ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد

ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد

ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد ، ساختار اکثر پایان نامه ها مطابق شکل زیر است. هر بخش ممکن است به چندین فصل تقسیم شود. به عنوان مثال، مقدمه بخش ممکن است دارای دو فصل مجزا برای مقدمه کلی موضوع و سؤال تحقیق باشد. اما قطعات معمولاً به ترتیب زیر ظاهر می شوند:

. صفحه عنوان
. تصدیق (اختیاری)
. خلاصه
. فهرست مطالب
. 1. معرفی
. 2. بررسی ادبیات
. 3. جمع آوری داده ها
. 4. تجزیه و تحلیل
. 5. نتیجه گیری ها
. فهرست مراجع
. بیانیه کار مستقل
. پیوست (اختیاری)

طول اجباری پایان نامه وجود ندارد. اکثر پایان نامه های کارشناسی ارشد بین 50 تا 80 صفحه دارند، پایان نامه های کارشناسی معمولا بین 40 تا 60 صفحه دارند. با این حال، بسته به موضوع و سبک نوشتن شما، تعداد صفحات بیشتر یا کمتر ممکن است مناسب باشد. توجه داشته باشید که پایان نامه شما فقط بر اساس مدرک کتبی و دفاعیه ارزیابی می شود. اگر کار خوبی انجام داده اید (که ممکن است در مقطعی به مشاور خود نشان داده باشید) و فراموش کرده اید که آن را به سند مکتوب خود اضافه کنید، قابل ارزیابی نیست.

ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد
ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟- ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد

بر خلاف پروژه های پایان نامه برای دوره کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه تر هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می دهد یک موضوع را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

ساختار معمول پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد

صفحه عنوان

صفحه عنوان باید شامل اطلاعات زیر باشد:

. لوگوی دانشگاه فنی مونیخ
. عنوان پایان نامه
. عنوان فرعی پایان نامه (اختیاری)
. نام کامل نویسنده
. نام مشاوران

همچنین خوب است (اما اختیاری) که یک گرافیک زیبا از تحقیقات خود را به صفحه عنوان اضافه کنید.

تصدیق

در این بخش، شما از هرگونه حمایتی که ممکن است در حین تهیه پایان نامه خود داشته باشید، قدردانی می کنید. به عنوان مثال، اگر یک آژانس اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده است، قطعاً باید در اینجا از آنها تشکر کنید. همچنین تشکر شخصی از دوستان و/یا خانواده ای که از پایان نامه حمایت کردند غیر معمول نیست. همچنین می‌توانید در صورت مفید بودن مشاور خود را ذکر کنید، اما البته این اختیاری است.

اگر در طول مدتی که پایان نامه خود را می نویسید بورسیه ای دریافت کرده اید که از شما حمایت کرده است، قطعاً باید این حمایت را در اینجا نیز تصدیق کنید.

خلاصه

خلاصه بخش کلیدی پایان نامه شما و بخشی از آنچه توسط کمیته پایان نامه شما ارزیابی می شود. مطمئن شوید که در پایان زمان کافی برای نوشتن یک خلاصه بسیار خوب رزرو کنید. خلاصه باید حدود یک صفحه باشد و شامل سؤال تحقیق شما باشد، داده هایی را که استفاده کرده اید شرح دهد، روش شناسی به کار رفته را به طور خلاصه شرح دهد و (بسیار مهم) نتایجی را که پیدا کردید نیز خلاصه کند.

فهرست مطالب

فهرست مطالب تمام فصل ها و زیرفصل های پایان نامه شما را فهرست می کند و شماره صفحه ای را که هر فصل از آنجا شروع می شود ارائه می دهد. در صورتی که هدرها را به درستی تعریف کرده باشید، Word و LaTeX عملکردهای خودکاری را برای ایجاد فهرست مطالب ارائه می دهند. مطمئن شوید که فهرست مطالب را قبل از چاپ به روز کنید تا مطمئن شوید همه شماره های صفحه درست هستند.

پس از فهرست مطالب، باید فهرستی از شکل ها و فهرستی از جداول را نیز ارائه دهید. به همین ترتیب، این لیست ها همچنین شماره صفحه ای را که در آن شکل ها و جداول را می توان یافت، ارائه می دهد. باز هم، word و LaTeX عملکردهای خودکاری را برای ایجاد چنین لیست هایی ارائه می دهند.

1. معرفی
مقدمه باید ورودی موضوع شما را در اختیار خواننده قرار دهد. معمولاً مقدمه خیلی فنی نیست و به خواننده یک مقدمه بسیار کلی ارائه می دهد که چرا موضوع پایان نامه مرتبط است.

مقدمه همچنین باید حداقل یک سؤال تحقیقاتی را ارائه کند که سعی کنید به آن پاسخ دهید. در نهایت، مقدمه باید ساختار پایان نامه را نیز در یک پاراگراف معرفی کند.

2. بررسی ادبیات
بررسی ادبیات عنصر اصلی پایان نامه شما است و نشان می دهد که شما قادر به کار علمی هستید. با توضیح آنچه که سایر محققان در مورد موضوع شما یافته اند، خواننده متوجه خواهد شد که شما این موضوع را به خوبی می شناسید. این باعث ایجاد اعتماد می‌شود که می‌توانید خودتان یک اثر علمی مرتبط ارائه دهید.

به همان اندازه مهم، باید شکافی را در ادبیاتی که قصد پر کردن آن را دارید شناسایی کنید. به این ترتیب پایان نامه خود را توجیه می کنید و به خواننده کمک می کند تا اهمیت کار شما را ارزیابی کند. این شکاف ممکن است روش شناختی باشد (“من یک روش جدید ایجاد خواهم کرد که بتواند به سوال تحقیق من پاسخ دهد، که روش های قبلی نیز نمی توانند پاسخ دهد.”)، استفاده از داده های جدید (“سایر محققان از پایگاه داده X استفاده کردند، اما من از داده های بازیابی شده استفاده خواهم کرد.” توسط Y.”)، یا یک برنامه جدید (“این روش هرگز در شهر مونیخ اعمال نشده است.”).

3. جمع آوری داده ها
با جزئیات توضیح دهید که از کدام داده ها استفاده می کنید و چگونه این داده ها را جمع آوری می کنید. این ممکن است شامل داده‌های کیفی باشد (“من این بررسی‌های عمیق رفتار سفر را تجزیه و تحلیل می‌کنم.”)، یا آماری که استفاده می‌کنید یا داده‌هایی که خودتان جمع‌آوری می‌کنید. توضیحات باید به اندازه ای باشد که یک همکلاسی خوب در رشته شما بتواند کم و بیش کار شما را بازتولید کند.

اگر مطالعه موردی انجام می دهید، منطقه مورد مطالعه باید در اینجا معرفی شود.

4. تجزیه و تحلیل
بدیهی است که در اینجا شما تجزیه و تحلیل واقعی را که انجام داده اید با جزئیات بسیار شرح می دهید. سطح جزئیات باید به اندازه ای باشد که به یک دانش آموز بسیار باهوش در رشته شما اجازه دهد تا تحقیقات شما را کم و بیش بازتولید کند.

5. نتیجه گیری ها
مهمترین نکته در ابتدا: فصل نتیجه گیری شامل خلاصه ای از پایان نامه شما نیست! خلاصه در چکیده ابتدای پایان نامه شما ارائه شده است، اما نه در اینجا.

در عوض، نتیجه‌گیری باید همان چیزی را که عنوان نشان می‌دهد انجام دهد: یافته‌های خود را ترکیب کنید و آنچه را که از آن می‌آموزیم نتیجه‌گیری کنید. مفید خواهد بود که به سؤال(های) تحقیق خود مراجعه کنید و در مورد اینکه آیا آنها توسط تحقیق شما تأیید یا رد شده اند بحث کنید. همچنین می توانید به بررسی ادبیات خود مراجعه کنید و یافته های خود را با یافته هایی که دیگران منتشر کرده اند مقایسه کنید.

این همچنین مکان خوبی برای صحبت در مورد محدودیت های تحقیق شما است. با بیان واضح آنچه که تحقیق شما قادر به انجام آن نیست، پایان نامه شما قوی تر می شود. اگر نشان دهید که متوجه می‌شوید روش‌شناسی شما چه چیزی را از دست می‌دهد، به خواننده نشان می‌دهید که به خوبی متوجه می‌شوید که تحقیق شما چه دستاوردهایی داشته است، و چه چیزی ممکن است به تحقیقات بیشتری نیاز داشته باشد.

که ما را به موضوع دیگری می‌برد که باید در نتیجه‌گیری‌های خود به آن بپردازید: نیازهای تحقیقاتی آینده چیست؟ اگر یکی از هم‌دانش‌آموزان شما بخواهد بر اساس تحقیقات شما کار کند، قدم منطقی بعدی که باید سعی کند به آن بپردازد چیست؟

آخرین اما نه کم اهمیت ترین، شما همچنین می توانید ارزیابی کنید که آیا یافته های شما پیامدهای عملی دارد یا خیر. مثال: آیا مهندسان فاضلاب باید از یک آزمایش اضافی برای ارزیابی کیفیت آب استفاده کنند؟ آیا برنامه ریزان حمل و نقل باید از داده های متفاوتی برای ارزیابی سطح خدمات استفاده کنند؟

فهرست مراجع- ساختار پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد

در اینجا همه مراجعی را که در کار شما ذکر شده است و فقط آن مراجع را فهرست می کنید. مراجعی که خوانده اید اما به آنها استناد نکرده اید در اینجا ظاهر نمی شوند. به هر حال، آنها به اندازه کافی برای این پایان نامه مرتبط نبودند که بتوان به آن استناد کرد، بنابراین در فهرست منابع شما قرار ندارند.

بیانیه کار مستقل

در نهایت، باید یک بیانیه ارائه دهید که به شرح زیر است:

در آلمانی: Ich versichere hiermit، dass ich die von mir eingereichte Abschlussarbeit selbstständig verfasst und keine anderen als die angegebenen Quellen und Hilfsmittel benutzt habe.

یا به زبان انگلیسی: بدینوسیله تأیید می‌کنم که این پایان‌نامه به‌طور مستقل توسط خودم و بدون استفاده از هیچ منبعی فراتر از منابع ذکر شده نوشته شده است، و بر این اساس به تمام قسمت‌ها و ایده‌های برگرفته از منابع دیگر استناد می‌شود.

ضمیمه (یا ضمیمه ها)

می توانید اطلاعات بیشتری را در ضمیمه ها ارائه دهید. برخی از محققین بر این باورند که اگر چیزی مهم است باید وارد بدنه اصلی پایان نامه شود. و اگر شایستگی قرار گرفتن در بدنه اصلی پایان نامه را ندارد به هیچ وجه نباید ارائه شود. دیگران می گویند که اگر برای درک متن اصلی لازم نباشد اما برای خواننده علاقه مند مفید باشد، ممکن است برای ارائه جداول گسترده، برهان های ریاضی یا مجموعه ای از گرافیک ها در پیوست مفید باشد.

ارائه یک نمودار یا یک جدول واحد در پیوست بسیار غیرمعمول است. آنها معمولاً در متن اصلی بهتر کار می کنند. معمولاً فقط مطالبی که چندین صفحه را پوشش می‌دهند وارد ضمیمه می‌شوند، اگر همه آن مطالب در متن اصلی پایان‌نامه نشان داده شود، حواس خواننده را پرت می‌کند.

ضمیمه های گسترده ممکن است در نسخه چاپی حذف شوند و فقط بر روی CD یا درایو انگشت شست ارائه شوند. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مشاوران هنگام ارزیابی پایان نامه شما از باز کردن فایل های ذخیره شده بر روی سی دی یا درایو انگشت شست خودداری می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، پایان نامه شما باید بدون خواندن هیچ ضمیمه قابل درک باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *