متغیر کنترل

متغیر کنترل

متغیر کنترل ، متغیر کنترل هر چیزی است که در یک مطالعه تحقیقاتی ثابت یا محدود نگه داشته شود. این متغیری است که برای اهداف مطالعه جالب نیست، اما کنترل می شود زیرا می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

متغیرها ممکن است مستقیماً با ثابت نگه داشتن آنها در طول مطالعه کنترل شوند (مثلاً با کنترل دمای اتاق در یک آزمایش)، یا ممکن است به طور غیرمستقیم از طریق روش هایی مانند تصادفی سازی یا کنترل آماری کنترل شوند (مثلاً برای در نظر گرفتن ویژگی های شرکت کننده مانند سن در آماری). آزمایشات). متغیرهای کنترلی می‌توانند به جلوگیری از سوگیری‌های تحقیقاتی مانند سوگیری متغیر حذف شده از تأثیرگذاری بر نتایج شما کمک کنند.

متغیر کنترل
متغیر کنترل – تزیسمی

فهرست مطالب

متغیر کنترل چیست؟

متغیرهای کنترل که به عنوان متغیرهای کنترل شده نیز شناخته می شوند، ویژگی هایی هستند که محققان برای همه مشاهدات در یک آزمایش ثابت نگه می دارند. در حالی که این متغیرها کانون اصلی تحقیق نیستند، ثابت نگه داشتن مقادیر آنها به مطالعه کمک می کند تا روابط واقعی بین متغیرهای مستقل و وابسته را ایجاد کند. متغیرهای کنترل با گروه کنترل متفاوت است.

در علم، محققان تأثیراتی را که متغیرهای مستقل بر متغیر وابسته می گذارند، ارزیابی می کنند. با این حال، متغیرهای دیگر نیز می توانند بر نتیجه تأثیر بگذارند. اگر دانشمندان این متغیرهای دیگر را کنترل نکنند، می توانند نتایج اولیه مورد نظر را تحریف کنند. به عبارت دیگر، اگر آن عوامل دیگر کنترل نشوند، به عوامل مخدوش‌کننده‌ای تبدیل می‌شوند که می‌توانند یافته‌ها را سوگیری کنند. متغیرهای کنترل نشده ممکن است مسئول تغییرات در پیامدها باشند تا متغیرهای درمانی یا تجربی شما. در نتیجه، محققان مقادیر این متغیرهای دیگر را کنترل می کنند.

فرض کنید در حال انجام آزمایشی با انواع کودها و رشد گیاهان هستید. اینها متغیرهای اصلی مورد علاقه شما هستند. با این حال، شما همچنین می دانید که رطوبت خاک، نور خورشید و دما بر رشد گیاه تأثیر می گذارد. اگر این متغیرها را برای همه مشاهدات ثابت نگه ندارید، ممکن است تفاوت‌های رشد گیاه را که مشاهده می‌کنید توضیح دهند. در نتیجه، رطوبت، نور خورشید و دما متغیرهای کنترلی ضروری برای مطالعه شما هستند. این متغیرها را می توان با ثابت نگه داشتن مقادیر آنها برای همه مشاهدات در آزمایش خود کنترل کرد. به این ترتیب، اگر تفاوت‌های رشد گیاه را مشاهده کردید، می‌توانید مطمئن‌تر باشید که کودها باعث ایجاد آن‌ها شده‌اند.

هنگامی که محققان از متغیرهای کنترلی استفاده می کنند، باید آنها را شناسایی کنند، مقادیر آنها را ثبت کنند و جزئیات را در نوشته خود بگنجانند. این فرآیند به سایر محققان کمک می کند تا نتایج را درک کرده و تکرار کنند.

انواع متغیرها

متغیرها اجزای سازنده تحقیق هستند. آنها را می توان به عنوان قطعاتی در یک پازل پیچیده در نظر گرفت که هر کدام هدف و مکان منحصر به فرد خود را دارند. بیایید سه نوع اصلی متغیر را بررسی کنیم: متغیر مستقل، متغیر وابسته و متغیر کنترل.

. متغیر مستقل ورودی است که بر نتیجه تأثیر می گذارد. همچنین به عنوان یک متغیر توضیحی شناخته می شود زیرا تغییرات در خروجی را توضیح می دهد یا پیش بینی می کند. به عنوان مثال، سن یا درجه حرارت.

. متغیر وابسته خروجی است که تحت تأثیر عوامل متعدد از جمله متغیر مستقل قرار می گیرد. برای مثال، قد یا وزن به سن بستگی دارد.

. در نهایت، متغیرهای کنترل ورودی هایی هستند که در طول آزمایش ثابت می مانند تا نتایج دقیق را تضمین کنند. آنها بر خروجی تأثیر نمی گذارند، اما در عوض مبنایی برای مقایسه بین آزمایش های مختلف فراهم می کنند. به عنوان مثال، اگر نحوه عملکرد انسان را با مصرف کافئین مقایسه می‌کردید، جنسیت می‌تواند به عنوان یک متغیر کنترل عمل کند، زیرا هر دو گروه باید تعداد شرکت‌کنندگان مرد و زن برابری داشته باشند.

در این بخش، سه نوع کلیدی از متغیرهای مورد استفاده در تحقیق را بررسی کردیم – متغیرهای مستقل که تغییرات در خروجی ها را توضیح می دهند یا پیش بینی می کنند (متغیرهای وابسته)، و متغیرهای کنترلی که در طول آزمون ها ثابت می مانند تا از دقت اطمینان حاصل شود.

چرا متغیرهای کنترل اهمیت دارند؟

متغیرهای کنترل اعتبار درونی یک مطالعه را با محدود کردن تأثیر متغیرهای مخدوش کننده و سایر متغیرهای خارجی افزایش می دهند. این به شما کمک می کند تا یک رابطه همبستگی یا علّی بین متغیرهای مورد علاقه خود برقرار کنید و به جلوگیری از سوگیری تحقیقاتی کمک می کند.

به غیر از متغیرهای مستقل و وابسته، همه متغیرهایی که می توانند بر نتایج تأثیر بگذارند باید کنترل شوند. اگر متغیرهای مرتبط را کنترل نکنید، ممکن است نتوانید نشان دهید که آنها بر نتایج شما تأثیری نداشته اند. متغیرهای کنترل نشده توضیحات جایگزین برای نتایج شما هستند و بر قابلیت اطمینان استدلال های شما تأثیر می گذارند.

کنترل متغیرها در آزمایش

در یک آزمایش، یک محقق علاقه مند به درک تأثیر یک متغیر مستقل بر یک متغیر وابسته است. متغیرهای کنترل به شما کمک می کنند مطمئن شوید که نتایج شما صرفاً ناشی از دستکاری تجربی شماست.

متغیرهای کنترل در تحقیقات غیر تجربی

در یک مطالعه مشاهده ای یا سایر انواع تحقیقات غیر تجربی، محقق نمی تواند متغیر مستقل را دستکاری کند (اغلب به دلیل ملاحظات عملی یا اخلاقی). در عوض، متغیرهای کنترلی اندازه‌گیری شده و برای استنباط روابط بین متغیرهای اصلی مورد علاقه، اندازه‌گیری و در نظر گرفته می‌شوند.

چگونه یک متغیر را کنترل می کنید؟

روش‌های مختلفی برای کنترل متغیرهای خارجی در طرح‌های آزمایشی وجود دارد و برخی از آنها را می‌توان در مطالعات مشاهده‌ای یا طرح‌های شبه آزمایشی نیز مورد استفاده قرار داد.

دانشمندان می توانند با استفاده از چندین روش متغیرها را کنترل کنند. در برخی موارد، متغیرها را می توان مستقیماً کنترل کرد. به عنوان مثال، محققان می توانند شرایط رشد را برای آزمایش کود کنترل کنند. یا از رویه ها و فرآیندهای استاندارد شده برای همه موضوعات استفاده کنید تا سایر منابع تنوع را کاهش دهید. این تلاش‌ها تلاش می‌کنند تا تمام تفاوت‌های بین گروه‌های درمان و کنترل به غیر از خود درمان‌ها را از بین ببرند.

با این حال، گاهی اوقات این امکان پذیر نیست. خوشبختانه رویکردهای دیگری نیز وجود دارد.

انتساب تصادفی

در مطالعات تجربی با گروه های متعدد، شرکت کنندگان باید به طور تصادفی در شرایط مختلف قرار گیرند. تخصیص تصادفی به شما کمک می کند تا ویژگی های گروه ها را متعادل کنید تا تفاوت سیستماتیک بین آنها وجود نداشته باشد.

این روش انتساب متغیرهای شرکت کننده را کنترل می کند که در غیر این صورت ممکن است بین گروه ها متفاوت باشد و نتایج شما را تغییر دهد.

رویه های استاندارد

استفاده از رویه های یکسان در همه گروه ها در یک آزمایش مهم است. گروه ها فقط باید در دستکاری متغیر مستقل متفاوت باشند تا بتوانید اثر آن را بر روی متغیر وابسته (نتایج) جدا کنید.

برای کنترل متغیرها، می‌توانید با استفاده از پروتکلی که برای تمام جلسات شرکت‌کننده طراحی و استفاده می‌کنید، آنها را در یک سطح ثابت ثابت نگه دارید. به عنوان مثال، دستورالعمل ها و زمان صرف شده برای یک کار آزمایشی باید برای همه شرکت کنندگان در یک محیط آزمایشگاهی یکسان باشد.

کنترل های آماری

شما می توانید متغیرهای خارجی را به صورت آماری اندازه گیری و کنترل کنید تا اثرات آنها بر سایر انواع متغیرها حذف شود.

«کنترل برای یک متغیر» به معنای مدل‌سازی داده‌های متغیر کنترل همراه با داده‌های متغیر مستقل و وابسته در تحلیل‌های رگرسیونی و ANCOVA است. به این ترتیب، می توانید اثرات متغیر کنترل را از رابطه بین متغیرهای مورد نظر جدا کنید.

رابطه بین متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل

وقتی نوبت به درک دنیای پیچیده متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل می‌شود، هیچ اغراقی وجود ندارد که بگوییم این می‌تواند کار دلهره‌آوری باشد! برای اینکه به درستی درک کنیم که این سه نوع متغیر پیش بینی چگونه با یکدیگر تعامل دارند، باید نگاه دقیق تری به روابط آنها بیندازیم.

تمایز اولیه بین متغیر مستقل و متغیر وابسته در این واقعیت نهفته است که یکی بر نتیجه تأثیر می گذارد در حالی که دیگری آن را ثبت یا اندازه گیری می کند. معمولاً تصور می شود که یک متغیر مستقل نوعی رابطه علی با نتیجه دارد، در حالی که یک متغیر وابسته به سادگی به تغییرات متغیر مستقل پاسخ می دهد. متغیرهای کنترل آنهایی هستند که در طول یک آزمایش معین بدون تغییر باقی می مانند – آنها به عنوان ثابت عمل می کنند به طوری که تنها یک عامل می تواند در آن واحد بررسی شود. به عنوان مثال، اگر شما در حال انجام یک تجزیه و تحلیل مقایسه ای بین دو محصول هستید، سن به عنوان یک متغیر پیوسته در نظر گرفته می شود زیرا مقدار آن در محدوده تحقیق شما تغییر نمی کند.

برای محققان ضروری است که تشخیص دهند که چگونه هر سه نوع متغیر پیش‌بینی کننده هنگام انجام آزمایش‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. این به آنها کمک می کند تا علیت را بهتر درک کنند و از مجموعه داده ها نتیجه گیری معناداری کنند. با پیگیری متغیرهای مستقل و وابسته در رابطه با متغیرهای کنترل، دانشمندان می‌توانند روابط علت و معلولی را با دقت بیشتری جدا کنند و در نهایت منجر به اکتشافات جذاب در مورد جهان ما شود!

متغیر کنترل
متغیر کنترل – تزیسمی

تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل

رابطه بین متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل بخش مهمی از درک چگونگی تجزیه و تحلیل صحیح داده های جمع آوری شده است. متغیرهای مستقل انواع متغیرهایی هستند که برای اندازه گیری هرگونه تغییر در متغیر(های) وابسته، مواجهه یا درمان افتراقی را ارائه می دهند. متغیرهای وابسته به نتایج یا مشاهداتی اطلاق می‌شوند که در نتیجه مواجهه‌های متفاوت ارائه شده توسط متغیرهای مستقل متفاوت هستند. در نهایت، متغیرهای کنترل عواملی هستند که در طول آزمایش ثابت می مانند. آنها از تأثیرات خارجی بر نتایج جلوگیری می کنند. این سه نوع متغیر هنگام استفاده از روش های آماری برای سؤالات تحقیق نقش جدایی ناپذیری دارند.

علاوه بر تجزیه و تحلیل داده ها، این سه اصطلاح همچنین می توانند به محققان کمک کنند تا بفهمند کدام جنبه از مطالعه آنها باید در مقابل یکدیگر کنترل و اندازه گیری شوند. با داشتن بینش بهتر در مورد نوع دستکاری که باید با یک یا هر دو متغیر مستقل و وابسته اتفاق بیفتد، این به محققان اجازه می دهد تا به نتایج دقیق تری از آزمایشات خود برسند. بنابراین برای هر کسی که پروژه های تحقیقاتی را انجام می دهد ضروری است که قبل از شروع کار خود اطلاعات کاملی در مورد متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل داشته باشند.

کاربرد متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل

آیا تا به حال در جستجوی دانش بوده اید؟ ماجرا را مانند یک سفر حماسی در نظر بگیرید که برای کشف و کشف حقایق جدید شروع می شود. به طور مشابه، دانشمندان در جستجوی درک متغیرهای مختلفی که ممکن است بر داده‌های آنها تأثیر بگذارد، تلاش‌های تحقیقاتی را آغاز می‌کنند. متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل همه اجزای جدایی ناپذیر برای تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از آزمایش های علمی از طریق آزمون های آماری هستند. بیایید نگاهی به کاربردهایی بیندازیم که این انواع مختلف متغیرها در تحقیقات دارند:

. استفاده از متغیرهای مستقل به عنوان عوامل ورودی که محققان می توانند در طول آزمایش دستکاری یا تغییر دهند
. استفاده از متغیرهای وابسته به عنوان اندازه‌گیری خروجی که بسته به تغییرات ایجاد شده در متغیر مستقل نظارت می‌شود
. کنترل شرایط خاص در یک آزمایش با استفاده از متغیرهای کنترلی به طوری که سایر تأثیرات خارجی در دقت نتایج اختلال ایجاد نکند.
. بررسی همبستگی بین دو یا چند متغیر مستقل
. آزمون‌های آماری – بررسی میزان تفاوت‌های معنادار در جامعه نمونه در مقایسه با جامعه واقعی
. آزمایش های علمی – مقایسه روابط مشاهده شده بین متغیرهای مختلف در طول زمان

به کارگیری این سه نوع متغیر به محققان کمک می کند تا بینش جدیدی در مورد کار خود به دست آورند که می تواند به آنها در ایجاد فرضیه هایی در مورد مطالعات آینده کمک کند. با آشنایی با هر یک از متغیرها و نقش های مربوط به آن، دانشمندان می توانند بهتر درک کنند که آنها چگونه بر سؤالات تحقیقاتی خود تأثیر می گذارند. این به نوبه خود منجر به یافتن پاسخ برای آن سؤالات و پیشرفت دانش جمعی ما می شود!

متغیرهای کنترل و اعتبار داخلی

با کنترل متغیرها، اعتبار درونی تحقیق خود را افزایش می دهید. اعتبار درونی درجه اطمینان از وجود رابطه علی بین درمان و تفاوت در نتایج است. به عبارت دیگر، چقدر احتمال دارد که درمان شما باعث تفاوت هایی شده باشد که مشاهده می کنید؟ آیا نتیجه گیری محقق درست است؟ یا آیا می توان تغییرات در نتیجه را به علل دیگری نسبت داد؟

اگر متغیرهای مربوطه کنترل نمی شوند، ممکن است لازم باشد تغییرات را به جای درمان به عوامل مخدوش کننده نسبت دهید. متغیرهای کنترل تأثیر متغیرهای مخدوش کننده را کاهش می دهند.

متغیر کنترل در مقابل گروه کنترل

یک متغیر کنترل با یک گروه کنترل یکسان نیست. متغیرهای کنترل در طول مطالعه برای هر دو گروه کنترل و آزمایش ثابت می‌مانند یا اندازه‌گیری می‌شوند، در حالی که یک متغیر مستقل بین گروه‌های کنترل و آزمایش متفاوت است.

یک گروه کنترل تحت درمان آزمایشی مورد علاقه قرار نمی گیرد و نتایج آن با نتایج گروه آزمایش مقایسه می شود. یک گروه کنترل معمولاً یا هیچ درمانی ندارد، یا یک درمان استاندارد که قبلاً به طور گسترده استفاده شده است، یا یک دارونما (یک درمان جعلی) دارد.

جدای از درمان تجربی، همه چیزهای دیگر در یک روش آزمایشی باید بین گروه آزمایش و کنترل یکسان باشد.

استفاده از متغیرهای کنترل در مطالعات غیر تجربی

متغیرهای کنترل غیر تجربی مشابه هستند. با این حال، آنها بیشتر برای تأیید مشاهدات پدیده های طبیعی، به ویژه رفتار انسان طراحی شده اند.

متغیرهای غیرتجربی زمانی مفید هستند که عوامل بالقوه مخدوش کننده (مانند درآمد، سن، جنسیت) به دلایل اخلاقی، قانونی یا عملی به طور کامل از نمونه ها حذف نشوند. درعوض، آنها داده های مربوط به عوامل ایجاد کننده شناخته شده را کنترل یا خنثی می کنند.

خلاصه

آزمایش به سادگی تغییر یک عامل و ثبت نتیجه نیست. در حقیقت، هر تحقیق ممکنی دارای عوامل مختلفی است که می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد. متغیرهای کنترل راهی برای ثابت نگه داشتن برخی از این عوامل هستند تا بتوان مقایسه را به شیوه ای بی طرفانه و شفاف انجام داد.

در نتیجه، درک تفاوت بین متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل برای انجام تحقیقات مؤثر ضروری است. درک اینکه چه زمانی باید از هر متغیر برای دستیابی به نتایج دقیق استفاده شود، بسیار مهم است. این متغیرها نه تنها می توانند به شما در پاسخ به سؤالات مهم در مورد یک پدیده یا فرآیند کمک کنند، بلکه می توانند بینش ارزشمندی در مورد اینکه چگونه تغییرات در یک متغیر بر متغیرهای دیگر تأثیر می گذارد، ارائه دهند.

اگر می‌خواهید در تحقیقات علمی پیشرفت چشمگیری داشته باشید، نمی‌توانم به اندازه کافی تأکید کنم که داشتن دانش عمیق از هر سه این متغیرها چقدر حیاتی است. بدون تسلط بر آنها، هرگز به پتانسیل خود به عنوان یک محقق نخواهید رسید. من نمی توانم به اندازه کافی تاکید کنم که عدم درک اهمیت هر نوع متغیر می تواند منجر به عواقب فاجعه بار نه فقط برای پروژه شما، بلکه برای مطالعات آینده مرتبط با همان موضوع شود.

اگر در مورد تبدیل شدن به یک محقق موفق جدی هستید، یادگیری نحوه استفاده صحیح از متغیرهای مستقل، وابسته و کنترل کاملاً حیاتی است. با فداکاری و تمرین، این مجموعه مهارت را می توان در طول زمان توسعه داد – پس معطل نکنید! اگر می‌خواهید از مزایای متخصص بودن در استفاده از این ابزارهای قدرتمند بهره ببرید، تمرین را از امروز شروع کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *