مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟ ، یکی از بزرگترین تصمیماتی که هنگام تحقیق و نگارش پایان نامه خود می گیرید، در مورد مبانی نظری پروژه تحقیقاتی خود است (که گاهی اوقات به آن “چارچوب نظری” نیز می گویند).

در زمینه پایان نامه شما، مبانی نظری به همان اندازه که به نظر می رسد مهم است. برای داشتن یک هدف روشن و یک پروپوزال تحقیقاتی قابل اجرا، ابتدا باید یک پایه نظری به خوبی ساخته و ساخته شده داشته باشید تا به عنوان اساس تحقیق شما عمل کند.

قبل از اینکه تحقیق خود را شروع کنید، ایده خوبی است که مطمئن شوید که انتظارات دپارتمان خود را برای چگونگی تعیین پایه نظری پایان نامه خود درک کرده اید. قبل از اینکه خیلی وارد فرآیند شوید، با مشاور پایان نامه خود و اعضای هیئت علمی مرتبط مشورت کنید تا نظرات آنها را دریافت کنید و مطمئن شوید که در مسیر درستی هستید.

همچنین ممکن است برای شما مفید باشد که به پایان نامه های موفقی که توسط فارغ التحصیلان دپارتمان خود نوشته شده اند نگاهی بیندازید و ببینید که آنها چگونه به مبانی نظری پایان نامه های خود نزدیک شده اند.

مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟
مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مبانی نظری چیست؟

مبانی نظری یک مدل نظری (یا مدل‌های) رسمی و بررسی‌شده است که می‌تواند برای توضیح موضوعی که باعث تحقیقات شما می‌شود، استفاده شود. ما اغلب پایان نامه ها را با یک سوال آزاردهنده شروع می کنیم، یا مشاهده می کنیم که چیزی نادیده گرفته شده است.

پایان نامه به دنبال استفاده از نظریه موجود برای اصلاح آن سوال و تعیین راهی برای پاسخ به آن است. تعیین مبانی نظری که به ما در یافتن راه حل یا شفافیت بیشتر در مورد مشکل کمک می کند، اولین گام برای انجام آن است.

مبانی نظری پایان نامه شما شامل یک یا چند نظریه موجود خواهد بود. در بیشتر – اگر نگوییم همه – مقالات انتقادی و آثار پژوهشی دانشگاهی، استدلال ارائه شده بر اساس تئوری است. تئوری چه علمی باشد و چه انسان گرایانه، سنگ بنای فکری است که تمام تحقیقات دانشگاهی بر آن بنا شده است. جستجوی سریع بخش مرجع هر اثر پژوهشی نشان خواهد داد که کدام نظریه‌پردازان تحقیق نویسنده را هدایت کرده‌اند.

علت استفاده از مبانی نظری و پیشینه- مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

اساس یک پژوهش پاسخ سوالات یا آزمون فرضیاتی است که در بیان مساله مورد مطالعه مطرح شده است. از آنجا که این تحقیق اولین یا تنها پژوهش در این زمینه خاص نیست همواره باید احتمال داد که پژوهشگران دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشند که به مساله ای مانند یا شبیه این موضوع تحقیق پرداخته باشند مبانی نظری یک چارچوب پایه‌ای است که تمام طرح پژوهش بر آن چیده می‌شود و بر اساس نظریه‌ها و مطالعات دانشمندان پیشین می‌باشد. رسیدن به ابتدای شکل‌گیری هر پدیده به محقق در شناخت بهتر موضوع کمک می‌کند. این کار باعث سرعت عمل تحقیق می‌شود و به او هنگام مواجه شدن با موضوعی که شناختی ندارد کمک می‌کند تا به اصل موضوع برسد.

لازم به ذکر است که در کارهای علمی تسلط به مطالعات قبلی از ارکان اساسی است زیرا ما نیاز داریم بدانیم قبل از ما چه مطالعاتی انجام شده و ما چه چیز تازه‌ای را می‌توانیم به این زمینه اضافه کنیم. بطور کلی هدف از این کار نقد و بررسی و کشف تفاوت و تشابه کار محقق با دیگر تحقیقات یافت شده در این زمینه در داخل و خارج کشور می‌باشد. به این ترتیب او می‌تواند با تشریح مطالعات پیشین و تحلیل دلیل نپرداختن به موضوع مدنظر او ادعای پژوهش خود را درباره ناکافی بودن دانش موجود در موضوع مورد نظر اثبات کند و در پی این ادعا مسئله پژوهش خود را تعریف کند و همچنین احتمال تکرار خطا در پژوهش را کاهش دهد. در پایان محقق با بررسی ادبیات و مبانی نظری، مدل نظری خود را ارائه می‌دهد.

چگونه می توانم مبانی نظری پایان نامه خود را تعیین کنم؟- مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

خواندن. هر اثر تحصیلی و بخشی از مطالب مرتبط با موضوع خود را که می توانید در دستان خود قرار دهید، بخوانید. به تئوری هایی که در هر مقاله و کتابی که به موضوع شما مربوط می شود توجه کنید.

هنگامی که تحقیق ثانویه را خواندید، با توجه به زمینه تاریخی مرتبط، نظریه را به انتشار اصلی آن ردیابی کنید. اهمیت تئوری را برای پیشرفت کار خود تعیین کنید.

برای من، فرآیند تعیین مبانی نظری هر پروژه یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌ها است. من آن را دوست دارم زیرا به من فرصتی می دهد تا در تحقیق غوطه ور شوم و به منظور کشف مطالعه کنم. باز کردن یک مقاله و بررسی تئوری هایی که چرخ دنده های روایت را برای تیک تاک کردن ساعت می چرخانند، تمرین جالبی است. انجام این کار همچنین به من آموخت که برای موارد غیرمنتظره آماده باشم.

هنگام مطالعه پیشینه پایان نامه و بورس تحصیلی بعدی در مورد موضوعم، یکی از بزرگترین شگفتی ها برای من این بود که تا چه اندازه برای ساختن یک پایه نظری صحیح باید تحقیق کنم. در حالی که موضوع من به طور محکم در حوزه اصلی من، نویسندگان جنوبی در ادبیات آمریکا ریشه داشت، متوجه شدم که برای بیان سوال تحقیقم و اطلاع رسانی بیشتر از تحلیل هایم به نظریه هایی نیاز دارم که توسط اقتصاددانان و محققان سفر ایجاد شده است.

مبانی نظری در پایان نامه من به کجا می رود؟- مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

پاسخ کوتاه؟ هر کجا. مبانی نظری چراغ راهنمای پایان نامه شماست و همه جنبه های آن را با خبر می کند. به جای اینکه آن را فقط کادر دیگری برای بررسی فهرست مطالب خود بدانید، بدانید که مبانی نظری شما در سراسر پایان نامه شما فراگیر است. به این ترتیب، مبانی نظری هم در متن و هم در زیرمتن تحقیق شما پیدا می شود و شکل و محدوده کل پروژه شما را مشخص می کند.

برای پاسخ کمی طولانی تر، با مشاور پایان نامه خود مشورت کنید. برخی از دپارتمان های دانشگاهی ممکن است بخش خاصی از پایان نامه شما را اجباری کنند که در آن چارچوب نظری خود را به صراحت در چند پاراگراف بیان کنید (معمولاً به عنوان بخشی از مقدمه و/یا بررسی ادبیات). در غیر این صورت، انتظار این است که شما در کل به مبانی نظری خود مراجعه کنید. چه در یک بخش خاص باشد یا نه، چارچوب نظری پایان نامه شما همه چیز را از مقدمه و سؤال تحقیق گرفته تا بررسی ادبیات، بخش روش ها و تحلیل نهایی شما شکل می دهد.

مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟
مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟ – تزیسمی

اهداف بکارگیری مبانی نظری- مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

بررسی مبانی نظری پیشینه، نقدی از دانش موجود پیرامون موضوع تحقیق است که با اهداف زیر انجام می‌گیرد:

1. تعریف و حدود مسئله به منظور شناسایی بهتر و دست‌یابی به طبقه بندی مناسب در این باب

2. ایجاد چارچوبی جهت قرار دادن نتایج تحقیق با رویکرد مطالعات گذشته

3. جلوگیری از تکرار به منظور صرفه‌جویی در زمان، نیروی انسانی و هزینه‌ها

4. بررسی و شناسایی ابزار بکار رفته در کارهای قبلی به منظور انتخاب روشی مناسب‌تر

5. پرهیز از بیان مطالب، به طور مجزا و بدون رابطه با یکدیگر.

6. تنظیم مطالب به طور سازماندهی شده، همراه با روابط منطقی بین آنها.

7. انتخاب منابع اطلاعات مرتبط با مسئله مورد مطالعه و تحقیق.

ارکان اساسی مبانی نظری- مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟

1.مبانی نظری: نظریه‌ها و مدل های علمی که محقق آن را به عنوان پایه‌ی کار خود انتخاب می‌کند تا بتواند نتیجه را بر اساس آن اعلام کند.

2. مبانی تجربی: منظور مطالعات و پژوهش‌های پیرامون موضوع که قبلا به آن پرداخته شده است، که به دو دسته‌ی مستقیم و غیر مستقیم طبقه‌ بندی شده است.

هدف مبانی نظری نقد تئوری‌های موجود و شناسایی تئوری‌های معتبر و‌قوی در زمینه‌ پژوهش است و محقق باید طبق دو دسته بندی تئوری مادر و تئوری خرد به مشخص کردن نظریه‌ی استنادی خود پیرامون موضوع مورد تحقیق بپردازد. همچنین در توضیح مبانی تجربی مستقیم و غیر مستقیم می‌توان گفت که مطالعات مستقیم عینا به بررسی روابط بین متغیرها و غیر مستقیم به بررسی متغیرها در قالب یک مطالعه پرداخته است.

مهمترین قسمت یک مبانی نظری پیشین

در بیان مطالب از پیشینه محور اصلی را سوالات و فرضیات خود قرار دهید، به این صورت که مشخص کنید در تحقیقات خود به سوال‌ها و فرضیه‌های ما چگونه و با چه ابزاری پاسخ داده‌ اند. در حقیقت آن قسمتی را لازم داریم که مطلبی مرتبط با موضوع ما دارد. از این رو پیشینه‌ها به دو بخش موضوعی و روشی تقسیم می‌شوند که همانطور که واضح است بخش موضوعی تحقیقاتی را شامل می‌شوند که به سوالات ما پاسخ می‌دهند و بخش روشی به نحوه‌ کار مرتبط با موضوع ما اشاره دارد.

چگونگی تنظیم مبانی نظری پیشینه

باید بدانید که پیشینه‌ تحقیق فقط گردآوری چند چکیده‌ تحقیق پیرامون موضوع نیست. بلکه باید به کاربرد آن در تحقیق دقت شود. این تنظیمات را طبق موضوع تحقیق به چند دسته‌ توصیفی، تبیینی، روشی و موضوعی تقسیم می‌کنند اما نکته‌ مهمتر تجزیه‌ و تحلیل و جمع‌بندی این بخش است. در تجزیه و تحلیل محقق علاوه بر تعیین واگرایی و همگرایی تحقیقات انجام شده و بررسی نقاط ضعف و قدرت باید به مقایسه آنها با تحقیق خود بپردازد.

چگونگی تنظیم مبانی نظری و پیشینه تحقیق

تنظیم مبانی نظری و پیشینه مراحلی را شامل می‌شود که در ادامه توضیح داده می‌شوند:

1. مرحله یک: جمع‌آوری منابع و مطالعه

ابتدا باید منابع مرتبط با موضوع تحقیق را جمع‌آوری کنید. این منابع می‌توانند شامل مقالات علمی، کتب، پایان‌نامه‌ها، گزارش‌ها، کنفرانس‌ها و سایر منابع معتبر باشند. سپس با دقت این منابع را مطالعه کنید و نظریات، مفاهیم و یافته‌های مرتبط با موضوع تحقیق را استخراج کنید.

2. مرحله دو: تحلیل منابع

در این مرحله، منابع مورد جمع‌آوری را به دقت تحلیل کنید. بررسی کنید که چگونه این منابع مرتبط به موضوع تحقیق هستند و چگونه مفاهیم و نظریاتی که در آن‌ها بیان شده است، به موضوع تحقیق شما مرتبطند. همچنین، توجه کنید که آیا این منابع به تحقیقات پیشین در این زمینه ارجاع داده‌اند یا خیر و چگونه موارد مشابه در تحقیقات پیشین مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

3. مرحله سه: بررسی نقاط قوت و ضعف تحقیقات پیشین

با بررسی تحقیقات پیشین، نقاط قوت و ضعف آن‌ها را شناسایی کنید. بررسی کنید که تحقیقات پیشین چه موضوعاتی را پوشش داده‌اند و چه روش‌هایی را استفاده کرده‌اند. همچنین، توجه کنید که آیا نتایج و یافته‌های قبلی از همه جوانب مسئله را پوشش داده‌اند یا خیر و چه جوانبی هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

4. مرحله چهار: تحلیل و ترکیب مفاهیم

در این مرحله، مفاهیم و نظریاتی که از منابع جمع‌آوری شده است را تحلیل کنید و تلاش کنید تا روابط و ارتباطات بین آن‌ها را توضیح دهید. بررسی کنید که چگونه این مفاهیم و نظریات با یکدیگر در ارتباط هستند و چگونه می‌توانند به توجیه و تبیین مسئله تحقیق شما کمک کنند.

5. مرحله پنج: ساختاردهی مبانی نظری و پیشینه

با توجه به تحلیل و تحقیقات خود، ساختاری منطقی برای مبانی نظری و پیشینه تحقیق خود ایجاد کنید. این ساختار باید شامل مفاهیم اصلی و نظریات کلیدی باشد که در تحقیق شما استفاده می‌شوند و به ترتیب منطقی و قابل فهمی قرار داده شوند.

6. مرحله شش: نوشتن بخش مبانی نظری و پیشینه تحقیق

با تمام مراحل تحلیل و ساختاردهی، شروع به نوشتن بخش مبانی نظری و پیشینه تحقیق خود کنید. در این بخش، به توضیح مفاهیم و نظریات مرتبط، ارائه تفسیر مناسب از تحقیقات پیشین، و ارائه چارچوب مفهومی قوی برای تحقیق خود بپردازید.

مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟
مبانی نظری: چیست و چگونه آن را می نویسید؟ – تزیسمی

چگونه مبانی نظری بنویسیم؟

در تهیه و تدوین انتخاب مبانی نظری باید به موارد زیر توجه کرد:
1. بررسی نظریات و تئوری‌های موجود در باب موضوع پژوهش
2. نقد نظریات و تئوری‌ها: در این مرحله پژوهشگر موظف است به نقد تئوری‌های موجود در حیطه موضوعی پژوهش بپردازد تا بدین طریق بتواند به شناسایی تئوری‌های معتبر و قوی در زمینه موضوع پژوهش دست یابد.
3. مشخص کردن نوع نظریه مبنایی در پژوهش: پژوهشگر باید نسبت به مشخص کردن نظریه استنادی خود در پژوهش از طریق بررسی نظریات و تئوری‌های موجود در حیطه موضوع پژوهش خود اقدام کنید.
در این مرحله پژوهشگر می‌تواند به یکی از طرق زیر نظریه مبنایی خود را انتخاب کند:
الف: تئوری مادر:
در این روش تنها یک تئوری به عنوان بنای نظری پژوهش انتخاب می‌شود طوری که تئوری مد نظر قادر به نبیین روابط بین متغیر‌های پژوهش باشد.
ب: چندین تئوری خرد:
در این روش پژوهشگر جهت بررسی روابط بین متغیر‌های پژوهش چندین تئوری خرد که هر یک حداقل قادر به تبیین یکی از روابط بین متغیر‌ها باشد اقدام می‌کند.
ج: تئوری ترکیبی:
در این روش پژوهش‌گر جهت تبیین روابط بین متغیر‌ها می‌تواند از ترکیب دو روش فوق یعنی یک تئوری مادر بهمراه چندین تئوری خرد استفاده کند.
بررسی جوانب و رویکردهای موجود در تئوری انتخاب شده :
یک نظریه یا تئوری همواره از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد طوری که نسبت به بررسی یک مسئله از دیگاه ای مختلف بهره می‌برد.در این قسمت پژوهشگر باید به تشخیص ،بررسی و ارزیابی جوانب یا رویکرد‌های موجود در نظریه بپردازد؛
. تعیین رویکرد مناسب در تئوری جهت طرح پژوهش:در این مرحله پژوهشگر حیطه موضوعی پژو.هش را محدود به یک رویکرد خاص در باب موضوع پژوهش می‌کند. این امر سبب می‌شود که نتایج پژوهش دقیق‌تر، جزیی تر و در نهایت بر اساس رویکرد مد نظر مورد تحلیل و تسیر مناسب قرار گیرند؛
. بررسی تاریخچه و سیر شکل گیری رویکرد مد نظر؛
. بررسی صاحب نظران مطرح در رویکرد انتخاب شده؛
. تعریف متغیر‌های پژوهش از دیدگاه صاحب نظران؛
. قد و ارزیابی تعاریف ارائه شده و مشخص کردن تعاریف مورد استناد در پژوهش برای متغیر‌ها؛
. جمع بندی مبانی نظری پژوهش در قالب محتوایی مدون و منسجم.

چگونه درباره تئوری بنویسم؟

پس از اینکه مشخص کردید کدام نظریه یا نظریه‌ها بیشتر مرتبط با موضوع شما هستند، شروع به ساختن پرونده خود کنید که چگونه می‌توان آنها را برای شکل دادن به سؤال تحقیقاتی خود به کار برد و مراحل بعدی را روشن کرد. برای یادگیری در مورد نظریه هایی که عمدتاً در زمینه هایی فراتر از نظریه شما استفاده می شوند، آماده باشید. شما هرگز نمی دانید چه زمانی طلا خواهید گرفت و راه جدیدی برای نگاه کردن به یک موضوع اصلی در رشته خود پیدا خواهید کرد.

نوشتن در مورد تئوری آسان نیست، و اجازه ندهید کسی چیز دیگری به شما بگوید. برقراری ارتباط مؤثر با مهره‌ها و پیچ‌هایی که یک نظریه را در کنار هم نگه می‌دارند و آن را برای چندین سؤال تحقیقاتی قابل استفاده می‌کنند، یکی از سخت‌ترین کارهایی است که ما به عنوان محقق انجام می‌دهیم. خبر خوب این است که اگر تا اینجا پیش رفته اید، دانش و مهارت های لازم برای برابری با کار را دارید. در حالی که منحنی یادگیری ممکن است کمی شیب دار باشد، اما سعی کنید از سواری لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *