فرامطالعه

روایی صوری

روایی صوری ، روایی صوری (Face validity) یک روش ذهنی و غیرعددی است که نشان می‌دهد آیا ابزار گردآوری داده برای سنجش پدیده مورد مطالعه مناسب است یا خیر. در میان روش‌های سنجش روایی پرسشنامه این روش نسبت به روش روایی محتوایی و روایی سازه بسیار ساده‌تر است.

در روایی صوری پرسشنامه به تعدادی صاحب‌نظر (مانند استاد راهنما، استاد مشاور یا مدیران سازمان مورد مطالعه) ارائه می‌شود. سپس از آنها خواسته می‌شود تا نظر خود را در مورد کیفیت سوالات پرسشنامه بیان کنند. اگر نظر آنها مثبت بود یعنی پرسشنامه از روایی صوری برخوردار است. ممکن است صاحب‌نظران از شما بخواهند برخی سوالات را اضافه یا کم کنند. در این صورت باید تغییرات را اعمال کنید و دوباره نظرات را جویا شوید. این مراحل تا زمان دستیابی به روایی صوری ادامه پیدا می‌کند.

استفاده از این روش علی‌رغم سادگی با تردیدهایی نیز مواجه است. بسیار از پژوهشگران صاحب‌نظر معتقد هستند روایی صوری تنها برای اعتبارسنجی اولیه مناسب است و باید با روش‌های دیگری همراه شود. بویژه برای یک پرسشنامه محقق ساخته استفاده از اعتبارسنجی صوری کافی نیست. در این نوشتار به توضیح بیشتر در این زمینه پرداخته شده است.

روایی صوری
روایی صوری – تزیسمی

فهرست مطالب

روایی صوری چیست؟

روايي صوري يك شكل از اشكال روايي محتواست كه معمولاً به صورت عددي بيان نمي شوند.گردآوري چنين شواهدي اساساً و ضرورتاً مبتني بر داوري است و چنين داوري هايي بايد براي هر هدفي به طور جداگانه انجام پذيرد . گردآوري اين شواهد شامل بازبيني دقيق و موشكافانه است تا تعيين شود آيا محتوا و هدف هايي كه آزمون اندازه گيري مي كند، هدف آن مطالبي است كه حيطه ي محتوا را تشكيل مي دهند يا خير؟

اگر تمام داوران(خبرگان امر) توافق كنند كه پرسش هاي آزمون حيطه ي محتوايي را به اندازه ي كافي منعكس مي كنند، مي توان گفت آزمون، داراي روايي محتوا است. همچنين اين نكته نيز بايد مشخص شود كه آزمون، از عواملي كه با هدف اندازه گيري نامرتبط هستند، تأثير نپذيرفته است. با اين حال، »قضاوت هاي مربوط به روايي محتوايي نه قطعي هستند و نه نهايي؛ آزمون ها از سطوح مختلف روايي برخوردارند و متخصصان در قضاوت هاي خود هميشه با هم توافق نظر ندارند.

 

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: پرسشنامه محقق ساخته

کاربرد روایی صوری

روایی صوری به این مطلب اشاره می‌کند که گویه‌های پرسشنامه چه میزان با اندازه‌گیری سازه موردمطالعه سازگار هستند. در واقع این روش برای یک پرسشنامه طیف لیکرت و استاندارد کارایی دارد. پژوهشگر ابزار موردنظر را به اساتید نشان می‌دهد و آنها صحت آن را تائید می‌کنند.

این روش برای تایید نهایی اعتبار ابزار کافی نیست. به عنوان یک پژوهشگر اگر ابزار جدیدی را طراحی کرده‌اید می‌توانید برای اعتبارسنجی اولیه از این روش استفاده کنید تا نظرات کلی صاحب‌نظران را جویا شوید. اما این روش بسیار ذهنی و ساده است و کفایت آن همواره مورد تردید اساتید است. البته گاه صورت ظاهر یک پرسشنامه، از لحاظ قابلیت پذیرش و معقول بودن آزمون برای آزمون شوندگان، دارای اهمیت است.

در برخی از کتاب‌ها این روش را یکی از انواع روش‌های روایی محتوایی در نظر گرفته‌اند که فاقد محاسبات عددی است. در برخی مراجع نیز این روش را با روایی محتوایی تفکیک کرده‌اند و معتقدند این روش یک روش مستقل برای اعتبارسنجی مقیاس است. با این وجود کاربردهای این روش در حال حاضر بسیار محدود است. بیشتر پژوهشگران از روش‌های کمی مانند نسبت روایی محتوایی و شاخص روایی محتوایی استفاده می‌کنند. در روش‌های مبتنی بر معادلات ساختاری نیز روایی همگرا و روایی واگرا طرفداران بیشتری دارد.

چرا روایی صوری اهمیت دارد؟

روایی صوری ضروری است زیرا بر اعتبار و مقبولیت درک شده آزمون تأثیر می گذارد.

افرادی که آزمون را تکمیل می کنند، در صورتی که روایی صوری بالایی داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که آن را معتبر بدانند. اگر آزمون یا تکنیک شما روایی صوری ضعیفی داشته باشد، مردم مطمئن نخواهند بود که شما چه چیزی را اندازه گیری می کنید یا چرا روش خاصی را انتخاب کرده اید.

افراد تمایل بیشتری برای شرکت در تحقیقات یا ارزیابی هایی خواهند داشت که از چنین معیاری استفاده می کنند. همچنین می تواند این احتمال را افزایش دهد که دیگران نتایج تحقیق یا ارزیابی را جدی بگیرند.

با این حال، تکیه بر روایی صوری به عنوان تنها شاخص اعتبار توصیه نمی شود.

نحوه ارزیابی روایی صوری

چندین روش برای ارزیابی روایی صوری آزمون وجود دارد، از جمله موارد زیر:

بررسی تخصصی

کارشناسان موضوع می توانند آزمون را بررسی کنند و قضاوت ذهنی خود را در مورد اینکه آیا به نظر می رسد اندازه گیری آن چیزی است که در نظر گرفته شده است را ارائه دهند.

پیش آزمون

می توان از گروه کوچکی از افراد درخواست کرد تا آزمون را کامل کنند و در مورد اینکه آیا به نظر می رسد سؤالات ساختار مورد نظر را اندازه گیری می کنند، بازخورد ارائه دهند.

مشاهدات

محقق می تواند افراد را در حال تکمیل آزمون مشاهده کند و مشکلات یا مشکلاتی را که در هنگام پاسخ دادن به سؤالات دارند را یادداشت کند.

گروه های متمرکز

می‌توانید با افرادی که جامعه هدف را نمایندگی می‌کنند، یک گروه متمرکز برگزار کنید و در مورد آزمون برای جمع‌آوری بازخورد درباره اعتبار صوری آن بحث کنید.

درگیر کردن دیدگاه‌های متعدد و متنوع در ارزیابی روایی صوری ممکن است مفید باشد. برای مثال، فرض کنید معیاری قصد دارد رضایت شغلی را تعیین کند. برای ارزیابی روایی صوری در این مورد، ممکن است درگیر کردن متخصصان روانشناسی سازمانی و کارکنانی که نماینده جامعه هدف هستند، مفید باشد.

چه زمانی باید روایی صوری را آزمایش کنید؟

اعتبار صوری یک آزمون/تکنیک را در اولین فرصت ممکن در فرآیند توسعه آزمایش کنید. این به شما امکان می دهد تا قبل از استفاده از آن در یک مطالعه یا ارزیابی گسترده تر، هر مشکلی را شناسایی کنید.

بازخوردی که دریافت می‌کنید می‌تواند تأیید کند که ابزارهای تحقیق پاسخ‌های مورد نیاز را ارائه می‌کنند.

در زیر سه سناریو وجود دارد که ارزیابی مجدد اعتبار صوری حیاتی است.

برای تست های کاملا جدید

آزمایش اعتبار صوری یک آزمون کاملاً جدید به عنوان بخشی از فرآیند توسعه ایده خوبی است. این به شما کمک می کند تا تعیین کنید آیا آزمون، پرسشنامه یا هر روشی که قصد استفاده از آن را دارید، هدف خود را برآورده می کند و احتمالاً پاسخ های معتبری را ارائه می دهد.

جمع آوری داده ها و بی فایده یافتن آن برای تحقیق شما وقت گیر و پرهزینه است.

برای استفاده از آزمایش موجود روی جمعیتی که برای آن طراحی نشده است

فرض کنید از یک آزمون موجود استفاده می‌کنید که برای جمعیت متفاوتی نسبت به آزمایشی که اکنون قصد استفاده از آن را دارید، طراحی شده است. در این مورد، مهم است که تأثیر بالقوه بر اعتبار صوری آزمون را در نظر بگیرید.

خطر این که آزمون دارای سطح اعتبار صوری متفاوتی نسبت به جمعیت اصلی باشد، زیاد است. این می تواند به دلیل تفاوت در زبان، فرهنگ یا سایر عواملی باشد که ممکن است بر ارتباط درک شده یا مناسب بودن آزمون برای جمعیت جدید تأثیر بگذارد.

فرض کنید شما یک تست هوش طراحی شده برای دانش آموزان دبیرستانی ایالات متحده را به دانش آموزان برزیلی ارائه می دهید. اگر مهارت های کلامی و ریاضی را امتحان می کنید، ممکن است نمرات متفاوت باشد. داوران آزمون شما در برزیل ممکن است نمره خوبی برای آزمون ریاضی و نمره ضعیفی برای مهارت های کلامی قائل شوند. برخی از سوالات در بخش شفاهی ممکن است بسیار وابسته به فرهنگ ایالات متحده باشد.

ممکن است لازم باشد آزمایش را تغییر دهید یا زمینه یا دستورالعمل های بیشتری برای رسیدگی به این مشکل ارائه دهید. انجام این کار ممکن است به اطمینان حاصل شود که جمعیت جدید آزمون را مرتبط می دانند و درک می کنند. از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد یک آزمون جدید برای جمعیت جدید طراحی کنید.

برای استفاده از یک تست موجود در زمینه ای که برای آن طراحی نشده است

آزمون ممکن است سطح متفاوتی از اعتبار صوری نسبت به زمینه اصلی خود داشته باشد. این می تواند به دلیل تفاوت در نحوه اجرای یا تفسیر آزمون یا اختلاف در انتظارات یا تجربیات افرادی باشد که در آن شرکت می کنند.

اصلاح آزمون یا ارائه متن یا دستورالعمل های اضافی توصیه می شود. انجام این کار اطمینان حاصل می کند که شرکت کنندگان آن را مرتبط می دانند و درک می کنند.

روایی صوری
روایی صوری – تزیسمی

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: روایی در تحقیق

نمونه هایی از روایی صوری

در اینجا چند نمونه از اعتبار صوری آورده شده است:

1. یک نظرسنجی رضایت شغلی ممکن است اعتبار صوری بالایی داشته باشد اگر سؤالات مستقیماً با رضایت شغلی مرتبط باشند و آنها را به روشی ساده و قابل درک بیان کنید.

2. آزمونی که برای تعیین دانش یک فرد در مورد یک موضوع خاص در نظر گرفته شده است، ممکن است اعتبار صوری بالایی داشته باشد، اگر سؤالات مستقیماً با موضوع مرتبط باشد و شما آنها را به روشی آسان بنویسید.

3. یک تست آمادگی جسمانی ممکن است اعتبار چهره بالایی داشته باشد اگر شامل تمرینات مختلفی باشد که به عنوان شاخص های خوبی برای آمادگی جسمانی شناخته می شوند، مانند دویدن، فشار دادن، و دراز و نشست.

4. آزمونی که هوش هیجانی یک فرد را می سنجد، ممکن است اعتبار صوری پایینی داشته باشد، اگر سؤالات مربوط به هوش هیجانی نباشد یا درک آن برای شرکت کنندگان دشوار باشد.

5. اگر یک تست ریاضی سوالات تفریق و جمع داشته باشد، می توان گفت که روایی صوری خوبی دارد. اگر حاوی سوالات مرتبط با افسردگی باشد، روایی صوری پایینی خواهد داشت.

آیا روایی صوری دقیق است؟

در حالی که اعتبار صوری می تواند به عنوان یک روش سریع و آسان برای ارزیابی اعتبار ظاهری اندازه گیری مفید باشد، اما شاخص قابل اعتمادی برای اعتبار واقعی اندازه گیری نیست.

عوامل مختلفی می‌توانند بر ارتباط یا مناسب بودن یک معیار تأثیر بگذارند، از جمله سوگیری شخصی، تفاوت‌های فرهنگی، و زمینه‌ای که در آن از معیار استفاده می‌کنید.

مزیت ظاهری این نوع اعتبار این است که در هزینه و زمان محققین صرفه جویی می کند. اگر یک تکنیک یا تست در ابتدایی ترین سطح شکست بخورد، نیازی به انجام تست های پیچیده و تجزیه و تحلیل عمیق تر برای تعیین مناسب بودن آن برای هدف نخواهید داشت.

تفاوت بین اعتبار صوری، محتوا و سازه

اعتبار صوری بر اساس قضاوت ذهنی محقق و ارزیاب است. تجزیه و تحلیل آماری برای تعیین اعتبار صوری ضروری نیست. این شبیه به اصل “ارزش اسمی” است که به مشاهدات اتفاقی و برداشت های اولیه بستگی دارد.

اعتبار محتوا به میزانی اشاره دارد که یک آزمون تمام جنبه های سازه ای را که قصد اندازه گیری آن را دارد پوشش می دهد. اگر آزمونی نمونه ای از موارد مرتبط با سازه را نشان دهد، روایی محتوایی بالایی دارد.

آزمون شما چقدر مفهومی را که قصد بررسی آن را داشتید اندازه گیری می کند؟ روایی سازه به میزان ارتباط یک معیار با سایر متغیرها اشاره دارد که انتظار می رود بر اساس ملاحظات نظری باشد. شما می توانید اعتبار سازه را از طریق روش های آماری، مانند همبستگی یا تحلیل عاملی ارزیابی کنید.

با اعتبار صوری شروع کنید. اگر آزمون شما آن را قبول کرد، برای تحلیل عمیق‌تر به سراغ آزمون‌های اعتبار محتوا، ساختار و معیار بروید.

اعتبار صوری خوب چیست؟

. موارد زیر ویژگی های اعتبار صوری خوب هستند:
. آنچه در نظر گرفته شده را اندازه گیری می کند
. به نظر می رسد با ساختاری که برای اندازه گیری آن در نظر گرفته شده است مرتبط باشد
. به گونه ای نوشته شده است که به راحتی قابل درک و پیگیری باشد
. مناسب برای شرکت کنندگان

هر کسی که تست شما را مرور می کند باید موافقت کند که آنچه را که برای ارزیابی تعیین می کند اندازه گیری می کند. اگر به نظر می رسد که بازبینان در مورد آنچه که قصد اندازه گیری آن را دارید سردرگم هستند، باید به تابلوی نقاشی برگردید.

جمع‌بندی

روایی صوری که اعتبار منطقی نیز نامیده می‌شود، شکل ساده‌ای از سجش روایی و اعتبار ابزار گردآوری داده‌ها است. در این روش یک ارزیابی سطحی و ذهنی از میزان سازگاری ابزار مورد استفاده با هدف آن صورت می‌گیرد.

روایی صوری یک شکل از اشکال روایی محتواست که معمولاً به صورت عددی بیان نمی شوند. گردآوری چنین شواهدی اساساً و ضرورتاً مبتنی بر داوری است و چنین داوری هایی باید برای هر هدفی به طور جداگانه انجام پذیرد. گردآوری این شواهد شامل بازبینی دقیق و موشکافانه است تا تعیین شود آیا محتوا و هدف هایی که آزمون اندازه‌گیری می‌کند، هدف آن مطالبی است که حیطه محتوا را تشکیل می‌دهند یا خیر؟

اگر تمام داوران (خبرگان) توافق کنند که پرسش‌های آزمون حیطه محتوایی را به اندازه کافی منعکس می‌کنند، روایی صوری وجود دارد. همچنین این نکته نیز باید مشخص شود که آزمون، از عواملی که با هدف اندازه‌گیری نامرتبط هستند، تأثیر نپذیرفته است. در مجموع استفاده از این روش به تنهایی کافی نیست و بهتر است با روش‌های دیگر همراه گردد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *