طرح کلی پایان نامه

طرح کلی پایان نامه یا انجام پایان نامه یکی از حیاتی ترین مراحل اولیه در فرآیند نوشتن شما است. این به شما کمک می کند تا ایده های خود را تنظیم و سازماندهی کنید و می تواند نقشه راه را برای تصمیم گیری در مورد نوع تحقیقی که می خواهید انجام دهید در اختیار شما قرار دهد.

فهرست مطالب

به طور کلی، یک طرح کلی حاوی اطلاعاتی در مورد بخش های مختلف موجود در پایان نامه یا پایان نامه شما است، مانند:

عنوان مورد انتظار شما
چکیده شما
فصل‌های شما (گاهی اوقات به موضوعات دیگری مانند بررسی ادبیات، روش‌های تحقیق، راه‌های تحقیقات آینده و غیره تقسیم می‌شوند)
در محصول نهایی، شما همچنین می توانید طرح کلی فصل را برای خوانندگان خود ارائه دهید. این پاراگراف کوتاهی در انتهای مقدمه شماست تا خوانندگان را در مورد ساختار سازمانی پایان نامه یا پایان نامه خود آگاه کنید. این طرح کلی به عنوان راهنمای خواندن یا طرح خلاصه نیز شناخته می شود.

نکته

شما می توانید یک الگوی طرح پایان نامه و پایان نامه را در زیر بیابید، همچنین یک مثال طرح فصلی، و نمونه جملات و کلمات را پیدا کنید.

چگونه رساله یا پایان نامه خود را ترسیم کنید

در حالی که برخی از تفاوت های بین نهادی وجود دارد، بسیاری از طرح ها به شیوه ای تقریباً مشابه پیش می روند.

عنوان شغل
خلاصه
“پیشنهاد آسانسور” از کار شما (اغلب در آخر نوشته می شود).
مقدمه
حوزه مطالعه خود را معرفی کنید، جزئیات مربوط به سؤال تحقیق، بیان مسئله و فرضیه های خود را به اشتراک بگذارید. تحقیق خود را در یک پارادایم یا چارچوب مفهومی یا نظری موجود قرار دهید.
بررسی ادبیات
هر طور که صلاح می دانید به موضوعات اصلی و موضوعات فرعی تقسیم کنید.
روش شناسی (می تواند بین تحقیقات کمی و کیفی متفاوت باشد)
روش های تحقیق خود را شرح دهید (به عنوان مثال، دامنه، جمعیت، و جمع آوری داده ها).
نتایج
یافته های تحقیق خود را ارائه دهید و در مورد روش های تجزیه و تحلیل داده ها به اشتراک بگذارید.
نتیجه
به سوال تحقیق به صورت مختصر پاسخ دهید.
بحث
یافته های خود را تفسیر کنید، در مورد محدودیت های بالقوه تحقیق خود بحث کنید و در مورد پیامدهای آینده یا فرصت های مرتبط حدس بزنید.

نکته

برای مروری دقیق تر از فصل ها و سایر عناصر، حتما مقاله ما را در مورد ساختار پایان نامه بررسی کنید یا الگوی ما را دانلود کنید.

جملات نمونه برای طرح کلی فصل شما

به راحتی می توان در الگوی استفاده بیش از حد از همان کلمات یا ساخت جملات قرار گرفت، که می تواند کار شما را برای خوانندگان شما یکنواخت و تکراری کند. استفاده از برخی از ساختارهای جایگزین ارائه شده در زیر را در نظر بگیرید.

مثال 1: ساخت منفعل

صدای منفعل یک انتخاب رایج برای طرح‌ها و مرور است، زیرا زمینه مشخص می‌کند چه کسی این عمل را انجام می‌دهد (به عنوان مثال، شما در حال انجام تحقیق هستید). با این حال، استفاده بیش از حد از صدای غیرفعال می تواند متن شما را مبهم و مبهم کند.

مثال 2: ساخت IS-AV

همچنین می توانید اطلاعات خود را با استفاده از ساختار “IS-AV” (فاعل بی جان با فعل فعال) ارائه دهید.

فصل یک جسم بی جان است، بنابراین خود قادر به انجام عملی نیست (مثلاً ارائه یا بحث). با این حال، معنای جمله هنوز به راحتی قابل درک است، بنابراین ساخت IS-AV می تواند راه خوبی برای افزودن تنوع به متن شما باشد.

مثال 3: ساخت “I”.

گزینه دیگر استفاده از ساختار “I” است که اغلب توسط کتابچه های راهنمای سبک (مانند سبک APA و سبک شیکاگو) توصیه می شود. اگر مطمئن نیستید از سرپرست خود بپرسید.

مثال 4: ترکیب و تطبیق

برای استفاده واقعی از این گزینه‌ها، ترکیب و تطبیق صدای غیرفعال، ساخت IS-AV، و ساخت «I» را در نظر بگیرید. این می‌تواند به جریان استدلال شما و بهبود خوانایی متن شما کمک کند.

مثال: ترکیبی از ساختارهای مختلف

فصل 2 شامل مروری بر ادبیات مربوطه است که برای اهداف این مقاله استفاده کردم. سپس روش های مورد استفاده در مطالعه در فصل 3 شرح داده شده است و پس از آن نتایج ارائه شده و در فصل 4 مورد بحث قرار می گیرد.

نمونه افعال برای تغییر در طرح کلی فصل شما

همانطور که طرح کلی فصل را پیش‌نویس می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که مکرراً همان کلمات را تکرار می‌کنید، مانند «بحث کردن»، «ارائه کردن»، «اثبات کردن» یا «نشان دادن». برای افزودن غنا و ظرافت به نوشتار خود، شاخه ها را در نظر بگیرید. در اینجا چند نمونه از مترادف هایی که می توانید استفاده کنید آورده شده است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *