نحوه رفرنس دهی در پایان نامه

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ، نحوه رفرنس دهی در پایان نامه یکی از موضوعات مهم و حساسی است که تمامی دانشجویان در حین نگارش متن پایان نامه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. برای نگارش منابع در متن پایان نامه روش های منبع دهی مختلفی وجود دارد که متناسب با قوانین دانشگاه به دانشجویان ابلاغ می گردد و این افراد باید بر اساس موارد ذکر شده منابع را در متن خود قرار دهند.

دانشجویانی که در حال نگارش متن پایان نامه خود هستند می بایست عنوان منابع مورد استفاده در متن را همراه با جزئیات ثبت کنند تا مطالب قید شده در متن پایان نامه این افراد قابل استناد باشد. اما موضوع مهمی که پیش می آید این است که نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها به چه صورتی انجام می گیرد؟ از چه طریقی می توان از روش های منبع دهی به رفرنس ها اطلاع کسب کرد و برای نگارش پایان نامه از آن ها بهره برد؟

نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه با توجه به شیوه های رفرنس نویسی مانند APA، هاروارد و … متفاوت می باشد. عنوان شیوه رفرنس نویسی مورد تایید در هر دانشگاه، از قبل به دانشجویان اعلام می گردد تا این افراد متناسب با این موارد اعلام شده رفرنس ها را در متن خود وارد نمایند. اما موضوع مهم اطلاع از نحوه رفرنس دهی در متن ها با توجه به شیوه های موجود است که در متن حاضر تلاش شده است تا ضمن پاسخ گویی به سوالات مربوط به نحوه رفرنس نویسی به جزئیات هر کدام از موضوعات روش های منبع دهی، نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه، رفرنس دهی انگلیسی و … پرداخته شود.

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه
نحوه رفرنس دهی در پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

رفرنس نویسی به چه معناست؟

رفرنس واژه ای انگلیسی به معنای منبع می باشد و رفرنس نویسی به معنا نوشتن منابع می باشد. اما علاوه بر نوشتن منابع پایانی، در کتاب ها، مقالات و پایان نامه ها امروزه از ارجاع دهی درون متنی هم استفاده می شود. شیوه ارجاع دهی مستقیم و غیر مستقیم منابع که یک نویسنده در حین نویسنده کتاب، مقاله یا پایان نامه خود از آن ها استفاده می کند؛ با شیوه نوشتن منابع متفاوت می باشد. به این صورت که در نوشتن ارجاع های درون متنی تنها از نام خانوادگی نویسنده کتابی که نقل قول مستقیم یا غیر مستقیم از آن در متن شما استفاده شده است؛ علاوه بر شماره صفحه و سال چاپ کتاب استفاده می شود و سایر اطلاعات دیگر از جمله نام نویسنده، نام کتاب و سایر اطلاعات دیگر در بخش منابع نوشته می شود. بنابراین به طور کلی رفرنس نویسی برای نگارش کتب، مقالات و پایان نامه ها لازم و ضروری است و می بایست به درستی طبق تعاریف ارائه شده برای هر یک از تالیفات مختلف به درستی صورت گیرد.

روش های رفرنس دهی در پایان نامه

یکی از بخش های مهم و حساس در نگارش متن پایان نامه ها، بخش رفرنس یا همان منابع استفاده شده در متن می باشد. دانشجویانی که در حال نگارش متن پایان نامه های دوره تحصیل خود هستند باید کلیه مطالبی را که در متن مورد استفاده قرار داده اند را با رفرنس معتبر مشخص کنند تا هم برای اساتید قالب قابل قبول باشد و هم آیندگان بتوانند از این منابع معتبر استفاده کنند.

معمولا جزئیات مربوط به قوانین نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها برای هر دانشگاه به صورت جداگانه تدوین شده است و در اختیار دانشجویان آن مرکز قرار می گیرد. از جمله روش های رفرنس دهی در پایان نامه و مقاله علمی پژوهشی می توان به روش APA، روش هاروارد، روش ونکوور، روش شیکاگو، روش AAA و … اشاره کرد که در این بخش به جزئیات مربوط به روش های رفرنس دهی در پایان نامه پرداخته شده است.

روش APA

از جمله معروف ترین روش های نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها و روش های منبع دهی می توان به روش APA اشاره کرد که مخفف عبارت American Psychological Association است. در این روش از رفرنس دهی، افراد باید متناسب با عنوان منبع استفاده شده (کتاب، مقاله، پایان نامه و …) ترتیب را رعایت نموده و جزئیات رفرنس را هم در متن و هم در بخش منابع وارد کند. آنچه که در این بخش اهمیت دارد ترتیب وارد کردن نام نویسنده، سال انتشار و عنوان منبع است که باید مورد توجه قرار گیرد.

روش هاروارد

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها بر اساس روش هاروارد بر پایه نام نویسنده، سال انتشار و عنوان منبع ( مقاله، کتاب و …) صورت می گیرد. شهرت اصلی این نوع از رفرنس به در ابتدا به خاطر ذکر منابع در متون مقالات اقتصادی از دانشگاه هاروارد ایجاد شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از شناخته شده ترین روش های منبع دهی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش ونکوور

همانطور که از عنوان روش های نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها و روش های منبع دهی هم مشخص است این روش ها معمولا بر اساس محل ایجاد شده نام گذاری شده و با همین عنوان هم مورد استفاده قرار می گیرند. روش رفرنس دهی ونکوور بر اساس شماره گذاری متون مورد استفاده قرار می گیرد و در تمام متن این منبع با همان شماره ذکر شده استفاده می شود. در حال حاضر روش ونکوور یکی از پر کاربرد ترین روش های رفرنس دهی در متن مقالات بین المللی است که بیشتر از قبل هم مورد توجه قرار گرفته است.

روش شیکاگو

نحوه رفرنس دهی در متن های تاریخی با استفاده از روش معروف شیکاگو انجام می شود و افراد این حوزه معمولا این روش را مورد توجه قرار می دهند. معمولا رفرنس ها در روش شیکاگو، به صورت شماره در پاورقی و یا انتهای متن اضافه می شوند و خوانندگان این متون می توانند جزئیات منابع را از این بخش ها به دست بیاورند.

در حال حاضر روش های رفرنس دهی فراوانی وجود دارد که در متون مختلف با توجه به نظر مدیران مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از دانشگاه ها، موسسات، ژورنال ها و … متناسب با قوانین نگارشی خود و همچنین فرمت های مورد پذیرش عنوان خاصی از این روش ها را انتخاب کرده و به افراد معرفی می کنند تا کلیه متن ها با همین روش منبع دهی مورد بررسی قرار بگیرند.
با توجه به اینکه نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه ها موضوع مهم و قابل توجهی است لذا دانشجویان می بایست قبل از هر کاری، اطلاعیه های مربوط به قوانین نگارشی را دانلود نموده و متناسب با روش اعلام شده، منابع متن خود را بنویسند.

نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه

. با توجه به دلایل موجود، دانشجویان موظف به ثبت عنوان دقیق و کامل منابعی هستند که در زمان نگارش متن پایان نامه از آن ها استفاده کرده اند. این منابع در دو بخش ارائه می شوند. بخش اول زمانی است که دانشجو در متن از منبعی استفاده کرده و به صورت کلی عنوانی از رفرنس را ذکر می کند که در این بخش تنها کلیاتی از رفرنس در اختیار افراد قرار داده می شود.

. بخش دوم از ارائه منابع مربوط به فصل منابع است که با توجه به ساختار پایان نامه ارشد در انتهای متن پایان نامه قرار گرفته و دیگر جزئیات مربوط به منابع استفاده شده در متن به این بخش اضافه می گردد. نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه برای هر کدام از شیوه های رفرنس دهی به صورت جداگانه ای تعریف می شود و در اختیار دانشجویان قرار داده می شود که در این بخش به هر کدام از این موارد اشاره شده است.

. نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه به شیوه APA برای متون استفاده شده به صورت کلی و یکسانی در نظر گرفته می شود که دانشجو باید به این موارد توجه کافی را داشته باشد. عنوان رفرنس های استفاده شده برای کلیه منابع شامل مقاله، کتاب، پایان نامه و … به شکل ثابت زیر در نظر گرفته می شود که دیگر جزئیات آن متناسب با نوع منبع در بخش انتهای متن پایان نامه ذکر می گردد. (نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار متن)

. نحوه رفرنس دهی در پایان نامه به شیوه هاروارد نیز برای تمامی متون استفاده شده به صورت یکسانی در نظر گرفته شده که جزئیات بیشتر این منابع در انتهای متن پایان نامه ارائه خواهد شد. (نام خانوادگی نویسنده اول، سال انتشار).

. زمانی که تعداد نویسندگان یک متن دو نفر باشد نام خانوادگی هر دو نویسنده همراه با سال انتشار متن نوشته می شود اما اگر این تعداد بیشتر از دو نفر باشد، تنها نام خانوادگی نویسنده اول همراه با کلمه همکاران ( et al) قید می گردد.

. رفرنس دهی در متن پایان نامه در روش های ونکوور و همچنین شیکاگو تنها بر اساس اعداد صورت می گیرد. یعنی هر کدام از منابع ذکر شده در انتهای متن پایان نامه با یک عدد مشخص می شود که در متن نیز برای اشاره به آن منبع از همین عدد استفاده خواهد شد.

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه
نحوه رفرنس دهی در پایان نامه – تزیسمی

نحوه رفرنس دهی در منبع پایان نامه

. دانشجویانی که در حال تکمیل نگارش متن پایان نامه خود هستند می بایست در نگارش منابع و نحوه رفرنس دهی در پایان نامه به بهترین شکل دقت کافی را داشته باشند. این نگارش بر اساس شیوه نامه ارائه شده توسط دانشگاه صورت می گیرد و دانشجویان باید با توجه به موارد ذکر شده در این شیوه نامه ها، روش صحیح نگارش منابع و روش های منبع دهی را در متن خود قرار دهند.

. نحوه رفرنس دهی در پایان نامه و روش های منبع دهی در هر متن متناسب با شیوه انتخاب شده متفاوت می باشد که در این بخش روش های اضافه کردن منابع استفاده شده در متن پایان نامه در قالب مقاله، کتاب، پایان نامه و سایت ها برای هر کدام از شیوه های رفرنس نویسی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است.

. نحوه رفرنس دهی در منبع پایان نامه کارشناسی ارشد با استفاده از روش رفرنس نویسی APA برای مقالات، کتب، وب سایت ها و پایان نامه های استفاده شده به شرح زیر می باشد:

. نحوه رفرنس دهی مقالات در روش رفرنس نویسی APA: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی نویسنده و اولین حرف از نام )، سال انتشار، عنوان مقاله، عنوان مجله، شماره چاپ مجله. کلیه موارد مربوط به رفرنس نویسی مقالات استفاده شده در متن پایان نامه به روش APA به ترتیب گفته شده می باشد و دانشجویان باید با رعایت کاما و نقطه ها منابع خود را به همین صورت تنظیم نمایند.

. نحوه رفرنس دهی کتاب در روش رفرنس نویسی APA: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی نویسنده و اولین حرف از نام )، سال انتشار، عنوان کتاب، عنوان انتشارات. اگر کتابی بیشتر از 5 نفر نویسنده داشته باشد تنها نام خانوادگی نویسنده اول ذکر می گردد.

. نحوه رفرنس دهی پایان نامه ها در روش رفرنس نویسی APA: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی نویسنده و اولین حرف از نام )، سال انتشار پایان نامه، عنوان پایان نامه، عنوان دانشگاه محل تحصیل نویسنده، تعداد صفحات متن پایان نامه.

. نحوه رفرنس دهی سایت در روش رفرنس نویسی APA: عنوان وب سایت منتشر کننده مطلب، سال انتشار مطلب، آدرس اینترنتی سایت.

. در روش نگارش منابع در متن پایان نامه به شیوه هاروارد، دانشجویان می بایست نام نویسنده یا نویسندگان متن ها را همراه با سال انتشار این متون در انتهای متن خود وارد نمایند. فاصله بین هر کدام از این موارد توسط کاما ایجاد می شود که بخش مهمی در روش های منبع دهی و نحوه رفرنس دهی در پایان نامه به شیوه هاروارد می باشد.

. نحوه رفرنس دهی مقالات در روش رفرنس نویسی هاروارد: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد به همراه حرف اول نام آن ها ). (سال انتشار مقاله). عنوان مقاله چاپ شده. نام ژورنال. شماره ژورنال. شماره صفحه مقاله.

. نحوه رفرنس دهی کتاب در روش رفرنس نویسی هاروارد: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد به همراه حرف اول نام آن ها ). (سال چاپ کتاب). عنوان کتاب منتشر شده. تعداد صفحات.

. نحوه رفرنس دهی پایان نامه ها در روش رفرنس هاروارد: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد به همراه حرف اول نام آن ها ). (سال انتشار پایان نامه). دانشگاه منتشر کننده پایان نامه. تعداد صفحات متن.

. نحوه رفرنس دهی سایت در روش رفرنس نویسی هاروارد: عنوان وب سایت. (سال انتشار مطلب). آدرس اینترنتی سایت.

. با توجه به اینکه نحوه رفرنس دهی در متن پایان نامه با استفاده از روش ونکوور دارای تفاوت هایی با دیگر موارد می باشد لذا دانشجویان باید در وارد کردن جزئیات مربوط به منابع استفاده شده توجه کافی را داشته باشند. کلیات مربوط به هر کدام از ترتیب ثبت اطلاعات تقریبا به صورت یکسان است و اضافه کردن منابع تنها در برخی جزئیات دارای تفاوت هایی است که در این بخش به این موارد اشاره شده است.

. نحوه رفرنس دهی مقالات در روش رفرنس نویسی ونکوور: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد را وارد و پس از ایجاد یک فاصله اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). عنوان مقاله. عنوان ژورنال منتشر کننده. سال انتشار مقاله. شماره دوره و جزئیات ژورنال.

. نحوه رفرنس دهی کتاب در روش رفرنس نویسی ونکوور: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد را وارد و پس از ایجاد یک فاصله اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). عنوان کتاب. عنوان انتشارات. سال انتشار کتاب. تعداد صفحات کتاب و دیگر جزئیات.

. نحوه رفرنس دهی پایان نامه ها در روش رفرنس ونکوور: نام نویسنده یا نویسندگان ( نام خانوادگی افراد را وارد و پس از ایجاد یک فاصله اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). عنوان دانشگاه محل تحصیل دانشجو. سال انتشار پایان نامه. تعداد صفحات متن پایان نامه.

. نحوه رفرنس دهی سایت در روش رفرنس نویسی ونکوور: عنوان سایت. سال انتشار. آدرس اینترنتی سایت استفاده شده.

. با توجه به تفاوت های جزئی که در نحوه رفرنس دهی در منبع پایان نامه وجود دارد دانشجویان می بایست با مطالعه دقیق شیوه نگارش پایان نامه از این جزئیات مطلع شده و متن خود را به شکل صحیحی ارائه دهند. مقالات با کیفیت و اصولی شانس بالایی برای همکاری با مجلات و نشریات معتبر داخلی و خارجی برای چاپ مقاله دارند. در این بخش نحوه رفرنس دهی در پایان نامه به شیوه شیکاگو ارائه شده است.

. نحوه رفرنس دهی مقالات در روش رفرنس نویسی شیکاگو: نام نویسنده یا نویسندگان ( تنها نام خانوادگی افراد را به همراه اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). سال انتشار مقاله.

. نحوه رفرنس دهی کتاب در روش رفرنس نویسی شیکاگو: نام نویسنده یا نویسندگان ( تنها نام خانوادگی افراد را به همراه اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). سال چاپ کتاب. عنوان کتاب. عنوان انتشارات.

. نحوه رفرنس دهی پایان نامه ها در روش رفرنس شیکاگو: نام نویسنده یا نویسندگان ( تنها نام خانوادگی افراد را به همراه اولین حرف از نام این فرد یا افراد ثبت شود). سال انتشار پایان نامه. عنوان دانشگاه منتشر کننده پایان نامه.

. نحوه رفرنس دهی سایت در روش رفرنس نویسی شیکاگو: عنوان سایت استفاده شده. سال انتشار مطلب. آدرس اینترنتی سایت.

. تفاوت ها در نگارش هر کدام از این روش ها تنها در یک نقطه، کاما، فاصله و … است که در ظاهر موضوع مهمی نیست اما در اصل تفاوت های چشمگیری را ایجاد می کند. همین موضوع باعث شده است تا در دانشگاه ها متناسب با قوانین، شیوه نامه های نگارش جداگانه ای به افراد اعلام شود و بر اساس این موارد متن پایان نامه دانشجو مورد بررسی قرار بگیرد.

نحوه رفرنس دهی در پایان نامه
نحوه رفرنس دهی در پایان نامه – تزیسمی

نحوه رفرنس دهی انگلیسی در پایان نامه

. با توجه به گستردگی های علم، دانشجویان معمولا از منابع مختلفی به عنوان رفرنس متن پایان نامه خود استفاده می کنند و این موضوع باعث شده است تا تعداد فراوانی از منابع در اختیار این افراد قرار گرفته باشد. با توجه به تنوع این موارد دانشجویان باید بتوانند منابع فارسی و انگلیسی استفاده شده در متن پایان نامه خود را در بخش منابع انتهای پایان نامه ثبت نمایند. نحوه رفرنس دهی در پایان نامه و همچنین روش های منبع دهی برای منابع فارسی و انگلیسی استفاده شده در شیوه نامه نگارش متن پایان نامه دانشگاه ها قید شده است و دانشجویان با مطالعه این مورد می توانند از جزئیات نحوه رفرنس دهی اطلاع کسب کنند.

. نحوه رفرنس دهی انگلیسی در پایان نامه، برای تمامی بخش های استفاده شده شامل مقاله، کتب، پایان نامه ها و … ذکر شده است و تقریبا تفاوت چندانی با منابع فارسی ندارد. تنها تفاوت اصلی در بین رفرنس دهی فارسی و انگلیسی در زبان نگارشی استفاده شده می باشد و تمامی بخش ها مربوط به ترتیب موارد، نوع نگارش و … همگی با منابع فارسی یکسان و مشترک است تنها زبان نگارش متن دراین بخش باید انگلیسی باشد. دانشجویان می بایست تمامی بخش های مربوط به رفرنس های انگلیسی را با همین زبان تایپ کرده و کلیه اعداد را نیز به صورت انگلیسی وارد نمایند.

. تاریخ های مربوط به سال انتشار مطالب در منابع انگلیسی باید به تاریخ میلادی و به زبان انگلیسی ثبت گردد. در صورتی که دانشجو منابع انگلیسی را در ورد بدون استفاده از برنامه ها و به صورت دستی وارد کند باید این منابع را به ترتیب حروف الفبای انگلیسی مرتب کرده و در انتهای بخش رفرنس ها اضافه کند. نحوه رفرنس دهی انگلیسی در پایان نامه ها برای تمامی شیوه های نگارشی APA، هاروارد، ونکوور و … به همان ترتیب رفرنس دهی فارسی می باشد و تنها تفاوت آن ها در زبان نگارش متن است که به صورت انگلیسی نوشته می شود.

نحوه رفرنس دهی در ورد پایان نامه

. بخش نگارش منابع در پایان نامه ها موضوع مهم و قابل توجهی است که اساتید نیز به این مرحله از متن دقت زیادی می کنند. اولین بخش از نحوه رفرنس دهی در پایان نامه ها و یا استفاده از روش های منبع دهی در متن، دانلود فایل های مربوط به قوانین نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و منابع آن است که معمولا در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها قابل مشاهده هستند. پس از اطلاع از شرایط و روش های منبع دهی، دانشجویان باید متناسب با روش های منبع دهی اعلام شده، کلیه منابع مورد استفاده را ویرایش نمایند.

. بخش اصلی در خصوص نگارش منابع در متن پایان نامه، نحوه رفرنس دهی در ورد پایان نامه است.معمولا نگارش رفرنس ها در ورد پایان نامه ها از طریق برنامه های مانند EndNote صورت می گیرد و دانشجویان می توانند در این برنامه ها نوع روش مد نظر خود را انتخاب نموده و متناسب با این روش ها با کمک برنامه اندنوت، کلیه منابع استفاده شده در متن را ثبت نمایند.

. در صورتی که دانشجو بخواهد فایل منابع مورد استفاده در پایان نامه خود را به صورت دستی وارد نماید، می بایست کلیه منابع را به ترتیب حروف الفبا مرتب کرده و با شماره گذاری های منظم آن ها را در فرمت خواسته شده ثبت نمایند. در هر صورت دانشجو می بایست ترتیب وارد کردن نام نویسنده، سال انتشار، عنوان موضوع و … را رعایت نموده و بر اساس قانون دانشگاه خود، این منابع را مرتب کند.

. به عنوان نکته مهم دیگری در خصوص نحوه رفرنس دهی در ورد پایان نامه باید اضافه کرد که دانشجو می بایست سال های انتشار مقالات و کتاب های خارجی را در بخش منابع انگلیسی به صورت عدد های انگلیسی و تاریخ های میلادی وارد نماید چرا که ثبت این اعداد به صورت فارسی، اشتباه بوده و وی مجبور به اصلاح این موارد می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *