سوالات متداول دفاع از پایان نامه

سوالات متداول دفاع از پایان نامه

سوالات متداول دفاع از پایان نامه ، چیزی که دانشجویان بیش از همه از آن می ترسند: دفاع از پایان نامه. تمام نگرانی و اضطراب از انجام تحقیق پایان نامه گرفته تا اینکه آیا دفاع از پایان نامه را پاس می کنند یا خیر. برای کسانی که قصد دارند دفاع از پایان نامه خود را انجام دهند، این مقاله تعدادی از متداول ترین سوالات دفاع از پایان نامه را بیان می کند تا در طول دفاع اطمینان بیشتری داشته باشید. آماده؟

فهرست مطالب

چرا یک پایان نامه باید وجود داشته باشد؟

من هم با ناراحتی این سوال را پرسیدم. چرا باید پایان نامه وجود داشته باشد؟ به نقل از یک مقاله توسط آمار جهانی، زمانی که دانشجویان یک پایان نامه می نویسند، فارغ التحصیل می شوند و آن را در وب سایت مجله دانشگاه منتشر می کنند، دانشجویان به عنوان کمک به دانشگاه در نظر گرفته می شوند. سپس از دانشجویانی که دفاع از پایان نامه را بگذرانند مورد آزمون قرار می گیرند (دفاع پایان نامه).

در هنگام آزمون، کار علمی دانشجویان به حساب می آید و در صورت گذراندن موفقیت آمیز دفاع از پایان نامه، در زمینه علمی خود توانمند تلقی می شوند. نوشتن مقالات علمی نیز دانشجویان را به تفکر انتقادی و حل مسائل علمی تشویق می کند.

سوالات متداول دفاع از پایان نامه

برای اطمینان بیشتر در هنگام دفاع از پایان نامه، در اینجا چند سؤال اغلب در دفاع از پایان نامه و نکاتی برای پاسخ به آنها آورده شده است.

. مشکل علمی تحقیق شما چیست؟ مشکل چیه؟

اولین، مهم ترین و آزاردهنده ترین. هر دانشجویی از کلاس سمینار پروپوزال، که پایان نامه خود را انجام می دهد تا دفاع از پایان نامه، قطعا این سوال را خواهد شنید.

چرا مهم است که موضوعی در پایان نامه مطرح شود؟ به طور کلی هدف تحقیق پاسخگویی به مشکلات موجود است. اگر مشکلی وجود ندارد، چرا وقت و انرژی را برای تحقیق تلف کنیم؟ تحقیق شما باید دارای اهمیت باشد. همچنین باید به خاطر داشت که همه مشکلات را نمی توان یا نباید مورد تحقیق قرار داد، به ویژه سؤالاتی که می توان با «بله یا خیر» به آنها پاسخ داد. پاسخ های بله یا خیر دانش ما را ارتقا نمی دهد.

یکی از اولین وظایف در تعریف موضوع تحقیق دقیق، یافتن سؤالات، اختلافات حل نشده، شکاف در دانش یا نیازهای بی پاسخ در موضوع انتخابی است. این جستجو مستلزم آگاهی از مسائل جاری در موضوع و ذهنی کنجکاو و پرسشگر است. در حالی که خواهید دید که جهان پر از سوالات و مشکلات حل نشده است، اما همه اینها موضوعات مناسبی برای تحقیق نیستند.

مسائل علمی یکی از اساسی ترین چیزهایی است که باید قبل از انجام تحقیق برای آن آماده شوید. اگر مشکل علمی وجود نداشته باشد، ممکن است موضوع پایان نامه را اشتباه انتخاب کرده باشید. دانستن مشکلی که می خواهید مطرح کنید نیز به شما کمک می کند تا سوالات و پیشینه تحقیق را ایجاد کنید. بنابراین، شما باید با پشتکار مشکلات تحقیقات علمی خود را با مدرس یا مشاور پایان نامه خود در میان بگذارید.

. شکاف تحقیقاتی شما چیست؟ تازگی تحقیق شما چیست؟

سوال دوم به اندازه سوال اول حیاتی است. هنگام تعیین موضوع تحقیق، باید اطمینان حاصل کنید که تحقیق شما تازگی دارد. تحقیق شما باید بتواند چیزی را که کم است یا هنوز در دنیای تحقیق وجود ندارد پر کند. این همان چیزی است که به آن شکاف پژوهشی می گویند.

هنگامی که ممتحن شما این را می پرسد، باید بتوانید به طور خلاصه تحقیقات موجود در مورد موضوعی را که مطرح می کنید (بررسی ادبیات) و اینکه چگونه یافته های تحقیق شما می تواند اطلاعات جدیدی ارائه دهد و تحقیقات قبلی را تکمیل کند، توضیح دهید. اطمینان حاصل کنید که موضوع پایان نامه و یافته های شما در تحقیقات دیگر (نسخه دقیق) یافت نمی شود. شباهت در مفاهیم یا روش های تحقیق خوب است، اما اطمینان حاصل کنید که تحقیق شما چیز جدیدی ارائه می دهد.

. چرا این موضوع را مطرح می کنید؟ چرا آن عنوان را انتخاب کنید؟

اگر در حین دفاع از پایان نامه، ممتحن شما بپرسد “عنوان پایان نامه شما چیست؟” گیج و تعجب نکنید؟ اینطور نیست که ممتحن شما نتواند بخواند. هدف این است که ببینید آیا عنوان پایان نامه خود را می دانید و بیشتر آزمایش کنید که آیا عنوان پایان نامه شما با محتوای پایان نامه شما یکی است یا خیر. تعداد کمی از دانشجویان مجبور به تغییر عنوان پایان نامه خود شدند زیرا محتوای دفاع پس از پایان نامه تحقیقاتی آنها را شرح نمی داد.

. چرا از نظریه، روش یا موضوع تحقیق استفاده می کنید؟

در دنیای پژوهش، نظریه ها و روش های تحقیق زیادی وجود دارد. شما باید بتوانید پاسخ دهید و استدلال کنید که چرا نظریه و روش هایی که استفاده می کنید برای تحقیق شما مناسب است. این نظریه چگونه از تحقیقات شما پشتیبانی می کند؟ چرا کمی و نه کیفی؟ و غیره. همچنین باید بتوانید توضیح دهید که چرا موضوع تحقیق خود را انتخاب کرده اید. چرا ژنرال Z؟ چرا تنگرنگ؟ و غیره.

. از تحقیقات خود چه چیزی دریافتید؟

شما باید بتوانید به یافته های پایان نامه خود به طور مختصر و دقیق پاسخ دهید. می توانید یافته های اصلی تحقیق خود را به اشتراک بگذارید. اطمینان حاصل کنید که یافته ها با سؤال تحقیق یا فرضیه تحقیق شما مطابقت دارند. همچنین می‌توانید یافته‌های منحصربه‌فرد را خارج از سؤال تحقیق خود به اشتراک بگذارید. بنابراین، مطمئن شوید که واقعاً به تحقیق خود تسلط دارید.

. تحقیقات شما چه کمکی می تواند داشته باشد؟ اهمیت تحقیق چیست؟

این سوال با سوال دوم و پنجم همخوانی دارد. در اصل، تحقیقات شما باید به نفع جامعه باشد و تحقیقات شما باید به رفع مشکلات موجود کمک کند.

نتیجه

در اینجا برخی از سوالات متداول پایان نامه و نکاتی برای پاسخ به آنها آورده شده است. دفاع از پایان نامه ترسناک است، اما تا زمانی که دائماً با مشاور پایان نامه خود بحث می کنید، تحقیقات دیگر را با پشتکار مطالعه می کنید و در مورد کار روی تحقیق خود جدی هستید، می توانید به خوبی به تمام سؤالات دفاع از پایان نامه پاسخ دهید! به سلامتی همه کسانی که پایان نامه خود را انجام می دهند!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *