فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی پایان نامه ، تهیه پیش نویس پایان نامه یا رساله ممکن است گاهی دشوار باشد. این کار بسیار زیاد است و تکمیل آن زمان زیادی می برد، اما اگر بدانید چگونه آن را ساختار دهید، کار پایان نامه شما می تواند بسیار آسان تر شود. با این حال، ساختار پایان نامه ممکن است برای دوره های مختلف کمی متفاوت باشد، اما قالب پایان نامه به طور کلی برای اکثر دوره ها یکسان است. این وبلاگ شامل همه چیزهایی است که باید در مورد فرمت پایان نامه بدانید.

فرمت بندی پایان نامه
فرمت بندی پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

فرمت بندی پایان نامه چیست؟

فرمت بندی پایان نامه در واقع به معنای ویرایش ساختاری و مفهومی پایان نامه به منظور مورد تایید بودن دانشکاه مربوطه انجام می‌شود هر دانشگاه برای پذیرش پایان نامه مرحله داوری دارد که پایان نامه‌هایی که خارج از فرمت دانشگاه باشد را پذیرش نمی‌کند. اگر می‌خواهید پایان نامه شما موردپذیرش دانشگاه مربوطه شود باید برخی موارد که در تمپلت دانشگاه ذکرشده است رعایت فرمایید. از این‌رو برای اینکه برای شما دوباره‌کاری نشود بهتر است از ابتدا پایان نامه را طبق فرمت نگارش نمایید.

فرمت نگارش پایان نامه: چگونه یک پایان نامه را ساختار دهیم؟- فرمت بندی پایان نامه

فرمت پایان نامه یکی از شباهت های کلیدی پایان نامه و رساله است. در زیر ساختارهایی ذکر شده است:

موضوع جلو

. عنوان – بخش نامزد معمولاً یک فرم استاندارد صفحه عنوان ارائه می دهد که همه باید از آن پیروی کنند. معمولاً عنوان باید آموزنده باشد، حاوی کلمات کلیدی مهم باشد و به اندازه کافی موضوع پایان نامه را نشان دهد.
. چکیده – بخش کافی به طور خلاصه مشکل تحقیق را به همراه روش شناسی صحیحی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نتایج کلیدی در پایان پروژه توضیح می دهد.
. فهرست مطالب – در اینجا دانش آموز باید تمام عناوین موضوعی کلیدی و زیرعنوان هایی را که در پایان نامه استفاده می شود همراه با شماره صفحات دقیق فهرست کند.
. فهرست ارقام – این لیستی از تمام شماره های شکل، عناوین شکل ها و شماره صفحات ذکر شده در پایان نامه است.
. فهرست جداول – فهرست جدول شامل تمام شماره جدول ها، عناوین جدول و شماره صفحات ذکر شده در پایان نامه می باشد.
. نامگذاری – معمولاً ما به استفاده از بسیاری از نمادها و اعداد ناآشنا پایان می دهیم که ممکن است برای همه قابل درک نباشد، از این رو، یک نامگذاری گنجانده شده است که در آن همه اصطلاحات، نمادها، کلمات اختصاری و معانی ناآشنا را فهرست می کنیم.

بدن

. مقدمه – معمولاً قسمت مقدمه پایان نامه به زیر دسته های زیر تقسیم می شود:
1. زمینه
2. مسئله
3. بیانیه هدف/هدف/سوالات تحقیق
. تئوری – معمولاً دانش آموز در صورتی که مبنای نظری برای موضوع تحقیق ایجاد کرده باشد که شامل معادلات حاکم باشد، باید یک بخش تئوری اضافه کند.
. روش شناسی – در این بخش از پایان نامه، نویسنده فهرست و مواد و دستگاه های کلیدی که در پایان نامه استفاده شده است را شرح می دهد. پس از ذکر آنها، روش به اختصار با جزئیات کافی توضیح داده می شود تا برای سایر خوانندگان برای پروژه های تحقیقاتی آتی مورد استفاده قرار گیرد.
. نتایج – نتایج پس از مباحث فوق با اطلاعات دقیق همراه با جداول و نمودارها برای درک بیشتر ارائه شده است.
. اهمیت/پیامدها (نتایج بحث) – پس از ارائه نتایج، اهمیت آن برای بحث های بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد و موضوعاتی که از تحقیقات زیر برای کاوش بیشتر به دست آمده است چیست.
. بررسی اجمالی فصل (نتیجه گیری) – این بخش نتایج را بررسی می کند و به وضوح بیان می کند که اهمیت آنها در زمینه موضوع خاص چیست. نگارنده همچنین از این بخش برای تحلیل تطبیقی نتیجه در انتظارات نظری استفاده می کند که نظرات آنها پس از پایان تحقیق چیست.

پایان ماده

. قدردانی – در این بخش تمام مشاوران، حامیان مالی، آژانس های تامین مالی، همکاران، تکنسین هایی که به محققین برای اجرای کل پروژه کمک کردند، اشاره می کند.
. ضمیمه ها – ضمیمه ها لیستی از اطلاعات هستند که محاسبات، رویه ها، داده های دقیق را برای کل پروژه ارائه می دهند.
. کتابشناسی – این بخش شامل تمام آثار ارجاع شده در پروژه شما است. معمولاً ساختار کتابشناسی توسط دپارتمان ارائه می شود و نویسنده باید دقیقاً از سبک توصیه شده توسط آنها پیروی کند.

فرمت بندی پایان نامه
فرمت بندی پایان نامه – تزیسمی

فرمت پایان نامه: چگونه پایان نامه بنویسیم؟

فرمت پایان نامه کاملاً شبیه فرمت پایان نامه است. پایان نامه باید شامل بخش های زیر باشد:

. بخش اول: مقدمه
. بخش دوم: بررسی ادبیات
. بخش سوم: روش تحقیق
. بخش چهارم: ارائه نتایج
. بخش پنجم: خلاصه، مفاهیم و نتیجه گیری

چگونه موضوعات و عناوین پایان نامه یا رساله را انتخاب کنیم؟

1. موضوع مرتبط و جالبی را برای پایان نامه یا رساله خود انتخاب کنید.
2. موضوع باید بتواند محتوایی برای پشتیبانی از استدلال های شما در اختیار شما قرار دهد.
3. سوالات سطحی را در پایان نامه خود قرار ندهید که قرار است با بله یا خیر پاسخ داده شود. سوالاتی را بگنجانید که پاسخ های طولانی اما ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد.
4. بیشتر اوقات از سرپرستان یا معلمان خود بازخورد و مشاوره بخواهید. پیشنهادات آنها می تواند کمک بزرگی باشد.
5. هنگام انتخاب عنوان برای پایان نامه یا رساله خود، عنوان مناسبی را انتخاب کنید که عدالت را برای تحقیق شما انجام دهد. عنوان باید به اندازه کافی توانایی داشته باشد که هدف پایان نامه یا رساله شما را از طریق خود عنوان نشان دهد.

نکاتی برای نوشتن پایان نامه یا رساله

جدا از استفاده از فرمت صحیح برای پایان نامه یا رساله خود، چند نکته دیگر وجود دارد که می توانید برای بهتر کردن آن استفاده کنید.

. اهداف و ضرب الاجل های مشخصی را تعیین کنید تا پایان نامه و رساله را به موقع انجام دهید.
. حداقل 2 ساعت در روز برای نوشتن پایان نامه یا رساله وقت بگذارید. 2 یا 3 ساعت برای شروع کافی است. اگر احساس می کنید که می توانید تحت فشار کار کنید، می توانید ساعات کاری را افزایش دهید.
. با یک پیش نویس خشن شروع کنید. به یاد داشته باشید که پیش نویس نهایی نیست، همیشه می توانید در صورت نیاز در پایان نامه نهایی تغییراتی ایجاد کنید.
. هنگام نوشتن پایان نامه اطمینان حاصل کنید که شواهد تجربی شخصی خود را در طول مدت نوشتن پایان نامه درج می کنید.
. بیانیه پایان نامه باید بسیار دقیق باشد. این فقط باید هدف شما را با شواهد خاصی برای حمایت از بیانیه در بر گیرد.
. پایان نامه و رساله خود را تصحیح کنید و در صورت نیاز تغییراتی را اعمال کنید.
. هنگام انتخاب موضوع برای پایان نامه، باید سعی کنید موضوعی را پیدا کنید که واقعاً در مورد آن دغدغه دارید. اگر موضوعی را انتخاب کنید که دوست دارید، می‌توانید افکار خود را به وضوح بیان کنید.
. انجام تحقیقات موثر و انتخاب روش های مختلف. فقط از یک روش استفاده نکنید. سعی کنید از روش های مختلف استفاده کنید تا از طریق یافته ها به مطالب زیادی دست پیدا کنید.
. مطالب را کپی نکنید. سرقت ادبی در هنگام نگارش پایان نامه یا رساله به شدت ممنوع است. با این حال، همچنان می توانید از منابع اولیه برای حمایت از اظهارات خود در پایان نامه استفاده کنید، اما پایان نامه یک کار تحقیقاتی اصلی است که فقط باید یافته های شما را شامل شود.

فرمت بندی پایان نامه
فرمت بندی پایان نامه – تزیسمی

دستورالعمل فرمت پایان نامه

فاصله گذاری

برای نوشتن پایان نامه از متن 1.5 یا دو فاصله استفاده کنید. وقتی صحبت از پاورقی ها، نقل قول های طولانی، مدخل های کتابشناسی (فاصله دو برابر بین مدخل ها)، شرح جدول می شود، دانش آموزان باید از فاصله تک استفاده کنند.

اندازه کاغذ

فرمت پایان نامه باید بر روی کاغذ 8.5 در 11 اینچی در PDF شما چاپ شود.

حاشیه ها

حاشیه سمت چپ 1.5 و حاشیه بالا، پایین و راست 1 برای قالب پایان نامه، اندازه ایده آل است.

صفحه عنوان

صفحه عنوان حاوی مدارک تحصیلی و سایر عناوین اعضای کمیته است. هنگام نوشتن این صفحه حتما از عناوین، تنظیمات حروف بزرگ و فاصله درست استفاده کنید. تمام امضاها و مراجع مربوطه را برای این صفحه دریافت کنید.

خلاصه

چکیده باید 350 کلمه برای دکترا یا 150 کلمه برای کارشناسی ارشد باشد. باید شامل خلاصه ای از نتایج، نتیجه گیری ها یا استدلال های اصلی ارائه شده در پایان نامه در زیر عنوانی به نام چکیده، عنوان پایان نامه و نام نویسنده باشد.

شماره گذاری صفحات

شماره گذاری صفحات باید در گوشه سمت راست بالای صفحه باشد.

هایپرلینک ها

هایپرلینک ها مانند نقل قول های کتابشناختی کامل نیستند.

سوالات متداول در مورد فرمت پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد چند صفحه است؟

پایان نامه کارشناسی ارشد حدود 80-100 صفحه بدون احتساب کتابنامه است.

پایان نامه چند فصل دارد؟

پایان نامه باید دارای 5 فصل اصلی باشد که مقدمه، بررسی ادبیات، روش شناسی، یافته ها و نتیجه گیری است.

پایان نامه باید چند منبع داشته باشد؟

یک پایان نامه باید شامل حداقل 8-12 مرجع برای هر 1000 کلمه طبق قانون کلی برای نگارش پایان نامه باشد.

3 بخش پایان نامه چیست؟

پایان‌نامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد معمولاً شامل سه بخش است: بخش اول موضوع را معرفی می‌کند، بدنه شامل شرحی از نحوه انجام مطالعه است، و بخش آخر اطلاعات مربوط به کار را فهرست می‌کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *