10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال ، نام، کلمه یا مجموعه ای از کلمات است که با آن شخص یا چیزی را می شناسند، خطاب می کنند یا به آن اشاره می کنند. ما نام‌ها را می‌گذاریم تا بدون توضیح بیشتر، درک آن برای دیگران آسان‌تر باشد.

عنوان پیشنهاد کمک مالی شما نام پیشنهاد شما است. عنوان اولین برداشت اهداکننده را ایجاد می‌کند، پروژه را خلاصه می‌کند و یک برنامه را به یاد ماندنی می‌کند. برای چند کلمه، عنوان پیشنهاد به طور نامتناسبی مهم است. عنوان فرصتی برای نویسنده کمک هزینه است تا به طور هنرمندانه ایده ای را در مورد آنچه پیشنهاد کمک مالی ارائه می کند به ارزیاب ارائه دهد.

درباره آنچه که یک عنوان عالی را می سازد بیشتر بدانید
در جایی که عنوان خوب پروژه را خلاصه می کند، عنوان عالی اهدا کننده را به پروژه علاقه مند می کند. اما عنوان نامناسب برای پروپوزال می تواند کل مفهوم پروژه را از بین ببرد و منجر به شکست پیشنهاد کمک هزینه شود.

10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال
10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال چیست؟- 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

در یک کار تحقیقاتی و پژوهشی، مهم ترین و اصلی ترین بخش تهیه پروپوزال آن است. در واقع پیشنهاده پژوهشی یا پروپوزال (Proposal) یک طرح اولیه از کار پژوهشی مورد نظر ما می باشد. به عنوان مثال یک آرشیتکت پیش از ساخت یک ساختمان، شروع به تهیه ماکت بر اساس اصول و قواعد محاسبه شده می کند به طوری که یک مهندس خبره با دیدن این ماکت می تواند ساختمانی را که بر اساس آن شکل می گیرد، تصور کند.

ارائه پروپوزال نیز مانند تهیه ماکت برای ساختن یک ساختمان است. یک پژوهشگر بر اساس اصول و قواعد معین شروع به نوشتن طرح پیشنهادی پایان نامه (پروپوزال) می نماید به طوری که استاد راهنما با بررسی آن بتواند پژوهشی را که بر اساس آن شکل می گیرد، تصور نماید. در واقع پروپوزال را می توان نقشه انجام تحقیق و راهنمای پژوهشگر یا محقق برای اجرایی کردن تحقیق دانست.

یکی از مهم ترین عوامل اثر گذار در فرآیند تهیه و نوشتن پروپوزال، انتخاب موضوع درست است. اگر پژوهشگر عنوان تحقیق خود را به درستی انتخاب کرده باشد و درک درستی از اجزاء پروپوزال مانند طرح مسئله، ارزش تحقیق، تاریخچه مطالعات، هدف، مفروضات و مراحل انجام تحقیق و… داشته باشد، در فرآیند پژوهش با مشکل مواجه نخواهد شد.

چگونگی انتخاب عنوان پروپوزال- 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

یکی از مهمترین بخش های یک پروپوزال انتخاب عنوان آن است. اولین قدم در انجام یک تحقیق تایین کردن عنوان می باشد و می توان گفت که هیچ پژوهشگری بدون تایین عنوان نمی تواند پژوهش خود را آغاز کند. می توان گفت که عنوان به منزله طرح نهایی و مقصد تحقیق و پژوهش شماست و باید به دقت انتخاب شود. در ادامه در مورد چگونگی انتخاب عنوان پروپوزال صحبت خواهیم کرد.

بهتر است عنوان پروپوزال شما از نظر اندازه و تعداد کلمات مقدار مناسبی باشد. عنوان نه باید خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند و باید مختصر و در عین حال جامع و واضح باشد. بهترین حالت برای عنوان پروپوزال این است که سوالی نباشد. و توصیه می شود که در ابتدای عنوان از عباراتی مانند: بررسی، مطالعه، محاسبه، تحلیل و مواردی از این دست استفاده شود. همچنین بهتر است که در عنوان، متغیرهای مستقل و متغیرهای وابسته ذکر شود که در مقاله ای دیگر این متغیرها را بررسی خواهیم کرد.

هنگامی که به دنبال موضوع و عنوان تحقیق هستیم باید به این موضوع توجه کنیم که تحقیق شما باید نو و جدید باشد و بتواند دانشی را به جامعی علمی اضافه کند. علاوه بر آن باید نیازهای جامعه روز علمی منطقه در نظر گرفته شود و موضوع تحقیق بر اساس آن تعیین شود. خیلی مهم است که کلا تحقیق و پژوهش شما ارزش انجام شدن داشته باشد.

از موارد دیگری که باید در نوشتن و انتخاب عنوان دقت شود این است که اهداف تحقیق را بشود در آن پیدا نمود. به بیان دیگر هدف از تحقیق در عنوان گنجاده شود. همچنین توضیه می شود که در عنوان تحقیق، قلمرو مکانی و محدوده زمانی پژوهش و تحقیقی که می خواهد انجام شود مشخص شود.

عنوان تحقیق و پروپوزال بسیار اهمیت دارد و باید با وقت و دقت زیادی تنظیم شود. در بسیاری از پروپوزال های دانشگاهی تغییر نام پروپوزال و به طبع آن پایان نامه و یا رساله پس از تصویب آن بسیار سخت خواهد بود. علاوه بر اینکه عنوان در بردارنده هویت تحقیق است و تقریبا بخش بزرگی از پروپوزال به وسیله آن سنجیده می شود.

در اینجا 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال آورده شده است

بیش از حد عمومی

شما نمی خواهید عنوان پیشنهاد شما خیلی کلی باشد. عنوان شما باید از انبوه صدها برنامه پیشنهادی متمایز باشد. آن را مشخص کنید. بر مهمترین جنبه های پروژه تاکید کنید. چه کاری انجام می دهید، چگونه آن را انجام می دهید، کجا آن را انجام می دهید و برای چه کسی.

بیش از حد توصیفی

بله، هدف از عنوان توصیف کامل پروپوزال شما است. اما عناوین توصیفی خسته کننده هستند. هدف واقعی یک عنوان این است که خوانندگان را ترغیب کند تا وقت خود را صرف خواندن نوشته شما کنند. فضای عنوان را برای توصیف محتوا هدر ندهید. در عوض، ارزش محتوای خود را توصیف کنید.

کلمات فانتزی

به ما آموزش داده شده است که تا جایی که می توانید در مدارس خود از واژگان استفاده کنید. اما این کلمات سخت و فانتزی را برای امتحان SAT نگه دارید. برخی می توانند در محتوای پیشنهادی شما استفاده شوند، اما هرگز در عنوان. شما می خواهید کاشی شما واضح و دقیق باشد. از ترکیب واضحی از اسم ها، افعال و صفت ها برای شناسایی پروژه با کلاس عمومی استفاده کنید. از استفاده از اصطلاحات علمی خودداری کنید (مگر اینکه پروژه شما تماماً در مورد تحقیقات علمی باشد).

بیش از 15 کلمه

یافتن عنوانی عالی که فوراً توجه خوانندگان را به خود جلب کند دشوار است، به خصوص در حالی که اطمینان از کوتاه بودن عنوان. اما این بهانه ای برای طولانی شدن عنوان شما نیست. سعی کنید عنوانی را با 15 کلمه یا کمتر فرموله کنید. برخی از اهداکنندگان تعداد حروف یا نویسه هایی را که می توانید استفاده کنید مشخص می کنند. یک ترفند می تواند داشتن یک عنوان اصلی و یک زیرنویس اضافی برای دستیابی به این اهداف باشد. همچنین می‌توانید از نام‌های اختصاری و مستعار در عنوان خود استفاده کنید، اگر معمولاً شناخته شده باشند.

نداشتن زیرنویس

همانطور که قبلاً گفته شد، استفاده از زیرنویس در پروپوزال یک ترفند عالی برای کوتاه‌تر کردن عنوان پروپوزال و برجسته کردن آن است. این مانند یک شعار از پیشنهاد شما است که به توضیح زمینه اضافی پروژه شما کمک می کند. استفاده از یک زیرنویس مثبت علاقه خواننده را تحریک می کند.

خطاهای املایی و قالب بندی

ممکن است احساس کنید هیچ کسی نمی تواند در عنوان اشتباه املایی داشته باشد. اما این فرض اشتباه است و منجر به نادیده گرفتن املای عنوان می شود. در حالی که اشتباه در عنوان ممکن است نادر باشد، اما زمانی که این اشتباه رخ دهد، ارزیاب پیشنهاد قطعا متوجه خواهد شد. هیچ قانون سفت و سختی در مورد قالب بندی عناوین برای یک پیشنهاد وجود ندارد، اما از استفاده از تمام سرپوش ها خودداری کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هر اسم، ضمیر، فعل، قید و صفت عنوان باید با حروف بزرگ نوشته شود.

اول تصمیم گیری در مورد عنوان

اول در مورد عنوان تصمیم نگیرید. بسیاری از نویسندگان اشتباه می کنند که اول عنوان را می نویسند. همانطور که آنها به بخش نوشتن پروپوزال می روند، زمینه رویکرد متفاوتی نسبت به عنوان آنها دارد. عنوان باید زمانی تصمیم گیری شود که پروپوزال نزدیک به اتمام باشد.

نه عناوین طوفان فکری

بسیاری از سازمان ها وقت خود را صرف تحقیق برای روایت پیشنهاد می کنند اما نیازی به تحقیق در مورد عناوین بزرگ نمی بینند. آنها اهمیت یک عنوان بزرگ را دست کم می گیرند. هر سازمان غیردولتی حداقل باید مدتی را به عنوان یک تیم برای ایده پردازی عناوین مختلف صرف کند.

عدم تطابق با اهدا کننده

عنوان پیشنهاد باید با منبع مالی بالقوه مناسب باشد. همیشه مطمئن شوید که عنوان با دستورالعمل های اهدا کننده مطابقت دارد و به درستی قالب بندی شده است. برخی از اهداکنندگان حتی تعداد کاراکترهایی را که باید در یک عنوان استفاده شود را مشخص می کنند.

ارزش گذاری بیش از حد پروژه شما

اگر پروژه شما درباره «ایجاد آگاهی در مورد بهداشت فردی در میان دختران نوجوان» است، از «توانمندسازی زنان از طریق آموزش سلامت» به عنوان عنوان خود استفاده نکنید. شما با برجسته کردن تأثیر کلی پروژه در عنوان خود، تقلب می کنید. هرگز ارزیاب خود را مجبور نکنید که از عنوانی که ارائه می دهید انتظار بیشتری داشته باشد. هر چه شکاف بین انتظار و واقعیت بیشتر باشد، احتمال شکست پیشنهاد بیشتر است. موضوع و محدوده پروژه را دقیقاً مشخص کنید.

10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال
10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال – تزیسمی

در انتخاب عنوان پروپوزال چند مسئله مهم را به خاطر داشته باشید!- 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

1. بهتر است در پژوهش (های) اول به سراغ موضوعات کاملا جدید که مقالات مشابه در مورد آنها وجود ندارد یا بسیار کم است نروید؛ زیرا در این صورت ممکن است روند کاری برای شما گیج کننده باشد. زمانی که مقالات مشابه وجود دارند، شما الگویی برای نوشتن قسمتهای مختف پروپوزال یا مقاله خود خواهید داشت، که می توانید از آن استفاده کنید و کارتان را آسانتر پیش ببرید.
2. حتما به سراغ عنوانی بروید که روش کار آن مشخص و آسان باشد. بهتر است در پژوهش (های) اول کار مداخله‌ای انجام ندهید و بیشتر به دنبال کارهای توصیفی باشید؛ زیرا معمولا روند این کارها مشخص تر و آسانتر است. پژوهشی که ابزار سنجش نداشته باشد، عملا به نتیجه‌ای هم نخواهد رسید. بهترین و آسانترین روش کار در پژوهش (های) اول، استفاده از پرسشنامه است. بنابراین، حتما چک کنید که برای سنجش عنوان مد نظر شما، پرسشنامه‌ی مناسب و معتبری موجود باشد.
3. اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارید یا وقت کمی برای ترجمه دارید، بهتر است عنوانی انتخاب کنید که تعدادی مقاله فارسی در مورد آن وجود دارد.
4. به خاطر داشته باشید بعد از نهایی شدن عنوان، حتما با استاد یا محقق دیگری مشورت کنید تا با اطمینان بیشتری بتوانید پژوهش را ادامه دهید.
5. مواردی که تا کنون گفته شد و در ادامه گفته خواهد شد کلیاتی در مورد عنوان است. حال آن که عناوین با توجه به نوع مطالعه ممکن است تفاوتهایی در جزئیات و طرز بیان با هم داشته باشند. بنابراین، عنوان باید متناسب با نوع مطالعه‌ا‌ی باشد که می خواهید انجام دهید. مثلا عنوان مربوط به یک مطالعه‌ی مداخله‌ای با مطالعه‌ی مروری متفاوت است.

10 نکته که در انجام پروپوزال باید رعایت کنید- 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

به عنوان اولین قدم در پروپوزال نویسی باید فرم مربوط را از دانشگاه محل تحصیل تهیه و تکمیل کنید. انجام پروپوزال با پر کردن چند فرم ساده تفاوت دارد و بهتر است در پاسخگویی به مواردی که در فرم در نظر گرفته شده دقت کنید. پروپوزال ارائه‌ای محکم از طرح اولیه پایان نامه است و می‌بایست انجام پروپوزال به شکلی منطقی باشد تا بتواند تأثیر خوبی در پایان نامه نهایی داشته باشد.

۱- شروع خوب با طرح یک سؤال خوب

برای انجام پروپوزال ابتدا باید یک سؤال خوب داشته باشید و درصدد یافتن جواب آن باشید. این نکته مهمی است که سؤال مطرح شده متناسب با دانش و علاقه دانشجو باشد. همچنین یک سؤال خوب باید کاملاً واقعی بوده و قابلیت انجام دادن را داشته باشد. طرح سؤالات کلی و یا واهی به طور کلی نمی‌تواند منجر به نگارش یک پروپوزال قوی شود. چنین کاری از پایه اشتباه است.

۲- بیرون کشیدن پروپوزال از یک سؤال خوب

سؤالی که نتواند منجر به انجام پروپوزال شود سؤال خوبی نیست. باید بتوانید از یک سؤال خوب، فرضیه‌ای عالی تهیه کنید. فرضیه یک پاسخ احتمالی به سؤال مطرح شده است و می‌تواند به عنوان شروعی خوب برای پژوهش تلقی شود. این فرضیه تنها پاسخی است به سؤال مطرح شده که می‌تواند در فرآیند تحقیق رد و یا تأیید شود.

۳- یک تحقیق مهم قبل از انجام پروپوزال

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام پروپوزال از غیرتکراری بودن موضوع مطلع شوید. پایان نامه‌های بسیاری می‌تواند قبل از این پایان نامه نگاشته شده باشد. پروپوزال نویسی شروع پایان نامه نویسی است و نمی‌توان در مراحل بعدی موضوع را جایگزین کرد لذا ضروری است تا در همین ابتدا از منحصربه‌فرد بودن موضوع اطلاع پیدا کنید. با مراجعه به پایگاه علمی ایرانداک می‌توانید به بانک عظیمی از پایان نامه‌های انجام شده در دانشگاه‌های معتبر دست پیدا کنید. جستجو در ایرانداک از دو جهت می‌تواند تأثیر داشته باشد.

الف- یافتن موضوع از بین شکاف پایان نامه‌های موجود
ب- اطمینان از تکراری نبودن موضوع

۴- پیدا کردن روش تحقیق مناسب

در واقع دانشجو به دنبال پیدا کردن پاسخی برای سؤال مطرح شده در موضوع پروپوزال است. چگونه می‌توان پاسخی مناسب را از روشی نادرست پاسخ داد؟ بدیهی است می‌بایست روش تحقیق متناسب با موضوع و سؤال تحقیق را پیشنهاد دهید. در بررسی مواد خام و اطلاعات اولیه، چگونگی نتیجه گیری و تجزیه تحلیل بسیار مهم است.

۵- شرح و بیان مسئله

تنها سؤال کافی نیست باید بتوانید سؤال مطرح شده و مشکل موجود را در قالب مسئله‌ای واضح و رسا شرح دهید. هنگامی که در مورد علل و انگیزه‌های مسئله ای تحقیق می‌کنید باید بر روی چرایی مسئله، اهمیت و ضرورت موضوع، تأثیر در جامعه، مسائل فرهنگی و سیاسی دخیل در مسئله و موارد بسیار دیگری، شرح داده و افق کلی روشنی را ارائه دهید.

۶- تحقیق در موضوع مورد نظر

انجام پروپوزال بدون تحقیق و پژوهش ممکن نیست. باید بتوانید از منابع مختلف استفاده کرده و تا جایی که می‌توانید اطلاعات جمع آوری کنید. تحقیق به مفهوم استفاده از پژوهش‌های محققان پیشین است که می‌تواند کمک مؤثری در ادامه مسیر باشد. کتاب‌ها، طرح‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها، مقالات علمی و رساله‌های دانشگاهی در ارتباط با موضوع را حتماً بررسی کنید. این مطالعات دید روشنی نسبت به موضوع پروپوزال در اختیارتان قرار خواهد داد.

۷- مشورت یک گام اساسی

در ارتباط با موضوع و نحوه انجام پروپوزال با اساتید راهنما و دانشجویانی که پیش از شما این کار را انجام داده‌اند مشورت کنید. این افراد تجربه بیشتری دارند و می‌توانند افق دید وسیع‌تری داشته باشند. در اغلب موارد از میان این مشورت‌ها نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

۸- در نظر گرفتن زمان و شروع پروپوزال

به طور معمول در اغلب مواقع، زمان برای تحقیقات دانشجویی مشکل ساز می‌شود. بدون در نظر گرفتن زمان همه برنامه‌ها نامنظم‌تر خواهد شد. زمان بندی داشته باشید و طبق زمان بندی پیش بروید. پیشنهاد می‌کنیم همیشه کمی از زمان بندی جلوتر باشید تا در هنگام موارد پیش بینی نشده، زمان را از دست ندهید. به یاد داشته باشید که بهترین برنامه ریزی‌ها نیز می‌تواند به موقع انجام نشود.

۹- مسیر هموار پایان نامه

پروپوزال همچون راهنمایی برای انجام پایان نامه است و پایان نامه ارشد مهم‌ترین موردی است که در تحصیلات تکمیلی باید انجام دهید. بهتر است تا می‌توانید مسیر پایان نامه نویسی را هموار کنید. انجام پروپوزال می‌تواند در این راه بسیار مؤثر باشد لذا بهتر است پروپوزل قوی و خوبی را تنظیم کنید. صرف زمان و تلاش بیشتر برای انجام پروپوزال در ارائه نهایی پایان نامه تأثیر مثبتی داشته و ادامه کار را ساده‌تر خواهد کرد.

۱۰- نتیجه رضایت بخش

پروپوزال اولین گام جدی برای فارغ التحصیلی است. همیشه اولین گام‌ها دشوارترین نیز می‌باشند. شاید تصور کنید که انجام پروپوزال بسیار دشوار است و نمی‌توانید از عهده آن به خوبی برآیید. باید بدانید که شروع هر کاری دشوار است ولی اگر هر کاری را طبق اصول و چهارچوب مشخصی انجام دهید قطعاً بسیار ساده‌تر خواهد شد. از این راهنمایی‌ها استفاده کرده و شروع به نگارش پروپوزال کنید اطمینان داشته باشید از نتیجه کار بسیار راضی خواهید شد.

10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال
10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال – تزیسمی

اشتباهات رایج در پروپوزال نویسی- 10 روش اشتباه برای نوشتن عنوان پروپوزال

بسیاری از اساتید زمانی که یک پروپوزال را بازبینی و ارزیابی می کنند از بسیاری جهات نقاط ضعف و کمبودهایی را در آن مشاهده کرده و از دانشجو درخواست می کنند که تحقیق مورد نظر را مجدد انجام دهد. اگر به عنوان یک پژوهشگر چندین پروپوزال را مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که اشتباهات رایج معمولا در بخش انتخاب موضوع، کانتریبیوشن تحقیق و انتخاب متودولوژی صحیح رخ می دهد. بروز این اشتباهات رایج در پروپوزال نویسی با گذشت زمان و افزایش تجربه فرد کاهش می یابد ولی تضمین کننده این موضوع نیست که افراد با تجربه هیچوقت چنین اشتباهاتی را مرتکب نمی شوند. به طور کلی اشتباهات رایج در پروپوزال نویسی عبارتند از:

1. متقاعد کننده نبودن تحقیق: یکی از عواملی که باعث عدم جذب مخاطب نسبت به پروپوزال و عدم توجه به محتوا می شود، عدم توانایی در تبیین بیان مسئله، ضرورت و اهمیت تحقیق است. زمانی که یک پژوهشگر نتواند اهمیت و ضرورت انجام و پیاده سازی یک تحقیق را به درستی بیان کند، درنهایت چرایی انجام آن مشخص نشده و اختصاص هزینه و زمان برای آن توجیهی نخواهد داشت. بنابراین متقاعد کننده بودن پروپوزال از اهمیت بالایی برخوردار است که معمولا اشتباهاتی زیادی در راستای انجام آن رخ می دهد.

2. اختصاصی نبودن موضوع تحقیق: منظور از اختصاصی نبودن موضوع تحقیق این است که عنوان انتخاب شده بسیار کلی بوده و دقیقا حوزه تحقیق مشخص نیست و مخاطب نمی تواند متوجه شود که پژوهشگر قصد انجام چه کاری را دارد. موضوعات کلی و مبهم معمولا نمیتوانند پژوهش مناسبی باشند، چرا که قابل اندازه گیری و پیاده سازی نیستند.

3. عدم وجود کانتریبیوشن (Contribution): یکی دیگر از مشکلات رایج در پروپوزال نویسی عدم ایجاد ارزش افزوده در تحقیق است. چه چیزی تحقیق و پژوهش شما را نسبت به سایرین متمایز می کند؟ تحقیق شما چه کاربردهایی برای جامعه یا سازمان مورد نظر خواهد داشت؟ چه فاکتورهایی جدیدی را نسبت به پژوهش های پیشین در کارتان مورد استفاده قرار داده اید؟ تمامی این سوالات مربوط به کانتریبیوشن یا نوآوری در تحقیق است که در نهایت موجب افزایش کیفیت مقاله شما خواهد شد.

4. پلاجریسم: یکی از عوامل بسیار رایج در پروپوزال و تحقیقات علمی، موضوع پلاجریسم یا سرقت ادبی است. سرقت ادبی بدین معنا که پژوهشگر در زمان نگارش و آماده سازی محتوای پروپوزال در بخش بیان مسئله، ادبیات موضوع و مقدمه تحقیق اقدام به استفاده از منابع مختلف می کند ولی تمامی متون مورد استفاده را به صورت کپی و پیست قرار داده و یا پس از انجام تغییرات نام نویسندگان را ذکر نمی کند. بخاطر داشته باشید که وجود پلاجریسم در تحقیق عامل بسیار مهمی برای ریجکت درجا تحقیق است.

5. اطلاعات نادرست در بخش روش تحقیق: برخی از پژوهشگران به دلیل عدم تسلط بر مباحث روش تحقیق و متودهای تحلیل آماری سعی می کنند اطلاعات مبهم و یا کلی را در بخش متودولوژی قرار دهند. ولی به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین بخش های پروپوزال همین بخش است. چرا که به واسطه آن مشخص می کنید جامعه آماری و ابزار تحلیل داده های تحقیق شما چه چیزهایی هستند و چه محدودیت هایی را برای شما ایجاد خواهند کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *