فرآیند تحقیق

فرآیند تحقیق

فرآیند تحقیق ، هنگامی که مجبورید یک پایان نامه یا مقاله بنویسید، اکثر افراد نمی دانند از کجا شروع کنند و برایشان کار سختی است. اما باید بدانید که مراحل مشخصی وجود دارد که می توانید دنبال کنید. فرایند پژوهش اغلب با یک ایده کلی که دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید آغاز می شود. بی شک بررسی اولیه ای برای شناسایی مشکل یا مساله انجام می دهید. بعد از تعیین مساله و سوالات پژوهشی، می توانید طرح اولیه ای درباره پرداختن به موضوع و انجام تحقیق تهیه کنید. اینکار به پیشنهاده پژوهش (پروپوزال) منتهی می شود که ایده و برنامه های شما را تشریح می کند. باید بدانید فرایند پژوهش یک فرایند خطی نیست بلکه ممکن است در هر مرحله لازم باشد به مرحله قبلی بازگردید.

فرآیند تحقیق
فرآیند تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

فرآیند تحقیق چیست؟

فرآیند تحقیق شامل یک سری مراحل سیستماتیک است که یک محقق باید آن ها را طی کند تا دانشی تولید کند که توسط پروژه ارزشمند تلقی شود و بر موضوع مربوطه تمرکز کند.

برای انجام تحقیقات مؤثر، باید مراحل فرآیند تحقیق را درک کرده و آنها را دنبال کنید. در اینجا چند مرحله در فرآیند تحقیق وجود دارد تا کار را برای شما آسان تر کند:

مراحل فرآیند تحقیق

مرحله 1: مشکل را شناسایی کنید

یافتن یک موضوع یا تنظیم یک سوال تحقیق اولین قدم است. یک مسئله تحقیقاتی به خوبی تعریف شده، محقق را در تمام مراحل فرآیند تحقیق، از تعیین اهداف تا انتخاب یک تکنیک، راهنمایی می کند. روش‌های مختلفی برای شناخت یک موضوع و درک بهتر آن وجود دارد. مانند:

. یک بررسی اولیه
. مطالعات موردی
. مصاحبه با گروه کوچکی از مردم
. بررسی مشاهده ای

مرحله 2: ادبیات را ارزیابی کنید

بررسی کامل مطالعات مربوطه برای فرآیند تحقیق ضروری است. محقق را قادر می سازد تا جنبه های دقیق مسئله را شناسایی کند. هنگامی که مشکلی پیدا شد، محقق یا محقق باید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کند.

این مرحله پس زمینه منطقه مشکل را می دهد. به محقق در مورد تحقیقات قبلی، نحوه انجام آنها و نتایج آن می آموزد. محقق می تواند از طریق مرور ادبیات، بین کار خود و دیگران سازگاری ایجاد کند. چنین مروری محقق را در معرض دانش قابل توجه تری قرار می دهد و به او کمک می کند تا فرآیند تحقیق را به نحو احسن دنبال کند.

مرحله 3: ایجاد فرضیه

تدوین یک فرضیه اصلی گام منطقی بعدی پس از محدود کردن موضوع تحقیق و تعریف آن است. یک باور روابط منطقی بین متغیرها را حل می کند. برای ایجاد یک فرضیه، یک محقق باید میزان خاصی از تخصص در این زمینه داشته باشد.

برای محققین مهم است که در هنگام فرموله کردن یک فرضیه به خاطر داشته باشند که باید بر اساس موضوع تحقیق باشد. هنگامی که محققان نظریه هایی را برای هدایت کار خود ایجاد می کنند، می توانند تلاش های خود را متمرکز کنند و به اهداف خود متعهد بمانند.

مرحله 4: طراحی تحقیق

طرح تحقیق طرحی است برای دستیابی به اهداف و پاسخ به سؤالات تحقیق. نحوه به دست آوردن اطلاعات مربوطه را تشریح می کند. هدف آن طراحی تحقیق برای آزمون فرضیه ها، رسیدگی به سؤالات تحقیق و ارائه بینش تصمیم گیری است.

هدف طرح تحقیق به حداقل رساندن زمان، پول و تلاش مورد نیاز برای به دست آوردن شواهد معنادار است. این طرح در چهار دسته قرار می گیرد:

. اکتشاف و بررسی
. آزمایش کنید
. تحلیل داده ها
. مشاهده

مرحله 5: جمعیت را توصیف کنید

پروژه های تحقیقاتی معمولاً به گروه خاصی از افراد، امکانات یا نحوه استفاده از فناوری در تجارت نگاه می کنند. در پژوهش، واژه جامعه به این گروه مورد مطالعه اطلاق می شود. موضوع و هدف تحقیق به تعیین گروه مورد مطالعه کمک می کند.

فرض کنید محققی می خواهد در مورد گروه خاصی از افراد جامعه تحقیق کند. در آن صورت، این تحقیق می تواند یک گروه سنی خاص، مرد یا زن، یک موقعیت جغرافیایی یا یک گروه قومی را هدف قرار دهد. گام نهایی در طراحی یک مطالعه، مشخص کردن نمونه یا جمعیت آن است تا بتوان نتایج را تعمیم داد.

مرحله 6: جمع آوری داده ها

جمع آوری داده ها در به دست آوردن دانش یا اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به موضوع تحقیق مهم است. هر تحقیق داده ها را از ادبیات یا افراد مورد مطالعه جمع آوری می کرد. داده ها باید از دو دسته پژوهشگران جمع آوری شود. این منابع ممکن است داده های اولیه را ارائه دهند.

. آزمایش کنید
. پرسشنامه
. مشاهده
. مصاحبه

دسته بندی داده های ثانویه عبارتند از:

. بررسی ادبیات
. گزارش های رسمی و غیر رسمی
. رویکردی مبتنی بر منابع کتابخانه ای

مرحله 7: تجزیه و تحلیل داده ها

در طول طراحی تحقیق، محقق برای تجزیه و تحلیل داده ها برنامه ریزی می کند. پس از جمع آوری داده ها، محقق به تجزیه و تحلیل آن می پردازد. داده ها بر اساس رویکرد در این مرحله بررسی می شوند. یافته های تحقیق بررسی و گزارش می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها شامل تعدادی از مراحل نزدیک به هم است، مانند تنظیم دسته ها، اعمال این دسته ها برای داده های خام از طریق کدگذاری و جدول بندی، و سپس نتیجه گیری آماری. محقق می تواند داده های به دست آمده را با استفاده از روش های مختلف آماری بررسی کند.

مرحله 8: گزارش نویسی

پس از انجام این مراحل، محقق باید گزارشی با جزئیات یافته های خود تهیه کند. گزارش باید با در نظر گرفتن موارد زیر با دقت تنظیم شود:

. طرح بندی: در صفحه اول، عنوان، تاریخ، تقدیرنامه و پیشگفتار باید روی گزارش باشد. فهرست مطالب باید با فهرستی از جداول، نمودارها و نمودارها در صورت وجود همراه باشد.
. مقدمه: باید هدف و روش تحقیق را بیان کند. این بخش باید شامل محدوده و محدودیت های مطالعه باشد.
. خلاصه یافته ها: خلاصه ای غیر فنی از یافته ها و توصیه ها پس از مقدمه ارائه خواهد شد. اگر یافته ها طولانی باشند باید خلاصه شوند.
. گزارش اصلی: بدنه اصلی گزارش باید منطقی باشد و به بخش هایی تقسیم شود که به راحتی قابل درک باشد.
. نتیجه گیری: محقق باید یافته های خود را در انتهای متن اصلی بازگو کند. نتیجه نهایی است

فرآیند تحقیق
فرآیند تحقیق – تزیسمی

تحقیق کیفی در فرآیند تحقیق

اطلاعات، کارشناسان صنعت و داده های ثانویه ممکن است برای تعریف مشکل تحقیق کافی نباشد. گاهی اوقات برای به دست آوردن درک کیفی مشکل و عوامل زمینه ساز آن باید تحقیقات کیفی انجام شود. تحقیق کیفی بدون ساختار، ماهیت اکتشافی بر اساس نمونه‌های کوچک است و ممکن است از تکنیک‌های کیفی رایج مانند گروه‌های کانونی (مصاحبه‌های گروهی)، تداعی کلمات (از پاسخ‌دهندگان خواسته شود اولین پاسخ‌های خود را به کلمات محرک نشان دهند) و مصاحبه‌های عمیق (یک-یک) استفاده کند. مصاحبه های یک نفره که افکار پاسخ دهندگان را با جزئیات بررسی می کند). سایر تکنیک‌های تحقیق اکتشافی، مانند نظرسنجی‌های آزمایشی با نمونه‌های کوچکی از پاسخ‌دهندگان نیز ممکن است انجام شوند.

نتیجه

فرآیند تحقیق شامل چندین مرحله است که تکمیل موفقیت آمیز تحقیق را آسان می کند. مراحل فرآیند تحقیق که در بالا توضیح داده شد به یکدیگر بستگی دارد و باید ترتیب را رعایت کرد. پس اگر بخواهیم یک پروژه تحقیقاتی انجام دهیم باید مراحل فرآیند تحقیق را دنبال کنیم.

پلت فرم تحقیقاتی QuestionPro در سطح سازمانی می تواند داده های نظرسنجی و مشاهده کیفی را جمع آوری کند. ماهیت ابزار امکان پردازش داده ها و تصمیم گیری های ضروری را فراهم می کند. این پلتفرم به شما امکان می دهد داده ها را ذخیره و پردازش کنید. بلافاصله شروع کنید!

6 دیدگاه برای “فرآیند تحقیق”

  1. بازتاب: 5 نوع طراحی تحقیق – عناصر، نیازها و ویژگی ها - تزیسمی

  2. بازتاب: اهمیت چارچوب مفهومی در پژوهش - تزیسمی

  3. بازتاب: نحوه شروع فرآیند تحقیق - تزیسمی

  4. بازتاب: نحوه نوشتن سوال تحقیق - تزیسمی

  5. بازتاب: مخزن تحقیق چیست و چرا به آن نیاز دارید؟ - تزیسمی

  6. بازتاب: نحوه نوشتن یک سوال تحقیقی: انواع رایج و نمونه های برنده - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *