متغیر مستقل چیست؟

متغیر مستقل چیست؟

متغیر مستقل چیست؟ ، در یک مطالعه تحقیقاتی، دانشمندان متغیرهای مستقل و وابسته را برای درک روابط علت و معلولی تعریف می کنند. آنها تنظیمات آزمایشی کنترل شده ای را طراحی می کنند که در آن نحوه تأثیر متغیرهای مستقل بر متغیرهای وابسته را اندازه گیری می کنند. یادگیری اینکه متغیرهای مستقل چیست و چگونه در زمینه های تحقیقاتی کار می کنند می تواند به شما در درک چگونگی شناسایی آنها در آزمایشات خود کمک کند.

در این مقاله، ما تعریف می‌کنیم که متغیر مستقل چیست، توضیح می‌دهیم که چه تفاوتی با متغیر وابسته دارد، توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید از متغیرهای مستقل استفاده کنیم و مثال‌هایی ارائه می‌کنیم تا به شما در شناسایی و به کارگیری آنها در تحقیقتان کمک کند.

متغیر مستقل چیست؟
متغیر مستقل چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

متغیر مستقل چیست؟

متغیر مستقل شرطی است در یک مطالعه پژوهشی که بر متغیر وابسته تأثیر می گذارد. در تحقیقات، دانشمندان سعی می کنند روابط علت و معلولی بین دو یا چند وضعیت را درک کنند. برای شناسایی چگونگی تأثیر شرایط خاص بر دیگران، محققان متغیرهای مستقل و وابسته را تعریف می کنند. با درک روابط بین این متغیرها، دانشمندان می توانند نتایج معقولی در مورد اینکه چگونه مقادیر مختلف بر یکدیگر تأثیر می گذارند، به دست آورند.

متغیر مستقل در مقابل متغیر وابسته- متغیر مستقل چیست؟

متغیر مستقل شرطی است که بر روی متغیر وابسته عمل می کند. متغیر وابسته شرایطی است که محققان برای درک میزان تأثیر متغیر مستقل اندازه گیری می کنند. متغیرهای وابسته چیزی هستند که دانشمندان در حال آزمایش یا مطالعه هستند زیرا به عامل دیگری بستگی دارند.

به عنوان مثال، اگر یک داروشناس بخواهد اثربخشی یک داروی جدید را در تسکین علائم سرماخوردگی اندازه گیری کند، آزمایشی را طراحی می کند که در آن دارو را تجویز می کند و میزان کاهش علائم شرکت کنندگان را اندازه گیری می کند. در این آزمایش، دارو متغیر مستقل است زیرا روی علائم اثر می گذارد. علائم سرماخوردگی متغیر وابسته هستند زیرا به تأثیر متغیر مستقل بستگی دارند.

چرا متغیرهای مستقل مهم هستند؟- متغیر مستقل چیست؟

متغیرهای مستقل برای طراحی آزمایشی مؤثر ضروری هستند زیرا به دانشمندان اجازه می‌دهند تا روابط علت و معلولی را شناسایی کنند. در یک آزمایش کنترل‌شده، محققان تلاش می‌کنند تا پتانسیل تأثیرات خارجی را به حداقل برسانند یا از بین ببرند تا بتوانند در مورد چگونگی تأثیر یک متغیر بر دیگری نتیجه‌گیری کنند.

برای رسیدن به این هدف، یک یا چند متغیر مستقل تعریف می کنند که آن را برای متغیر وابسته اعمال می کنند. سپس برای درک میزان تأثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته، تأثیر متغیر مستقل را بر متغیر وابسته می سنجند. با حذف تأثیرات خارجی، دانشمندان می توانند نتایج معقولی در مورد این روابط بگیرند.

زمان استفاده از متغیرهای مستقل- متغیر مستقل چیست؟

محققان معمولاً هنگام انجام آزمایش از متغیرهای مستقل استفاده می کنند. حتی آزمایش‌های غیررسمی معمولاً دارای متغیرهای مستقل و وابسته هستند. به عنوان مثال، اگر بعد از دویدن روزانه تاول هایی روی پاهای خود دارید، ممکن است آزمایشی غیررسمی انجام دهید تا مشخص کنید کدام یک از کفش های دویدن شما راحت تر است. می توانید سعی کنید یک جفت کفش را به مدت یک هفته بپوشید و احساس کنید که پاهای خود بعد از هر دویدن چه احساسی دارند. سپس، می توانید یک جفت دیگر را در طول هفته آینده امتحان کنید. در این آزمایش متغیرهای مستقل کفش و متغیرهای وابسته پاهای شما هستند.

متغیرهای مستقل همچنین به شما در جمع آوری شواهد و نتیجه گیری در مورد یک موضوع در آزمایش های رسمی تر کمک می کنند. یک آزمایش رسمی ممکن است کنترل های بیشتری را برای جلوگیری از تأثیر عوامل خارجی بر نتایج اعمال کند. به عنوان مثال، یک شرکت تولید کفش ممکن است یک آزمایش رسمی در مورد راحتی یک خط کفش انجام دهد. محققان این شرکت ممکن است کنترل‌هایی را با پوشیدن یک نوع جوراب هر روز و دویدن با سرعت یکسان در زمان و مسافت یکسان به شرکت‌کنندگان اعمال کنند. این می تواند به محققان کمک کند تا تعداد متغیرهای خارجی را که ممکن است بر نتایج آزمایش آنها تأثیر بگذارند، به حداقل برسانند.

نمونه هایی از متغیرهای مستقل- متغیر مستقل چیست؟

در اینجا چند نمونه از متغیرهای مستقل مورد استفاده در زمینه های مختلف آورده شده است:

در تحقیقات علوم اجتماعی

محققان علوم اجتماعی در روانشناسی، جامعه شناسی و جرم شناسی از متغیرهای مستقل و وابسته برای بررسی روابط بین مردم و جامعه استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک محقق روانشناسی ممکن است آزمایشی را برای درک اینکه چگونه دلبستگی دوران کودکی بر اضطراب در بزرگسالان تأثیر می گذارد، انجام دهد.

در آزمایش خود، محقق متغیر مستقل را به عنوان دلبستگی اولیه دوران کودکی شناسایی می کند، زیرا آنها پیش بینی می کنند که سبک های دلبستگی بر اضطراب بزرگسالان تأثیر می گذارد. آنها اطلاعات مربوط به سبک های دلبستگی شرکت کنندگان را جمع آوری می کنند و آنها را با سطح اضطراب آنها مرتبط می کنند تا ارزیابی کنند که آیا رابطه علت و معلولی معناداری بین متغیرها وجود دارد یا خیر.

در تحقیقات پزشکی

در تحقیقات داروسازی، دانشمندان از مطالعات بالینی برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی داروهای جدید استفاده می کنند. هنگام آزمایش اثربخشی یک داروی جدید، متغیر مستقل دارو و متغیر وابسته سلامت موضوع تحقیق است. محققان می‌خواهند بفهمند که چگونه دارو بر سلامت فرد تأثیر می‌گذارد و سلامت آنها به تأثیر دارو بستگی دارد.

در تحقیقات بازار

بسیاری از کسب و کارها از شیوه های تحقیقات بازار برای درک مشتریان هدف و رفتارهای مصرف کننده استفاده می کنند. آنها همچنین زمانی که به دنبال بهبود استراتژی خود برای یافتن و ارائه خدمات به مشتریان هستند، از روش های تحقیق رسمی استفاده می کنند. برای مثال، کسب‌وکاری که می‌خواهد فروشگاه آنلاین خود را به‌روزرسانی کند، ممکن است چندین گزینه صفحه‌آرایی را با یک گروه متمرکز که نشان دهنده پایگاه اصلی مشتری آن است، آزمایش کند. هدف کسب و کار کارآمدتر کردن صفحه و کاهش زمانی است که مشتریان برای تکمیل تراکنش های خود نیاز دارند.

در این آزمایش، متغیر مستقل طرح‌بندی صفحه و متغیر وابسته زمان صرف شده در صفحه است. با تغییر طرح‌بندی صفحه، کسب‌وکار امیدوار است بر میزان زمانی که کاربران صرف آن می‌کنند تأثیر بگذارد. کسب‌وکار می‌تواند طرح‌بندی‌های متعدد را آزمایش کند و ارزیابی کند که چگونه بر زمان هر کاربر در صفحه تأثیر می‌گذارند.

در محل کار

استفاده از متغیرهای مستقل نیز می تواند به کسب و کارها در بهبود فرآیندهای کاری خود کمک کند. برای مثال، بخش منابع انسانی یک کسب‌وکار ممکن است آزمایش‌هایی را برای ارزیابی اثربخشی سیاست‌های فعلی آن و برنامه‌ریزی تجدیدنظرهایی برای بهبود گردش کار انجام دهد.

اگر بخش منابع انسانی متوجه شود که بهره‌وری کارکنان هر روز در ساعت معینی کاهش می‌یابد، ممکن است آزمایشی را انجام دهد تا ببیند آیا اجرای یک دوره استراحت کوتاه و ساختاریافته در همان زمان هر بعد از ظهر باعث بهبود بهره‌وری کارکنان می‌شود یا خیر. در این آزمایش متغیر مستقل دوره استراحت و متغیر وابسته بهره وری کارکنان است.

متغیر مستقل چیست؟
متغیر مستقل چیست؟ – تزیسمی

ایجاد یک متغیر مستقل

هنگام ساخت یک مدل اکسل، یک تحلیلگر باید به دقت در مورد نحوه تنظیم یک متغیر مستقل در بخش فرضیات فکر کند. آنها ورودی هایی هستند که مدل و خروجی های حاصل را هدایت می کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب مفروضات، انجام تحلیل علت ریشه‌ای است. به عنوان مثال، چه چیزی باعث نوسان درآمد می شود؟ حجم و قیمت. چه چیزی باعث تغییر صدا می شود؟ تعداد محصولات ارائه شده و تعداد فروشگاه ها. این فرآیند تا زمانی ادامه می‌یابد که تحلیلگر تمام متغیرهای مستقلی را که می‌توانند برای هدایت مدل استفاده شوند، شناسایی کند.

پیوند بین متغیرهای مستقل و وابسته

هنگامی که متغیرها در اکسل تعیین و تنظیم شدند، وظیفه بعدی ایجاد فرمول ها و توابعی است که خروجی ها را تعیین می کند. به عنوان مثال، تعداد فروشگاه ها برابر تعداد محصولات فروخته شده در هر فروشگاه، برابر میانگین قیمت هر محصول برابر است با درآمد کل.

پس از ایجاد تابع، متغیر وابسته، درآمد، تحت تأثیر تغییرات در هر یک از مفروضات و محرک های اساسی قرار می گیرد.

در این مرحله، برخی از آزمون‌ها باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که پیوند به درستی تنظیم شده است و متغیر وابسته همانطور که انتظار می‌رود با تغییرات در مفروضات تغییر می‌کند.

متغیرهای مستقل در مقابل سایر متغیرها

چگونه می توان یک متغیر مستقل را از متغیر وابسته تشخیص داد؟ به متغیرها یا عوامل در آزمایش نگاه کنید. این سوال را از خود بپرسید: آیا این عامل “علت” است؟ به طور معمول، “علت” متغیر مستقل است و اثرات آن بر روی متغیر وابسته مشاهده می شود.

همچنین می‌توانید با تشخیص اینکه کدام متغیرها دستکاری می‌شوند و کدام‌ها نیستند، یک متغیر مستقل از یک متغیر وابسته شناسایی کنید. در یک آزمایش، محققین متغیرهای مستقل را دستکاری می کنند، نه متغیرهای وابسته. آنها متغیرهای مستقل را برای مطالعه تأثیر آنها دستکاری می کنند. با این وجود، همه متغیرهای مستقل قابل دستکاری نیستند. مواردی وجود دارد که یک متغیر به متغیرهای دیگر وابسته نیست و در عین حال نمی تواند دستکاری شود، به عنوان مثال. سن.

لازم به ذکر است که در برخی آزمایشات به غیر از متغیرهای مستقل و وابسته، متغیرهای دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، متغیرهای خارجی، متغیرهایی هستند که بر رابطه بین متغیرهای مستقل و وابسته نیز تأثیر دارند. با بازگشت به مثال بالا، عواملی مانند سن، جنسیت، قومیت، و سابقه پزشکی (به عنوان مثال آلرژی)، ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارند. بنابراین تعیین این عوامل ضروری است. همچنین، کنترل متغیرهای خارجی در یک آزمایش برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر بر اساس داده‌های تجربی مهم است.

اگر آزمایشگر نتواند یک متغیر خارجی را کنترل کند، این متغیر به عنوان متغیر مخدوش کننده نامیده می شود. (مراجعه 2) همانطور که از نام پیداست، وجود یک متغیر مخدوش کننده نتایج را مخدوش می کند. اثر را نمی توان به طور کامل به متغیر مستقل نسبت داد. ممکن است به دلیل متغیر مستقل یا یک متغیر مخدوش کننده باشد و بنابراین نتیجه احتمالاً غیرقابل قطعیت خواهد بود.

هنگامی که متغیرها ثابت نگه داشته می شوند، ما به آنها به عنوان متغیرهای کنترل شده اشاره می کنیم. در ادامه مثال داده شده، ممکن است بخواهیم محدوده سنی و وزنی افراد هر دو گروه (کسانی که قرص واقعی مصرف می‌کنند و کسانی که دارونما مصرف می‌کنند) یکسان نگه داریم. اثربخشی یک درمان ممکن است به سن و وزن بیمار که درمان را انجام می دهد بستگی داشته باشد. و بنابراین وقتی سن و وزن برای هر دو گروه یکسان باشد، آزمایش‌کنندگان می‌توانند نتایج معتبری بگیرند که در غیر این صورت منجر به سوگیری و ادعاهای نادرست می‌شود.

نحوه استفاده از متغیرهای مستقل

تحلیل حساسیت می تواند برای سنجش میزان حساسیت یک متغیر وابسته به تغییرات یک متغیر مستقل استفاده شود. تجزیه و تحلیل رگرسیون به شما کمک می کند تا روندها و همبستگی های بین متغیرها را شناسایی کنید.

این برای برنامه ریزی بودجه خود برای سال مفید خواهد بود. ممکن است تصمیم بگیرید که نمودار پراکندگی ایجاد کنید و تغییرات متغیرهای مستقل را در مقابل تأثیر آنها بر متغیرهای وابسته اندازه گیری کنید. متغیر وابسته، مانند هزینه های تعمیر و نگهداری، به عنوان مثال، محور y نمودار است در حالی که متغیر مستقل، مانند تعداد محصولات تولید شده، محور x را تشکیل می دهد. سپس می توانید از این نمودار پراکندگی برای تعیین کمیت رگرسیون استفاده کنید.

سپس می توان از مقدار رگرسیون برای پیش بینی چگونگی تغییر مقادیر وابسته در آینده بر اساس تغییرات متغیرهای مستقل استفاده کرد.

به عنوان مثال، تعداد کارمندانی که دارید بر میزان هزینه‌های شما برای دستمزد تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود بر درآمد شما تأثیر می‌گذارد. اگر تعداد کارمندان خود را کاهش دهید و بقیه موارد را ثابت نگه دارید، درآمد شما بیشتر می شود و اگر تعداد کارمندان خود را افزایش دهید و همه چیز را ثابت نگه دارید، درآمد شما کمتر می شود. می‌توانید از رگرسیون برای پیش‌بینی اینکه اگر تیم شما هر سال مقدار معینی رشد کند، درآمد شما در پنج سال آینده چگونه خواهد بود، استفاده کنید.

همین امر می تواند در مورد قیمت گذاری نیز صدق کند. افزایش قیمت محصول شما، یک متغیر مستقل، ممکن است فروش را کاهش دهد، در حالی که کاهش قیمت ممکن است باعث افزایش فروش شود. فروش کمتر لزوماً به معنای درآمد کمتر نیست، زیرا شما درآمد حاصل از هر فروش را افزایش داده اید – به همین دلیل است که رگرسیون برای اندازه گیری و پیش بینی رابطه واقعی بین متغیرهای وابسته و متغیرهای مستقل مفید است.

می توانید از آن استفاده کنید تا ببینید کدام متغیرهای مستقل به بیشترین توجه نیاز دارند. با بازگشت به مثال رضایت مشتری خود، ممکن است متوجه شوید که طراحی تاثیر زیادی بر رضایت شما از آنچه تصور می‌کردید دارد، و ممکن است متوجه شوید که عملکرد کمتر از پیش‌بینی‌شده اهمیت دارد – بنابراین درک متغیرهای مستقل می‌تواند به کسب‌وکار کمک کند تا بر آنچه مهم است تمرکز کند.

2 دیدگاه برای “متغیر مستقل چیست؟”

  1. بازتاب: طراحی غیر تجربی - تزیسمی

  2. بازتاب: درک گروه های کنترل در مطالعات پژوهشی - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *