روش تحقیق کیفی

روش تحقیق کیفی

روش تحقیق کیفی ، تحقیقات کیفی مبتنی بر رشته‌های علوم اجتماعی مانند روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی است. بنابراین، روش‌های تحقیق کیفی امکان کاوش و پرسش عمیق و بیشتر از پاسخ‌دهندگان را بر اساس پاسخ‌هایشان فراهم می‌کند. مصاحبه کننده/محقق همچنین سعی می کند انگیزه و احساسات آنها را درک کند. درک اینکه مخاطب شما چگونه تصمیم می گیرد می تواند به نتیجه گیری در تحقیقات بازار کمک کند.

روش تحقیق کیفی
روش تحقیق کیفی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق کیفی چیست؟

تحقیق کیفی به عنوان یک روش تحقیقات بازار تعریف می شود که بر کسب داده ها از طریق ارتباط باز و محاوره ای تمرکز دارد.

این روش در مورد “آنچه” مردم فکر می کنند و “چرا” آنها چنین فکر می کنند است. به عنوان مثال، فروشگاهی را در نظر بگیرید که به دنبال بهبود حمایت خود است. یک مشاهده سیستماتیک نتیجه می گیرد که مردان بیشتری از این فروشگاه بازدید می کنند. یک روش خوب برای تعیین اینکه چرا زنان از فروشگاه بازدید نمی کنند، انجام یک روش مصاحبه عمیق با مشتریان بالقوه است.

به عنوان مثال، در مصاحبه موفقیت آمیز با مشتریان زن، بازدید از فروشگاه ها و مراکز خرید اطراف و انتخاب آنها از طریق نمونه گیری تصادفی، مشخص شد که فروشگاه کالاهای کافی برای زنان ندارد. بنابراین زنان کمتری از فروشگاه بازدید می‌کردند، که تنها با تعامل شخصی با آنها و درک اینکه چرا آنها از فروشگاه بازدید نمی‌کردند، درک می‌شد، زیرا تعداد محصولات مردانه بیشتر از زنان بود.

انواع روش تحقیق کیفی با مثال

روش‌های تحقیق کیفی به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به آشکار کردن رفتار و درک مخاطب هدف با اشاره به موضوعی خاص کمک کنند. انواع مختلفی از روش های تحقیق کیفی مانند مصاحبه عمیق، گروه های متمرکز، تحقیقات قوم نگاری، تحلیل محتوا، تحقیق موردی وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

نتایج روش های کیفی بیشتر توصیفی است و به راحتی می توان از داده های به دست آمده استنباط کرد.

روش تحقیق کیفی در علوم اجتماعی و رفتاری نشات گرفته است. امروزه دنیای ما پیچیده تر شده است و درک آنچه مردم فکر می کنند و درک می کنند دشوار است. روش‌های تحقیق کیفی آنلاین، درک آن را آسان‌تر می‌کند، زیرا آن را بیشتر ارتباطی و توصیفی می‌کند.

در زیر روش های تحقیق کیفی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند، آورده شده است. همچنین، نمونه های تحقیق کیفی را بخوانید:

1. مصاحبه انفرادی:

انجام مصاحبه های عمیق یکی از رایج ترین روش های تحقیق کیفی است. این یک مصاحبه شخصی است که در یک زمان با یک پاسخ دهنده انجام می شود. این روش صرفاً یک روش مکالمه است و فرصت هایی را برای دریافت جزئیات عمیق از پاسخ دهنده دعوت می کند.

یکی از مزایای این روش فرصتی عالی برای جمع آوری داده های دقیق در مورد آنچه افراد باور دارند و انگیزه های آنها چیست، فراهم می کند. اگر محقق تجربه خوبی داشته باشد، پرسیدن سؤالات درست می تواند به او در جمع آوری داده های معنادار کمک کند. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارند، محققان باید چنین سؤالاتی را بپرسند که به آنها در جمع آوری اطلاعات بیشتر کمک می کند.

این مصاحبه ها می تواند حضوری یا تلفنی انجام شود و معمولا بین نیم ساعت تا دو ساعت یا حتی بیشتر طول می کشد. وقتی مصاحبه عمیق چهره به چهره انجام می شود، فرصت بهتری برای خواندن زبان بدن پاسخ دهندگان و مطابقت با پاسخ ها می دهد.

2. گروه های کانونی:

گروه کانونی نیز یکی از روش های رایج تحقیق کیفی است که در جمع آوری داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک گروه متمرکز معمولاً شامل تعداد محدودی از پاسخ دهندگان (6 تا 10) از داخل بازار هدف شما است.

هدف اصلی گروه تمرکز یافتن پاسخ به سؤالات «چرا» «چی» و «چگونه» است. یکی از مزیت‌های گروه‌های متمرکز این است که لزوماً نیازی به تعامل شخصی با گروه ندارید. امروزه می توان یک نظرسنجی آنلاین در دستگاه های مختلف برای گروه های متمرکز ارسال کرد و با کلیک یک دکمه پاسخ ها را جمع آوری کرد.

گروه های کانونی در مقایسه با سایر روش های تحقیق کیفی آنلاین روشی پرهزینه هستند. به طور معمول از آنها برای توضیح فرآیندهای پیچیده استفاده می شود. این روش برای تحقیقات بازار در مورد محصولات جدید و آزمایش مفاهیم جدید بسیار مفید است.

3. تحقیق قوم نگاری:

تحقیق قوم نگاری عمیق ترین روش مشاهده ای است که افراد را در محیط طبیعی آنها مطالعه می کند.

این روش محققین را ملزم می‌کند تا با محیط‌های مخاطبان هدف که می‌تواند از یک سازمان گرفته تا یک شهر یا هر مکان دوردست باشد، سازگار شوند. در اینجا محدودیت های جغرافیایی می تواند در هنگام جمع آوری داده ها مشکل ساز شود.

این طرح پژوهشی با هدف درک فرهنگ‌ها، چالش‌ها، انگیزه‌ها و تنظیماتی که رخ می‌دهند انجام می‌شود. به جای تکیه بر مصاحبه ها و بحث ها، تنظیمات طبیعی را دست اول تجربه می کنید.

این نوع روش تحقیق می‌تواند از چند روز تا چند سال طول بکشد، زیرا شامل مشاهده عمیق و جمع‌آوری داده‌ها در آن زمینه‌ها است. این روشی چالش برانگیز و زمان بر است و صرفاً به تخصص محقق بستگی دارد تا بتواند داده ها را تجزیه و تحلیل، مشاهده و استنباط کند.

4. مطالعه موردی:

روش مطالعه موردی در چند سال گذشته تکامل یافته و به یک روش تحقیق با کیفیت با ارزش تبدیل شده است. همانطور که از نام آن پیداست برای توضیح یک سازمان یا یک موجودیت استفاده می شود.

این نوع روش تحقیق در حوزه های مختلفی مانند آموزش، علوم اجتماعی و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد این روش ممکن است دشوار به نظر برسد، با این حال، یکی از ساده‌ترین روش‌های انجام تحقیق است زیرا شامل یک فرو رفتن عمیق و درک کامل روش‌های جمع‌آوری داده‌ها و استنباط داده‌ها است.

5. نگهداری سوابق:

این روش از اسناد قابل اعتماد موجود و منابع اطلاعاتی مشابه به عنوان منبع داده استفاده می کند. از این داده ها می توان در تحقیقات جدید استفاده کرد. این شبیه رفتن به کتابخانه است. برای جمع‌آوری داده‌های مرتبط که احتمالاً می‌توانند در تحقیق مورد استفاده قرار گیرند، می‌توان به کتاب‌ها و سایر منابع مرجع مراجعه کرد.

6. فرآیند مشاهده:

مشاهده کیفی فرآیندی از تحقیق است که از روش های ذهنی برای جمع آوری اطلاعات یا داده های سیستماتیک استفاده می کند. از آنجایی که تمرکز بر مشاهده کیفی، فرآیند تحقیق استفاده از روش‌شناسی ذهنی برای جمع‌آوری اطلاعات یا داده‌ها است. مشاهده کیفی در درجه اول برای یکسان سازی تفاوت های کیفیت استفاده می شود.

مشاهده کیفی با 5 اندام حسی اصلی و عملکرد آنها – بینایی، بویایی، لامسه، چشایی و شنوایی سر و کار دارد. این شامل اندازه گیری یا اعداد نیست، بلکه ویژگی ها را شامل می شود.

تحقیق کیفی: جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها

الف- جمع آوری داده های کیفی

جمع‌آوری داده‌های کیفی امکان جمع‌آوری داده‌های غیر عددی را فراهم می‌کند و به ما کمک می‌کند تا چگونگی تصمیم‌گیری را بررسی کنیم و بینش دقیقی را در اختیار ما قرار دهد. برای رسیدن به چنین نتایجی، داده‌های جمع‌آوری‌شده باید کل‌نگر، غنی و ظریف باشند و یافته‌هایی از طریق تحلیل دقیق به دست آیند.

1. هر روشی که محقق برای جمع آوری داده های کیفی انتخاب کند، یک جنبه بسیار واضح است که این فرآیند حجم زیادی از داده ها را تولید می کند. علاوه بر تنوع روش های موجود، روش های مختلفی نیز برای جمع آوری و ثبت داده ها وجود دارد.
به عنوان مثال، اگر داده‌های کیفی از طریق یک گروه متمرکز یا بحث یک به یک جمع‌آوری شود، یادداشت‌های دست‌نویس یا نوارهای ضبط‌شده ویدیویی وجود خواهد داشت. در صورت وجود ضبط، باید قبل از شروع فرآیند تجزیه و تحلیل داده ها، رونویسی شوند.

2. به عنوان یک راهنمای تقریبی، یک محقق کارکشته می تواند 8 تا 10 ساعت طول بکشد تا ضبط های مصاحبه را رونویسی کند، که می تواند تقریباً 20 تا 30 صفحه دیالوگ تولید کند. بسیاری از محققان همچنین دوست دارند پوشه های جداگانه ای را برای نگهداری ضبط های جمع آوری شده از گروه های مختلف متمرکز نگه دارند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا داده‌های جمع‌آوری‌شده را تقسیم‌بندی کنند.
3. در صورت وجود یادداشت‌های در حال اجرا، که به عنوان یادداشت‌های میدانی نیز شناخته می‌شوند، در حفظ نظرات، زمینه‌های محیطی، تجزیه و تحلیل محیطی، نشانه‌های غیرکلامی و غیره مفید هستند. چنین یادداشت‌هایی معمولاً غیررسمی هستند، اما باید به شیوه‌ای مشابه ضبط‌های ویدیویی یا نوارهای صوتی ایمن شوند.

ب- تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی مانند یادداشت ها، فیلم ها، تصاویر ضبط شده صوتی و اسناد متنی. یکی از پرکاربردترین روش ها برای تحلیل داده های کیفی، تحلیل متن است.

تجزیه و تحلیل متن یک روش تجزیه و تحلیل داده است که به طور مشخص با سایر روش های تحقیق کیفی متفاوت است، که در آن محققین زندگی اجتماعی شرکت کنندگان در مطالعه تحقیق را تجزیه و تحلیل می کنند و کلمات، اعمال و غیره را رمزگشایی می کنند.

تصاویری نیز وجود دارد که در این تحقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد و پژوهشگران زمینه استفاده از تصاویر را تحلیل کرده و از آنها استنباط می‌کنند. در دهه گذشته، تجزیه و تحلیل متن از طریق آنچه در پلتفرم های رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، محبوبیت بالایی به دست آورده است.

ویژگی های روش تحقیق کیفی

1. روش‌های تحقیق کیفی معمولاً داده‌ها را در جایی که شرکت‌کنندگان در حال تجربه مسائل یا مشکلات تحقیقاتی هستند، جمع‌آوری می‌کنند. اینها داده های بلادرنگ هستند و به ندرت شرکت کنندگان را برای جمع آوری اطلاعات از مکان های جغرافیایی خارج می کند.
2. محققان کیفی معمولاً به جای تکیه بر یک منبع داده، اشکال متعددی از داده‌ها مانند مصاحبه، مشاهدات و اسناد را جمع‌آوری می‌کنند.
3. این نوع روش تحقیق در جهت حل مسائل پیچیده از طریق تجزیه به استنتاج های معنادار، که به راحتی برای همه قابل خواندن و درک است، کار می کند.
4. از آنجایی که این یک روش ارتباطی تر است، افراد می توانند اعتماد خود را به محقق ایجاد کنند و اطلاعات به دست آمده از این طریق خام و بدون تقلب است.

روش تحقیق کیفی مطالعه موردی

بیایید صاحب کتابفروشی را مثال بزنیم که به دنبال راه هایی برای بهبود فروش و دسترسی به مشتری است. با یک جامعه آنلاین از اعضای وفادار کتابفروشی مصاحبه شد و سؤالات مربوطه پرسیده شد و سؤالات توسط آنها پاسخ داده شد.

در پایان مصاحبه متوجه شد که بیشتر کتاب‌های موجود در فروشگاه‌ها برای بزرگسالان مناسب بوده و گزینه‌های کافی برای کودکان و نوجوانان وجود ندارد.

با انجام این تحقیق کیفی صاحب کتابفروشی متوجه شد که کاستی‌ها چیست و خوانندگان چه احساسی دارند. از طریق این تحقیق اکنون صاحب کتابفروشی می تواند کتاب هایی را برای رده های سنی مختلف نگهداری کند و فروش و دسترسی به مشتری خود را بهبود بخشد.

چنین نمونه‌هایی از روش تحقیق کیفی می‌تواند به عنوان مبنایی برای انجام تحقیقات کمی بیشتر، که راه‌حل‌هایی را فراهم می‌کند، باشد.

روش تحقیق کیفی
روش تحقیق کیفی – تزیسمی

زمان استفاده از تحقیقات کیفی

محققان زمانی که نیاز به دریافت بینش دقیق و عمیق دارند از تکنیک های تحقیق کیفی استفاده می کنند. گرفتن “داده های واقعی” بسیار مفید است. در اینجا چند نمونه از زمان استفاده از تحقیقات کیفی آورده شده است.

. توسعه یک محصول جدید یا ایجاد یک ایده.
. مطالعه محصول/برند یا خدمات خود برای تقویت استراتژی بازاریابی خود.
. برای درک نقاط قوت و ضعف خود.
. درک رفتار خرید
. برای مطالعه واکنش مخاطبان خود به کمپین های بازاریابی و سایر ارتباطات.
. بررسی جمعیت شناسی بازار، بخش ها و گروه های مراقبت از مشتری.
. جمع آوری داده های درک یک نام تجاری، شرکت یا محصول.

روش‌های تحقیق کیفی در مقابل روش‌های تحقیق کمی

تفاوت های اساسی بین روش های تحقیق کیفی و روش های تحقیق کمی ساده و سرراست است. آنها با هم تفاوت دارند:

. اهداف تحلیلی آنها
. انواع سوالات پرسیده شده
. انواع ابزار گردآوری داده ها
. اشکال داده ای که تولید می کنند
. درجه انعطاف پذیری

تحلیل داده‌های گردآوری شده در روش تحقیق کیفی

پس از جمع‌آوری داده‌ها، محققین به این داده‌ها نگاه می‌کنند تا به نظریه‌ها و پاسخ‌های لازم برسند. به‌طور کلی محققین داده‌های موجود را کدگذاری می‌کنند تا مضامین، الگوها و اندیشه‌های موجود را از آن‌ها به دست بیاورند. آن‌ها در برخی از موارد در کنار روش‌های تحلیل کیفی از روش‌های تحلیل آماری هم استفاده می‌کنند تا بررسی همه‌جانبه‌ای انجام داده باشند.

شیوه‌های تحلیل در روش تحقیق کیفی

گاهی محققین آن‌قدر در مراحل ابتدایی گردآوری داده می‌مانند که فرایند تحقیق خسته‌کننده می‌شود؛ در این شرایط محقق با انبوهی از داده‌ها روبروست که آن‌ها را به حال خود رها می‌کند و توجه کافی به این داده‌ها نمی‌کند. در روش تحقیق کیفی باید کیفیت و مقدار داده‌ها به اندازه باشد. چند روش برای تحلیل این داده‌ها وجود دارد. برای رسیدن به یک نتیجه‌ی درست باید پیش از انجام تحلیل، روش درست را انتخاب کنید. در ادامه‌ی این مقاله به چند روش تحلیل در تحقیق کیفی اشاره می‌کنیم.
تحلیل مضمونی: در این روش مضامین و الگوهای معانی یک مجموعه‌داده در ارتباط با پرسش تحقیق بررسی می‌شوند.
نظریه زمینه‌ای: در این روش تحلیل، آن‌قدر اطلاعات جمع می‌شود تا به اشباع نظری برسیم؛ یعنی داده‌های به دست آمده به اندازه‌ای باشند که بتوان بر اساس آن‌ها نظریه ساخت.
تحلیل تفسیری پدیده‌ها: در روش تحلیل تفسیری پدیده‌ها، جستجو و تحقیق بر اساس کشف معانی عمیق اتفاقات و تجربه‌های روزمره‌ی مردم انجام می‌گیرد.
تحلیل گفتمان: در روش تحلیل گفتمان به امکاناتی که باعث به وجود آمدن یک پدیده شده‌اند پرداخته می‌شود. همچنین در این روش تحلیل به این موضوع می‌پردازیم که برای ایجاد یک پدیده چه چیزهای در یک فضای گفتمانی مورد بحث قرار می‌گیرند و چه چیزهایی از این فضا حذف می‌شوند تا یک فرایند به نتیجه‌ی مورد نظر سازندگانِ آن گفتمان برسد.
تحلیل روایت: این نوع از روش تحلیل داده‌ها در جستجوی فهم بیشتر پدیده‌های منحصر‌به‌فرد است. تحلیل روایت به دنبال آن است که ببیند چطور افراد با استفاده از داستان‌ها برای خودشان معنا خلق می‌کنند؛ چطور افراد جهان بیرونی و درونی خود را معنا می‌کنند و سعی می‌کنند آن را روایت‌پذیر کنند.

نتیجه‌گیری

چه کسی گفته که داده‌های کیفی داده‌های ساده‌ای هستند یا به توجه کمتری نیاز دارند؟ اطلاعات برآمده از روش تحقیق کیفی می‌توانند بسیار دقیق و علمی باشند. اگر محققین و یا تیم تحقیقات بازار با شناخت مخاطب هدف پیش بروند تا امکان سوگیری را تا حد ممکن کم کنند و بتوانند پرسش‌هایی هدفمند مطرح کنند، می‌توانند به نتیجه‌گیری مطلوب برسند و صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارها هم می‌توانند با خیال راحت از این نتایج استفاده و تاثیر آن را بر روند کاری خود حس کنند.

3 دیدگاه برای “روش تحقیق کیفی”

  1. بازتاب: اشباع نظری - تزیسمی

  2. بازتاب: پدیدارشناسی چیست؟ - تزیسمی

  3. بازتاب: استفاده از تحلیل روایی در تحقیقات کیفی - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *