدرسه یا در یک محیط حرفه ای، دنبال کردن فرآیندی برای تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری مفید است. فرآیند تحقیق به متخصصان و دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در مطالعات یا آزمایش‌های گسترده‌ای که می‌تواند پاسخ‌هایی به سؤالات یا چالش‌های خاص ارائه دهد، شرکت کنند. درک چگونگی تکمیل فرآیند تحقیق می تواند در کمک به شما در گرفتن اکتشافات جدید یا تصمیمات آگاهانه تر مفید باشد.

در این مقاله، مراحل فرآیند تحقیق را توضیح می‌دهیم و نکاتی را در مورد اینکه چگونه می‌توانید از این مراحل به طور مؤثرتر برای بهینه‌سازی نتایج خود استفاده کنید، ارائه می‌کنیم.

مراحل فرآیند تحقیق چیست؟
مراحل فرآیند تحقیق چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تعریف واژه تحقیق:- مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

تحقیق واژه‌یی است عربی که معادل آن در فارسی دری « پژوهش » است و در پشتو آن را «حیرنه» گویند. در فرهنگ‌ها و لغت نامه‌ها کلمه یا واژۀ تحقیق تعریف‌های گوناگونی دارد. مثلاً تحقیق به حقیقت امری رسیده‌گی کردن را گویند. رسیده گی و باز جویی کردن را گویند. راست و درست کردن را گویند.

هم چنان به مفهوم واجب کردن، تاکید و اثبات چیزی را نیز آمده است. در عرف اهل دانش تحقیق، اثبات یک مسأله است به دلیل .

در تمام این تعریف‌ها می بینیم که تحقیق راه و شیوه‌یی است برای رسیدن به حقیقت. از حقیقت زمانی می توان با اطمینان سخن گفت که در آن زمینه تحقیق ثمر بخشی صورت گرفته باشد. با این یاد دهانی کوتاه می توان گفت: تحقیق کار علمی، آگاهانه و برنامه ریزی شده یی است برای رسیدن به حقیقت که البته بدون یک شیوۀ منظم و تدوین شده وبدون افزارهای لازم برای تحقیق نمی توان به هدف تحقیق دست یافت. همان گونه که گفته شد، هدف هرتحقیقی رسیدن به حقیقت و شناخت آن است.

این حقیقت همان انعکاس یا بازتاب واقعیت و هستی در ذهن انسان است که در نتیجۀ تجربه و تحقیق به دست می آید. مثلاً یک مالیکول آب، یک و اقعیت است. یعنی وجود دارد. ما چه دربارۀ آن بیندیشیم یا نیدیشیم. این مالیکول آب چگونه و از چه چیزی ساخته شده است؟ این پرسش انسان را در پروسۀ شناخت هستی وا داشته است تا راز هستی مالیکول آب را بشناسد.

این کار ممکن نیست مگر در آزمایش‌گاه یا لابراتوار. چنان که ما می توانیم در نتیجۀ تجزیۀ برقی در آزمایش‌گاه دریابیم که یک مالیکول آب از دو اتوم هایدروژن ویک اتوم اکسژن به وجود آمده است.

این امر حقیقت وجودی یک مالیکول آب را برای ما بیان می کند که آن را به گونۀ یک حکم و دست آورد علمی می پذیریم. از این جا می توان گفت که انسان ها از همان دوره های دور زنده گی تا کنون تمام حقیقت‌های را که در عرصه‌های گوناگون دانش طبیعی و بشری به دست آورده اند، نتیجۀ تحقیق و تجربه بوده است.

با این توضیح بار دیگر می توان تاکید کرد که تحقیق یا پژوهش همان جستجوی منظم، آگاهانه و سازمان یافتۀ انسان است تا پدیده‌ها، موضوعات و مسایل پیرامون خود را بشناسد وبه حقیقت آن‌ها دست یابد.

البته دست یابی انسان به حقیقت اشیا و پدیده‌ها هدف نهایی انسان نیست. انسان می خواهد با استفاده از تحقیق و روش‌های علمی اشیا و پدیده‌های محیط خود و در نهایت هستی را بشناسد تا با استفاده از این شناخت در جهت بهتر زیستن گام بردارد.

 

روش تحقیق چیست؟- مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

در تعریف روش تحقیق، باید به راهکارها و راهبردهایی اشاره کنیم که ما را به سمت منبع اصلی اطلاعات در خصوص دستیابی به نتیجه‌ای روشن از موضوعی خاص، هدایت می‌کند. بسیاری از دانش‌آموختگان نسبت به تفاوت بین روش تحقیق و تکنیک‌های مرتبط با تحقیق، اطلاعات کافی نداشته و همین امر باعث می‌شود تا در مراحل تحقیق علمی، در مسیری اشتباه قدم بردارند.

در روش تحقیق، شخص از راهکارهای مختلفی مانند مشاهده، مصاحبه و… برای رسیدن به منابع و اطلاعات حقیقی، استفاده می‌کند. به این ترتیب در تعریف روش تحقیق می‌توانیم به زبانی ساده‌تر این‌گونه بیان کنیم که روش تحقیق، روشی قابل استناد بوده که از آن برای رسیدن به پاسخ سؤال و کشف حقیقت در مورد موضوعی واحد، استفاده می‌کنیم.

مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

شما می توانید این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که پروژه نهایی شما به هدف مورد نظر شما می رسد و استانداردهای آموزشی یا حرفه ای مورد نیاز را برآورده می کند:

1. موضوع پروژه را مشخص کنید

یک فرآیند تحقیقاتی موفق اغلب با یک هدف مشخص برای پروژه تحقیقاتی آغاز می شود. شما می توانید بر روی یک موضوع در تقریباً هر رشته تحصیلی تمرکز کنید، زیرا فرآیند تحقیق به طور گسترده در همه زمینه های دانشگاهی و حرفه ای اعمال می شود. هرچه موضوع تحقیق خود را دقیق‌تر شناسایی کنید، می‌توانید فرآیندی را برای انجام تحقیقات خود طراحی کنید.

2. هر گونه ادبیات موجود را مرور کنید

هنگام کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی، درک اطلاعات موجود مرتبط با موضوع شما می تواند یک عنصر اساسی در فرآیند باشد. تحقیق در مورد داده های موجود و نوشتن در مورد موضوع به شما امکان می دهد نیاز به تحقیق مورد نظر خود را شناسایی کنید و می تواند به ارائه اطلاعات مورد نیاز برای طراحی موثر رویکرد تحقیق خود در مراحل بعدی کمک کند.

3. فرآیند را برای بررسی ارسال کنید

هنگامی که قصد دارید نتایج فرآیند تحقیقاتی خود را برای ارزیابی رسمی ارائه دهید، مانند پروژه تحصیلات عالی یا در کار حرفه ای، ممکن است لازم باشد قبل از شروع پروژه تحقیقاتی، روند خود را برای تأیید ارسال کنید. این به افرادی که به آنها گزارش می دهید این فرصت را می دهد تا هدف شما را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که استانداردها و مشخصات آنها مطابقت دارد. دریافت تاییدیه قبل از ادامه فرآیند تحقیق می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که وقت خود را عاقلانه سپری می کنید و پروژه شما قابل قبول است.

4. یک فرضیه اولیه ایجاد کنید

با استفاده از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، می توانید فرضیه اولیه خود را برای تحقیق خود تشکیل دهید. فرضیه شما بر اساس دانش قبلی و هر اطلاعاتی که از مطالعه اولیه خود جمع آوری کرده اید، نشان دهنده چیزی است که انتظار دارید از طریق فرآیند تحقیق خود کشف کنید. تحقیقاتی که در مراحل بعدی انجام می دهید این فرضیه را آزمایش می کند تا بر اساس اطلاعات جدید آن را تأیید یا بی اعتبار کند.

5. رویکرد تحقیق را طراحی کنید

کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی بزرگ می تواند نیاز به برنامه ریزی دقیق داشته باشد. طراحی ساختار کلی تحقیق شما یک گام مهم در فرآیند است تا اطمینان حاصل شود که زمان خود را به خوبی سپری می کنید. در طول این مرحله، می‌توانید تعیین کنید که از چه منابعی برای تقویت بیشتر درک خود و همچنین منابع داده‌ها یا آزمایش‌هایی که برای اطلاع‌رسانی بیشتر به شما و کمک به شما برای رسیدن به یک نتیجه دقیق نیاز است، استفاده کنید.

6. شروع به جمع آوری داده ها کنید

پس از ایجاد طرح های خود و هر آزمایش مورد نیاز. شما می توانید داده های خود را در ساختارهایی سازماندهی کنید که اجرای آن را آسان کند. می‌توانید داده‌ها و اطلاعات جدیدی را از منابع تحقیقاتی خود جمع‌آوری کنید تا با آن کار کنید و بخش‌های کلیدی فرآیند تحقیق خود را شناسایی کنید.

7. نتایج را تجزیه و تحلیل کنید

پس از مرتب‌سازی تمام اطلاعات خود در مجموعه‌های سازمان‌یافته، می‌توانید تجزیه و تحلیل را روی آن شروع کنید. از طریق این مرحله، داده ها یا تحقیق را بررسی می کنید تا اطلاعات مرتبط جدید و نحوه ارتباط آن با فرضیه اصلی و موضوع انتخابی خود را شناسایی کنید. هدف تجزیه و تحلیل یافتن اطلاعاتی نیست که به طور خاص از فرضیه اصلی شما پشتیبانی می کند، بلکه ارزیابی تمام اطلاعات و رسیدن به دقیق ترین نتیجه در مورد آنچه اطلاعات نشان می دهد است.

8. گزارش خود را ایجاد کنید

جمع‌آوری گزارش پس از رسیدن به نتیجه‌گیری به شما امکان می‌دهد آن اطلاعات را در قالبی که می‌توانید با دیگران به اشتراک بگذارید، مرتب کنید. برای پروژه های تحقیقاتی گسترده، معمول است که یک خلاصه اجرایی را در ابتدای یک گزارش درج کنید، که نگاهی کوتاه به نکات کلیدی برای مخاطبان شما ارائه می دهد. مهم است که قوانین و دستورالعمل های ارائه شده را بررسی کنید تا از مطابقت گزارش شما اطمینان حاصل کنید. این می تواند شانس شما را برای پذیرفته شدن گزارش افزایش دهد و با اطمینان از پوشش نکات مورد نظر مخاطبان شما، آن را برای کسانی که آن را می خوانند موثرتر کند.

9. تصحیح و ارسال کنید

پس از تکمیل گزارش خود، مهم است که برای تصحیح کل سند قبل از ارسال رسمی وقت بگذارید. این به شما امکان می دهد هر گونه اشتباه تایپی یا اشتباهی را که می تواند بر صحت سند تأثیر بگذارد شناسایی کنید و آخرین فرصت را برای بررسی هر منطقی که در توسعه گزارش خود استفاده کرده اید فراهم می کند. انجام این کار همچنین ممکن است کیفیت کلی گزارش شما را بالا ببرد و آن را به فرآیند موثرتری تبدیل کند.

مراحل فرآیند تحقیق چیست؟
مراحل فرآیند تحقیق چیست؟ – تزیسمی

نکاتی برای استفاده از فرآیند تحقیق- مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

اگر از فرآیند تحقیق استفاده می کنید، این نکات می تواند به شما کمک کند بهترین نتایج را دریافت کنید:

اجازه دهید داده ها روند را هدایت کنند

هنگام انجام پروژه تحقیقاتی خود، مهم است که اجازه دهید داده ها و اطلاعاتی که جمع آوری می کنید به جای پیش فرض های اولیه، شما را راهنمایی کنند. تکمیل یک پروژه تحقیقاتی که یک فرضیه اولیه را رد می کند نشان دهنده شکست در فرآیند تحقیق نیست. با باز ماندن در برابر ایده هایی که با انتظارات اولیه شما مخالفت می کنند، احتمال نتیجه گیری دقیق و مفید را افزایش می دهید.

منابع خود را با دقت انتخاب کنید

هنگام استفاده از داده های دست دوم، مهم است که منابع قابل اعتماد را هنگام گنجاندن آنها در تحقیق خود بیابید. بررسی کنید که آیا منبعی که استفاده می‌کنید نقل‌قول‌هایی را برای اینکه اطلاعاتش از کجا آمده است ارائه می‌دهد یا خیر. هرچه یک منبع مستندتر باشد، تعیین قابل اعتماد بودن و صحت اطلاعات ارائه شده آسان تر است زیرا می توانید برای بررسی بیشتر به منابع اصلی آنها نیز مراجعه کنید. منبعی که فاقد نقل قول است و اطلاعاتی ارائه می دهد که به طور قابل توجهی با باورهای رایج متفاوت است، ممکن است منبعی از اطلاعات نادرست باشد.

از منابع دوم برای تأیید استفاده کنید

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تأیید اطلاعات از یک منبع، جستجوی همکاری در منابع اضافی است. هرچه منابع معتبرتری برای حمایت از یک ایده یا اطلاعات پیدا کنید، احتمال واقعی بودن آن بیشتر است و می توانید آن را برجسته تر در تحقیق خود بگنجانید. تأیید تمام اطلاعات کلیدی در تحقیق شما ممکن است مؤثرترین راه برای انجام فرآیند تحقیق و به حداکثر رساندن سودمندی گزارش نهایی شما باشد.

هر منبع باز را بسازید

اگرچه لغت نامه های منبع باز می توانند یک استناد اولیه با کیفیت پایین باشند، اما همچنان می توانند در فرآیند تحقیق شما مفید باشند. بررسی منابعی مانند اینها می تواند به عنوان پایه ای برای تحقیق شما باشد. مقالات مربوط به فرهنگ لغت‌های منبع باز اغلب شامل نقل قول‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند از مقاله برای شناسایی اطلاعات مرجع کلیدی استفاده کنید، سپس با استنادها مشورت کنید تا آن اطلاعات را از منابع اولیه دریافت کنید و مشخص کنید که آیا قابل اعتماد هستند یا خیر.

با یک رویکرد گسترده شروع کنید

هنگام مواجهه با یک پروژه تحقیقاتی گسترده، اولین قدم در این فرآیند اغلب می تواند ترسناک ترین باشد. بهترین رویکرد برای تحقیق در مورد یک موضوع بزرگ، شروع با یک ارزیابی گسترده است. پس از تحقیق و درک در سطح وسیع، می‌توانید تمرکز خود را محدود کنید و زمینه‌های خاصی را برای تحقیق انتخاب کنید. تقسیم پروژه بزرگتر به پروژه های کوچکتر می تواند به شما امکان دهد تمرکز و توجه کامل خود را به هر بخش ارائه دهید، که می تواند روند کلی تحقیق شما را موثرتر کند.

اندازه نمونه را تعیین کنید

اگر در حال انجام تحقیقات کمی هستید، حجم نمونه خود را قبل از شروع مطالعه یا آزمایش محاسبه کنید. اکثر محققان یا آزمایش‌ها به ندرت داده‌هایی را از کل جمعیت یا موجودی که در حال ارزیابی هستند جمع‌آوری می‌کنند. در عوض، این محققان داده‌هایی را از نمونه‌ای جمع‌آوری می‌کنند که هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت با جامعه یا مفهومی که در حال تجزیه و تحلیل هستند، مناسب است.

برای مثال، یک بخش بازاریابی که تحقیقاتی را روی کودکان انجام می‌دهد، احتمالاً سعی می‌کند داده‌هایی را از حجم نمونه نماینده کودکان منتخب جمع‌آوری کند. این ممکن است شامل اطمینان از نظرسنجی از کودکان با جنسیت‌های مختلف و دارای ویژگی‌های شخصیتی متفاوت برای به دست آوردن یک تخمین دقیق از واکنش همه نوع کودکان به محصولاتشان باشد.

روی سازماندهی تمرکز کنید

در طول فرآیند تحقیق خود، احتمالاً با حجم قابل توجهی از داده ها و اطلاعات مواجه خواهید شد. ایجاد ساختارهای سازمانی مؤثر و سازگار برای به دست آوردن بهترین نتایج از تحقیقات شما بسیار مهم است. سازماندهی به شما این امکان را می دهد که گرایش ها و اطلاعات مرتبط را به طور مؤثرتری شناسایی کنید و در صورت نیاز در مراحل بعدی فرآیند تحقیق، یافتن تحقیقات و منابع قبلی را آسان تر می کند.

تحقیق کیفی در فرآیند تحقیق- مراحل فرآیند تحقیق چیست؟

اطلاعات، کارشناسان صنعت و داده های ثانویه ممکن است برای تعریف مشکل تحقیق کافی نباشد. گاهی اوقات برای به دست آوردن درک کیفی مشکل و عوامل زمینه ساز آن باید تحقیقات کیفی انجام شود. تحقیق کیفی بدون ساختار، ماهیت اکتشافی بر اساس نمونه‌های کوچک است و ممکن است از تکنیک‌های کیفی رایج مانند گروه‌های کانونی (مصاحبه‌های گروهی)، تداعی کلمات (از پاسخ‌دهندگان خواسته شود اولین پاسخ‌های خود را به کلمات محرک نشان دهند) و مصاحبه‌های عمیق (یک-یک) استفاده کند. مصاحبه های یک نفره که افکار پاسخ دهندگان را با جزئیات بررسی می کند). سایر تکنیک‌های تحقیق اکتشافی، مانند نظرسنجی‌های آزمایشی با نمونه‌های کوچکی از پاسخ‌دهندگان نیز ممکن است انجام شوند.

نتیجه

فرآیند تحقیق شامل چندین مرحله است که تکمیل موفقیت آمیز تحقیق را آسان می کند. مراحل فرآیند تحقیق که در بالا توضیح داده شد به یکدیگر بستگی دارد و باید ترتیب را رعایت کرد. پس اگر بخواهیم یک پروژه تحقیقاتی انجام دهیم باید مراحل فرآیند تحقیق را دنبال کنیم.

پلتفرم تحقیقاتی QuestionPro در سطح سازمانی می تواند داده های نظرسنجی و کیفی را جمع آوری کند. ماهیت ابزار امکان پردازش داده ها و تصمیم گیری های ضروری را فراهم می کند. این پلتفرم به شما امکان می دهد داده ها را ذخیره و پردازش کنید. بلافاصله شروع کنید!

1 دیدگاه برای “مراحل فرآیند تحقیق چیست؟”

  1. بازتاب: نحوه استفاده از گوگل اسکولار - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *