روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق

روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق

روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق ، هدف از هر پژوهش علمی، بدست آوردن نتایج قابل اعتماد و تعمیم آن نتایج به جامعه آماری است. هر تحقیقی نیازمند این است که یک نمونه برای آزمایش یا جمع آوری داده ها داشته باشد. برای بدست آوردن نمونه تحقیق باید از روش های نمونه گیری استفاده کرد، اما نمی توان همیشه نمونه گیری را به صورت یکسان و با روش های یکسانی بدست آورد، چرا که دسترسی به منابع برای هر تحقیقی می تواند متفاوت باشد. در علم روش تحقیق، روش های زیادی برای نمونه گیری از جامعه آماری وجود دارد، که در این مقاله به روش های نمونه گیری خواهیم پرداخت.

روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق
روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

روش های نمونه گیری چیست؟- روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق

روش‌های نمونه‌گیری فرآیندهایی هستند که توسط آن‌ها نمونه‌ای را از یک جامعه می‌گیرید. هنگام انجام تحقیقات، شما معمولاً به نتایج برای کل جمعیت علاقه مند هستید. متأسفانه، آنها تقریباً همیشه برای مطالعه کامل بیش از حد بزرگ هستند. در نتیجه، محققان از نمونه‌ها برای نتیجه‌گیری در مورد یک جامعه – فرآیند استنتاج آماری استفاده می‌کنند.

قبل از شروع مطالعه خود، جامعه را به دقت تعریف کنید زیرا نتایج شما برای جامعه هدف اعمال می شود. شما می توانید جمعیت خود را تا حد ضروری تعریف کنید تا نیازهای مطالعه خود را برآورده کنید – به عنوان مثال، زنان بزرگسال سوئدی که سالم هستند اما پوکی استخوان دارند. سپس روش نمونه گیری خود را انتخاب کنید.

انواع نمونه گیری: روش های نمونه گیری- روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق

نمونه گیری در تحقیقات اقدام بازار دو نوع است – نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیر احتمالی. بیایید نگاهی دقیق تر به این دو روش نمونه برداری بیندازیم.

. نمونه گیری احتمالی: نمونه گیری احتمالی روش نمونه گیری است که در آن محقق چند معیار را انتخاب کرده و اعضای یک جامعه را به صورت تصادفی انتخاب می کند. همه اعضا از فرصت برابر برای شرکت در نمونه با این پارامتر انتخاب برخوردارند.
. نمونه گیری غیر احتمالی: در نمونه گیری غیراحتمالی، محقق به صورت تصادفی اعضا را برای تحقیق انتخاب می کند. این روش نمونه گیری یک فرآیند انتخاب ثابت یا از پیش تعریف شده نیست. این امر باعث می‌شود که همه عناصر جمعیت از فرصت‌های برابر برای گنجاندن در یک نمونه مشکل داشته باشند.

انواع نمونه گیری احتمالی با مثال:- روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق

نمونه گیری احتمالی تکنیکی است که در آن محققین بر اساس تئوری احتمال، نمونه هایی را از یک جمعیت بزرگتر انتخاب می کنند. این روش نمونه گیری، تک تک اعضای جامعه را در نظر می گیرد و نمونه ها را بر اساس یک فرآیند ثابت تشکیل می دهد.

به عنوان مثال، در یک جمعیت 1000 عضوی، هر عضو 1/1000 شانس انتخاب شدن به عنوان بخشی از یک نمونه را خواهد داشت. نمونه‌گیری احتمالی سوگیری نمونه‌گیری را در جامعه حذف می‌کند و به همه اعضا اجازه می‌دهد در نمونه گنجانده شوند.

چهار نوع روش نمونه گیری احتمالی وجود دارد:

. نمونه گیری تصادفی ساده: یکی از بهترین تکنیک های نمونه گیری احتمالی که به صرفه جویی در زمان و منابع کمک می کند، روش نمونه گیری تصادفی ساده است. این یک روش قابل اعتماد برای به دست آوردن اطلاعات است که در آن تک تک اعضای یک جمعیت به طور تصادفی و صرفاً تصادفی انتخاب می شوند. هر فرد احتمال یکسانی برای انتخاب شدن به عنوان بخشی از یک نمونه را دارد.
برای مثال، در سازمانی متشکل از 500 کارمند، اگر تیم منابع انسانی تصمیم به انجام فعالیت‌های تیم‌سازی داشته باشد، احتمالاً ترجیح می‌دهند که چیت‌ها را از یک کاسه انتخاب کنند. در این صورت، هر یک از 500 کارمند فرصت برابری برای انتخاب شدن دارند.
. نمونه‌گیری خوشه‌ای: نمونه‌گیری خوشه‌ای روشی است که در آن محققین کل جمعیت را به بخش‌ها یا خوشه‌هایی که یک جامعه را نشان می‌دهند تقسیم می‌کنند. خوشه ها بر اساس پارامترهای جمعیت شناختی مانند سن، جنس، مکان و غیره شناسایی و در یک نمونه گنجانده می شوند. این امر، استنتاج استنتاج های مؤثر از بازخورد را برای سازنده نظرسنجی بسیار ساده می کند.
برای مثال، فرض کنید دولت ایالات متحده می خواهد تعداد مهاجرانی که در سرزمین اصلی ایالات متحده زندگی می کنند را ارزیابی کند. در این صورت، آنها می توانند آن را به خوشه هایی بر اساس ایالت هایی مانند کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا، ماساچوست، کلرادو، هاوایی و غیره تقسیم کنند. داده های مهاجرت
. نمونه گیری سیستماتیک: محققان از روش نمونه گیری سیستماتیک برای انتخاب اعضای نمونه یک جامعه در فواصل زمانی معین استفاده می کنند. این امر مستلزم انتخاب نقطه شروع برای تعیین نمونه و اندازه نمونه است که می تواند در فواصل زمانی منظم تکرار شود. این نوع روش نمونه گیری دارای محدوده از پیش تعریف شده است. از این رو، این روش نمونه گیری کمترین زمان را دارد.
به عنوان مثال، محققی قصد دارد یک نمونه سیستماتیک از 500 نفر در یک جمعیت 5000 نفری جمع آوری کند. او هر عنصر جامعه را از 1 تا 5000 شماره گذاری می کند و هر 10 نفر را به عنوان بخشی از نمونه انتخاب می کند (کل جامعه/ حجم نمونه = 5000/500 = 10).
. نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای: نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای روشی است که در آن محقق جامعه را به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند که همپوشانی ندارند، بلکه کل جامعه را نشان می‌دهند. در حین نمونه گیری، می توان این گروه ها را سازماندهی کرد و سپس از هر گروه به طور جداگانه نمونه ای ترسیم کرد.
به عنوان مثال، محققی که به دنبال تجزیه و تحلیل ویژگی های افراد متعلق به بخش های مختلف درآمد سالانه است، طبق درآمد سالانه خانواده، اقشار (گروه ها) ایجاد می کند. به عنوان مثال – کمتر از 20000 دلار، 21000 دلار – 30000 دلار، 31000 دلار تا 40000 دلار، 41000 دلار تا 50000 دلار و غیره. محقق با انجام این کار ویژگی های افراد متعلق به گروه های درآمدی مختلف را نتیجه گیری می کند. بازاریابان می توانند تجزیه و تحلیل کنند که کدام گروه های درآمدی را هدف قرار دهند و کدام یک را حذف کنند تا نقشه راهی ایجاد کنند که نتایج مثمر ثمری داشته باشد.

کاربردهای نمونه گیری احتمالی

استفاده های متعددی از نمونه گیری احتمالی وجود دارد:

. کاهش سوگیری نمونه: با استفاده از روش نمونه گیری احتمالی، سوگیری تحقیق در نمونه مشتق شده از یک جامعه ناچیز تا وجود ندارد. انتخاب نمونه عمدتاً درک و استنباط محقق را به تصویر می‌کشد. نمونه‌گیری احتمالی منجر به جمع‌آوری داده‌های با کیفیت بالاتر می‌شود، زیرا نمونه به‌طور مناسب جامعه را نشان می‌دهد.
. جمعیت متنوع: زمانی که جمعیت گسترده و متنوع است، داشتن نمایندگی کافی ضروری است تا داده ها به سمت یک جمعیت شناسی منحرف نشوند. برای مثال، فرض کنید Square می‌خواهد افرادی را که می‌توانند دستگاه‌های نقطه‌فروش خود را بسازند، درک کند. در این مورد، نظرسنجی انجام شده از نمونه‌ای از مردم در سراسر ایالات متحده از صنایع مختلف و زمینه‌های اقتصادی-اجتماعی کمک می‌کند.
. ایجاد یک نمونه دقیق: نمونه گیری احتمالی به محققین کمک می کند تا یک نمونه دقیق را برنامه ریزی و ایجاد کنند. این به دستیابی به داده های کاملاً تعریف شده کمک می کند.

روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق
روش های نمونه گیری: انواع مختلف در تحقیق – تزیسمی

انواع نمونه گیری غیر احتمالی با مثال

روش غیر احتمالی یک روش نمونه گیری است که شامل مجموعه ای از بازخوردها بر اساس قابلیت های انتخاب نمونه محقق یا آماردان است و نه بر اساس یک فرآیند انتخاب ثابت. در بیشتر موقعیت ها، خروجی یک نظرسنجی انجام شده با یک نمونه غیر محتمل منجر به نتایج ناهمواری می شود که ممکن است نشان دهنده جامعه هدف مورد نظر نباشد. اما، شرایطی مانند مراحل مقدماتی تحقیق یا محدودیت های هزینه برای انجام تحقیق وجود دارد که نمونه گیری غیر احتمالی بسیار مفیدتر از نوع دیگر خواهد بود.

چهار نوع نمونه گیری غیراحتمالی هدف این روش نمونه گیری را به نحو بهتری توضیح می دهد:

. نمونه گیری آسان: این روش به سهولت دسترسی به موضوعاتی مانند نظرسنجی از مشتریان در یک مرکز خرید یا عابران در یک خیابان شلوغ بستگی دارد. معمولاً به دلیل سهولت محقق در انجام آن و برقراری ارتباط با آزمودنی ها، آن را نمونه گیری آسان می نامند. محققان تقریباً هیچ اختیاری برای انتخاب عناصر نمونه ندارند و این کار صرفاً بر اساس نزدیکی انجام می شود و نه نماینده بودن. این روش نمونه گیری غیر احتمالی زمانی استفاده می شود که محدودیت زمانی و هزینه ای در جمع آوری بازخورد وجود داشته باشد. در شرایط با محدودیت منابع، مانند مراحل اولیه تحقیق، از نمونه گیری آسان استفاده می شود.
برای مثال، استارت‌آپ‌ها و سازمان‌های غیردولتی معمولاً برای توزیع بروشورهای رویدادهای آینده یا تبلیغ یک هدف، نمونه‌گیری آسانی را در یک مرکز خرید انجام می‌دهند – آنها این کار را با ایستادن در ورودی مرکز خرید و دادن جزوه‌ها به صورت تصادفی انجام می‌دهند.
. نمونه گیری قضاوتی یا هدفمند: نمونه های قضاوتی یا هدفمند به صلاحدید محقق تشکیل می شوند. محققان صرفاً هدف مطالعه را همراه با درک مخاطب هدف در نظر می گیرند. به عنوان مثال، زمانی که محققان می خواهند روند فکری افراد علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود را درک کنند. معیارهای انتخاب این خواهد بود: “آیا شما علاقه مندید کارشناسی ارشد خود را در … انجام دهید؟” و کسانی که با “نه” پاسخ می دهند از نمونه حذف می شوند.
. نمونه گیری گلوله برفی: نمونه برداری گلوله برفی روشی نمونه گیری است که محققان در مواقعی که ردیابی افراد مشکل باشد از آن استفاده می کنند. برای مثال، بررسی افراد بی پناه یا مهاجران غیرقانونی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. در چنین مواردی، با استفاده از تئوری گلوله برفی، محققان می توانند چند دسته را برای مصاحبه و استخراج نتایج ردیابی کنند. محققان همچنین این روش نمونه‌گیری را زمانی اجرا می‌کنند که موضوع بسیار حساس است و آشکارا مورد بحث قرار نمی‌گیرد – برای مثال، نظرسنجی برای جمع‌آوری اطلاعات درباره ایدز HIV. قربانیان زیادی به راحتی به سوالات پاسخ نمی دهند. با این حال، محققان می توانند با افرادی که ممکن است بشناسند یا داوطلبانی که با علت مرتبط هستند تماس بگیرند تا با قربانیان تماس بگیرند و اطلاعات را جمع آوری کنند.
. نمونه‌گیری سهمیه‌ای: در نمونه‌گیری سهمیه‌ای، انتخاب اعضای این تکنیک نمونه‌گیری بر اساس یک استاندارد از پیش تعیین شده انجام می‌شود. در این حالت، همانطور که یک نمونه بر اساس ویژگی های خاص تشکیل می شود، نمونه ایجاد شده دارای همان کیفیت هایی است که در کل جمعیت یافت می شود. این یک روش سریع برای جمع آوری نمونه است.

موارد استفاده از نمونه گیری غیر احتمالی

نمونه گیری غیر احتمالی برای موارد زیر استفاده می شود:

. ایجاد یک فرضیه: محققان از روش نمونه گیری غیر احتمالی برای ایجاد یک فرضیه زمانی که محدود به اطلاعات قبلی در دسترس نیست استفاده می کنند. این روش به بازگشت فوری داده ها کمک می کند و پایه ای برای تحقیقات بیشتر ایجاد می کند.
. تحقیق اکتشافی: محققان از این روش نمونه گیری به طور گسترده در هنگام انجام تحقیقات کیفی، مطالعات آزمایشی یا تحقیقات اکتشافی استفاده می کنند.
. محدودیت‌های بودجه و زمانی: روش غیر احتمالی زمانی که محدودیت‌های بودجه و زمانی وجود دارد و باید برخی داده‌های اولیه جمع‌آوری شود. از آنجایی که طرح نظرسنجی سفت و سخت نیست، انتخاب پاسخ‌دهندگان به صورت تصادفی و انجام نظرسنجی یا پرسشنامه آسان‌تر است.

چگونه در مورد نوع نمونه برداری تصمیم می گیرید؟

برای هر تحقیقی، انتخاب دقیق روش نمونه گیری برای دستیابی به اهداف مطالعه ضروری است. اثربخشی نمونه گیری شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اینجا مراحلی وجود دارد که محققان خبره برای تصمیم گیری بهترین روش نمونه گیری دنبال می کنند.

. اهداف تحقیق را یادداشت کنید. به طور کلی، باید ترکیبی از هزینه، دقت یا دقت باشد.
. تکنیک های نمونه گیری موثری را که ممکن است به طور بالقوه به اهداف تحقیق دست یابند، شناسایی کنید.
. هر یک از این روش ها را آزمایش کنید و بررسی کنید که آیا آنها به هدف شما کمک می کنند یا خیر.
. روشی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای تحقیق دارد.

هنگام ایجاد نمونه از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

نمونه گیری برای تحقیق باید بی طرفانه و نماینده باشد. بهترین راه برای ایجاد این نوع نمونه ها از طریق نمونه گیری احتمالی است. نمونه گیری غیراحتمالی می تواند منجر به عدم دقت، سوگیری و ارائه نادرست در نمونه شود. در اینجا چند نوع نمونه برداری وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید:

نمونه برداری آسان

نمونه‌گیری آسان زمانی اتفاق می‌افتد که محققان بر اساس عناصر راحتی، مانند نزدیک بودن به پاسخ‌دهندگان یا دوستی نزدیک با پاسخ‌دهندگان، پاسخ‌دهندگان را انتخاب می‌کنند. برای مثال، یک مجری نظرسنجی ممکن است از مردم در یک پارک مجاور نظرسنجی کند. نمونه‌گیری آسان آسان‌تر و ارزان‌تر از نمونه‌گیری تصادفی است، اما نمی‌توانید نتایج را تعمیم دهید، که باعث می‌شود آن را کمتر قابل اعتماد کنید.

نمونه گیری داوطلبانه پاسخ

نمونه گیری داوطلبانه پاسخ به درخواست پاسخ از داوطلبان اشاره دارد. بر خلاف سایر مطالعات، شرکت کنندگان به جای انتخاب شدن توسط کسانی که پژوهش را انجام می دهند، خودشان را انتخاب می کنند. به عنوان مثال، یک دستیار آموزشی ممکن است نظرسنجی ارزیابی را از طریق ایمیل بفرستد و در مورد عملکرد خود بازخورد بخواهد. نمونه گیری داوطلبانه پاسخ معمولاً غیرنماینده و تصادفی نیست، زیرا تنها پاسخ دهندگانی که نظرات قوی دارند احتمالاً شرکت می کنند.

نتیجه

اکنون که نحوه کارکرد روش‌های نمونه‌گیری مختلف را آموخته‌ایم و به‌طور گسترده توسط محققان در تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند، به گونه‌ای که آنها نیازی به تحقیق در کل جمعیت برای جمع‌آوری بینش‌های عملی ندارند، بیایید به ابزاری بپردازیم که می‌تواند به شما در مدیریت این بینش‌ها کمک کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *