نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه

نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه

نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه ، تصور کنید در جستجوی یک آدرس هستید! قطعاً نام خیابان‌ها، کوچه‌ها و شماره پلاک خانه‌ها شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رسد. اکنون جهانی را تصور کنید که خیابان‌ها و کوچه‌هایش نام نداشته باشند! قطعاً برای یافتن یک مقصد مشخص سردرگم می‌شوید. فهرست برای پایان‌نامه همچون نام کوچه و خیابان‌های یک شهر یا محله است. هر چقدر در نوشتن فهرست دقت بیشتری به خرج دهید، کسی که در جستجوی بخشی خاص از پایان‌نامه‌تان است بهتر و سریع‌تر به مقصد نهایی می‌رسد. حتی اگر در صدد ترجمه مقاله یا پایان‌نامه‌تان هستید، این فهرست می‌تواند کمک‌تان کند. برای آسان کردن هر چه بیشتر در دسترسی به مطالب پایان‌نامه، هیچ چیز به اندازه یک فهرست دقیق به مخاطبان کمک نخواهد کرد. هر چقدر هم که مطالب پایان‌نامه‌تان از نظر علمی ممتاز باشد، در صورتی که فهرست دقیق و کاملی برای آن ننویسید، ممکن است بخش زیادی از زحمت‌هایتان به هدر برود.

نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه
نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه

پایان‌نامه (تلفظ می‌شود) که به عنوان بیانیه پایان‌نامه نیز شناخته می‌شود، جمله‌ای است که استدلال یا دیدگاه اصلی یک ترکیب (مقاله رسمی، قطعه غیرداستانی یا روایت) را معرفی می‌کند. این ادعای اصلی است که نویسنده در مورد آن موضوع مطرح می کند و در خدمت خلاصه و معرفی آن نوشته است که در کل قطعه مورد بحث قرار خواهد گرفت. به همین دلیل، پایان نامه معمولاً در اولین پاراگراف مقدمه یافت می شود.

 

اهمیت فهرست نویسی برای پایان نامه

فهرست یا Contents در حقیقت راهنمای فصول و مطالب موجود در کتاب، به همراه صفحات هر یک است که در ابتدا یا انتهای کتاب، مجله، پایان نامه یا مانند آن، قید می‌شود. به این ترتیب خواننده قادر خواهد بود در کمترین زمان ممکن، موضوع مورد نظر خود را جستجو کرده و مستقیماً به فصل مربوطه رجوع کند.

فهرست نویسی در پایان نامه ارشد شامل: فهرست فصول و مطالب هر فصل، جداول، علائم و اختصارات، نمودارها، اشکال و… است که باید عیناً مطابق عناوین ذکر شده در متن پایان نامه بوده و از لحاظ شماره گذاری، علائم و نشانه‌ها نیز یکسان باشد.

 

چرا فهرست برای پایان نامه می‌نویسیم؟

می‌توانید با نوشتن یک فهرست دقیق و خوب برای پایان‌نامه‌تان، شرایطی را ایجاد کنید که افراد بیشتری به خواندن متن پایان‌نامه‌تان ترغیب شوند و حتماً می‌دانید هر چه تعداد افرادی که پایان‌نامه‌تان را بخوانند بیشتر شود، بر شهرت علمی و پژوهشی‌تان تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

فهرست‌ها علاوه بر این‌که نشانی مطالب نوشته‌شده در پایان‌نامه را، از چکیده تا منابع، در اختیار مخاطب قرار می‌دهند، نمایش کوتاه و جذابی ازمحتویات پایان نامه را نیز در اختیار مخاطبان‌تان قرار می‌دهند.

اگر فهرست شفاف و دقیقی برای پایان‌نامه‌تان بنویسید، هر مخاطب با نگاهی سریع به صفحه فهرست، می‌تواند از چند و چون مطالب موجود در پایان‌نامه اطلاع پیدا کند.

صفحه‌ فهرست‌ها معمولاً راه‌های خیلی خوبی برای دستیابی به بخش‌هایی از پایان‌نامه است که مخاطب در جستجوی آن است.

پژوهشگران معمولاً هنگامی که در جستجوی مطالبی برای تکمیل سیر جستجویشان هستند، صفحه‌های فهرست پایان‌نامه‌ها را نگاه می‌کنند و اگر در این فهرست‌ها، کلمات یا عباراتی نزدیک به موضوع جستجوی‌شان پیدا کنند، برای خواند پایان‌نامه ترغیب می‌شوند.

 

نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه

فهرست پایان نامه را متناسب با فصل بندی تنظیم کنید

پایان‌نامه‌ها معمولاً در چند فصل اصلی تقسیم‌بندی و تنظیم می‌شوند. این فصل‌ها معمولاً شامل کلیات و پیشینه پژوهش، روش تحقیق و تجزیه و تحلیل و در خاتمه، فصل نتیجه‌گیری و پیشنهاد گنجانده می‌شود.

قطعاً بخش‌های اصلی فهرست به همین فصل‌بندی مربوط می‌شود که در بیشتر پایان‌نامه‌ها نیز مشترک است.

آنچه ظرافت و توانمندی نویسنده را نزد مخاطبان مشخص می‌کند انواع مطالبی است که زیر عنوان این فصل‌ها فهرست‌نویسی می‌شوند.

در واقع، هر نویسنده پایان‌نامه‌ای باید تمام مهارتش را برای تنظیم فهرست‌های زیر مجموعه‌ این فصل‌ها به کار ببندد.

ظرافت کاری در نوشتن فهرست پایان نامه

میزان ظرافت و توانایی‌ای که می‌توانید در نوشتن فهرست به خرج دهید رابطه مستقیمی با میزان تسلط‌تان بر پایان‌نامه‌تان دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که برای تهیه پایان‌نامه به اندازه کافی مقالات و پایان‌نامه‌های تخصصی را مطالعه کرده باشد، پس می‌توانید نقاط قوت پایان‌نامه‌تان را به درستی تشخیص دهید.

قطعاً پایان نامه شما، در مقایسه با سایر پایان‌نامه‌های موجود در حوزه تخصصی‌تان، نقاط متمایز و درخشانی دارد که شناسایی این نقاط فقط از عهده شما (‌به عنوان نویسنده پایان نامه ) بر می‌آید.

شناسایی نقاط قوت پایان‌نامه چراغ راه شما در نوشتن فهرستی متناسب با موضوع و محتوای پایان‌نامه‌تان خواهد بود.

نقاط قوت‌ پایان نامه‌تان را برجسته کنید

پس از آنکه نقاط قوت پایان‌نامه‌تان را به درستی تشخیص دادید و متمایز کردید. لازم است برای هر چه برجسته کردن این نقاط قوت تمام تلاش‌تان را به کار ببندید.

اگر در مورد آنچه به عنوان نقاط قوت پایان‌نامه‌تان انتخاب کرده‌اید اطمینان دارید تلاش کنید تا نقاط قوت را در جایی قرار دهید که به خوبی و روشنی بدرخشند.

این درخشیدن و برجسته کردن نقاط قوت را در فهرست‌نویسی در هم مد نظر قرار دهید و تا آنجا که می‌توانید در فهرست از نقاط قوت استفاده کنید.

چند نقطه قوت را در یک بخش از فهرست و در کنار هم قرار ندهید چون این کارتان باعث خفه شدن نقاط طلایی و قوی کارتان خواهد شد.

برای نقاط قوت کارتان حتما کلمه کلیدی انتخاب کنید و همین کلمه کلیدی را در فهرست جای دهید.

نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه
نکات مهم در مورد فهرست نویسی پایان‌ نامه – تزیسمی

روش‌ های فهرست نویسی مطلب ها در پایان نامه

یکی از مراحل پایانی نگارش متون پژوهشی، تنظیم فهرست پایان نامه می باشد که می بایست بعد از کامل کردن تمامی فصول، بارگذاری نمودارها، جدول ها و اشکال انجام شود. فهرست نویسی پایان نامه دارای قواعد و اصول خاصی می باشد که با ذکر جزئیات در سایت دانشگاه‌ ها، برای اطلاع دانشجویان قرار داده شده است.

اگر فهرست نویسی بدون به کارگیری امکانات برنامه‌ هایی مانند Word و به صورت دستی انجام شود، می‌تواند برای دانشجویان کسل و خسته کننده باشد و آنها را دچار دردسر کند.

به همین دلیل توصیه می شود جهت تنظیم فهرست پایان نامه، از روش‌ های در دسترس، دقیق، ساده و کاربردی برنامه word استفاده کنید.

 

نحوه فهرست نویسی پایان نامه در برنامه (word)

در برنامه ورد (Word) نوشتن فرست برای پایان نامه به صورت خودکار وجود دارد و برای فهرست نویسی، هیچ نیازی وجود ندارد که این کار را به صورت دستی انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم نحوه ی درست فهرست نویسی در برنامه (word) را برای پایان نامه و کتاب را به شما آموزش دهیم.

. ابتدا جهت استفاده از فهرست خودکار باید صفحه های پرونده شما شماره گذاری شوند. برای این کار از insert روی گزینه page number کلیک کرده و بعد bottom of page و در آخر یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.
. مرحله بعدی مرتب سازی عناوین می باشد. طبق معمول در یک پایان نامه عناوین به صورت فصل بندی و بعد زیر بخش های یک فصل و زیر بخش های یک عنوان فرعی ترتیب داده می شوند.
. کاری که لازم است قبل از نوشتن پایان نامه یا پس از اتمام آن انجام شود، اختصاص یک استایلheading به هر یک از این عناوین می باشد. در سمت راست منوی استایل ها در تب Home قرار دارد و طبق معمول اولین استایل normal می باشد که فونت نوشته ها بر اساس آن تنظیم می شوند.
. در این قسمت گزینه هایHeading 1 و Heading 2 قرار دارند. روی Heading 1 کلیک راست کنید و modify را انتخاب کنید. در صفحه جدیدی که برای شما نمایان می شود، لازم است اندازه و نوع فونت های انگلیسی و فارسی را بر اساس آیین نامه دانشگاه محل تحصیل منظم کنید. بهتر است جهت تغییر فونت ها بر روی Format که در گوشه پایین سمت چپ می باشد، کلیک کرده و سپس Font را انتخاب انتخاب کنید و در پنجره جدیدی که ظاهر می شود تغییرات را اعمال کنید. بعد از این که فونت خود را تنظیم کردید روی گزینه ok کلیک کنید.
. مجددا همین کار را برای heading 2 هم تکرار کنید. بعد از این کار word به صورت خودکار heading 3 را می سازد. شما قادر هستید تنظیمات آن را هم تغییر دهید. به همین ترتیب word پس از این کار heading 4 و heading های بعدی را نیز به همین روال خواهد ساخت تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. برای یک پایان نامه تا Heading 4 کافی خواهد می باشد.
. مرحله بعدی اختصاص دادن استایل به عناوین می رسد. کافیست عنوانی که مد نظر می باشد را انتخاب کرده و بعد روی Heading مد نظر کلیک کنید تا به قالب آن درآید.
. حال باید قبل از شروع فصول و بر اساس آیین نامه دانشگاه، یک صفحه مجزا برای فهرست تشکیل دهید. برای این کار اگر صفحه ای اختصاص داده اید، قادر هستید به همان صفحه رفته و ادامه مراحل را دنبال کنید. در غیر این صورت در اول صفحه ای که یک صفحه فهرست باید ایجاد شود کلیک کرده، سپس از insert گزینه blank page را انتخاب کنید.
. حالا جهت تشکیل فهرست خودکار 1automatic table را از منوی References گزینه table of contents انتخاب کنید.
. این فهرست توانایی این را دارد که خودکار شماره صفحات را مرتب کند. در نتیجه هر گاه تصمیم دارید فهرست را به روز رسانی کنید کافی است بر روی همین بخش فهرست کلیک کرده و بعد در بالای آن update table را انتخاب کنید.

 

سخن آخر

در مسیر نوشتن پایان‌نامه ممکن است به مهارت‌های دیگری نظیر تهیه جدول، نمودار و غیره نیاز پیدا کنید. فهرست نویسی پایان نامه نیز از آن مواردی است که به این مهارت نیاز دارد. بنابراین، بهتر است که آشنایی با نرم‌افزارها را در به صورت جدی دنبال کنید. شما به عنوان یک فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد علاوه بر افزایش سطح دانش تخصصی‌تان، باید دانش‌تان را در بخش عمومی نیز افزایش دهید تا به بتوانید پایان نامه قابل استفاده را ارائه دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *