مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، ارائه پروژه های تحقیقاتی مانند پایان نامه و رساله معمولا در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رواج داشته تا دانشجویان با نگارش و دفاع از آن ها موفق به فارغ التحصیلی در رشته تحصیلی خویش شوند. نگارش پایان نامه مانند مقالات نبوده و به عبارتی دارای پیچیدگی های بیشتری در هر مرحله می باشد که هر دانشجو قبل از شروع به نگارش باید از جزئیات آن ها مطلع باشد.

به طور کلی دانشجویان برای ارائه پایان نامه باید دو مرحله اساسی را طی کنند. در ابتدا پیشنهاده خود را به ثبت رسانده و سپس در صورت تکراری نبودن موضوع به نگارش آن بپردازند. هر یک از مراحل گفته شده خود دارای قوانین و زیر شاخه هایی است که اطلاع از آن ها برای دانشجویان الزامی است. به همین دلیل در ادامه مقاله قصد داریم برای آشنایی با این مراحل به بررسی نحوه ثبت عنوان پایان نامه، نگارش و دفاع از آن بپردازیم.

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند، می بایست در ترم آخر خود پروژه تحقیقی به نام پایان نامه ارشد و یا رساله دکتری نوشته و تحویل دانشگاه دهند. البته در کنار ارائه پروژه، روش دیگری نیز برای فارغ التحصیلی وجود دارد که آموزش محور بوده و دانشجویان ملزم به گذراندن یک ترم آموزشی و تحصیل در آن همانند ترم های قبلی خود هستند. اما افرادی که فارغ التحصیلی از طریق پروژه محوری را انتخاب می کنند باید به نگارش پایان نامه بپردازند.

مراحل ثبت عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد

1. برای شروع به کار نگارش پایان نامه باید از انتخاب عنوان آغاز کرد. در واقع عنوان و موضوع پایان نامه همان دغدغه و سوال دانشجو است که برای حل آن قصد دارد تحقیقی را انجام داده تا به سوال خود پاسخ دهد. معمولا دانشگاه ها از ترم دوم کارشناسی ارشد به دانشجویان اعلام می کنند تا موضوع خود را تحویل دهند. اما مسئله ای که برای دانشجویان خیلی چالش برانگیز است، نحوه انتخاب موضوع پایان نامه است.

2. به منظور انتخاب موضوع پایان نامه پیشنهاد می شود کلید واژه هایی که در ذهن دارید را یادداشت کرده و با سرچ در سایت های علمی ایرانی و خارجی به دنبال پروژه های انجام شده باشید. با مطالعه مقالات ارائه شده ذهن فعال می شود و عناوین مرتبطی را به دانشجو پیشنهاد می دهد. همچنین در انتهای پایان نامه ها و مقالات معمولا پیشنهادات پژوهشی وجود دارد که می تواند به عنوان موضوع پایان نامه بعدی دانشجویان انتخاب شود.

3. پس از انتخاب موضوع پایان نامه ارشد و مطرح کردن آن با اساتید راهنما و مشاور، فرم تعیین موضوع را به دانشگاه ارائه داده و برای اطمینان از تکراری نبودن موضوع به سایت تزیسمی مراجعه و به ثبت عنوان خود بپردازید تا علاوه بر مشخص شدن جدید بودن موضوع، شخص دیگری نتواند از عنوان پایان نامه شما استفاده کند.

4. پس از مشخص شدن موضوع نهایی پایان نامه کارشناسی ارشد، باید به تکمیل فرم پروپوزال یا همان پیشنهاده پرداخته و روند کار خود که شامل بیان مسئه، ضرورت پژوهش و اهمیت آن است را به دانشگاه ارائه دهید. البته این فرم دقیقا شبیه به فصل اول پایان نامه بوده و در صورتی که به نحو احسن آن را انجام دهید می توانید از آن به عنوان فصل اول پایان نامه ارشد استفاده کنید.

5. پس از تایید پروپوزال توسط استاد راهنما، در صورت نیاز باید به سایت ایرانداک مراجعه کرده و کل اطلاعات تهیه شده را در آن بارگذاری کنید. این کار به این علت انجام می شود که میزان شباهت نوشته های خود با سایر مقالات و پایان نامه ها را متوجه شوید. چرا که برخی از دانشگاه ها فقط 30 درصد شباهت را پذیرفته و در صورت زیاد بودن میزان شباهت اطلاعات با سایر پروژه ها، پروپوزال شما را رد می کنند.

6. با انجام مراحل ذکر شده موفق به ثبت عنوان و پروپوزل خود شده و می توانید با همکاری استاد راهنما و مشاور خود، نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد را آغاز کنید. توجه شود که نگارش پایان نامه باید با دقت انجام شده و منابع داخلی و خارجی فراوانی برای نگارش آن مطالعه شود.

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

مراحل نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

از جمله مهم ترین بخش هایی که دانشجو باید تمام تلاش خود را برای اجرای خوب آن در نگارش پایان نامه به کار گیرد، نحوه نوشتن متن پایان نامه است. تمامی پایان نامه ها از 5 فصل اصلی که به ترتیب از فصل اول شامل کلیات پژوهش، مبانی نظری و پیشینه پژوهش، روش پژوهش، یافته های پژوهش و بحث و نتیجه گیری است تشکیل شده اند. در واقع اجزای پایان نامه نیز مانند اجزای تشکیل دهنده مقالات بوده ولی جزئیات آن در هر بخش بیشتر است.

. فصل اول پایان نامه از سایر فصل ها مهم تر است، چرا که در آن قصد معرفی مسئله و اهمیت آن را دارید بنابر این باید به دقت و با نظر دقیق اساتید راهنما و مشاور پیش روید. همانطور که گفته شد برای فصل اول می توانید از پروپوزال خود نیز کمک بگیرید. در این فصل بخش های مربوط به بیان مسئله، اهمیت و ضرورت، اهداف پژوهش و سوالات آن باید به دقت و با جزئیات توضیح داده شود.

. فصل دوم پایان نامه معروف به فصل مبانی نظری است که معمولا نسبت به سایر فصل ها آسان تر است. زیرا شما در این فصل قصد توضیح مفاهیم و کلماتی را دارید که در پژوهش خود از آن استفاده کردید. برای نگارش فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد باید بر روی منابع داخلی و خارجی تسلط داشته و و ضمن آشنایی با انواع روش تحقیق در پایان نامه از منابع به روز استفاده کنید. استفاده از منایع قدیمی در هر یک از بخش های پایان نامه، کیفیت کار شما را پایین می آورد.

. در فصل سوم می بایست مختصری از روش پژوهش خود را توضیح دهید. پژوهش ها یا به طور کمی با اعداد و ارقام انجام شده و یه به طور کیفی با توضیح و تحلیل مطالب صورت می گیرند. تعداد صفحات این فصل نسبت به سایر فصول بسیار کمتر است. در واقع فصل سوم لازمه شروع فصل چهارم پایان نامه بوده تا خوانندگان بدانند از چه روشی به تحلیل اطلاعات خود پرداخته اید.

. در فصل چهارم پایان نامه ارشد که به یافته های پژوهش معروف است، باید تمامی اطلاعاتی را که در طی پژوهش خود استخراج کرده اید، دسته بندی کرده و در قالب جدول و نمودارهایی ارائه نمایید. اطلاعات باید واضح بوده و دسته بندی هر یک از مفاهیم را به درستی نمایش دهد. در این فصل کار پژوهشی شما به اتمام رسیده و حالا باید خود را برای نگارش بحث و نتیجه گیری آماده کنید.

. فصل پنجم پایان نامه ارشد مختص به بحث و نتیجه گیری است. معمولا اساتید راهنما پیشنهاد می کنند در ابتدا توضیح مختصری از روند کاری که انجام دادید نوشته و سپس وارد بحث و نتیجه گیری شوید. در این فصل باید یافته های خود را در مقام مقایسه با سایر پژوهش های انجام شده قرار داده و میزان همسویی و یا عدم تطابق یافته های خود با آن ها را بیان کنید.

. در انتهای فصل پنجم پایان نامه باید محدودیت هایی که در انجام پژوهش داشته اید ذکر کرده و در آخر پیشنهاداتی را در قالب پیشنهادات کاربردی و پژوهشی برای سایر محققان بنویسید تا افرادی که به کار شما علاقه داشتند بتوانند ادامه پژوهش شما را به وسیله مطالعه همین پیشنهادات انجام دهند.

نگارش پایان نامه بستگی به میزان انگیزه و پشتکار دانشجو داشته و هر چه سطح سواد و مطالعه منابع مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو بیشتر باشد، قطعا در نگارش و آغاز به کار نوشتن پایان نامه موفق تر عمل خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *