نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای: تعریف، روش و مثال‌ها

روش تحقیق ترکیبی چیست؟

روش تحقیق ترکیبی چیست؟ ، به گفته مؤسسه ملی بهداشت، روش های ترکیبی به طور استراتژیک روش های تحقیق کمی و تحقیق کیفی دقیق را با یکدیگر ادغام یا ترکیب می کنند تا از نقاط قوت هر یک استفاده کنند. رویکردهای روش ترکیبی به محققان اجازه می‌دهد تا از روش‌های متنوعی استفاده کنند، تفکر استقرایی و قیاسی را با هم ترکیب کنند و محدودیت‌های تحقیقات منحصراً کمی و کیفی را از طریق یک رویکرد مکمل که نقاط قوت هر نوع داده را به حداکثر می‌رساند و درک جامع‌تری از مسائل بهداشتی و راهکارهای بالقوه را تسهیل می‌کند، جبران کند. روش‌های ترکیبی ممکن است برای تولید یک توصیف و تفسیر قوی از داده‌ها، قابل درک‌تر کردن نتایج کمی یا درک کاربرد وسیع‌تر یافته‌های کیفی نمونه کوچک استفاده شود.

روش تحقیق ترکیبی چیست؟
روش تحقیق ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق ترکیبی چیست؟

روش تحقیق ترکیبی مستلزم اختلاط هدفمند روش ها در جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و تفسیر شواهد است. کلمه کلیدی “مخلوط” است، زیرا یک گام اساسی در رویکرد روش های ترکیبی، پیوند داده ها یا ادغام در مرحله مناسب در فرآیند تحقیق است. ادغام هدفمند داده ها، محققان را قادر می سازد تا به دنبال دید پانورامیک تری از چشم انداز تحقیقاتی خود باشند. پدیده ها از دیدگاه های مختلف و از دریچه های تحقیقاتی متنوع. به عنوان مثال، در یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT) که یک کمک تصمیم‌گیری برای زنانی که در مورد زایمان بعد از سزارین انتخاب می‌کنند، ارزیابی می‌کند، داده‌های کمی برای ارزیابی تغییر دانش، سطوح تعارض تصمیم‌گیری، انتخاب‌های تولد و پیامدها جمع‌آوری شد. در مورد تجربیات تصمیم گیری زنان و عواملی که بر انتخاب آنها برای نحوه تولد تأثیر گذاشته است، بینش کسب کنید.

در مقابل، تحقیقات چند روشی از یک الگوی پژوهشی واحد، اعم از کمی یا کیفی استفاده می کند. داده‌ها با استفاده از روش‌های مختلف در یک الگوی مشابه جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شوند. برای مثال، در یک مطالعه کیفی چند روشی که تصمیم‌گیری مشترک والدین-حرفه‌ای را در مورد تشخیص اختلال عملکرد شنت مشکوک در کودکان بررسی می‌کند، جمع‌آوری داده‌ها شامل ضبط‌های صوتی مشاوره‌های پذیرش و مصاحبه‌ها می‌شود. هفته پس از مشاوره، با تعاملات با استفاده از تجزیه و تحلیل مکالمه و رویکرد چارچوب برای داده های مصاحبه تجزیه و تحلیل شده است.

چه زمانی از تحقیقات ترکیبی استفاده کنیم؟- روش تحقیق ترکیبی چیست؟

بیایید به موقعیت‌های مختلفی که در آنها استفاده از روش‌های ترکیبی تحقیق ایده‌آل است و می‌توان به طور موثر از آن استفاده کرد، نگاهی بیندازیم:

1. هنگامی که ادغام داده های کمی و کمی می تواند درک بهتری از مسئله تحقیق را نسبت به یک رویکرد مستقل ارائه دهد.
2. زمانی که محققی بخواهد به یک سوال پژوهشی از منظرهای مختلف نگاه کند تا یافته های غیرمنتظره و تناقضات احتمالی را شناسایی کند.
3. زمانی که بتوان از یک روش برای اثبات مؤثر یافته های روش دیگر استفاده کرد.

تحقیقات ترکیبی از کجا آمده است؟- روش تحقیق ترکیبی چیست؟

قوانین تحقیق کاربران تغییر کرده است. تمایز بین تحقیقات کیفی و کمی با رایج شدن تحقیقات در مقیاس مبهم می شود. شرکت‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند، محققانی را در اولویت قرار می‌دهند که به روش‌های کمی و کیفی مسلط هستند که بتوانند با هر چالش تحقیقاتی سازگار شوند. ما وارد عصر تحقیق با روش های ترکیبی شده ایم.

به طور سنتی این روش های تحقیق کمی و کیفی در تقابل با یکدیگر تلقی می شدند. هر طرف با افتخار می ایستاد و اعلام می کرد که روش های آنها برای موفقیت شرکت مهم تر است. محقق مطالعه را با استفاده از روش تحقیق کمی یا کیفی انجام داد و یافته ها را به تنهایی تفسیر کرد.

سپس همه چیز شروع به تغییر کرد. اهمیت تجربه کاربر با اتخاذ استراتژی‌های رشد استارت‌آپ مبتنی بر محصول و ناب توسط شرکت‌ها اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرد. بنیانگذاران در ابتدا این مسئولیت را برای تحقیقات کاربر بر عهده گرفتند. همانطور که شرکت ها رشد کردند، این کار به مدیران محصول با تفکر فنی منتقل شد. مدیران محصول به سرعت متوجه شدند که کلان داده می تواند به آنها بگوید که کاربران چه کار می کنند، اما نمی تواند دلیل آن را به آنها بگوید.

تحقیق ترکیبی روش ابزار ایده آل بود. تیم‌های محصولات فنی قبلاً از تحقیقات کمی برای توجیه تصمیم‌ها استفاده می‌کردند و تحقیقات کیفی برای اطلاع‌رسانی به مطالعات کمی آنها مناسب بود. چندی نگذشت که ترکیب این دو، تحقیقات ترکیبی را به بخشی از واژگان طبیعی در شرکت‌های مقیاس‌پذیر تبدیل کرد.

و سپس به روز کنونی می رسیم. تحقیقات روش‌های ترکیبی شروع به یافتن جای پای خود در خارج از استارت‌آپ‌های جوان کرده است و به‌سرعت به‌عنوان یک حوزه تخصصی در حال ظهور است.

نقاط قوت و چالش در استفاده از روش های ترکیبی چیست؟- روش تحقیق ترکیبی چیست؟

انتخاب روش تحقیق مناسب با شناسایی سوال تحقیق و اهداف مطالعه شروع می شود. طراحی روش‌های ترکیبی برای پاسخ‌گویی به سؤالات پژوهشی مناسب است که نه روش‌های کمی و نه کیفی نمی‌توانند به تنهایی به آنها پاسخ دهند. آنها می توانند فرصت هایی را برای شرکت کنندگان فراهم کنند تا صدایی قوی داشته باشند و تجربیات خود را در سراسر فرآیند تحقیق به اشتراک بگذارند، و می توانند راه های مختلف کاوش را تسهیل کنند که شواهد را غنی می کند و به سؤالات پاسخ عمیق تری می دهد. روش های ترکیبی می توانند تعامل علمی بیشتر و تجارب محققین را غنی کنید زیرا دیدگاه های مختلف موضوعات مورد مطالعه را روشن می کند.

با این حال، فرآیند اختلاط روش‌ها در یک مطالعه، می‌تواند به پیچیدگی انجام تحقیق بیفزاید. اغلب به منابع بیشتر (زمان و پرسنل) و آموزش تحقیقاتی اضافی نیاز دارد، زیرا تیم‌های تحقیقاتی چند رشته‌ای باید با پارادایم‌های تحقیقاتی جایگزین و رویکردهای مختلف برای انتخاب نمونه، جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ترکیب یا ادغام داده‌ها آشنا شوند.

روش تحقیق ترکیبی چیست؟
روش تحقیق ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

سه طرح تحقیقی که برای تسلط بر تحقیقات ترکیبی به آن نیاز دارید- روش تحقیق ترکیبی چیست؟

محققین تمام پشته بسیار مورد تقاضا که امروز می بینیم بر این سه طرح تحقیقاتی ترکیبی تسلط یافته اند:

1. اکتشافی: Qual → Quant

تحقیقات پژوهشی با روش‌های ترکیبی اکتشافی، مرحله کیفی را در درجه اول قرار می‌دهد. این معمولاً شامل یک مصاحبه سریع با کاربر است، اما می‌تواند به شکل یک نظرسنجی آنلاین با سؤالات باز باشد. یافته‌های این گام اول حاکی از تحقیقات کمی است که در ادامه می‌آید. این معمولاً به این معنی است که بینش‌هایی را از مرحله کیفی خود بگیرید و از آن‌ها برای اطلاع‌رسانی یک پروژه کمی، مانند بررسی کمی یا آزمایش قابلیت استفاده تعدیل نشده استفاده کنید. نتایج مرحله کمی به شما کمک می کند تا اهمیت بینش های کیفی خود را کمی کنید.

2. توضیحی: Quant → Qual

تحقیقات کاربر توضیحی با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های کمی شروع می شود. این مرحله اغلب با نگاه کردن به رفتار محصول کاربر در مقیاس با استفاده از ابزارهای کلان داده مانند Segment یا MixPanel شروع می شود. سپس می‌توانید بینش‌های خود را به یک غواصی عمیق کیفی بیاورید تا از طریق گروه‌های متمرکز، مصاحبه‌های عمیق یا بحث‌های اجتماعی آنلاین بیشتر در مورد زمینه پشت این ارقام بیاموزید. تحقیقات توضیحی همه یافته‌های شما را برای درک گسترده‌تر و عمیق‌تر کاربرانتان یکپارچه می‌کند.

3. پویا: Qual + Quant

روش‌های تحقیق پویا، داده‌های کمی و کیفی را در یک مطالعه تحقیقاتی با هم ترکیب می‌کنند. بر خلاف تحقیقات اکتشافی و تبیینی، کل پروژه تحقیقاتی ترکیبی را می توان تنها در یک مرحله با استفاده از ابزار تحقیق ترکیبی پویا انجام داد.

تعدادی از اصول اصلی، روش‌های تحقیق کاربر پویا را تعریف می‌کنند. آنها اساساً کاربر محور هستند. با قرار دادن کاربر در مرکز، محقق بیشتر نقش مشاهده ای را بر عهده می گیرد. این بدان معنی است که تحقیقات پویا اغلب تعدیل نشده یا به صورت واکنشی کنترل می شود تا شرکت کنندگان بتوانند خودشان داده های در حال تکامل را شکل دهند. تحقیقات پویا مخصوصاً برای تیم‌هایی مناسب است که از استراتژی رشد مبتنی بر محصول استفاده می‌کنند، زیرا توانایی کاربر برای اشتراک‌گذاری تجربه‌شان بر دخالت محقق اولویت دارد.

متداول ترین روش تحقیق پویا، تست قابلیت استفاده تعدیل نشده در مقیاس است. در سطح فردی، این امر ذاتاً کیفی و مشاهده ای است. با این حال، در مقیاس، داده های کمی روندهای رفتار کاربر را نشان می دهد.

انواع مختلف طراحی روش های ترکیبی چیست؟

تعبیه شده است

در طرح تعبیه شده، هر دو نوع داده با استفاده از طرح کمی یا کیفی بزرگتر به طور همزمان جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند. یک مجموعه داده نقش ثانویه حمایتی را در مطالعه بر اساس نوع داده اولیه ارائه می دهد. این یک رویکرد مفید برای زمانی است که می‌خواهید از روش‌های تحقیقاتی ترکیبی استفاده کنید اما محدودیت‌های مالی یا زمانی دارید که اجازه نمی‌دهد.

موازی همگرا

در این طرح پژوهشی، محقق عناصر کمی و کیفی را به موازات هم در یک مرحله از فرآیند تحقیق انجام می دهد. سپس این روش ها به طور مساوی وزن می شوند و قبل از اینکه نتایج با هم تفسیر شوند، به طور مستقل تجزیه و تحلیل می شوند.

ترتیب اکتشافی

این طرح تحقیق شامل جمع آوری داده ها در یک دوره زمانی در دو مرحله متوالی است. ابتدا داده های کیفی جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند و سپس داده های کمی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. از نتایج کمی برای توضیح نتایج کیفی اولیه استفاده می شود.

ترتیب توضیحی

این طرح پژوهشی در نقطه مقابل تحقیق اکتشافی است و شامل پیروی از جمع‌آوری و تحلیل کمی داده‌ها با جمع‌آوری و تحلیل داده‌های کیفی است. از نتایج کیفی برای اثبات نتایج کمی اولیه استفاده می شود.

مزایای طراحی تحقیق ترکیبی

چند مزیت تحقیق ترکیبی به شرح زیر است:

نقاط قوت را ترکیب می کند

با استفاده از داده‌های کمی و کیفی، در تحقیق خود، دید جامع‌تری از مفهوم مورد نظر به دست می‌آورید. همچنین می توانید از نقاط قوت هر دو نوع داده لذت ببرید. تحقیقات شما با توجه به داده های کیفی مفصل و زمینه ای خواهد بود و همچنین به دلیل داده های کمی قابل تعمیم و اعتبار خارجی خواهد بود.

نقاط ضعف را جبران می کند

نقاط قوت داده های کمی اغلب می تواند نقاط ضعف داده های کیفی را کاهش دهد و بالعکس. به عنوان مثال، داده های کیفی تمایل به اعتبار خارجی پایینی دارند زیرا پتانسیل تفسیرهای جانبدارانه وجود دارد. اما داده های کمی این ضعف را ندارند و در عوض از اعتبار خارجی بالایی برخوردارند. بنابراین، ادغام هر دو روش می تواند نقاط ضعف هر دو را جبران کند.

انعطاف پذیری

ادغام عناصر هر دو روش انعطاف بیشتری را در هنگام طراحی تحقیق شما فراهم می کند زیرا روش های ترکیبی به شدت با پارادایم های تحقیقاتی تثبیت شده مرتبط نیستند. این انعطاف‌پذیری به شما امکان می‌دهد جنبه‌هایی از مطالعات مختلف را ترکیب کنید تا یک طرح تحقیقاتی را که می‌تواند آموزنده‌ترین نتایج را تولید کند، تنظیم کنید.

معایب طراحی تحقیق ترکیبی

در زیر به چند مورد از معایب تحقیق ترکیبی اشاره می شود:

مجتمع

اگرچه ادغام هر دو نوع داده می تواند نتایج عالی به همراه داشته باشد، طراحی تحقیق ممکن است برای ایجاد و اجرا بسیار پیچیده باشد. همچنین می تواند بسیار کار بر باشد زیرا اغلب به تیم های بین رشته ای از محققان نیاز دارد.

گران

همانطور که در نکته قبل ذکر شد، تحقیق با روش های ترکیبی می تواند بسیار کار بر باشد. به همین دلیل، اغلب به طور قابل توجهی بیشتر از مطالعات مستقلی است که فقط از داده های کیفی یا داده های کمی استفاده می کنند.

روش تحقیق ترکیبی چیست؟
روش تحقیق ترکیبی چیست؟ – تزیسمی

در ارزیابی روش های ترکیبی تحقیق چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

هنگام خواندن تحقیق با روش های ترکیبی یا نوشتن پروپوزال با استفاده از روش های ترکیبی برای پاسخ به یک سوال تحقیق، شش سوال زیر راهنمای مفیدی هستند:

1. آیا سوال تحقیق استفاده از روش های ترکیبی را توجیه می کند؟

2. آیا توالی روش به وضوح توصیف شده است، جریان منطقی دارد و به خوبی با اهداف مطالعه همسو است؟

3. آیا جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها به وضوح توصیف شده و به خوبی با اهداف مطالعه همسو است؟

4. آیا یک روش بر روش دیگر غلبه دارد یا به همان اندازه مهم هستند؟

5. آیا استفاده از یک روش روش دیگر را محدود یا مخدوش کرد؟

6. چه زمانی، چگونه و توسط چه کسی یکپارچه سازی داده ها (اختلاط) حاصل می شود؟

منظور از تحقیق ترکیبی چیست؟

شکاف کمی / کیفی برای مدت طولانی در میان محققان علوم اجتماعی مورد بحث بوده است و توسعه اخیر در روش تحقیق طرفداران رویکرد یکپارچه تر برای بررسی پدیده های اجتماعی است. اگرچه برای سال‌های متمادی محققان مطالعاتی را گزارش کرده‌اند که در آن از هر دو روش کمی و کیفی استفاده شده است، تنها در سال‌های اخیر است که علاقه به روش‌های ترکیبی رسمی یا چند روش‌شناسی افزایش یافته است.

اما حوزه روش‌های آمیخته به اندازه خود روش‌های تحقیق مورد بحث است و این عمدتاً به این دلیل است که دانشگاهیان و محققان درک متفاوتی از اینکه منظور از تحقیق ترکیبی چیست و انواع اصلی طرح‌های روش ترکیبی چیست، دارند. مقدمه ای مختصر در مورد منظور از تحقیق با روش های ترکیبی و برخی از تعاریف پیشنهادی را می توان در زیر یافت. اینها تعاریفی هستند که توسط برخی از نویسندگان شناخته شده تر در تحقیقات روش های ترکیبی ارائه شده اند و نشان دهنده درک متفاوتی از آنچه در طراحی، انجام یا بررسی مطالعات روش های ترکیبی دخیل است، هستند.

تحقیق ترکیبی یا چند روش شناسی، از روش های کمی و کیفی در یک مطالعه تک یا چند مرحله ای در تمام یا بسیاری از مراحل تحقیق از جمله راهبردهای نمونه گیری، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها، ترکیب یافته ها و یکپارچه سازی استفاده می کند. گزارش نویسی. داده‌های جمع‌آوری‌شده، تجزیه‌وتحلیل و ترکیب‌شده می‌توانند عددی باشند، بلکه داده‌های متنی/بصری/چند رسانه‌ای نیز هستند.

چرا رهبران محصول پژوهشگران روش ترکیبی را دوست دارند؟

تنها در سال های اخیر است که محققان کاربر و تیم های محصول به جنبش روش های ترکیبی پیوسته اند. از زمانی که تیم‌های محصول پژوهش روش‌های ترکیبی را اتخاذ کردند، دیدگاه در مورد استخدام محققان کاربر تغییر کرده است. یک محقق متخصص در یک حوزه واحد به یک محقق ممتاز نیاز دارد که بسیاری از جاه طلبانه ترین شرکت های مرحله اولیه نمی توانند از عهده آن برآیند.

به همین دلیل است که رهبران محصول دوست دارند محققانی را استخدام کنند که بتوانند دست خود را به هر پروژه تحقیقاتی در یک کلاه برسانند. اینها افرادی هستند که برای هر چالشی فراخوانده می شوند. آنها به طور منحصر به فردی با نیازهای تحقیقاتی شرکت های در حال حرکت و مقیاس پذیری مطابقت دارند. تقاضا برای چنین افرادی باعث ایجاد پژوهشگر Full-Stack شده است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *