فرضیه چیست؟

فرضیه چیست؟

فرضیه چیست؟ ، بسیاری از متخصصان در طیف وسیعی از صنایع هنگام انجام تحقیقات از فرضیه ها استفاده می کنند. نوشتن یک فرضیه می تواند به شما کمک کند تلاش های تحقیقاتی خود را متمرکز کنید، متغیرهای خود را تعیین کنید و تصمیم بگیرید که چه نوع داده هایی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنید. دانستن بیشتر در مورد عناصر مختلف و انواع فرضیه ها ممکن است به شما این امکان را بدهد که تحقیق خود را بهینه کنید و مرتبط ترین و دقیق ترین نتایج را به دست آورید.

در این مقاله، ما در مورد چیستی فرضیه بحث می‌کنیم، انواع مختلف را بررسی می‌کنیم، مثال‌هایی ارائه می‌کنیم و به سؤالات متداول در مورد این اظهارات مکتوب پاسخ می‌دهیم.

فرضیه چیست؟
فرضیه چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

فرضیه چیست؟

فرضیه یک توضیح بالقوه برای چیزی است که اتفاق می افتد یا شما مشاهده می کنید و فکر می کنید درست است. همچنین می تواند به تعیین رابطه بین دو یا چند متغیری که فکر می کنید ممکن است با یکدیگر مرتبط باشند کمک کند. حرفه ای ها معمولاً فرضیه ها را به صورت عباراتی می نویسند، مثلاً اگر فردی قند زیادی بخورد، در این صورت حفره هایی در دندان های خود ایجاد می شود. این عبارات متغیرهای خاص را شناسایی کرده و نتایج را پیشنهاد می کنند. در این مثال، متغیر مقدار قند است و نتیجه ایجاد حفره است.

هنگام ایجاد یک فرضیه، بهتر است قبل از انجام آزمایش ها یا مشاهدات بیشتر، آن را تا حد امکان قوی کنید. شما می توانید با پرسیدن سوال، طوفان فکری، خاص بودن در زبانی که استفاده می کنید، منطقی بودن و اطمینان از اینکه فرضیه در محدودیت ها قابل آزمایش است، به این هدف دست یابید.

 

انواع فرضیه های تحقیق- فرضیه چیست؟

یک فرضیه علمی باید در مورد چیزی باشد که بتوانید از طریق آزمایش یا مشاهده آن را اثبات یا رد کنید. این بدان معناست که فرضیه ها نیازمند تحقیقات گسترده و کنترل متغیرهای وابسته و مستقل هستند.

در حالی که بسیاری از متخصصان از فرضیه ها در علم و سایر آزمایشات تحقیقاتی استفاده می کنند، آنها همچنین در شناسایی الگوها، یافتن راه حل ها یا بهبود روابط در محل کار مفید هستند. در اینجا چند نوع فرضیه وجود دارد:

. فرضیه ساده: یک فرضیه ساده رابطه بین یک متغیر مستقل و یک متغیر وابسته را پیش بینی می کند.
. فرضیه پیچیده: یک فرضیه پیچیده به رابطه بین دو یا چند متغیر مستقل و دو یا چند متغیر وابسته می پردازد.
. فرضیه تجربی: یک فرضیه تجربی که به آن فرضیه کاری نیز می گویند، فرضیه ای است که متخصصان آن را به عنوان مبنایی برای تحقیقات آینده می پذیرند تا نظریه ای برای آزمایش تدوین کنند.
. فرضیه صفر: فرضیه صفر موقعیت پیش فرضی است که فرض می کند متغیرها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.
. فرضیه جایگزین: یک فرضیه جایگزین برای رد فرضیه صفر ایجاد می شود و روش و پیش بینی آن را با توجه به نتایج آن تطبیق می دهد.
. فرضیه منطقی: یک فرضیه منطقی توضیحی را بدون شواهد گسترده ارائه می دهد.
. فرضیه آماری: یک فرضیه آماری بخش محدودی از یک جامعه را ارزیابی می کند و از آمار برای ارزیابی نتایج استفاده می کند.

 

چگونه یک فرضیه را آزمایش کنیم- فرضیه چیست؟

در اینجا پنج مرحله برای آزمایش یک فرضیه وجود دارد:

1. یک فرضیه را تنظیم کنید

برای آزمایش یک فرضیه، مهم است که اقدامات لازم برای تشکیل یک فرضیه مؤثر انجام شود، از جمله:

1. مشاهده کنید.
2. بر اساس آن مشاهدات یک سوال بپرسید.
3. در مورد نتایج احتمالی سوال خود تحقیق کنید.
4. همه متغیرهایی را که بر سؤال شما تأثیر می گذارند یا به آن مربوط می شوند، در نظر بگیرید.
5. اطمینان حاصل کنید که فرضیه قابل آزمایش است و شما می توانید آن را اثبات یا رد کنید.

2. فرضیه صفر را مشخص کنید

یکی از نتایج احتمالی آزمایش را که ارتباطی بین هیچ متغیری نشان نمی دهد، شناسایی کنید. سپس، این را به عنوان یک بیانیه بنویسید. به عنوان مثال، فردی که فرضیه اصلی او این است که اگر یک اداره تنقلات ارائه دهد، کارمندان در خارج از محل استراحت کمتری خواهند داشت، ممکن است به این فرضیه صفر برسند که تعداد استراحت های خارج از محل کارمندان هیچ ارتباطی با در دسترس بودن غذا ندارد.

3. یک فرضیه جایگزین را مشخص کنید

نتیجه جایگزین فرضیه صفر را که آن را رد می کند، تعیین کنید. فرضیه جایگزین هم با فرضیه صفر و هم با فرضیه اصلی متفاوت است.

با در نظر گرفتن مثال قبلی، اگر فرضیه اصلی این باشد که یک دفتر میان‌وعده ارائه می‌کند، کارمندان کمتر استراحت می‌کنند و فرض صفر این است که تعداد استراحت‌های خارج از محل کارمندان هیچ ارتباطی با در دسترس بودن تنقلات ندارد، پس یک فرضیه جایگزین این خواهد بود: اگر یک اداره تنقلات ارائه دهد، کارمندان بیشتر در خارج از محل استراحت خواهند کرد تا تنقلات مختلفی را که ترجیح می دهند به دست آورند.

4. آزمایشی انجام دهید

مواد لازم را برای تکمیل آزمایش خود جمع آوری کنید و برای انجام آزمایش برنامه ریزی کنید. شامل مراحل جمع آوری منابع، مشاهده، یادداشت برداری و مراحل آزمایش برای ردیابی پیشرفت است. سپس، آن برنامه را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که فرضیه را به طور کامل آزمایش می کنید.

فرضیه مثالی را در نظر بگیرید که اگر یک اداره تنقلات ارائه دهد، کارمندان در خارج از محل استراحت کمتری خواهند داشت. آزمایشی برای این فرضیه ممکن است به شکل زیر باشد:

1. موادی مانند تنقلات برای دفتر، و خودکار و کاغذ یا صفحه گسترده رایانه را برای یادداشت برداری جمع آوری کنید.
2. تعداد کارمندانی که در هفته اول در خارج از محل استراحت می کنند را پیگیری کنید.
3. برای هفته آینده هر روز در دفتر تنقلات تنظیم کنید.
4. مشاهده و ثبت کنید که چه تعداد از کارمندان میان وعده های اداری ارائه شده را انتخاب می کنند و چه تعداد هنوز در خارج از محل استراحت می کنند.

5. نتایج را ارزیابی کنید

نتایج خود را مرور کنید و آنها را با پیش بینی هایی که در فرضیه اصلی خود انجام داده اید مقایسه کنید. این به تعیین اینکه آیا فرضیه اصلی درست بوده است یا اینکه آزمایش فرضیه های صفر یا جایگزین را ثابت کرده است کمک می کند. اطلاعات حاصل از آزمایش یک فرضیه را می توان برای انجام مشاهدات جدید و شاید تشکیل فرضیه دیگری استفاده کرد.

 

دلیل نوشتن فرضیه چیست؟- فرضیه چیست؟

فرضیات باعث می­شوند؛ اهداف پژوهش عملی­‌تر، دقیق­‌تر و جزئی­‌تر مورد بررسی قرار بگیرند. فرضیه­‌ها به پژوهش جهت می­دهند و پژوهشگر را بر روی نتایج متمرکزتر می­کنند. فرضيه به محقق مي‌گويد چه روشی را در پيش بگيرد و چه داده‌هايي را جمع­‌آوري كند تا بتواند بهتر اهدافش را عملی کند. بنابراين مي‌تواند به مقدار زيادي از اتلاف وقت و تلاش محقق جلوگيري نماید. البته همانطور که گفته شد این نباید باعث شود محقق نگاه تعصبی و غرض­‌ورزانه­‌ای نسبت به فرضیات خود داشته باشد و مسیر پژوهش را فدای فرضیات کند. همچنین، فرضیات به مخاطب هم یک دید کلی در مورد ذهنیت محقق می­ دهد.

 

ویژگی‌­های یک فرضیه خوب- فرضیه چیست؟

فرضیه باید به صورت یک جمله خبری و در زمان حال نوشته شود.
فرضیه باید ارتباط بین دو یا چند متغیر را پیش­‌بینی کند.
فرضیه فقط یک گمان نیست و باید براساس تئوری ها و دانش موجود بوده و از نظر علمی قابل توجیه باشد. در واقع باید در ارتباط و هماهنگ با یک نظریه علمی باشد.
فرضیه باید قابل آزمایش باشد؛ یعنی بتوان با روش­‌های تحقیق و ابزارهای علمی موجود آن را تأیید یا رد کرد. یعنی متغیرهایی که قرار است ارتباط آن­ها باهم مورد بررسی قرار گیرد باید قابل اندازه­‌گیری و آزمودن باشند. مثلا اگر قرار است ارتباط بین اعتیاد به گوشی همراه و کیفیت زندگی دانشجویان بررسی شود باید پرسشنامه‌­ای برای بررسی میزان اعتیاد به گوشی همراه و کیفیت زندگی وجود داشته باشد، تا بعد بتوان از نتایج حاصل از پر کردن این پرسشنامه‌­ها، فرضیه را تأیید یا رد کرد.
فرضیه نباید طولانی و پیچیده باشد.
فرضیه باید روشن و بدون ابهام نوشته شود.

فرضیه چیست؟
فرضیه چیست؟ – تزیسمی

نمونه هایی از فرضیه ها

در زیر چند نمونه از فرضیه ها به همراه طبقه بندی آنها آورده شده است:

. اگر یک دفتر تنقلات ارائه دهد، کارمندان کمتر استراحت خارج از محل خواهند داشت: این یک فرضیه ساده است، زیرا متغیر مستقل تهیه میان وعده در دفتر است و متغیر وابسته این است که آیا کارمندان کمتری برای استراحت خارج از محل انتخاب می کنند یا خیر.
. اگر شرکت یک مهمانی تعطیلات داشته باشد و همه افراد در دفتر شرکت کنند، روحیه افزایش می یابد و در نتیجه بهره وری نیز افزایش می یابد: این نمونه ای از یک فرضیه پیچیده است، زیرا تعداد زیادی از متغیرها در آزمایش آن دخیل هستند، مانند از جمله اینکه آیا شرکت یک مهمانی تعطیلات دارد، چند کارمند در آن شرکت می‌کنند، آیا شرکت‌کنندگان با افزایش روحیه مواجه می‌شوند و چگونه بهره‌وری شرکت بعداً تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
. اگر سوزان ریاضی را دوست ندارد، نمی‌خواهد در حسابداری کار کند: این نمونه‌ای از یک فرضیه منطقی است، زیرا ممکن است شواهد واقعی زیادی برای تأیید آن وجود نداشته باشد. در این مرحله، هیچ نشانه ای وجود ندارد که سوزان از چه نوع ریاضیاتی لذت نمی برد یا اینکه آیا حسابداری شامل این نوع ریاضیات می شود یا خیر.
. دما بر کارمندان یک اداره تأثیر نمی گذارد: این نمونه ای از یک فرضیه صفر است، زیرا هیچ ارتباطی بین این دو متغیر که راحتی فیزیکی کارکنان و دمای محیط کار آنها است، فرض نمی کند.
. اگر شخصی در محل کار دوستانه باشد، پس می‌توانیم خارج از محل کار با هم دوست باشیم: این مثالی از یک جمله if/then است که یک فرضیه نیست، زیرا حاوی زبان مبهم است و مبنای قوی برای آزمایش کنترل‌شده ندارد.

 

سوالات متداول

چه چیزی یک فرضیه خوب را ایجاد می کند؟

. فرضیه خود را با تحقیق خود مرتبط کنید
. فرضیه ای ایجاد کنید که بتوانید آن را آزمایش، اندازه گیری یا بررسی کنید
. متغیرهای مستقل و وابسته را مشخص کنید
. از زبان دقیق برای به حداقل رساندن سردرگمی احتمالی استفاده کنید

ابطال پذیری چیست و چه ارتباطی با فرضیه ها دارد؟

ابطال پذیری به یک نظریه علمی مرتبط با فرضیه ها اشاره دارد. اصل ابطال پذیری بیان می کند که اگر امکان آزمایش علمی یک فرضیه وجود داشته باشد، باید این ادعا به عنوان یک فرضیه نادرست کشف شود. به عبارت دیگر، اگر یک فرضیه نادرست باشد، می توان نادرستی آن را نشان داد.

چگونه یک فرضیه در فرآیند علمی قرار می گیرد؟

فرضیه یکی از مراحل اولیه در کل فرآیند علمی است. دانشمندان پس از طرح یک سوال و انجام تحقیقات اولیه خود، یک فرضیه را تشکیل می دهند. هنگامی که دانشمندان یک فرضیه ایجاد کردند، سپس می توانند تحقیق یا آزمایش خود را انجام دهند، نتایج را تجزیه و تحلیل کنند و اعتبار بیانیه فرضیه خود را ارزیابی کنند.

 

توصیف کلی فرضیه

فرضیه علمی ویژگی هایی دارد که در این بخش ، به برخی از مهم ترین این ویژگی ها اشاره می شود :

1- فرضیه حکم است ، نه پرسش و دستور ؛برای مثال (قُوی سیاه وجود ندارد) یا (اگر پرنده ای قو باشد ، آن گاه سیاه نیست

2- فرضیه یا حکم – دست کم از دو واژه ی معنا دار است ؛برای نمونه ، در مثال اخیر ،(قو ) و (سیاه نیست)از عناصر اصلی تشکیل دهنده ی فرضیه اند.

3- واژه ها یا متغیرهای هر فرضیه را ربط های منطقی (اگر) و (آن گاه )به یکدیگر پیوند می دهند ؛برای مثال : اگر پرنده ای قو باشد ، آن گاه سیاه نیست.

4– بخشِ(اگر) می تواند شرط لازم یا شرط کافی ، و یا شرط لازم و کافی برای بخش(آن گاه)باشد (مثال برای شرط لازم 🙁 اگر پرنده ای قو باشد ، آن گاه سیاه نیست) مثال برای شرط کافی :(اگر باران ببارد ، زمین خیس می شود) مثال برای شرط لازم و کافی : (اگر آب با زمین تماس پیدا کند ، زمین خیس می شود) یا(اگر زمین خیس باشد ، آن گاه با آب تماس داشته است)

5- فرضیه به لحاظ زبانی ، معمولاً ، با عبارت «به نظر می رسد » یا مضمونی شبیه به آن صورت بندی می شود .توصیه ی ویژه روش شناختی همان ضرورت اعمال دقت بیشتر در طراحی و فرمول بندی فرضیه است .فرضیه ی علمی ضرورتاً باید از استانداردهای لازم در صورت ، ماده ،و ساختار برخوردار باشد

6- فرضیه در مقایسه با قانون ، از کلیت کمتری برخوردار است ؛ اما به دلیل خصیصه ی پهنایی ، بر آن است تا یک نگاه، بیشتر واقعیت را در میدان دید نسبتاً گسترده ی خود گرد آوردبه بیان دیگر ، فرضیه به جای نگرش ژرفایی یا محدود شدن به زمینه ای خاص از گستره ی دید نسبی برخوردار است.

7- فرضیه در خصوص وضعیت های محتمل امور تحقق یافته ، سخن چندانی ندراد . به بیان دیگر ، حدس و گمان در خصوص وضعیت های محتمل در آینده ، ممکن است ، روند پژوهش را دچار پیش داوری کند

8- این که فرضیه باید از چه مفاهیمی استفاده نماید و چگونه باید آن مفاهیم را تعریف کند – تا حد زیادی -به موضوع ، رویکرد ، راهبرد پژوهشی ، دیدگاه های نظری پذیرفته شده ، هدف پژوهش ، انتظارات پژوهشی ، و نوع مطالعه بستگی دارد.

9- فرضیه با بهره گیری از راهبرد پژوهش قیاسی برای پاسخ گویی به پرسش های خاص ، و با الهام از نظریات و مفروضات نظری ، استنتاج می شود .

10- فرضیه پیشنهادی توجیهی ، و به سخن دیگر ، راه حلّی موقت برای مسئله است .فرضیه گاه به صورت داوری و گاه به شکل استدلالی در رد یا اثبات موضوعی عرضه می شود . به زبان ساده تر ، فرضیه عبارت از قضایا یا گزاره هایی است که به صورت شفاهی ، کتبی یا ضمنی بیان می گردد .

11- کمیت فرضیات در هر مطالعه ، بیشتر تابع تعداد سؤالات و اهداف تحقیق خواهد بود . از اینرو ، برخی پژوهش ها الزاماً باید با بیش از یک فرضیه هدایت شوند . شایان ذکر است که نقش فرضیه های مختلف در یک پژوهش همواره روشن نیست .

12- تعداد فرضیات در هر تحقیق باید به اندازه ای باشد که نیاز تحقیق را پاسخ گوید و از آزمون آنها شناخت جامعی از پدیده یا روابط بن متغیرها به دست آید . در عین حال ، فرضیه های متعدد باید به گونه ای تنظیم شوند که در مجموع ، یک واحد کلی و یک نظام را تشکیل دهند . آنچه مهم است نه تعداد فرضیات ، بلکه نظام یافتگی و هماهنگی آنهاست .

13- میزان و سطح شواهد و مستندات مورد نیاز برای تأیید یا ردّ هر فرضیه تابع درجه ی کلیت ، گستره ی شمول ، و انتظارات پژوهشی خواهد بود ؛برخی از فرضیه ها نتایج بیشتری را به دنبال دارند ، واقعیت های بیشتری را تبیین می کنند ، و پیش بینی های بیشتری را ممکن می سازند .به طور کلی ، فرضیه ای که به استنتاج مهم تر و بیشتری منجر شود ، مفیدتر و نیرومند تر است . از موضع سلبی نیز فرضیه ی علمی مناسب ، عبارت از فرضیه ای است که به شرایط و مفروضات کمتری نیاز دارد و از ساختار مفهومی ساده تر و صریح تری برخوردار است.

7 دیدگاه برای “فرضیه چیست؟”

  1. بازتاب: تحلیل عاملی اکتشافی چیست؟ - تزیسمی

  2. بازتاب: راهنمای مبتدیان برای استدلال اختراعی - تزیسمی

  3. بازتاب: روش های ترکیبی چیست؟ - تزیسمی

  4. بازتاب: چگونه یک فرضیه تحقیق قوی بنویسیم؟ - تزیسمی

  5. بازتاب: چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ - تزیسمی

  6. بازتاب: چگونه یک بررسی کامل ادبیات برای پایان نامه، مقاله خود بنویسید؟ - تزیسمی

  7. بازتاب: متغیرهای مخدوش کننده در پژوهش - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *