طرح تحقیق توصیفی

طرح تحقیق توصیفی

طرح تحقیق توصیفی ، هنگام انجام یک مطالعه، محققان به طور کلی سعی می کنند توضیحی برای وجود یک پدیده بیابند. آنها می خواهند بفهمند “چرا” این پدیده رخ داده است.

با این حال، قبل از شناسایی چرایی وقوع یک پدیده، ابتدا باید به سوالات دیگر پاسخ دهیم. قبل از اینکه بتوانید «چرا» را بفهمید، باید به «چه»، «چه زمانی»، «چگونه» و «کجا» پاسخ دهید. اینجاست که تحقیقات توصیفی وارد می شود.

طرح تحقیق توصیفی شامل استفاده از طیف وسیعی از روش‌های تحقیق کمی و کیفی برای جمع‌آوری داده‌هایی است که به توصیف دقیق یک مسئله تحقیق کمک می‌کند.

طرح تحقیق توصیفی
طرح تحقیق توصیفی – تزیسمی

فهرست مطالب

طراحی تحقیق توصیفی چیست؟

طرح تحقیق توصیفی نوعی از طرح تحقیق است که هدف آن به دست آوردن اطلاعات سیستماتیک برای توصیف یک پدیده، موقعیت یا جمعیت است. به طور خاص، به سوالات مربوط به چیستی، کی، کجا و چگونه در رابطه با مسئله تحقیق به جای چرایی پاسخ می دهد.

محقق می تواند این تحقیق را با استفاده از روش های مختلف انجام دهد. عمدتاً از داده‌های کمی استفاده می‌کند، اگرچه داده‌های کیفی گاهی اوقات برای اهداف توصیفی استفاده می‌شوند.

توجه به این نکته ضروری است که در روش تحقیق توصیفی، محقق بر خلاف تحقیقات تجربی، هیچ متغیری را کنترل یا دستکاری نمی کند. در عوض، متغیرها فقط شناسایی، مشاهده و اندازه‌گیری می‌شوند.

پیمایش و مشاهده پرکاربردترین روش برای انجام این طرح تحقیق است. می توانید از ابزارهای نظرسنجی آنلاین یا ابزارهای نظرسنجی آفلاین برای جمع آوری داده ها مطابق با هدف تحقیق خود استفاده کنید.

ویژگی های طراحی تحقیق توصیفی چیست؟

بیایید نگاهی به ویژگی های تعیین کننده طرح تحقیق توصیفی بیندازیم:

1. ماهیت کمی دارد

تحقیق توصیفی شامل جمع آوری داده های کمی و سیستماتیک است که می تواند برای تجزیه و تحلیل آماری مسئله تحقیق مورد استفاده قرار گیرد.

2. متغیرهای کنترل نشده

یکی از بارزترین ویژگی های تحقیقات توصیفی این است که بر خلاف تحقیقات تجربی، متغیرها کنترل یا دستکاری نمی شوند. در عوض، آنها به سادگی شناسایی، مشاهده و اندازه گیری می شوند.

3. مبنایی برای تحقیقات بیشتر

داده‌های جمع‌آوری‌شده در تحقیقات توصیفی، زمینه‌ای برای تحقیقات بیشتر فراهم می‌کند، زیرا به درک جامعی از سؤال تحقیق کمک می‌کند تا بتوان به آن پاسخ مناسب داد.

4. مطالعات مقطعی

روش تحقیق توصیفی به طور کلی از طریق مطالعات مقطعی انجام می شود. مطالعه مقطعی نوعی مطالعه مشاهده ای است که شامل جمع آوری اطلاعات در مورد متغیرهای مختلف در سطح فردی در یک مقطع زمانی معین است.

نمونه ای از طرح تحقیق توصیفی

برای درک عمیق‌تر روش تحقیق توصیفی، به مثال زیر توجه می‌کنیم:

شرکت XYZ یک برند کفش دخترانه است که به طور خاص برای دختران 4 تا 14 سال تهیه می کند.

آنها می خواهند شروع به فروش کفش برای پسران در همان گروه سنی نیز کنند و بنابراین می خواهند اطلاعاتی در مورد نوع کفشی که پسران می خواهند بپوشند جمع آوری کنند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند تحقیقات بازار انجام دهند و روش مشاهده‌ای را انتخاب کنند تا درباره کفش‌های متفاوتی که امروزه پسران می‌پوشند یاد بگیرند.

مشاهده طبیعت گرایانه را می توان با مشاهده کفش های پسرانه در مدارس، مراکز خرید، زمین های بازی و سایر فضاهای عمومی انجام داد.

این به شرکت XYZ کمک می‌کند تا نوع کفش‌هایی را که امروزه پسران می‌پوشند شناسایی کند تا بتوانند محصولاتی را ایجاد کنند که برای این مخاطبان جذاب باشد.

چرا از طرح تحقیق توصیفی استفاده کنیم؟

تحقیق توصیفی به محققان این امکان را می دهد که پیشینه یک مسئله تحقیقاتی را قبل از انجام تحقیقات بیشتر به طور کامل بررسی کنند.

زمینه های مختلفی وجود دارد که استفاده از طرح تحقیق توصیفی در آنها سودمند است، از جمله موارد زیر:

1. برای اندازه گیری روند داده ها

روش تحقیق توصیفی می تواند برای اندازه گیری تغییرات متغیرها در یک دوره زمانی مورد استفاده قرار گیرد و امکان شناسایی و تحلیل روندها را فراهم کند.

2. برای مقایسه متغیرها

از تحقیقات توصیفی می توان برای مقایسه متغیرهای مختلف و نحوه پاسخ دموگرافیک مختلف به متغیرهای مختلف استفاده کرد.

3. برای تعریف ویژگی های موضوعات

همچنین می توان از آن برای تعیین ویژگی های مختلف سوژه ها استفاده کرد. این می تواند شامل ویژگی هایی مانند نظرات، صفات، رفتار و غیره باشد.

4. بررسی یا تایید شرایط موجود

تحقیقات توصیفی می‌تواند ابزار مفیدی در هنگام تلاش برای آزمایش اعتبار یک شرط موجود باشد، زیرا شامل انجام تجزیه و تحلیل عمیق هر متغیر قبل از نتیجه‌گیری است.

مزایای طرح تحقیق توصیفی

چند مزیت استفاده از طرح تحقیق توصیفی به شرح زیر است:

1. روش های چندگانه جمع آوری داده ها

یک تحقیق می تواند از طیف وسیعی از روش ها برای جمع آوری داده ها مانند روش های مطالعه موردی، مشاهده ای و پیمایشی استفاده کند. آنها همچنین می توانند تصمیم بگیرند که چگونه می خواهند داده ها را جمع آوری کنند، آنلاین، آفلاین یا از طریق تلفن.

2. سریع و مقرون به صرفه

از آنجایی که طرح تحقیق توصیفی اغلب از پیمایش استفاده می کند، داده ها را می توان از حجم نمونه بسیار بزرگ به سرعت و مقرون به صرفه جمع آوری کرد.

محققانی که قصد انجام تحقیقات بازار با استفاده از این طرح تحقیقاتی را دارند باید از نرم افزار تحقیقات بازار یکپارچه استفاده کنند. آنها را قادر می سازد تا با استفاده از کانال های مناسب، تحقیقات محصول، مشتری، برند و بازار را انجام دهند.

3. جامع

تحقیقات توصیفی اغلب از تحقیقات کمی و کیفی در ادغام استفاده می کند و درک جامع تری از موضوع تحقیق ارائه می دهد.

4. اعتبار خارجی

نتایج به‌دست‌آمده از روش توصیفی تحقیق اغلب از اعتبار بیرونی بالایی برخوردار است زیرا پژوهش در محیط طبیعی پاسخ‌دهنده انجام می‌شود و هیچ متغیری دستکاری نمی‌شود.

معایب طرح تحقیق توصیفی

برخی از معایب استفاده از طرح تحقیق توصیفی به شرح زیر است:

1. نمی تواند سؤال تحقیق را آزمایش یا تأیید کند

روش تحقیق توصیفی نمی تواند برای آزمون یا تأیید مسئله تحقیق استفاده شود زیرا داده های جمع آوری شده کمکی به توضیح علت پدیده های مورد مطالعه نمی کند.

2. عدم قابلیت اطمینان

اگر مسئله تحقیق به خوبی فرمول بندی نشده باشد، ممکن است داده های جمع آوری شده کاملا قابل اعتماد نباشد. این همچنین انجام یک تحقیق معتبر را خسته کننده تر می کند.

3. خطر پاسخ های نادرست

تحقیق توصیفی بر پاسخ افراد تکیه دارد، به ویژه زمانی که با استفاده از نظرسنجی انجام شود. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که افراد پاسخ های نادرستی ارائه می دهند که اعتبار داده های جمع آوری شده و نتایج تحقیق را به خطر می اندازد.

4. خطر خطای نمونه گیری

روش تحقیق توصیفی به طور کلی از نمونه گیری تصادفی در حین انتخاب گروه نمونه استفاده می شود. اگر گروه نمونه نماینده جامعه بزرگتر نباشد، تصادفی بودن ممکن است منجر به خطای نمونه گیری شود. خطای نمونه گیری منجر به نتایج غیر قابل اعتماد و نادرست می شود.

روش های مختلف طراحی تحقیق توصیفی چیست؟

برای انجام تحقیقات توصیفی از سه روش کلیدی استفاده می شود:

1. نظرسنجی

در تحقیقات پیمایشی، از پرسشنامه یا نظرسنجی برای جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع خاص از پاسخ دهندگان استفاده می شود. نظرسنجی ها باید شامل ترکیبی از سوالات بسته و باز باشد، زیرا هر دو مزایای خاص خود را دارند.

ابزارهای نظرسنجی آنلاین به کانال های جمع آوری داده های متعدد مانند نظرسنجی ایمیل، وب سایت و پیامک اجازه می دهند.

همچنین در تحقیقات بازار برای جمع‌آوری بازخورد مشتری برای بهینه‌سازی محصولات و استراتژی‌ها و بهبود تجربه مشتری (CX) استفاده می‌شود. برخی از نظرسنجی‌های معروف تحقیقات بازار عبارتند از نظرسنجی‌های Net Promoter Score® (NPS®)، نظرسنجی‌های ردیابی برند، و نظرسنجی‌های تحلیل مشترک.

2. مطالعات موردی

روش مطالعه موردی شامل تحقیق عمیق افراد یا گروهی از افراد است. مطالعات موردی به جای جمع آوری حجم زیادی از داده ها برای شناسایی همبستگی ها و الگوها، شامل جمع آوری داده های دقیق در مورد موضوعی با تعریف محدود است.

بنابراین، این روش اغلب برای توصیف ویژگی های مختلف یک موضوع خاص به جای حقایق قابل تعمیم استفاده می شود.

مطالعات موردی به محققان اجازه می دهد تا فرضیه هایی را ایجاد کنند که می تواند دامنه ارزیابی را در حین مطالعه پدیده گسترش دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که از مطالعات موردی نمی توان برای ترسیم رابطه علت و معلولی بین متغیرها استفاده کرد زیرا به دلیل خطر سوگیری محقق نمی توانند پیش بینی دقیقی انجام دهند.

3. روش مشاهدات

در این روش، محققین پاسخ دهندگان را در محیط طبیعی خود، از فاصله دور مشاهده می کنند و بنابراین بر متغیرهای مورد مطالعه تأثیری نمی گذارند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی درباره رفتارها و ویژگی‌های مورد مطالعه جمع‌آوری کنند، بدون اینکه برای پاسخ‌های صادقانه و دقیق به پاسخ‌دهندگان تکیه کنند.

روش مشاهده ای موثرترین روش برای انجام تحقیقات توصیفی تلقی می شود. این شامل جمع آوری داده های کیفی و کمی است. شما می توانید از ابزارهای نظرسنجی آفلاین برای جمع آوری داده ها به صورت دیجیتالی، حتی بدون اینترنت، استفاده کنید.

مشاهده کمی باید از نظر کمی مرتبط یا درک شود و با استفاده از روش های تحلیل داده های آماری قابل تجزیه و تحلیل باشد. چند نمونه از مشاهدات کمی شامل سن، وزن، قد و غیره است.

از سوی دیگر، مشاهدات کیفی شامل نظارت بر متغیرهایی است که مقادیر آنها نیازی به ارتباط با اندازه‌گیری‌های عددی ندارد.

هنگام به کارگیری این روش تحقیق، محقق می تواند ناظر کامل، ناظر به عنوان شرکت کننده، شرکت کننده به عنوان ناظر یا مشارکت کننده کامل انتخاب کند.

روش مشاهده ای به طور کلی در تحقیقات روانشناختی، اجتماعی و بازار برای به دست آوردن داده هایی استفاده می شود که نحوه رفتار افراد در محیط های زندگی واقعی را توضیح می دهد.

طرح تحقیق توصیفی
طرح تحقیق توصیفی – تزیسمی

انواع پیمایش های طرح تحقیق توصیفی چیست؟

انواع مختلف مطالعات پیمایشی توصیفی به شرح زیر است:

1. سروی سرشماری

سرشماری نوعی پیمایش است که در آن اطلاعات از تمامی واحدهای یک جمعیت جمع آوری می شود. داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق یک مطالعه سرشماری بسیار قابل تعمیم به جامعه است، زیرا همه یا اکثر واحدهای جامعه نمونه‌برداری شده‌اند.

2. نمونه بررسی

یک بررسی نمونه شامل جمع آوری اطلاعات از یک زیر گروه کوچک از کل جمعیت است. هنگام انتخاب نمونه، هدف این است که گروهی از افراد به نمایندگی از جامعه هدف انتخاب شوند تا داده های جمع آوری شده را بتوان به جمعیت بزرگتر تعمیم داد. گروه‌های نمونه اجازه می‌دهند تحقیقات به روشی سریع و مقرون‌به‌صرفه انجام شود.

3. بررسی مقطعی

در این نوع پیمایش، داده های استاندارد شده از مقطعی از جمعیت از پیش تعیین شده در یک مقطع زمانی معین جمع آوری می شود. دو نوع عمده از نظرسنجی های مقطعی وجود دارد. آنهایی که دارای یک متغیر هستند و آنهایی که دارای دو یا چند متغیر هستند.

4. بررسی طولی

بررسی های طولی در مطالعات طولی استفاده می شود که در آن متغیرهای یکسان در یک دوره زمانی طولانی مشاهده می شوند. این به محققان اجازه می دهد تا وضعیت متغیرها را در مقاطع مختلف زمانی بررسی کنند. سه نوع اصلی از مطالعات طولی وجود دارد. روند، پانل، و گروه.

5. بررسی تطبیقی

از نظرسنجی های مقایسه ای برای مقایسه وضعیت دو یا چند متغیر استفاده می شود. متغیرها با استفاده از معیارهای خاصی که باید به عنوان متغیرهای معیار مشخص شوند، مقایسه می شوند.

6. نظرسنجی ارزیابی

یک نظرسنجی ارزیابی معمولاً برای ارزیابی یک برنامه، خط مشی یا برنامه درسی استفاده می شود. این شامل جمع آوری اطلاعاتی است که می تواند برای ارزیابی اثربخشی و ارزش یک برنامه یا سیاست یا موسسه مورد استفاده قرار گیرد.

7. بررسی اسنادی

نظرسنجی اسنادی شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از داده های از قبل موجود است که از قبل در دسترس است. این داده ها می تواند مقالات پژوهشی، مقالات مروری، کتاب ها، سوابق رسمی و غیره باشد. در مطالعات اسنادی، پژوهشگر ادبیات موجود در موضوع تحقیق را ارزیابی می کند.

6 گام برای انجام طرح تحقیق توصیفی

برای انجام تحقیق به روش توصیفی از مراحل زیر استفاده کنید:

مرحله 1: هدف تحقیق را مشخص کنید

گام بعدی شناسایی و ترسیم اهداف تحقیق و سپس تبدیل این اهداف به معیارهای تحقیق است. شما باید به وضوح مسائل و سوالات مختلفی را شناسایی کنید که در چارچوب آنها دانش از موقعیت باید بررسی شود.

این باید در قالب اهداف تنظیم شود. هنگامی که معیارها و اهداف خود را به وضوح بیان کردید، باید ماهیت داده هایی را که باید جمع آوری شوند نیز مشخص کنید.

مرحله 2: ابزارها و تکنیک های مورد استفاده برای جمع آوری داده ها را تعیین کنید

در این مرحله باید ابزارهایی را که برای فرآیند جمع آوری داده ها به کار می گیرید مشخص کنید. چند نمونه از ابزارهای مختلف قابل استفاده عبارتند از مصاحبه، پرسشنامه، برنامه مشاهده، مقیاس واکنش و غیره.

در این مرحله، باید تشخیص دهید که کدام ابزار و تکنیک‌ها برای مطالعه شما مرتبط و معتبر هستند. از نرم افزار نظرسنجی قوی استفاده کنید که کانال های متعددی را به شما ارائه می دهد، بنابراین شما را قادر می سازد از کانال های مختلف برای جمع آوری بینش استفاده کنید.

مرحله 3: جامعه هدف و گروه نمونه را تعریف کنید

در مرحله چهارم، باید جمعیت هدف خود را مشخص کنید. جامعه هدف، گروهی از افرادی است که در مطالعه پژوهشی خود آنها را بررسی می کنید. علاوه بر این، مگر اینکه در حال انجام یک مطالعه سرشماری و جمع آوری داده ها از کل جمعیت هستید، باید یک گروه نمونه انتخاب کنید.

همچنین می توانید از پنل مخاطب برای تسریع در تحقیق خود استفاده کنید. یک پانل نظرسنجی به شما امکان دسترسی به پاسخ دهندگان متنوع را می دهد تا بتوانید پنل ایده آل خود را ایجاد کنید.

مرحله 4: روشی را برای جمع آوری داده ها انتخاب کنید

در مرحله جمع‌آوری داده‌ها، باید برنامه‌ای واضح از نحوه جمع‌آوری داده‌های خود داشته باشید. این شامل مشخص کردن واضح نوع داده‌های مورد نیاز، ابزارهایی که برای جمع‌آوری آن‌ها استفاده می‌شود، سطح آموزش مورد نیاز محققان برای جمع‌آوری داده‌ها، زمان مورد نیاز برای جمع‌آوری داده‌ها و کار میدانی و غیره است.

همانطور که داده ها را جمع آوری می کنید، سؤال و اهداف تحقیق خود را در ذهن داشته باشید و هدف خود را جمع آوری داده های واقعی و عینی بدون سوگیری شخصی کنید.

مرحله 5: داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنید

هنگامی که داده های خود را جمع آوری کردید، به مرحله ششم تحقیق توصیفی می رسید: تجزیه و تحلیل داده ها. در این مرحله، شما باید تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده از همه منابع مختلف خود را ارزیابی کنید، آنها را کمی و کیفی کنید و سپس آنها را از نظر مؤلفه‌ها دسته‌بندی کنید.

اگر با داده های کمی و کیفی کار می کنید، باید از طیف وسیعی از تکنیک های تحلیل کمی و کیفی مختلف برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده استفاده کنید.

از نرم افزار تجزیه و تحلیل نظرسنجی استفاده کنید که به شما امکان می دهد تجزیه و تحلیل آماری را اجرا کنید و داده ها را روی داشبورد زنده مشاهده کنید.

مرحله 6: گزارش را بنویسید

مرحله نهایی تحقیق پیمایشی شامل نوشتن گزارش است. از آنجایی که تحقیقات پیمایشی شامل کار با داده های گسترده است، مهم است که تمرکز تحقیق را در ذهن داشته باشید. گزارش باید دقیق و هدفمند باشد.

نتیجه

این خلاصه مقاله ما در مورد طراحی تحقیق توصیفی است. این روش تحقیق به کشف عنصر پنهان رفتار مشتری کمک می کند. این به شما کمک می کند تا با کمک به ایجاد طرح کلی از موضوع تحقیق خود، پایه ای برای تحقیق خود ایجاد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *