مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه

مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه

مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه ، مقاله تحقیقاتی پایان نامه بخش مهمی از مدرک دکترا است زیرا محقق را به کار تحقیقاتی مستقل سوق می دهد. از آنجایی که در این بخش از مطالعه نظارت کمتر است، برای ساختاربندی و قالب بندی صحیح پایان نامه، درک جزئیات ضروری است. هنگامی که کل فرآیند مشخص شد، اجرای آن بسیار ساده تر می شود.

مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه
مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- مؤلفه های انتقادی تحقیق پایان نامه

پایان نامه به عنوان یک مدرک یا شاهد برای نشان دادن میزان درک و دریافت مفاهیم موضوع پایان نامه توسط شخص پژوهشگر یا دانشجو محسوب می شود. شاید این امر برای دانشجو نگران کننده باشد ولی این عبارت به این معنا است که برای این که یک پایان نامه ارزشمند داشته باشید باید تلاش خود را بیشتر کنید.

پایان نامه پاسخ یک مسئله که در مورد آن تحقیق می کنید را بیان می کند چه موضوع شما یک موضوع تجربی باشد یا یک موضوع مبتنی بر ادبیات. با اینکه هدف پایان نامه شما رسیدن به جواب سؤال و دادن راه حل برای موضوع تحقیق شما است ولی باید بدانید مراحل و روش جمع آوری داده ها در انجام تحقیق شما بسیار مهمتر از نتایج واقعی است حتی اگر هیچ داده ی قابل استفاده ای ایجاد نکنید باز هم پایان نامه شما می تواند در درجه بالایی از موفقیت قرار بگیرد.

پایان نامه در واقع یک نوشته یا مقاله‌ای است که از مسیر تجزیه‌وتحلیل منطقی و تحقیق‌های علمی و پژوهشی است که به پاسخگویی به سؤالات علمی می‌پردازد. دانشجویان در ابتدای دوره‌های تحصیلی با انتخاب استاد راهنما به انتخاب موضوع و انجام تحقیقات برای نگارش پایان نامه می‌پردازند و شروع می‌کنند. زمانی که تمامی مراحل تحقیق و پژوهش کامل شد و دستاوردهای خوبی به دست آمد دانشجو اقدام به نگارش پایان نامه می‌کند که دارای ساختار متفاوت و خاصی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه‌وار بگوییم این ساختار شامل موارد عنوان، روش تحقیق، مقدمه، چکیده و ارائه یافته‌ها، نتیجه‌گیری پایان نامه و منابع و نتایج می‌باشد. در آخر هم دانشجو باید در جلسه دفاع پایان نامه یا تز دکتری حضور یافته و از پژوهش و تحقیق یا پایان نامه خود دفاع کند.

یک مقاله پژوهشی پایان نامه معمولی دارای پنج جزء مهم اصلی است

علاوه بر این مؤلفه‌های اصلی، مقاله پژوهشی پایان‌نامه شامل صفحات مقدماتی (صفحه عنوان، صفحه تقدیرنامه، فهرست مطالب، فهرست جداول و شکل‌ها و چکیده)، منابع و پیوست‌ها نیز می‌شود.

1. مقدمه: مقدمه بینش روشنی را در مورد سؤال اصلی تحقیق ارائه می دهد، یعنی می توان یک نمای کلی از بیان مسئله و رویکردهای چگونگی حل آنها در دوره مطالعه ارائه داد. از آنجایی که برای مخاطبان وسیع تری نوشته شده است، باید به گونه ای نوشته شود که برای یک فرد تحصیلکرده دانشگاهی قابل درک باشد. همچنین باید بتواند توجیه کند که پاسخ به بیان مسئله از تحقیقات قبلی مشخص نیست و این پاسخ دارای ارزش است.
2. بررسی ادبیات: بخش دوم پایان نامه سه هدف اصلی را دنبال می کند، توجیه کار خود، اثبات اینکه خواننده زمینه کار خود را درک می کند و تازه واردان را با تحقیقات مهم مرتبط با موضوع آشنا می کند. این اساساً یک نظرسنجی است در مورد آنچه که متخصصان دیگر در مورد مشکلی که شخص به آن پرداخته نوشته یا نشان داده است.
3. روش‌های آزمایشی یا توسعه مدل: این ساده‌ترین بخش هر پایان‌نامه است زیرا نشان می‌دهد که چه چیزی، چگونه، چرا و چه زمانی کار خود را انجام داده است. این بخش در زمان گذشته نوشته شده است زیرا به طور خاص آنچه را که در گذشته انجام داده است توصیف می کند. طرح تحقیق باید به گونه‌ای باشد که بتواند مجموعه‌ای از سؤالات را توضیح دهد، از جمله اینکه چه آزمایش‌هایی در مطالعه مورد استفاده قرار گرفته‌اند و هدف آن آزمایش‌ها چه بوده است.
4. نتایج: این بخش بسیار مهمی است که یک نمای کلی از آنچه اتفاق افتاده همراه با تفسیر آنچه رخ داده است، ارائه می دهد. این فصل از پایان نامه باید به گونه ای نوشته شود که بتواند داستانی را که از میان شکل ها و جداول مناسب بافته شده است، باز کند. طرح بخش نتیجه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما قاعده اصلی این است که باید ترتیب زمانی مناسب رویدادها را دنبال کرد. پس از ارائه، توضیح و تفسیر نتایج به ترتیب زمانی، تفسیر جهانی شده از پایان نامه توصیه می شود. در طول این تفسیر، می توان در مورد اینکه چگونه نتایج در مقایسه با مطالعات قبلی تغییر کرده است و چگونه آنها توانسته اند شکاف های موجود در بخش بررسی ادبیات و کاربردهای این نتایج را در دنیای واقعی پر کنند.
5. نتیجه گیری: این بخش باید به عنوان خلاصه ای از کل پایان نامه برای خوانندگان عمل کند. نتیجه باید شامل خلاصه ای بسیار مختصر از تحقیق و طراحی، خلاصه ای از رویکرد مورد استفاده و نگاهی اجمالی به نتایج باشد. فرد باید مطمئن شود که بخش نتیجه گیری مختصر، شفاف و بسیار مختصر است و مطلقاً هیچ اطلاعات جدیدی ندارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *