روش های ترکیبی چیست؟

روش های ترکیبی چیست؟

روش های ترکیبی چیست؟ ، به عنوان محققان UX، ما می خواهیم درک غنی از تجربیات کاربران خود ایجاد کنیم. با وابستگی بالقوه صرفاً به هر یک از روش‌های کمی یا کیفی، می‌تواند منجر به اختلافات بزرگ داده شود. با اختلاط روش های کمی و کیفی، می توان درک جامع تری از اشکال متعدد بینش داده ایجاد کرد. در این پست، ما به شما نشان خواهیم داد که چه طرح های ترکیبی مرتبط وجود دارد و چگونه می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک را می توانید در پروژه تحقیقاتی آینده خود استفاده کنید.

روش های ترکیبی چیست؟
روش های ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

روش های ترکیبی چیست؟

تحقیق با روش ترکیبی روشی است که به پژوهشگران اجازه می دهد از بیش از یک روش برای حل یک مسئله یا مجموعه ای از فرضیه ها استفاده کنند. به‌طور دقیق‌تر به یکپارچه‌سازی سیستماتیک یا «اختلاط» داده‌های کمی و داده های کیفی در یک پروژه تحقیقاتی واحد یا صرفاً در کنار مجموعه‌ای از فرضیه‌ها اشاره دارد.

مزیت بزرگ چنین رویکردی این است که این ادغام امکان استفاده کامل تر و هم افزایی از داده ها را نسبت به جایگزین جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های کمی و کیفی جداگانه فراهم می کند. در زمینه UX این بدان معناست که User Researchers (کیفی) و Data Scientists (کمی) ذاتا مکمل یکدیگر هستند و همیشه باید به عنوان شرکای طبیعی در نظر گرفته شوند.

در پروژه‌های UX، ما کارشناسان اغلب در موقعیتی قرار می‌گیریم که زمان یا منابع کافی یا هر دو را در اختیار نداریم. داده‌های کمی ممکن است به آسانی در دسترس باشند، اما داده‌های کیفی اغلب زمان‌بر هستند، اما همیشه روشن‌کننده هستند.

علاوه بر این، ما می بینیم که ذینفعان اغلب «کل بسته» را برای نیمی از زمان و منابع می خواهند. به طور طبیعی، تصمیم گیری در مورد نحوه مدیریت و اولویت بندی داده ها در چنین مواردی می تواند دشوار باشد.

از طریق ترکیب داده‌های کیفی، محرک همدلی، داستان سرایی با داده‌های کمی، «معتبر» و «نمونه چشمگیر»، ابزاری را در اختیار دارید و این شانس را دارید که کارهای بیشتری را به روشی کارآمدتر انجام دهید.

مثل همیشه جاده های زیادی به رم ختم می شود. ذینفعان مختلف، پروژه ها و سؤالات پژوهشی امکان طرح های تحقیقاتی با روش های مختلف را فراهم می کنند.

در این بررسی اجمالی، اطلاعات ضروری در مورد سه طرح مرتبط با روش ترکیبی و اینکه چگونه می توانید از به کارگیری آنها در پروژه تحقیقاتی بعدی UX خود بهره مند شوید، خواهید یافت.

اول چیزها. داده های کمی و کیفی: یک تعریف- روش های ترکیبی چیست؟

برای اینکه بتوانید به طور کامل رویکرد روش های ترکیبی را درک کنید و به بهترین نحو از آن استفاده کنید، ابتدا باید درک کاملی از اینکه داده های کمی و کیفی می توانند برای پروژه شما به شما ارائه دهند و به طور کلی چگونه جمع آوری می شوند، داشته باشید.

1. داده های نگرشی در مقابل رفتاری

به عنوان متخصص در علوم اجتماعی، ما می دانیم که مردم همیشه آنچه را که می گویند و آنچه را که انجام می دهند، انجام نمی دهند.

به طور کلی، داده‌های نگرشی به داده‌هایی در مورد اطلاعات گزارش‌شده توسط خود اشاره دارد که بینش‌هایی را در مورد مدل ذهنی یک کاربر از یک پلت فرم یا آنچه او در مورد یک نام تجاری یا نوع خاصی از محصول فکر می‌کند، می‌دهد. سوال اصلی اینجاست، این است که بفهمیم مردم چه اعتقادی دارند یا چه فکر می کنند.

روش های تحقیق نگرشی می تواند شامل موارد زیر باشد:

. نظرسنجی ها
. مصاحبه های کاربر
. مطالعه دفتر خاطرات
. مرتب سازی کارت

در مقابل، داده‌های رفتاری صرفاً بر این سؤال تمرکز می‌کنند که مردم چه می‌کنند. از این رو، ما در اینجا به دنبال این هستیم که به طور موثر ببینیم مردم در موقعیت‌های خاص چگونه رفتار می‌کنند.

روش های تحقیق رفتاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

. تست قابلیت استفاده
. آزمایش درخت
. تست A/B
. تجزیه و تحلیل وب

2. اما در مورد داده های کمی و کیفی چطور؟

به عبارت ساده، داده های کمی به داده های عددی اشاره دارد، هر چیزی که بتوان آن را شمارش یا اندازه گیری کرد. میزان موفقیت کار، زمان تکمیل یک کار یا تعداد بازدیدکنندگان یک صفحه را در نظر بگیرید. بنابراین در تحقیقات کمی، داده های مربوط به رفتار یا نگرش های مورد نظر به طور غیرمستقیم از طریق اندازه گیری ها یا ابزارهایی مانند نظرسنجی یا ابزارهای تحلیلی به دست می آید.

داده‌های کیفی به داده‌های توصیفی اشاره می‌کنند، در اینجا ما از هر چیزی صحبت می‌کنیم که بتوان مشاهده کرد اما اندازه‌گیری نمی‌شود – مانند احساسات، نظرات یا انگیزه‌ها. این داده‌ها مستقیماً از طریق مشاهدات و یا در نظرسنجی‌ها یا مصاحبه‌های باز پرسیده می‌شوند و باید دریافت شوند.

با توجه به ماهیت این دو روش داده های مختلف، می توان گفت که روش های کمی برای پاسخ به سؤالاتی در مورد چه و چند نوع سؤال مناسب تر هستند. در حالی که روش های کیفی برای پاسخ به سؤالاتی در مورد چرایی یا مهمتر از آن چگونگی حل یک مشکل مناسب هستند.

با درک عمیق‌تر ابعاد داده‌های مورد بحث، می‌توانیم روش‌های تحقیق UX را در دو بعد در قالب یک چارچوب What-Why ترسیم کنیم.

با ترکیب روش‌های تحقیق از ربع‌های مختلف «چارچوب چه-چرا» از بالا، می‌توانیم به درک جامعی از اشکال متعدد داده‌ها دست یابیم و می‌توانیم نقاط کور احتمالی روش‌های تحقیق واحد را تکمیل کنیم.

روش های ترکیبی چیست؟
روش های ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

سه روش مفیدترین طرح ترکیبی- روش های ترکیبی چیست؟

اجازه دهید در نهایت در مورد گزینه های زیادی که در ترکیب روش های مختلف تحقیق دارید صحبت کنیم. سه نوع اصلی از طراحی های ترکیبی وجود دارد که می تواند به ویژه در تحقیقات UX مفید باشد. هر کدام سناریوی کاربردی خاص خود را دارند.

1. طراحی مثلثی

این رایج ترین و شناخته شده ترین رویکرد برای روش های اختلاط است. این طرح برای به دست آوردن داده های کمی و کیفی متفاوت اما مکمل در مورد یک مسئله تحقیق، برای درک بهتر سؤالات تحقیق استفاده می شود. هر دو نوع داده در یک مرحله تحقیقاتی جمع آوری می شوند.

2. طرح توضیحی

این طرح بر خلاف طرح اول یک طرح ترکیبی دو فازی است. هدف این طراحی این است که داده های کیفی به توضیح یا ایجاد نتایج کمی اولیه کمک کند. این طرح می‌تواند به شما کمک کند تا پاسخ‌های «چرا» را از سؤالات «چه» داده‌های کمی دریافت کنید.

اگر در حال حاضر مجموعه وسیعی از بینش های کمی دارید، از این طرح استفاده کنید، به عنوان مثال. یک ابزار تجزیه و تحلیل وب است، اما نمی توانید توضیح دهید که چرا ویژگی های خاص پلت فرم شما بهتر یا بدتر عمل می کند. با جمع آوری داده های کیفی اضافی، می توانید حوزه های مشکل شناسایی شده را با توضیحات واقعی احتمالی پیگیری کنید.

3. طراحی اکتشافی

این طرح نیز دو فاز است. هدف در این طراحی این است که داده‌های کیفی از روش اول، به عنوان مثال از آزمایش قابلیت استفاده، می‌تواند به توسعه یا اطلاع شما در مورد نحوه جمع‌آوری یا اولویت‌بندی ردیابی داده‌های کمی در ابزار تحلیل وب کمک کند.

اگر در مورد نحوه اندازه‌گیری یا ردیابی بینش‌ها یا عملکردهای کاربر خاص در وب‌سایت خود مطمئن نیستید از این طرح استفاده کنید. اگر معیارها ناشناخته هستند، یا چارچوب راهنما وجود ندارد، می توانید به آن تکیه کنید. با جمع‌آوری بینش‌های کیفی از کاربران آزمایشی خود، این فرصت را دارید که معیارهای مهم را شناسایی و تعمیم دهید تا در مرحله بعد به صورت کمی در وب سایت خود ردیابی کنید.

چهار مرحله برای اعمال موثر طراحی روش ترکیبی- روش های ترکیبی چیست؟

همانطور که همه ما می دانیم، همه چیز می تواند به راحتی در یک موقعیت و شرایط زندگی واقعی پیچیده و گیج کننده شود، و سازماندهی منابع و تخصص ها در یک تیم گاهی اوقات می تواند به خودی خود چالش برانگیز باشد.

برای کمک به شما در اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی یک پروژه تحقیقاتی آینده و به دست آوردن جامع‌ترین بینش از آن، چهار سؤال وجود دارد که باید همیشه قبل از شروع یک پروژه جدید به آنها پاسخ داده باشید.

1. وقت خود را به سؤالات تحقیقی خود اختصاص دهید

با پرسیدن سوالات راحت یا واضح خیلی سریع نتیجه گیری نکنید. با تعریف واضح هدف و اهداف تحقیقاتی خود، شناسایی فرصت های داخلی برای همکاری، منابع و نقاط کور را آسان تر می کنید.

2. جمع آوری و نقشه برداری از تخصص ها و داده های داخلی

اهداف تحقیقاتی واضح به شما کمک می کند تا تخصص ها و مسئولیت های داخلی را بومی سازی کنید. چه داده هایی در دسترس است؟ چه داده هایی از دست رفته است؟ با دانستن اینکه چه چیزی کم است و چه چیزی مورد نیاز است، انتخاب روش های مناسب برای تکمیل محیط تحقیقاتی شما آسان تر است.

3. روش‌ها را در ربع‌های مختلف «چارچوب چه-چرا» مخلوط کنید

با مخلوط کردن روش‌ها در ربع‌های مختلف «چارچوب چه-چرا» مورد بحث، می‌توانید نقاط قوت و ضعف هر روش را متعادل کنید. روش های مکمل را پیدا کنید که به بهترین وجه با مبنای داده ها و فرضیه های شما مطابقت دارد.

4. یک طرح ترکیبی مناسب را انتخاب کنید

بسته به اهداف تحقیقاتی خود، یک طرح ترکیبی را انتخاب کنید. با دانستن هدف، رویه‌ها، و قدرت و چالش‌های مرتبط با هر طرح، بهتر است بینش‌های ارزشمند و جامعی را از مشکلات تحقیقاتی خود ایجاد کنید.

روش های ترکیبی چیست؟
روش های ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

گام­ های انجام طرح تحقیق ترکیبی- روش های ترکیبی چیست؟

فرایند طراحی و اجرای طرح تحقیق آمیخته، شامل گام­ هایی است که معرفی آنها به پژوهشگر کمک می ­کند تا با اطمینان از درست بودن اقدامات خود، به نتیجه دلخواه برسد.

گام اول. اطمینان پیدا کنید که طرح تحقیق آمیختۀ شما، امکان اجرا دارد؛

در این گام باید احتمال موفقیت خود در طراحی و اجرای تحقیق آمیخته یا ترکیبی را با دقت بررسی کنید. پیش از هر چیزی باید رویکرد آمیخته را به خوبی بشناسید و سپس اطمینان داشته باشید که توانایی طراحی و جمع­ آوری یافته ­های کمّی و کیفی را دارید.

گام دوم. با دلیل و یا شواهد، ضرورت اجرای تحقیق از طریق یک طرح آمیخته را نشان بدهید؛

آیا با هیچ رویکرد دیگری و به کمک روش­های قابل استفاده در آنها نمی­ توانید به پاسخ سوال خود برسید؟ ضرورت اجرای طرح تحقیق با استفاده از رویکرد آمیخته را توجیه کنید.

گام سوم. راهبرد جمع ­آوری داده و اطلاعات را تعیین کنید؛

شما با اهمیت داده و اطلاعات در طرح ­های آمیخته به خوبی آشنا هستید. درباره شیوه جمع ­آوری داده و اطلاعات، بررسی کنید و بهترین شیوه­ ها که توسط شما قابل اجرا باشد را تعیین کنید. برای این کار، جایگاه و نقش داده­ های کمّی و اطلاعات کیفی؛ توالی زمان جمع­ آوری؛ و نوع یافته ­هایی که باید جمع ­آوری شوند را مشخص کنید.

گام چهارم. سوال­ های پژوهشی کمّی و کیفی، با تعیین نقش هر یک در حل مسئله را مشخص کنید؛

درباره نقش و جایگاه سوال­های کمّی و کیفی طرح خود، به صورت متمایز و جداگانه بیندیشید. در نظر داشته باشید که سوال­های کمّی، سوال­ هایی هستند که در آن رابطه میان دو یا چند متغیر مورد نظر قرار گرفته است و سوال­ های کیفی درصدد روش ساختن ماهیت موضوع و مسئله تحقیق هستند.

گام پنجم. داده ­های کمی و اطلاعات کیفی را جمع ­آوری کنید؛

بر اساس نوع طرح تحقیق خود داده­ های کمّی و اطلاعات کیفی مورد نیاز را جمع ­آوری کنید. در نظر داشته باشید که شما با دو ابزار کاملا متفاوت از نظر ماهیت برای ماهیگیری (دست یابی به یافته) وارد میدان شده ­اید؛ پس تمرکز خود را در نحوه استفاده از هر یک از آنها در روش­های کمّی و کیفی از دست ندهید.

گام ششم. یافته­ ها را منظم و قابل ارایه کنید؛

از قواعد طرح تحقیق آمیخته خود برای تنظیم یافته­ ها پیروی کنید. برای مثال در صورتی که از طرح تحقیق آمیخته تشریحی استفاده می­ کنید در نظر داشته باشید که ابتدا داده­ هاي کمّی را جمع ­آوری و بعد از جمع ­آوری، داده ­ها را در قالب جدول­ هاي آماري تنظیم کنید. انجام اين مرحله به فرايند جمع آوری اطلاعات کیفی ياری می ­دهد. در صورتی که طرح تحقیق آمیختۀ دیگری را انتخاب کرده باشید، طبیعی است که باید این گام را متناسب با فرایند آن طی کنید.

گام هفتم. گزارش تحقیق­تان را تهیه کنید.

تهیه گزارش تحقیق، مرحله­ ای بسیار حساس است که می­تواند کوشش ­ها و نتایج مورد انتظار شما را به شیوه آراسته ­ای در اختیار دیگران قرار بدهد. شیوه گزارش ­نویسی تحقیق در منابع زیادی از جمله این منبع، ارایه شده است.

نتیجه

تحقیق با روش ترکیبی راه طولانی در زمینه UX داشته است و ابزاری قدرتمند برای هموارسازی اختلافات داده ها و ایجاد یافته های جامع و تایید شده است. بسیار مهم است، به خصوص در تحقیقات UX، که نه تنها از دریچه یک بعد (کمی یا کیفی) به کاربران خود نگاه کنید، بلکه بینش هایی را از هر دو ایجاد و تکمیل کنید.

با استفاده از طرح‌های روش ترکیبی، توضیح دادیم که چگونه می‌توانید فرآیندهای تحقیقاتی، تخصص‌ها و منابع خود را برای مقابله با موفقیت با سؤالات تحقیقاتی پیچیده بهینه کنید. لطفاً از استفاده از استراتژی 4 مرحله‌ای پیشنهادی ما در استفاده از طراحی روش ترکیبی در پروژه تحقیقاتی بعدی خود دریغ نکنید و با ترکیب روش‌های مختلف آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی در مورد شما بهترین کار را دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *