سوالات تحقیق کیفی

سوالات تحقیق کیفی

سوالات تحقیق کیفی ، پرسش‌های تحقیق کیفی مانند قطب‌نمایی هستند که محققان را در مسیر درست برای یافتن داستان‌های غنی، گره‌گشایی روابط اجتماعی پیچیده و دریافت تصویری واضح از نحوه رفتار افراد به روش‌های ظریف راهنمایی می‌کند. بر خلاف همتایان کمی خود، این پرسش‌ها فراتر از اعداد و ارقام هستند تا بخش‌های ذهنی، زمینه‌ای و پیچیده تجربه انسانی را بررسی کنند.

به خوبی ثابت شده است که همه انواع تحقیق با نظریه ها و روش های پیاده سازی خاص خود همراه هستند. تحقیقات کیفی نیز تقریباً مشابه است. تحقیقات کیفی برای درک فرآیند فکری پاسخ دهندگان و همچنین محققین انجام می شود. معمولاً در یک ساختار طبیعی انجام می شود که در آن پاسخ دهندگان خود واقعی خود هستند و به طور شفاف پاسخ می دهند.

نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق به کل جامعه تعمیم داده نمی‌شود، بلکه سؤالات پژوهشی پرسیده می‌شود و واژگان آنها انگیزه محقق را نشان می‌دهد و مشارکت پاسخ‌دهندگان در تحقیقات کیفی بازار را آسان‌تر می‌کند.

سوالات نظرسنجی تحقیق کیفی برای درک بهتر یک موضوع خاص یا بررسی موضوع جدید برای درک عصب تجربیات پاسخ دهنده ایجاد می شود.

سوالات تحقیق کیفی
سوالات تحقیق کیفی – تزیسمی

فهرست مطالب

سوالات تحقیق کیفی چیست؟

پرسش‌های تحقیق کیفی، پرسش‌هایی هستند که منجر به مطالعات و تحقیقات کیفی می‌شوند. آنها برای کمک به افراد در کشف و درک پدیده ها، تجربیات، معانی و دیدگاه ها از دیدگاه شرکت کننده طراحی شده اند.

پرسش‌های تحقیق کیفی بر خلاف پرسش‌های پژوهش کمی که اغلب سعی در اندازه‌گیری و کمی کردن متغیرها دارند، سعی در درک غنا و پیچیدگی تجارب انسانی و رویدادهای اجتماعی دارند.

اکثر سوالات تحقیق کیفی باز هستند و امکان مطالعه عمیق را فراهم می کنند. آنها بیشتر از پاسخ های ساده بله/خیر می خواهند، اما در عوض می خواهند مردم در مورد افکار، احساسات، دیدگاه ها و تجربیات خود صحبت کنند. این سوالات سعی می کنند معانی، الگوها و ارتباطات عمیق تری را در یک موقعیت خاص پیدا کنند.

در اینجا چند نمونه از سوالات مطالعه کیفی در زمینه های مختلف آورده شده است:

. در روانشناسی: افراد چگونه رویدادهای آسیب زا را تجربه می کنند و با آن کنار می آیند؟
. در جامعه شناسی: چه عواملی بر تصمیم دانشجو برای ادامه تحصیلات عالی تأثیر می گذارد؟
. در انسان شناسی: هنجارها و ارزش های فرهنگی چگونه نقش های جنسیتی را در یک جامعه خاص شکل می دهند؟
. در آموزش: معلمان در اجرای یادگیری پروژه محور در کلاس با چه چالش هایی مواجه هستند؟
. در مراقبت های بهداشتی: تجربیات و دیدگاه های بیماران تحت درمان طولانی مدت برای یک بیماری مزمن چیست؟

سوالات تحقیق کیفی باید ساده، مشخص و متناسب با اهداف تحقیق باشد. آنها فرآیند جمع آوری داده ها را از طریق مصاحبه، مشاهدات یا تجزیه و تحلیل اسناد هدایت می کنند و روشی برای تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ارائه می دهند.

نحوه نوشتن سوالات تحقیق کیفی

نوشتن سؤالات تحقیق کیفی مناسب نیاز به تفکر دقیق در مورد اهداف تحقیق، رویداد مورد مطالعه و سطح درک مورد نظر دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در نوشتن سؤالات تحقیق کیفی خوب کمک می کند:

. با یک سوال تحقیقاتی گسترده شروع کنید

با طرح یک سوال فراگیر که موضوع یا پدیده مورد علاقه را بررسی می کند، شروع کنید. کاوش و یادگیری از پاسخ به این سوال باز باید امکان پذیر باشد.

. اهداف تحقیق را مشخص کنید

اهداف و اهداف تحقیق خود را به وضوح بیان کنید. می‌خواهید مطالعه کیفی شما به چه چیزی برسد؟ چه جنبه‌ها یا ابعادی از موضوع را می‌خواهید بررسی کنید؟

. روی پدیده تمرکز کنید

در مورد هر موضوع یا پدیده خاصی که می خواهید تحقیق کنید تصمیم بگیرید. هر موضوع مرتبط، از جمله رفتار اجتماعی، آداب و رسوم فرهنگی، تجربیات شخصی و موارد دیگر، ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

. از زبان باز و اکتشافی استفاده کنید

در تحقیقات کیفی، باید از سؤالات باز استفاده شود تا شرکت کنندگان بتوانند پاسخ های کامل و عمیق ارائه دهند. از سوالات و پرسش های بله/خیر با پاسخ یک کلمه ای خودداری کنید. به جای آن از کلماتی مانند «چگونه»، «چی»، «چرا» یا «توصیف» استفاده کنید تا افراد را وادار کنید تا افکار و تجربیات خود را بیان کنند.

. زمینه و شرکت کنندگان را در نظر بگیرید

پیشینه تحقیق خود و همچنین کیفیت موضوعات خود را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که روش های کیفی شما مختص افرادی است که مطالعه می کنید تا برای آنها مناسب و معنادار باشد.

. تئوری و ادبیات را بگنجانید

سوالات تحقیق شما باید بر اساس نظریه های مرتبط و ادبیات موجود باشد. این به تحقیقات شما یک پایه نظری می دهد و مطالعه شما را در مجموعه دانش قرار می دهد.

. وسعت و عمق را متعادل کنید

هنگام تدوین موضوعات تحقیقی خود، سعی کنید تعادلی بین عمق و وسعت ایجاد کنید. برای درک کامل موضوع، باید آن را به طور گسترده مورد بررسی قرار دهید تا دیدگاه‌های مختلف را به دست آورید و به طور فشرده در زمینه‌های خاصی بگردید.

. از سوالات پیشرو یا جانبدارانه خودداری کنید

اطمینان حاصل کنید که سوالات شما بی طرفانه و بی طرفانه است. از هدایت شرکت کنندگان به سمت یک پاسخ خاص خودداری کنید. در عوض، سؤالاتی ایجاد کنید که به شرکت کنندگان اجازه می دهد افکار و تجربیات خود را آزادانه بیان کنند.

. خلبان سوالات خود را تست کنید

سوالات پژوهشی خود را قبل از نهایی کردن، با گروه کوچکی از افراد آزمایش کنید. این کار تشخیص مشکلات احتمالی، ابهامات یا مکان هایی که ممکن است وضوح بیشتر شود، آسان تر می کند.

. تجدید نظر و اصلاح کنید

سؤالات تحقیقی خود را بر اساس نظرات و درک دریافتی از آزمایش آزمایشی بازبینی و روشن کنید. سازگاری، انسجام و همخوانی با اهداف تحقیق خود را هدف قرار دهید.

به یاد داشته باشید، سوالات کیفی تحقیقات بازار باید در طول فرآیند تحقیق انعطاف پذیر و سازگار باشند. آنها به عنوان یک راهنما عمل می کنند، اما ممکن است با کاوش عمیق تر در داده ها و کشف بینش های جدید، تکامل پیدا کنند.

انواع سوالات تحقیق کیفی

انواع مختلفی از تمرکز سوالات تحقیق کیفی وجود دارد که می تواند برای هدایت مطالعات کیفی مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا چند نوع رایج وجود دارد:

1. سوالات تشریحی

هدف این سوالات توصیف و درک یک پدیده یا موضوع با جزئیات است. آنها بر ارائه یک گزارش جامع از موضوع تمرکز می کنند. مثلا:

. تجربیات افرادی که با درد مزمن زندگی می کنند چیست؟
. کارکنان چگونه فرهنگ سازمانی در یک شرکت خاص را درک می کنند؟

2. سوالات اکتشافی

از این سؤالات برای کشف حوزه های جدید یا کمتر تحقیق شده استفاده می شود. آنها به دنبال به دست آوردن درک عمیق تر از یک موضوع یا پدیده هستند. مثلا:

. چه عواملی بر فرآیند تصمیم گیری مصرف کنندگان در هنگام خرید مواد غذایی ارگانیک تأثیر می گذارد؟
. معلمان اجرای یادگیری پروژه محور در کلاس را چگونه درک می کنند؟

3. سوالات تجربی

این سؤالات بر درک تجربیات، دیدگاه ها و معانی ذهنی افراد مرتبط با یک پدیده خاص متمرکز است. هدف آنها ثبت تجربیات و احساسات شخصی است. مثلا:

. دانشجویان نسل اول در طول انتقال به آموزش عالی با چه چالش هایی مواجه هستند؟
. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی چگونه تعاملات اجتماعی را تجربه می کنند؟

4. سوالات مقایسه ای

این سوالات شامل مقایسه و تضاد گروه ها، زمینه ها یا دیدگاه های مختلف برای شناسایی شباهت ها، تفاوت ها یا الگوها است. آنها تغییرات در تجربیات یا پدیده ها را بررسی می کنند. مثلا:

. شیوه های فرزندپروری بین فرهنگ های A و B از نظر نظم و انضباط کودک چگونه متفاوت است؟
. شباهت ها و تفاوت های راهبردهای مقابله ای افراد مبتلا به افسردگی و افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی چیست؟

5. سوالات فرآیند محور

این سؤالات بر درک فرآیندها، مکانیسم ها یا پویایی یک پدیده تمرکز دارند. هدف آنها کشف چگونگی و چرایی نتایج یا رفتارهای خاص است. مثلا:

. فرآیندهایی که تیم ها در یک محل کار در مورد تصمیم گیری به اجماع می رسند چیست؟
. فرآیند مذاکره در طول حل تعارض در روابط بین فردی چگونه آشکار می شود؟

6. سؤالات نظری

این سوالات به دنبال ایجاد یا اصلاح نظریه هستند. آنها مفاهیم، روابط یا چارچوب های نظری را برای کمک به مجموعه دانش موجود بررسی می کنند. مثلا:

. مفهوم «خودکارآمدی» چگونه در زمینه کارآفرینی آشکار می شود؟
. چه مکانیسم های زمینه ای رابطه بین حمایت اجتماعی و پیامدهای سلامت روان را توضیح می دهند؟

اینها تنها چند نمونه از انواع سؤالات تحقیق کیفی قابل استفاده هستند. نوع خاصی از سؤالی که انتخاب می کنید به اهداف تحقیق، پدیده مورد بررسی و عمق درک شما بستگی دارد.

سوالات تحقیق کیفی
سوالات تحقیق کیفی – تزیسمی

چگونه سوالات تحقیق کیفی را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک سوال تحقیق کیفی خوب شامل یک رویکرد متفکرانه و سیستماتیک است تا اطمینان حاصل شود که آنها با اهداف مطالعه شما هماهنگ هستند و امکان کاوش عمیق در موضوع را فراهم می کند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که به شما در انتخاب سؤالات تحقیق کیفی مؤثر کمک می کند:

. اهداف تحقیق خود را مشخص کنید

هدف مطالعه خود را به وضوح مشخص کنید. چه چیزی را می خواهید کشف یا درک کنید؟ به دنبال کسب چه بینش یا دانش خاصی از طریق تحقیقات بازار خود هستید؟

. ادبیات موجود را مرور کنید

برای شناسایی شکاف های تحقیقاتی موجود یا زمینه هایی که نیاز به کاوش بیشتر دارند، یک بررسی کامل از ادبیات مربوطه انجام دهید. این به شما کمک می کند تا وضعیت فعلی دانش را درک کنید و به توسعه سؤالات تحقیق خود اطلاع دهید.

. سوال تحقیق کیفی بالقوه طوفان فکری

فهرستی از سؤالات پژوهشی بالقوه ایجاد کنید که به اهداف تحقیق شما می پردازد. زوایای مختلف، دیدگاه ها و ابعاد موضوع خود را در نظر بگیرید. ایجاد سؤالات باز که امکان کاوش عمیق را به جای پاسخ های ساده بله/خیر فراهم می کند، مهم است.

. سوالات را اولویت بندی و اصلاح کنید

سؤالات ایجاد شده را بر اساس ارتباط آنها با اهداف تحقیق، امکان سنجی و پتانسیل برای به دست آوردن بینش معنادار ارزیابی کنید. سوالاتی را که به احتمال زیاد داده های غنی و ارزشمندی را ارائه می دهند، اولویت بندی کنید. برای اطمینان از وضوح و تمرکز، سؤالات را در صورت لزوم اصلاح کنید و بیان کنید.

. طراحی و روش تحقیق را در نظر بگیرید

طرح و روش تحقیق کیفی خاصی را که قصد استفاده از آن را دارید در نظر بگیرید. رویکردهای مختلف تحقیق، مانند قوم نگاری، مصاحبه، گروه های متمرکز، یا مطالعات موردی، ممکن است به انواع مختلفی از سوالات تحقیق نیاز داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که سوالات شما با روش انتخابی شما مطابقت دارد و به شما در جمع آوری داده های مورد نظر کمک می کند.

. تست خلبانی سوالات

قبل از نهایی کردن سؤالات تحقیقاتی خود، یک آزمون آزمایشی را با گروه کوچکی از شرکت کنندگان در نظر بگیرید. این به شما امکان می دهد وضوح، مناسب بودن و اثربخشی سوالات خود را ارزیابی کنید. بر اساس بازخوردهای دریافتی، اصلاحات لازم را انجام دهید.

. به دنبال بازخورد باشید

سوالات تحقیقاتی خود را برای بازخورد و پیشنهادات با همکاران، مربیان یا متخصصان حوزه خود در میان بگذارید. آنها می توانند بینش های ارزشمندی ارائه دهند و به شما کمک کنند تا سوالات خود را بیشتر اصلاح کنید.

. سوالات تحقیق خود را نهایی کنید

بر اساس مراحل بالا، مجموعه ای از سؤالات پژوهشی را انتخاب کنید که به خوبی با اهداف تحقیق شما همسو باشد، زمینه ای برای کاوش فراهم کند و در منابع و زمان در دسترس برای مطالعه شما امکان پذیر باشد.

فرآیند تشکیل پرسشنامه ها و پرسشنامه های تحقیق کیفی چگونه باید باشد؟

1. هدف از انجام تحقیقات کیفی را ذکر کنید. می تواند به صورت یکی از این جملات باشد:

. این تحقیق با موضوع ….
. دلیل انجام این تحقیق ….

2. بیانیه های کیفی با هدف تعریف شده ایجاد کنید که به راحتی به مخاطبان هدف منتقل شود.

هنگام طراحی این عبارت، این نکات را در نظر داشته باشید:

. سعی کنید عبارات تک جمله ای بسازید. جملات منفرد می توانند بسیار مؤثرتر از جملات مفصل باشند زیرا به انتقال پیام های مهم به شیوه ای تأثیرگذار در یک جمله کوتاه و موجز کمک می کنند.
. هدف از انجام تحقیقات کیفی را با کلماتی واضح روشن کنید تا پاسخ دهندگان سهم خود را در این تحقیق درک کنند.
. موضوع اصلی تحقیق را ذکر کنید که پاسخ دهندگان را ترغیب می کند تا ایده روشن تری در مورد آنچه در حال ورود به آن هستند داشته باشند.
. این کلمات هستند که همه تفاوت را ایجاد می کنند. از کلمات کیفی استفاده کنید که کیفیت یا احساس پشت هدف شما را نشان می دهد، مانند درک، توصیف، کشف.
. جزئیاتی را که می خواهید با پاسخ دهندگان خود در میان بگذارید را مشخص کنید.
. نام وب سایت تحقیق را ذکر کنید.

3. به غیر از سوالات کیفی اولیه، باید سوالات فرعی ایجاد کنید تا هدف به شکل بهتری اجرا شود.

. سوال اصلی ممکن است این باشد که “وضعیت بی سوادی در ایالت شما چگونه است؟”
. می توانید سؤالات فرعی ایجاد کنید: “چگونه بی سوادی پیشرفت را در کشور شما مختل می کند؟” یا «احساسات خود را در مورد بی سوادی چگونه توصیف می کنید؟»

4. این سوالات را با استفاده از کلمات “کیفی” برجسته کنید:

. سؤالات را با «چی» یا «چگونه» شروع کنید تا مطمئن شوید که پاسخ دهندگان جزئیاتی در مورد احساسات خود ارائه می دهند.
. با استفاده از این پرسشنامه نظرسنجی آنلاین تحقیق کیفی، آنچه را که می‌خواهید «درک»، «کاوش» یا «شناسایی» کنید، به اشتراک بگذارید.
. سؤالاتی مانند «چه اتفاقی افتاد» می‌تواند برای توضیح موضوع مطرح شود.
. برای بررسی نتیجه، می توان سؤالاتی در مورد «چگونه پاسخ دهندگان سؤال آنچه اتفاق افتاده را تفسیر کردند» پرسید.
. کل فرآیند تحقیق کیفی را با پرسیدن سؤالاتی در مورد “در طول زمان چه اتفاقی برای شما افتاد؟”

5. یک اسکلت برای طراحی سؤالات اولیه و همچنین سؤالات فرعی ایجاد کنید. مثلا:

. سوال نظرسنجی تحقیق کیفی اولیه: “به نظر شما معنای _______ (موضوع اصلی تحقیق) چیست؟” یا “_____ (موضوع اصلی تحقیق) را همانطور که تجربه کرده اید توصیف کنید.”
. سوال فرعی برای تحقیق کیفی: “_________ (ویژگی) __________ (پاسخگویان) به عنوان _________ (موضوع اصلی تحقیق) به چه چیزی علاقه دارد؟”

نتیجه

سوالات تحقیق کیفی برای عمق و وسعت دادن به مطالعات تحقیقاتی کلیدی هستند. این سوالات به جزئیات و پیچیدگی های تجربیات، ادراکات و رفتارهای انسان می پردازد. این به محققان کمک می کند تا تصویر کاملی از یک رویداد خاص داشته باشند.

سؤالات تحقیق کیفی برای کشف، توصیف و درک حقایق ذهنی است. بیشتر اوقات، آنها باز هستند، بنابراین افراد می توانند آنچه را که فکر می کنند و احساس می کنند را با کلمات خود بیان کنند.

QuestionPro یک پلت فرم نظرسنجی و تحقیق آنلاین با چندین ابزار و ویژگی است که می تواند ساخت و استفاده از سوالات تحقیق کیفی را آسان تر کند. طراحی آسان و انواع سؤالات آن به محققان کمک می کند تا داده های کیفی را به سرعت و به راحتی جمع آوری کنند و کل فرآیند تحقیق را بهبود بخشند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *