طرح تحقیق

طرح تحقیق راهبردی برای پاسخ به سوال تحقیق شما در انجام پایان نامه با استفاده از داده های تجربی است. ایجاد یک طرح تحقیق به معنای تصمیم گیری در مورد:

اهداف و رویکرد کلی تحقیق شما
نوع طرح تحقیقی که استفاده می کنید
روش های نمونه گیری یا معیارهای شما برای انتخاب موضوعات
روش های جمع آوری داده های شما
رویه هایی که برای جمع آوری داده ها دنبال خواهید کرد
روش های تجزیه و تحلیل داده های شما
یک طرح تحقیقاتی خوب برنامه ریزی شده کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که روش های شما با اهداف تحقیق شما مطابقت دارند و از نوع مناسبی از تجزیه و تحلیل برای داده های خود استفاده می کنید.

ممکن است مجبور باشید یک طرح تحقیقاتی را به عنوان یک تکلیف مستقل بنویسید، یا ممکن است بخشی از یک طرح تحقیقاتی بزرگتر یا پروژه دیگری باشد. در هر صورت، باید به دقت در نظر بگیرید که کدام روش برای پاسخ به سوال شما مناسب‌ترین و امکان‌پذیر است.

فهرست مطالب

مرحله 1: اهداف و رویکرد خود را در نظر بگیرید

قبل از اینکه بتوانید طراحی تحقیق خود را شروع کنید، باید از قبل ایده روشنی از سوال تحقیقی که می خواهید بررسی کنید داشته باشید.

نمونه سوال تحقیق
چگونه معلمان می توانند درس های خود را برای یادگیری از راه دور موثر تطبیق دهند؟
راه های مختلفی برای پاسخ به این سوال وجود دارد. انتخاب های طراحی تحقیق شما باید بر اساس اهداف و اولویت های شما باشد – با تفکر دقیق در مورد آنچه می خواهید به دست آورید، شروع کنید.

اولین انتخابی که باید انجام دهید این است که رویکرد کمی داشته باشید یا کیفی.

طرح‌های تحقیقات کیفی انعطاف‌پذیرتر و استقرایی‌تر هستند و به شما این امکان را می‌دهند که رویکرد خود را بر اساس آنچه در طول فرآیند تحقیق پیدا می‌کنید تنظیم کنید.

نمونه طرح تحقیق کیفی

اگر می‌خواهید ایده‌های جدیدی برای استراتژی‌های تدریس آنلاین ایجاد کنید، یک رویکرد کیفی بسیار منطقی خواهد بود. شما می توانید از این نوع تحقیق برای کشف دقیق آنچه معلمان و دانش آموزان در کلاس های راه دور با آن دست و پنجه نرم می کنند استفاده کنید.
طرح‌های تحقیقات کمی بیشتر ثابت و قیاسی هستند و متغیرها و فرضیه‌ها به وضوح قبل از جمع‌آوری داده‌ها تعریف می‌شوند.

نمونه طرح تحقیق کمی

اگر می خواهید اثربخشی یک روش تدریس آنلاین را آزمایش کنید، رویکرد کمی مناسب ترین است. شما می توانید از این نوع تحقیق برای اندازه گیری نتایج یادگیری مانند نمرات و نمرات آزمون استفاده کنید.
همچنین می توان از طراحی ترکیبی استفاده کرد که جنبه های هر دو رویکرد را ادغام کند. با ترکیب بینش های کمی و کیفی، می توانید تصویر کامل تری از مشکلی که در حال مطالعه هستید به دست آورید و اعتبار نتیجه گیری خود را تقویت کنید.

ملاحظات عملی و اخلاقی هنگام طراحی تحقیق

علاوه بر ملاحظات علمی، هنگام طراحی تحقیق خود باید به طور عملی فکر کنید. اگر تحقیقات شما شامل افراد یا حیوانات می شود، باید اخلاق تحقیق را نیز در نظر بگیرید. در هر مرحله از فرآیند طراحی تحقیق، مطمئن شوید که انتخاب های شما عملا قابل اجرا هستند.

مرحله 2: یک نوع طرح تحقیق را انتخاب کنید

در هر دو رویکرد کیفی و کمی، انواع مختلفی از طراحی تحقیق برای انتخاب وجود دارد. هر نوع چارچوبی برای شکل کلی تحقیق شما فراهم می کند.

انواع طرح های پژوهشی کمی

طرح های کمی را می توان به چهار نوع اصلی تقسیم کرد. طرح های آزمایشی و شبه تجربی به شما امکان می دهد تا روابط علت و معلولی را آزمایش کنید، در حالی که طرح های توصیفی و همبستگی به شما امکان می دهد متغیرها را اندازه گیری کنید و روابط بین آنها را توصیف کنید.

با طرح‌های توصیفی و همبستگی، می‌توانید تصویر واضحی از ویژگی‌ها، روندها و روابطی که در دنیای واقعی وجود دارند به دست آورید. با این حال، شما نمی توانید در مورد علت و معلول نتیجه گیری کنید (زیرا همبستگی به معنای علیت نیست).

نمونه طراحی همبستگی

می‌توانید از یک طرح همبستگی استفاده کنید تا بفهمید که آیا افزایش تدریس آنلاین در سال گذشته با هرگونه تغییر در نمرات آزمون ارتباط دارد یا خیر.
اما این طرح نمی تواند رابطه علی بین دو متغیر را تایید کند. هر گونه تغییر در نمرات آزمون می تواند تحت تأثیر بسیاری از متغیرهای دیگر، مانند افزایش استرس و مسائل بهداشتی در بین دانش آموزان و معلمان باشد.

آزمایش‌ها قوی‌ترین راه برای آزمایش روابط علت و معلولی بدون خطر تأثیر متغیرهای دیگر بر نتایج هستند. اجرای آنها اغلب دشوارتر و پرهزینه تر است.

نمونه طراحی آزمایشی

در یک طرح آزمایشی، می‌توانید نمونه‌ای از دانش‌آموزان را جمع‌آوری کنید و سپس نیمی از آنها را به‌طور تصادفی به آموزش آنلاین و نیمی دیگر را به صورت حضوری اختصاص دهید، در حالی که همه متغیرهای مرتبط دیگر را کنترل کنید.

انواع طرح تحقیق کیفی

طرح های کیفی کمتر تعریف شده اند. این رویکرد در مورد به دست آوردن درک دقیق و غنی از یک زمینه یا پدیده خاص است و شما اغلب می توانید در طراحی تحقیق خود خلاق تر و انعطاف پذیرتر باشید.

مرحله 3: جامعه و روش نمونه گیری خود را شناسایی کنید

طرح تحقیق شما باید به وضوح مشخص کند که تحقیق شما بر روی چه کسی یا چه چیزی تمرکز خواهد کرد و چگونه شرکت کنندگان یا موضوعات خود را انتخاب خواهید کرد.

در تحقیق، یک جامعه، کل گروهی است که می‌خواهید درباره آن نتیجه‌گیری کنید، در حالی که یک نمونه، گروه کوچک‌تری از افراد است که در واقع از آنها داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنید.

تعریف جمعیت

یک جمعیت می‌تواند از هر چیزی که می‌خواهید مطالعه کنید تشکیل شود – گیاهان، حیوانات، سازمان‌ها، متون، کشورها و غیره. در علوم اجتماعی، اغلب به گروهی از مردم اطلاق می‌شود.

به عنوان مثال، آیا روی افرادی از یک جمعیت، منطقه یا پیشینه خاص تمرکز خواهید کرد؟ آیا به افرادی با شغل یا شرایط پزشکی خاص یا کاربران یک محصول خاص علاقه مند هستید؟

هرچه جمعیت خود را دقیق‌تر تعریف کنید، جمع‌آوری نمونه نماینده آسان‌تر خواهد بود.

نمونه جمعیت

اگر در حال مطالعه اثربخشی تدریس آنلاین در ایالات متحده هستید، دریافت نمونه ای که نماینده همه دانش آموزان دبیرستانی در کشور باشد بسیار دشوار است.
برای اینکه تحقیق قابل مدیریت‌تر باشد و نتیجه‌گیری دقیق‌تر انجام شود، می‌توانید روی جمعیت محدودتری تمرکز کنید – به عنوان مثال، دانش‌آموزان کلاس نهم در مناطق کم درآمد نیویورک.

روش های نمونه گیری

برای انتخاب نمونه، دو رویکرد اصلی وجود دارد: نمونه‌گیری احتمالی و نمونه‌گیری غیراحتمالی. روش نمونه‌گیری که استفاده می‌کنید بر میزان اطمینان شما تأثیر می‌گذارد که می‌توانید نتایج خود را به کل جامعه تعمیم دهید.

نمونه گیری احتمالی معتبرترین گزینه از نظر آماری است، اما اغلب دستیابی به آن دشوار است مگر اینکه با یک جمعیت بسیار کوچک و در دسترس سر و کار داشته باشید.

به دلایل عملی، بسیاری از مطالعات از نمونه‌گیری غیراحتمالی استفاده می‌کنند، اما مهم است که از محدودیت‌ها آگاه باشیم و سوگیری‌های احتمالی را با دقت در نظر بگیریم. شما همیشه باید تلاش کنید تا نمونه ای را جمع آوری کنید که تا حد امکان نماینده جامعه باشد.

انتخاب مورد در پژوهش کیفی

در برخی از انواع طرح های کیفی، نمونه گیری ممکن است مرتبط نباشد.

به عنوان مثال، در یک قوم نگاری یا یک مطالعه موردی، هدف شما درک عمیق یک زمینه خاص است، نه تعمیم به یک جمعیت. به‌جای نمونه‌گیری، ممکن است صرفاً به دنبال جمع‌آوری هرچه بیشتر داده‌های ممکن در مورد زمینه مورد مطالعه خود باشید.

در این نوع طراحی ها، شما همچنان باید انتخاب مورد یا جامعه خود را به دقت در نظر بگیرید. شما باید دلیل روشنی برای اینکه چرا این مورد خاص برای پاسخ به سؤال تحقیق شما مناسب است، داشته باشید.

مرحله 4: روش های جمع آوری داده های خود را انتخاب کنید

 آنها به شما اجازه می دهند تا دانش دست اول و بینش اصلی را در مورد مشکل تحقیق خود به دست آورید.

روش های نظرسنجی

 دو روش اصلی نظرسنجی برای انتخاب وجود دارد: پرسشنامه و مصاحبه.

روش های مشاهده طرح تحقیق

مشاهدات ممکن است در زمان واقعی انجام شود، در حین مشاهده یادداشت برداری شود، یا ممکن است برای تجزیه و تحلیل بعدی، ضبط سمعی و بصری انجام دهید. آنها می توانند کیفی یا کمی باشند.

اگر مطمئن نیستید که کدام روش برای طراحی تحقیق شما بهترین کارایی را دارد، سعی کنید برخی از مقالات در زمینه خود را بخوانید تا ببینید از چه نوع روش‌هایی برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده کرده‌اند.

داده های ثانویه طرح تحقیق

اگر زمان یا منابع لازم برای جمع‌آوری داده‌ها از جمعیت مورد علاقه خود را ندارید، می‌توانید از داده‌های ثانویه‌ای استفاده کنید که سایر محققان قبلاً جمع‌آوری کرده‌اند – برای مثال مجموعه داده‌های حاصل از نظرسنجی‌های دولتی یا مطالعات قبلی در مورد موضوع شما. استفاده از داده‌های ثانویه می‌تواند دامنه تحقیقات شما را گسترش دهد، زیرا ممکن است بتوانید به نمونه‌های بسیار بزرگ‌تر و متنوع‌تری نسبت به آنچه که خودتان جمع‌آوری می‌کنید دسترسی داشته باشید.

با این حال، همچنین به این معنی است که شما هیچ کنترلی بر روی متغیرهایی که باید اندازه گیری کنید یا چگونه آنها را اندازه گیری کنید ندارید، بنابراین نتایجی که می توانید بگیرید ممکن است محدود باشد.

مرحله 5: روش های جمع آوری داده های خود را برنامه ریزی کنید

علاوه بر تصمیم‌گیری در مورد روش‌های خود، باید دقیقاً برنامه‌ریزی کنید که چگونه از این روش‌ها برای جمع‌آوری داده‌های سازگار، دقیق و بی‌طرفانه استفاده کنید.

برنامه ریزی رویه های سیستماتیک به ویژه در تحقیقات کمی مهم است، جایی که شما باید متغیرهای خود را دقیقاً تعریف کنید و اطمینان حاصل کنید که اندازه گیری های شما قابل اعتماد و معتبر هستند.

عملیاتی شدن

برخی از متغیرها مانند قد یا سن به راحتی اندازه گیری می شوند. اما اغلب شما با مفاهیم انتزاعی تری مانند رضایت، اضطراب یا شایستگی سر و کار خواهید داشت. عملیاتی شدن به معنای تبدیل این ایده های فازی به شاخص های قابل اندازه گیری است.

برای نتایج معتبر و قابل اعتماد، مواد اندازه گیری شما باید به طور کامل تحقیق و طراحی شوند. رویه‌های خود را برنامه‌ریزی کنید تا مطمئن شوید که مراحل یکسانی را برای هر شرکت‌کننده انجام می‌دهید.

اگر در حال توسعه پرسشنامه یا ابزار دیگری برای اندازه گیری یک مفهوم خاص هستید، اجرای یک مطالعه آزمایشی به شما امکان می دهد اعتبار و پایایی آن را از قبل بررسی کنید.

روش های نمونه گیری

علاوه بر انتخاب یک روش نمونه گیری مناسب، به یک برنامه مشخص برای نحوه تماس واقعی و استخدام نمونه انتخابی خود نیاز دارید.

این بدان معناست که در مورد موارد زیر تصمیم بگیرید:

برای حجم نمونه مناسب به چند شرکت کننده نیاز دارید؟
برای شناسایی شرکت کنندگان واجد شرایط از چه معیارهای ورود و خروج استفاده می کنید؟
چگونه با نمونه خود تماس می گیرید – از طریق پست، آنلاین، از طریق تلفن یا حضوری؟
اگر از روش نمونه‌گیری احتمالی استفاده می‌کنید، مهم است که همه افرادی که به‌طور تصادفی انتخاب می‌شوند، واقعاً در مطالعه شرکت کنند. چگونه از نرخ پاسخگویی بالا اطمینان خواهید داشت؟

اگر از روش غیر احتمالی استفاده می کنید، چگونه از سوگیری جلوگیری می کنید و از یک نمونه نماینده اطمینان می دهید؟

مدیریت اطلاعات طرح تحقیق

همچنین ایجاد یک برنامه مدیریت داده برای سازماندهی و ذخیره داده های خود مهم است.

آیا نیاز به رونویسی مصاحبه ها یا انجام ورود داده ها برای مشاهدات دارید؟ شما باید هر گونه داده حساس را ناشناس کنید و از آن محافظت کنید، و مطمئن شوید که به طور منظم از آنها نسخه پشتیبان تهیه شده است. همچنین می‌تواند به سایر محققان کمک کند تا یافته‌های شما را تأیید کرده و به آنها اضافه کنند.

مرحله 6: در مورد استراتژی های تجزیه و تحلیل داده های خود تصمیم بگیرید

داده های خام به خودی خود نمی توانند به سؤال تحقیق شما پاسخ دهند. آخرین مرحله طراحی تحقیق، برنامه ریزی نحوه تجزیه و تحلیل داده ها است.

تجزیه و تحلیل داده های کمی

در تحقیقات کمی، به احتمال زیاد از نوعی تجزیه و تحلیل آماری استفاده خواهید کرد. با استفاده از آمار توصیفی، می توانید داده های نمونه خود را در موارد زیر خلاصه کنید:

توزیع داده ها (به عنوان مثال فراوانی هر نمره در یک آزمون)
گرایش مرکزی داده ها (مثلاً میانگین برای توصیف میانگین نمره)
تنوع داده ها (مثلاً انحراف استاندارد برای توصیف میزان پراکندگی امتیازات)
محاسبات خاصی که می توانید انجام دهید به سطح اندازه گیری متغیرهای شما بستگی دارد.

با استفاده از آمار استنباطی می توانید:

بر اساس داده های نمونه خود، در مورد جمعیت تخمین بزنید.
آزمون فرضیه ها در مورد رابطه بین متغیرها.
آزمون های رگرسیون و همبستگی به دنبال ارتباط بین دو یا چند متغیر هستند، در حالی که آزمون های مقایسه (مانند آزمون های t و ANOVA) به دنبال تفاوت در نتایج گروه های مختلف هستند.

انتخاب آزمون آماری شما به جنبه های مختلف طراحی تحقیق شما بستگی دارد، از جمله انواع متغیرهایی که با آنها سر و کار دارید و توزیع داده های شما.

تجزیه و تحلیل طرح تحقیق داده کیفی

در تحقیقات کیفی، داده‌های شما معمولاً دارای اطلاعات و ایده‌ها هستند. به جای اینکه آن را در اعداد خلاصه کنید، باید داده ها را با جزئیات بررسی کنید، معانی آن را تفسیر کنید، الگوها را شناسایی کنید و بخش هایی را استخراج کنید که بیشترین ارتباط را با سوال تحقیق شما دارند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *