زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

زنده ماندن از نوشتن پایان نامه ، هنگامی که در اولین کنفرانس خود در میان جمع آوری داده ها یا شبکه سازی هستید و بر انجام تمام کارهای روزمره خود تمرکز می کنید، به راحتی فراموش می کنید که نقطه پایانی یک دکترا یک پایان نامه است. مگر اینکه قبلاً دکترا را در موضوع دیگری به پایان رسانده باشید، پایان نامه شما به احتمال زیاد بزرگترین مجموعه کاری خواهد بود که تا به حال تکمیل کرده اید. علی‌رغم دانستن این موضوع، به‌طور شگفت‌انگیزی آسان است که به‌عنوان چیزی برای تصدیق یک روز دیگر به پشت ذهن خود فشار دهید تا زمانی که ناگهان داده‌های شما جمع‌آوری شود، نتایج شما تجزیه و تحلیل شود، و تنها چیزی که باقی می‌ماند حجم زیادی از نوشتن است که باید انجام شود.
در این مرحله است که ممکن است وحشت زده شود. اما یک نفس بکشید، این لیست را بخوانید و برای مقابله با این کوه و شکستن آن آماده شوید.

زنده ماندن از نوشتن پایان نامه
زنده ماندن از نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

اگر که دانشجو باشید می‌دانید که زمانی در دوره‌های تحصیلی برای تکمیل دوره خود نیاز دارید که برای به پایان رساندن دوره‌های خود پایان‌نامه‌ای ارائه دهید که این موضوع شامل مقاطع بالاتر از کارشناسی ارشد می‌شود. جالب است بدانید که در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه شامل ۶ واحد می‌باشد که باید آن را حتماً بگذرانید اما برای گذراندن مقطع دکترا لازم است تا ۱۸ واحد درسی برای پایان نامه را پاس کنید. با این توضیحاتی که داده شد متوجه این موضوع شدید که چقدر پایان نامه مهم است و بخش مهمی از تحصیل دانشجویان است و شما باید بدانید که پایان نامه چیست. حالا واقعاً پایان نامه چیست و چرا این‌قدر مهم است؟

در پاسخ به این سؤال که پایان نامه چیست، می گوییم پایان نامه در لغت به معنی مناظره است یعنی یک بحثی که علاوه بر توضیح و تفسیر طرح های مختلف نیز برای بهبود یا برطرف شدن مسئله یا یک نیاز در جامعه در آن مطرح می شود. بنابر این تحقیات یک دانشجو بر روی یک موضوع، ایده ها و طرح های او، جمع آوری داده و در نهایت دادن یک نتیجه مشخص از موضوع مورد جستجو به روش های علمی و معتبر و با رعایت تمامی قوانین مربوط به نگارش پایان نامه، را تدوین پایان نامه می گویند.

پایان نامه به عنوان یک مدرک یا شاهد برای نشان دادن میزان درک و دریافت مفاهیم موضوع پایان نامه توسط شخص پژوهشگر یا دانشجو محسوب می شود. شاید این امر برای دانشجو نگران کننده باشد ولی این عبارت به این معنا است که برای این که یک پایان نامه ارزشمند داشته باشید باید تلاش خود را بیشتر کنید.

پایان نامه پاسخ یک مسئله که در مورد آن تحقیق می کنید را بیان می کند چه موضوع شما یک موضوع تجربی باشد یا یک موضوع مبتنی بر ادبیات. با اینکه هدف پایان نامه شما رسیدن به جواب سؤال و دادن راه حل برای موضوع تحقیق شما است ولی باید بدانید مراحل و روش جمع آوری داده ها در انجام تحقیق شما بسیار مهمتر از نتایج واقعی است حتی اگر هیچ داده ی قابل استفاده ای ایجاد نکنید باز هم پایان نامه شما می تواند در درجه بالایی از موفقیت قرار بگیرد.

پایان نامه در واقع یک نوشته یا مقاله‌ای است که از مسیر تجزیه‌وتحلیل منطقی و تحقیق‌های علمی و پژوهشی است که به پاسخگویی به سؤالات علمی می‌پردازد. دانشجویان در ابتدای دوره‌های تحصیلی با انتخاب استاد راهنما به انتخاب موضوع و انجام تحقیقات برای نگارش پایان نامه می‌پردازند و شروع می‌کنند. زمانی که تمامی مراحل تحقیق و پژوهش کامل شد و دستاوردهای خوبی به دست آمد دانشجو اقدام به نگارش پایان نامه می‌کند که دارای ساختار متفاوت و خاصی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه‌وار بگوییم این ساختار شامل موارد عنوان، روش تحقیق، مقدمه، چکیده و ارائه یافته‌ها، نتیجه‌گیری پایان نامه و منابع و نتایج می‌باشد. در آخر هم دانشجو باید در جلسه دفاع پایان نامه یا تز دکتری حضور یافته و از پژوهش و تحقیق یا پایان نامه خود دفاع کند.

10 نکته برای زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

1. شما در واقع از قبل شروع کرده اید.

اکثر دانشگاه‌های بریتانیا از شما می‌خواهند که در سال اول کار خود را ارسال کنید. این ممکن است به شکل مرور ادبیات/تحلیل سیستماتیک یا نوشتن به سبک مجله باشد. اگر تا سال سوم به این موضوع برنمی‌گردید، نوشتار شما از این مرحله بهبود یافته است، بنابراین نیاز به بازنگری دارد، اما نکته کلیدی این است که اطلاعات از قبل وجود دارد. من یک فصل بررسی ادبیات را برای ارسال سال اول خود نوشتم، و اگر این گزینه را دارید، اکیداً توصیه می‌کنم از این رویکرد استفاده کنید. این بدان معنی بود که من زمان زیادی را صرف ادبیاتی کردم که بعداً به کار من کمک کرد و بخش بزرگی از فصل مقدمه من را تشکیل داد. اگر از این مرحله گذشته اید، نگران آن نباشید – هر گونه ارسالی به سبک مجله ای که انجام داده اید شامل بررسی متون است و می تواند مبنایی برای یک فصل تجربی فراهم کند. هر گزینه ای را که انتخاب کنید، چیزی نوشته اید که در پایان نامه نهایی شما گنجانده می شود. پس از شر مشکلات صفحه خالی خلاص شوید!

2. دریابید که کدام قواعد برای نوشتن شما اعمال می شود.

قبل از شروع نوشتن، روش دانشگاه خود را برای قالب بندی پایان نامه های دکترا جستجو کنید. قوانینی وجود خواهد داشت، بنابراین مطمئن شوید که به آنها پایبند هستید. دستورالعمل‌های شما ممکن است حاشیه‌ها، فاصله‌ها، فونت‌ها، سرفصل‌ها، استفاده از تصاویر (نه شکل‌ها – تصاویر) یا ضمیمه‌ها را مشخص کند، یا ممکن است تعیین کند که شما به سبک یک مجله خاص بنویسید. به طور مشابه، شما باید دستورالعمل‌هایی را برای هر سیستم ارجاعی که در آن کار می‌کنید (به عنوان مثال انجمن روان‌شناسی آمریکا، APA) که دارای معیارهایی برای سبک مراجع و سرفصل‌ها، زیرعنوان‌ها و سرفصل‌های جدول/شکل باشد، نگاه کنید.

گاهی اوقات قوانین ممکن است غافلگیر کننده باشند – برای مثال من مجبور شدم پایان نامه خود را فقط به صورت یک طرفه چاپ کنم. شاید یک کاغذ بیهوده باشد، اما این طور است. اما حاشیه‌های مشخصی هم وجود داشت که باید از آنها استفاده می‌کردم، و اگر آنها را زودتر روی سندم اعمال نمی‌کردم، ممکن بود بعداً قالب‌بندی من را به هم بزند.

3. یک الگو بسازید.- زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

می‌توانید در مایکروسافت ورد الگوهایی برای اسناد ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد هر بار که یک سند جدید را تنظیم می‌کنید، از همان تنظیمات استفاده کنید. من توصیه می کنم از استفاده از راهنماهای از پیش تعیین شده خودداری کنید، مگر اینکه بتوانید 100٪ مطمئن باشید که آنها تمام نیازهای شما را برآورده می کنند. قالب برای من بسیار ارزشمند بود. من هر فصل را به‌عنوان یک سند جداگانه ایجاد کردم تا بتوانم بیت‌های استاد راهنما را در یک زمان ارسال کنم بدون اینکه پیمایش دشوار شود، و این بدان معناست که می‌دانم هر فصل به درستی قالب‌بندی شده است، بنابراین می‌توان آنها را کپی و در یک سند پایان‌نامه کارشناسی ارشد جای‌گذاری کرد. . (به نظر بزرگ نیست؟)

4. به جزئیات کوچک توجه کنید.

لازم به تاکید بیشتر نیست – بیشترازاین سفارش نمی کنم. اگر تا به حال کار کارشناسی را علامت گذاری کرده اید و از فقدان نقل قول های مناسب یا گرامر ضعیف ناراحت شده اید، خواهید فهمید که خواندن اثری که به وضوح عجله شده است چقدر مایوس کننده است. شما نباید این کار را انجام دهید! ممکن است فکر کنید “خب این یک پایان نامه دکترا است، البته من نمی توانم عجله کنم!” عجله کردن خیلی طولانی است!» اما اشتباه می کنید. مطمئناً نوشتن 30،000 تا 85،000 کلمه در یک روز انجام نمی شود، اما وقتی به سرعت می توانید کلمات را روی کاغذ بیاورید، شگفت زده خواهید شد.

این وسوسه انگیز است که از قالب بندی مناسب منابع صرف نظر کنید، به خودتان اطمینان دهید که بعداً به آن باز خواهید گشت، یا زحمت درست کردن عناوین شکل خود را در زمان نوشتن و ذخیره آن برای ویرایش به خود ندهید، اما تنها کاری که انجام می دهید این است که به خودتان یک غول بدهید. سردرد برای بعد وقتی به مرحله تصحیح و ویرایش می رسید، نمی خواهید آن پاراگرافی را که گفتید بعداً تنظیم می کنید، اما برجسته نکردید، جستجو کنید زیرا مطمئن بودید که می توانید آن را پیدا کنید. اولین بار درستش کن سپس ویرایش شما بسیار ساده‌تر است: جستجوی اشتباهات املایی، جمع‌آوری صفحات محتوا، و تصحیح خواندن. این به اندازه کافی استرس زا خواهد بود، بدون اینکه به حجم کاری شما اضافه کند!

زنده ماندن از نوشتن پایان نامه
زنده ماندن از نوشتن پایان نامه – تزیسمی

5. برنامه ریزی کنید.- زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

لازم نیست هر پاراگراف را برنامه ریزی کنید، اما جلوگیری از یک ایده تقریبی از تعداد کلماتی که در هر فصل می نویسید می تواند به شما کمک کند تا یک جدول زمانی برای تکمیل ایجاد کنید و راهنمایی برای تعیین اهداف نوشتن به شما ارائه دهد. به عنوان یک مثال کلی، اگر تخمین می زنید که پایان نامه شما 80000 کلمه است و مطلقاً چیزی ننوشته اید، و قصد دارید روزانه 1000 کلمه بنویسید، 80 روز زمان نیاز دارید تا اولین پیش نویس کامل پایان نامه خود را بنویسید. این به شما یک نقطه شروع می دهد. شما باید روزهای تعطیل، زمانی را برای سرپرست خود برای بررسی فصل‌ها، روزهایی برای بازنویسی مجدد، روزهایی برای جمع‌آوری صفحات محتوا، روزهایی برای تصحیح خواندن اضافه کنید. وقتی آن را به این بخش های کوچک تقسیم می کنید، نزدیک شدن به آن بسیار آسان تر است. من توصیه می کنم یک نمودار گانت برای برنامه ریزی برای انجام آن ایجاد کنید.

6. اهدافی را تعیین کنید و به آنها پایبند باشید.

پس از اینکه یک جدول زمانی برای تکمیل اولین پیش نویس خود برنامه ریزی کردید، اهداف سخت گیرانه ای را در مورد آنچه می خواهید هر روز به دست آورید، تعیین کنید. ممکن است 1000 کلمه بنویسید یا بخشی از کار خود را ویرایش کنید یا تجزیه و تحلیل خاصی را دوباره انجام دهید. هر چه هست، هدف خود را برای هر روز کاملاً واضح بیان کنید. هنگامی که به هدف خود رسیدید، کار را تمام کنید! اگر 1000 کلمه خود را سریعتر از آنچه انتظار داشتید نوشته اید، سعی نکنید کار روز بعد را به خودتان شروع کنید. استراحتی که به خوبی به دست آورده اید را بگیرید. این برای جلوگیری از سوختگی ضروری است.

7. زمان بسیار بیشتری از آنچه فکر می کنید نیاز دارید در نظر بگیرید.

نکته 5 مهم است، اما در مورد برنامه های خود ارزشمند نباشید – آماده تنظیم آنها باشید زیرا می توانید مطمئن باشید که زندگی چیزهایی را به سمت شما خواهد انداخت که پیش بینی نکرده اید. این ممکن است یک بیماری، یک اورژانس خانوادگی، یک مشکل مسکن، یک مشکل حیوان خانگی، یک نقص کامپیوتر باشد – زندگی ابداعی است. وقتی این اتفاقات افتاد، با آنها برخورد کنید. زندگی در اولویت است. نوشتن خود را بدون احساس گناه کنار بگذارید، زمان لازم را برای مقابله با موقعیت اختصاص دهید، سپس از جایی که آن را ترک کردید ادامه دهید. اگر نوشتن خود را با این نگرش شروع کنید، وقتی تاخیری ناگزیر اتفاق می‌افتد، پایان دنیا به نظر نمی‌رسد، این چیزی است که شما برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید، و می‌توانید با آن کنار بیایید.

8. با خودتان مهربان باشید.- زنده ماندن از نوشتن پایان نامه

بعضی روزها مهم نیست چه تلاشی می کنید، این اتفاق نمی افتد. شما از ساعت 8 صبح پشت رایانه خود بوده اید و یک جمله را به 100 روش مختلف نوشته اید، اما هرگز بیشتر از این نرسیده اید. تعداد کلمات شما برای روز؟ 68 کلمه برای همه اتفاق می افتد. اگر ساعت‌ها در این موقعیت بوده‌اید، سعی کنید یک قدم به عقب برگردید و ارزیابی کنید که مشکل چیست. آیا با این موضوع آشنایی ندارید؟ آیا زمان بیشتری را صرف خواندن مطالب می کنید تا نوشتن؟ مریضی؟ خسته ای؟ آیا همه چیزهایی که نیاز دارید وجود دارد اما کلمات بیرون نمی آیند؟

هر موقعیتی نیاز به رویکرد کمی متفاوت دارد. اگر پنج ساعت گذشته را صرف مطالعه موضوعی کرده اید، آن روز هنوز یک روز پربار است، درست به روشی متفاوت از آنچه که برنامه ریزی کرده بودید. برای انجام کاری که به خوبی انجام داده اید، به پشت خود ضربه بزنید و استراحتی شایسته به خود بدهید. اگر به تعویق می افتید، باید به مدت طولانی به دلیل آن نگاه کنید. شمارش سریع روزها تا زمان تحویل ممکن است برای شروع کافی باشد. اما، اگر در یکی از روزهایی هستید که هر چه تلاش می‌کنید، کلمات به دست نمی‌آیند، گاهی اوقات خیلی بهتر است که کنار بروید و فردا به کار خود بازگردید. (از این رو نکته 7). مجبور کردن خود به نشستن ساعت‌ها پشت کامپیوتر در حالی که به جایی نمی‌رسید نه تنها روحیه شما را تضعیف می‌کند، بلکه خسته‌کننده است و عامل اصلی فرسودگی شغلی است. تا جایی که امکان دارد از آن اجتناب کنید.

زنده ماندن از نوشتن پایان نامه
زنده ماندن از نوشتن پایان نامه – تزیسمی

9. به خود پاداش دهید.

بستگی به نحوه تقسیم آن دارد، اما مطمئن شوید که در فواصل زمانی منظم به خودتان پاداش می دهید، مانند معیارهای شمارش کلمات و معیارهای فصل. علم پشت تقویت مثبت به خوبی تثبیت شده است. آن را به خودتان اعمال کنید. شما هرگز سخت‌تر کار نکرده‌اید، بنابراین هرگز سزاوار این پاداش‌ها نبوده‌اید!

10. فصل ها / چکیده و غیره خود را جدا نگه دارید.

این چیز عجیبی است که ماندگار شود، اما من را تحمل کنید و در عرض یک دقیقه خواهید دید که چرا. همانطور که قبلاً گفتم، من تمام فصول خود را در اسناد جداگانه نوشتم. صفحات محتویات من، چکیده، بیانیه و قدردانی های من جداگانه بود. این برای واداشتن سرپرست شما به بررسی موارد مفید است، اما یک جایزه فوق العاده نیز دارد که با آن به خودتان پاداش می دهید.

هیچ چیز مانند ایجاد یک سند جدید و کپی کردن و چسباندن آهسته هر قسمت از پایان نامه خود در سند نیست. صفحه عنوان، سربرگ مطالب، تقدیرنامه، بیانیه، چکیده، فصل. در یک روز، شما یک سند غول پیکر تولید می کنید و در نهایت می بینید که تمام زحمات شما در کنار هم جمع شده است. مطمئناً، شما آن را ویرایش می‌کنید، و صفحات محتوای خود را تنظیم می‌کنید، و باید همه آن‌ها را شماره‌گذاری کنید، اما آن لحظه که تعداد کلمات و صفحات خود را می‌بینید بالا و پایین می‌رود و متوجه می‌شوید، در نهایت، شما یک پایان نامه ساخته اید. این یکی از بهترین حس های دنیاست. شما آن را قبل از خود می بینید و نمی توانید در برابر نشان دادن آن مقاومت کنید. (لپ‌تاپم را به اطراف حمل کردم و همه را به تعداد کلمات چشمگیرم نگاه کردم و اصرار کردم که تمجید و تبریک بگویم).

به ندرت در سفر دکتری خود چنین لحظه ای را تجربه می کنید – خودتان را از آن محروم نکنید، زیرا شگفت انگیز است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *