فرآیند پایان نامه

فرآیند پایان نامه

فرآیند پایان نامه ، این پایان نامه فرصتی است برای کار مستقل بر روی یک پروژه تحقیقاتی با طراحی خود و کمک به ادبیات علمی در زمینه خود. شما از فرآیند پایان نامه با درک کاملی از نحوه انجام تحقیقات اصلی و نحوه انتقال بهترین نتایج تحقیقات بیرون می آیید. بسیاری از دانشجویان تحقیقات خود را در مجلات علمی یا حرفه ای منتشر کرده اند.

فرآیند پایان نامه
فرآیند پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- فرآیند پایان نامه

یک پایان نامه اساساً یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که عمیقاً با مجموعه وسیع تری از کارهای علمی در مورد موضوع انتخاب شده درگیر است. نام «پایان‌نامه» عمدی است، زیرا این مقاله نیاز به یک پایان‌نامه قوی – یک نکته خلاقانه و اصیل برای بیان – و استدلالی برای حمایت از آن با استفاده از منابع تحقیقاتی مؤثر دارد.

نوع تحقیق بسته به رشته می تواند متفاوت باشد. یک پایان نامه جامعه شناسی ممکن است بر اساس ابزار نظرسنجی و/یا مصاحبه و یافته های آن باشد. یک پایان نامه ادبی ممکن است بر یک نویسنده یا جنبش ادبی خاص متمرکز باشد و از منابع اولیه و ثانویه استفاده کند. شفافیت در مورد تحقیقی که می خواهید انجام دهید برای شروع کار پایان نامه ضروری است.

 

فرآیند پایان نامه نویسی

تحقیق و نگارش پایان نامه باید چندین انتظار سازمانی مختلف را برآورده کند، بنابراین برنامه ریزی مهم است. در اینجا مراحل اصلی فرآیند آمده است:

1. پیدا کردن یک مشاور خوب و مشکل تحقیق. یکی از بخش‌های حیاتی پایان‌نامه، تنظیم است، که در آن شما یک مشاور پیدا می‌کنید، یک مشکل را شناسایی می‌کنید، یک طرح پروژه را تدوین می‌کنید و طرح را می‌پذیرید. اگر یک سال یا بیشتر قبل از شروع پایان نامه با یک مشاور بالقوه ارتباط برقرار کنید – با گذراندن یک دوره، کار در آزمایشگاه یا کمک به عنوان دستیار آموزشی، به این وضعیت کمک زیادی می شود.
2. تدوین یک طرح. برنامه ریزی می تواند کمبود تحقیق و تجربه نگارشی را جبران کند. با شناسایی وظایف و ایجاد یک برنامه زمان‌بندی واقع‌بینانه – با استفاده از پیشنهادات مشاور خود – می‌توانید ببینید که چگونه مراحل فرآیند تحقیق با هم هماهنگ می‌شوند و می‌توانید مشکلات را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، پیش‌بینی کنید.
3. انجام تحقیق. بخشی از زمان ممکن است به تحقیق ادبیات به عنوان راهی برای درک خوب مسئله و روش شناسی شما اختصاص یابد. بخش بزرگی از زمان تحقیق، به ویژه برای دانش آموزان با تجربه کمتر، اغلب به طراحی و راه اندازی پروژه اختصاص می یابد. طراحی، ساخت و کالیبره کردن یک دستگاه ممکن است دو ماه و اجرای آزمایش های کلیدی فقط دو هفته طول بکشد. یادگیری نحوه دستکاری ابزارها و بسته های آماری جدید می تواند زمان زیادی را صرف کند، بنابراین سعی کنید آن را در برنامه های اولیه خود لحاظ کنید.
4. نوشتن. جنبه نگارشی تحقیق به راحتی دست کم گرفته می شود. این در کل پروژه، از پیشنهاد اولیه، از طریق نگهداری یک دفترچه آزمایشگاهی، تا پیش نویس اولیه و نهایی پایان نامه انجام می شود. نوشتن بخشی از مفهوم سازی و تحلیل موضوع است.
5. بسته بندی. بسته بندی پایان نامه زمان بر است. به طور معمول، قالبی که توسط بخش شما چاپ می شود، صفحه عنوان و سایر قراردادهای دست نویس را مشخص می کند. علاوه بر این، شما باید فرم های مورد نیاز برای پر کردن نسخه خطی را پر کنید، هزینه های لازم را پرداخت کنید و تعداد نسخه لازم را ارسال کنید.
6. دفاع دفاع از پایان نامه برای کار در مقطع کارشناسی اغلب یک ارائه شفاهی غیررسمی ده تا بیست دقیقه ای از نتایج شما است و به دنبال آن پرسش و پاسخ در مورد نوشته های تحقیق است. برای فوق لیسانس یا دکتری. پایان نامه، یک کمیته نسخه نهایی را می خواند و سپس با نامزد برای ارائه شفاهی گسترده تر ملاقات می کند و سپس پرسش و پاسخ می دهد. دفاع از پایان نامه در پایان ترم زمانی که زمان کم است مقدار زیادی زمان می گیرد، پس برای آن برنامه ریزی کنید.

مراحل درگیر در فرآیند پایان نامه عبارتند از:

. انتخاب موضوع با مشورت مدیر برنامه
. پیدا کردن مشاور دانشکده
. تدوین پروپوزال پایان نامه
. تشکیل کمیته پایان نامه
. ثبت نام و تکمیل کلاس های پایان نامه
. رعایت مهلت های تعیین شده
. دریافت تایید فرمت پایان نامه چاپی شما
. دفاع از پایان نامه شما
. در حال تکمیل پایان نامه شما

فرایند اصلی پایان نامه نویسی

مراحل انجام پایان نامه بعد از ثبت پروپوزال شامل چندین بخش از جمله تحقیق درباره موضوع پایان نامه، ایده پیشنهادی پایان نامه، شبیه سازی ایده پیشنهادی و نتایج آماری و در نهایت نگارش پایان نامه می باشد. که به بررسی خلاصه وار هر کدام خواهیم پرداخت.

تحقیق درباره موضوع پایان نامه و مرور ادبیات

شاید مهمترین بخش در طی مراحل انجام پایان نامه تحقیق درباره موضوع پایان نامه باشد اینکه بررسی کنیم موضوع پیشنهادی ما چه فاکتورهایی دارد اهمیت موضوع ما در چیست و چه نیازی را قرار است برآورده کند و هدف اصلی ما از انجام این پایان نامه چیست.

و بعد از تحقیق در مورد تعاریف و مقدمات پایان نامه باید ساختار پایان نامه را شکل دهی کنیم و در انتهای فصل اول مشخص کنیم که سر فصل های بعدی در مورد چه موضوعاتی است و به طور خلاصه وار هر کدام را توضیح دهیم.

در ادامه به مرور ادبیات خواهیم پرداخت و کارهایی را که دیگران در این حوزه انجام داده اند را نقد و بررسی خواهیم کرد و در مورد مزایا و معایب کار آنها بحث خواهیم کرد.

این دو بخش یعنی تعاریف اولیه و مرور ادبیات می تواند دو فصل و یا بیشتر را به خود اختصاص دهد اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که ما در نوشتن پروپوزال هم این مراحل را داشتیم و چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ خوب در واقع در هنگام پایان نامه نویسی تحقیقات بسیار جامع تر و کامل تری انجام میشه و موضوعات با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بررسی ایده پیشنهادی پایان نامه

اصل کاری که ما خودمان انجام می دهیم در بخش ایده پیشنهادی مطرح خواهد شد. و سوالاتی هم که در جلسه دفاع از پایان نامه از ما پرسیده خواهد شد به احتمال بسیار زیاد از این بخش خواهد بود یعنی ما باید بتوانیم از ایده پیشنهادی مان و کاری که خودمان انجام داده ایم دفاع کنیم نه کاری که قبلاً توسط دیگران انجام شده و بخش اعظم پاورپوینت دفاع را این بخش به خود اختصاص می دهد.

پس این بخش بسیار حساس است و در واقع قلب تپنده مراحل انجام پایان نامه است و باید بتوانیم توضیحات کافی برای اثبات آن ارائه دهیم.

نتایج آماری و شبیه سازی

بعد از ارائه ایده پیشنهادی باید بتوانیم صحت و سقم کار انجام شده را اثبات نماییم که نرم افزارهای شبیه سازی ابزاری برای این کار می باشند. در این بخش داده های آماری و نتایج شبیه سازی را توسط نرم افزار استخراج نموده و در قالب یک فصل با توضیحات قانع کننده ارائه خواهیم داد.

نتیجه گیری کلی و پیشنهادات

این بخش نیز بیشتر مربوط به ایده پیشنهادی و نتایج به دست آمده می باشد که به طور خلاصه وار آنها را مرور می کند و در ادامه پیشنهاداتی که برای کارهای آینده که می تواند موضوع تحقیقات بعدی باشد را ارائه خواهد داد.

چکیده و فهرست نویسی

در آخر و بعد از تکمیل جز به جز مراحل انجام پایان نامه چکیده ای از کل کار انجام شده در طی پایان نامه و فهرست مطالب ، اشکال و جدول ها را در اول پایان نامه و قبل از متن اصلی آن قرار خواهیم داد. برای کسب اطلاع از نحوه نگارش چکیده پایان نامه به پست مربوط به آن رجوع کنید.

فرآیند پایان نامه
فرآیند پایان نامه – تزیسمی

فصول فرآیند پایان نامه

پایان­ نامه­ های کارشناسی ارشد طبق استاندارد اکثر دانشگاه ­ها شامل ۵ فصل می­ شوند. این فصول به ترتیب موارد زیر را در بر می­ گیرند:

فصل اول: مقدمه و طرح مسئله ( کلیات تحقیق )
فصل دوم: مروری بر منابع یا روش تحقیق
فصل سوم: مدل­ها و ایده­ های تحقیق
فصل چهارم: نتایج تحقیق
فصل پنجم: نتیجه­ گیری جمع­ بندی و پیشنهادات

فصل اول : کلیات تحقیق

فصل اول پایان نامه با مقدمه آغاز می ­شود. برای نوشتن مقدمه باید بدانید باقی قسمت­ های پژوهش در مورد چه موضوعاتی هستند. پس بهتر است ابتدا بخش­ های دیگر پایان­ نامه را تکمیل کنید و پس از آن به نگارش بخش ­ها و زیرشاخه­ های مقدمه بپردازید.

جمله ­ی اول مقدمه بسیار مهم است، این جمله می­ تواند خواننده را برای خواندن ادامه پایان­ نامه متقاعد کند. پاراگراف­ های بعدی باید به موضوعاتی از جمله تحقیقات پیشین در زمینه موضوع پژوهش، افرادی که ایده اولیه این موضوع را مطرح کردند و همچنین جدیدترین مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته بپردازد. در نهایت باید توضیح داده شود که چرا مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

اگر هنوز در نوشتن مقدمه پایان­ نامه تردید دارید نکاتی درباره نوشتن مقدمه پایان نامه را مطالعه کنید. همچنین بد نیست به طور دقیق ­تر و شفاف تر بدانید فصل اول پایان­ نامه چگونه نوشته می ­شود؟

فصل دوم : روش تحقیق

در این فصل از پایان­ نامه اطلاعاتی ارائه می­ شود که خواننده را متقاعد کند نتایج بدست آمده در این پژوهش درست است.همچنین به برخی سوالات نیز در این قسمت باید پاسخ داده شود. این بخش همچنین نشانگر پیشرفت اطلاعات و دانش پژوهشگر در یک رشته تحقیقاتی است. بنابراین باید سابقه موضوع به خوبی بررسی شود و متنی که ارائه می ­شود فواید زیر را داشته باشد:

. افزوده شدن اطلاعات محقق در رابطه با مطالعه و تحقیقاتش
. قرار گرفتن تجربیات دیگران در اختیار محقق
. عدم انجام دوباره کاری
. آشنایی محقق با انواع مختلف روش­ هایی که در آن تحقیق به کار می ­رود
. آشکار شدن نقاط ضعف و نقص اطلاعات در رابطه با موضوع تحقیق
. محقق می ­تواند آسان ­ترین روش تحقیق برای مساله مورد مطالع ه­اش را انتخاب کند.

فصل سوم: مدل­ ها و ایده­ های تحقیق

این فصل از پایان­ نامه نقش سرنوشت سازی را ایفا می­ کند. در این فصل متغیر معرفی می ­شود، متغیر در اصل خصوصیات و حالات مورد اندازه­ گیری است که می ­تواند تغییر کرده یا تغییر ایجاد کند بنابراین هنگام طرح و برنامه ریزی یک تحقیق مهم است که متغیرهایی که اندازه گیری ­خواهند شد انتخاب شده و تشریح شوند چرا که متغیرها با اهداف تحقیق ارتباط خواهند داشت.

فصل چهارم: یافته­ های تحقیق یا نتایج پایان­ نامه

فصل چهارم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و برخی آن را قلب تپنده پایان­ نامه می ­دانند چرا که در این قسمت، نتایج حاصل از حل معادلات، شبیه سازی یا انجام آزمایشات بیان می­ شود و به طور کلی می­ توان نتایج حاصل از تدوین پایان نامه را در این قسمت بدست آورد.

این فصل از پایان­ نامه جاییست که پاسخ ­ها در آن قرار دارند بنابراین باید فقط محدود به ارائه داده­ ها باشد و در آن تفسیری صورت نگیرد.

. نتایج تحقیق را می ­توانید در قالب نمودار، آمار، جداول و شکل ­ها ارائه دهید.
. بازه تغییر و تفسیر اطلاعات را نیز مشخص کنید.
. نتایج ردکننده فرضیات تحقیق و پژوهش را نیز مانند نتایج تاییدکننده فرضیات آن بیان کنید.
. به قدری وارد جزییات شوید که دیگران نیز بتوانند تفسیر خودشان را داشته باشند و توضیحات خود را ارائه دهند.
. نتایج کلیدی باید در جملات واضح و روان در ابتدای پاراگراف بیان شود.

فصل پنجم : خلاصه تحقیق و تفسیر نتایج

آخرین بخش از فضول پایان­ نامه بخشی است که در آن نتایج نهایی تفسیر و بررسی شده و پیشنهاداتی ارائه می ­شود. هدف از نگارش این فصل بازگشت به بیان مساله و هدف اصلی تحقیق است.

فصل پنجم می ­تواند نقش فشرده­ای از تحقیق را برای کسانی که وقت خواندن تمام مطالب گزارش را ندارند ایفا کند. بنابراین، این بخش به طور خلاصه و اجمالی هر آنچه در فصل ­های مهم گزارش تحقیق بیان شده است را بازگو می­ کند.

برای ارائه این بخش سعی کنید از دید خواننده ­ها فکر کنید. فصل چهار نتایج را ارائه می­ کند در حالی که فصل پنج معنای این نتایج را می­ گوید. در پایان این قسمت می ­توانید پیشنهادات خود را در رابطه با نتیجه تحقیق ارائه دهید و توصیه­ هایی برای انجام پژوهش­ های بیشتر داشته باشید.

فرآیند پایان نامه
فرآیند پایان نامه – تزیسمی

مطالعاتی که دانشجویان را برای فرآیند پایان نامه آماده می کند

نوشتن پایان نامه نیاز به توانایی کار مستقل دارد. هنگام نوشتن پایان نامه، دانش آموز این فرصت را دارد که نوآوری خود را در حین تدوین و حل یک مسئله عملی آزمایش کند. قبل از شروع و در طول آن، کار پایان نامه توسط مطالعات، نظارت و سمینارهای مختلف پشتیبانی می شود.

زمینه نگارش پایان نامه در تمامی مطالعات قبل از فرآیند پایان نامه فراهم شده است. مطالعاتی که از روند واقعی پایان نامه پشتیبانی می کند از دانشکده ای به دانشکده دیگر متفاوت است. این دوره ها شامل مبانی تحقیق علمی، اکتساب داده ها، آمار، روش های تحقیق و نگارش دانشگاهی است. علاوه بر این، برخی از دانشکده ها نیز کار گروهی را برای فرآیند پایان نامه و کارگاه های پایان نامه آماده می کنند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *