راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه

راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه

راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه ، نوشتن پایان نامه برای اولین بار یک نقطه عطف مهم در پیشرفت شما از یک دانشجوی دکترا به یک دانشگاه حرفه ای است. پایان نامه دکتری شما می تواند سنگ بنای تحقیقات آینده شما باشد و وسعت و جزئیات دانش شما را در مورد رشته خود نشان دهد. یادگیری برخی از دستورالعمل های کلی می تواند به شما کمک کند تا این فرآیند را در چشم انداز قرار دهید و یک مقاله تحقیقاتی قانع کننده ایجاد کنید. در این مقاله راهنمای گام به گام نحوه نگارش پایان نامه و نکات مفیدی برای نوشتن یک استدلال قانع کننده ارائه می دهیم.

راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه
راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه

پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که شما در طول یک مدرک تحقیقاتی یا موقعیت علمی ایجاد می کنید. مؤسسات و نهادهای تأمین مالی، پایان نامه را به عنوان محصول اصلی که یک دانشگاه در ازای تأمین مالی و سرمایه گذاری تولید می کند، می دانند. در نتیجه، پایان نامه به عنوان بدنه اصلی کاری است که شما در طول دوره تحقیقات خود تولید می کنید، اگرچه سایر مقالات تحقیقاتی شما ممکن است به آن کمک کنند.

ممکن است انتخاب کنید که پایان نامه خود را منتشر کنید یا آن را پایه ای برای کارهای طولانی تری در آینده شغلی خود قرار دهید. موسسات معمولاً یک متخصص در زمینه شما را برای نظارت بر نوشتن شما تعیین می کنند.

نحوه نگارش پایان نامه

مراحل زیر نحوه نوشتن پایان نامه را با تمرکز بر مراحل رایجی که احتمالاً بدون توجه به تخصص خود دنبال می کنید، توضیح می دهد:

1. انجام تحقیق

صرف نظر از رشته یا بیانیه شما، مهم است که قبل از انجام هر کاری روی کاغذ، تحقیق کامل انجام دهید. نوشتن پایان نامه شما ممکن است پس از انجام تحقیقات شما انجام شود، یا ممکن است یک فرآیند تدریجی از نوشتن فصل ها در حین تحقیق باشد. تحقیقات عمیق به شما این امکان را می دهد که ایده های خود را شکل دهید و در حین درگیر شدن با بورس تحصیلی موجود، یک استدلال روشن ایجاد کنید. پس از توسعه ایده خود، می توانید به سمت نوشتن بروید.

2. ساختار پایان نامه خود را برنامه ریزی کنید

به عنوان نقطه شروع، شواهد و استدلال پایان نامه خود را حول پیشنهاد و یافته های تحقیق خود برنامه ریزی کنید. تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید از استدلال خود حمایت کنید و شواهد خود را به بحث های مستقل اما مرتبط تقسیم کنید. مهم است که بخش‌هایی را برای زمینه‌سازی تاریخ تحصیل، ادغام ایده‌های خود در نظریه‌های موجود و پرداختن به استدلال‌های متضاد بگنجانید. به نشریات کلیدی در زمینه خود نگاه کنید تا بررسی کنید که معمولاً چگونه به نظر می رسند و محققان چه انتظاراتی از آنها دارند.

3. در مورد قالب تصمیم بگیرید

یک سند کاری برای پایان نامه خود تنظیم کنید و تصمیمات اساسی در مورد فونت، فاصله خطوط و فرمت ارجاع بگیرید. گرفتن زودهنگام این تصمیمات می تواند به شما کمک کند ذهنیت درستی داشته باشید و احساس کنید که در حال پیشرفت هستید. پایان نامه ها معمولا دارای یک صفحه عنوان با عنوان پایان نامه، نام شما، نام استاد راهنما و موسسه و گروه شما هستند. شما می توانید جزئیات مرتبط دیگری مانند تاریخ ارسال و عنوان نهایی خود را در پایان فرآیند اضافه کنید، اما ایجاد صفحه عنوان ابتدا می تواند به شما کمک کند تا شروع کنید و روی نوشتن تمرکز کنید.

4. بیانیه پایان نامه خود را بنویسید

بیانیه پایان نامه استدلال اصلی را که شما بر اساس تحقیقات خود ارائه می کنید توضیح می دهد. بسته به طول پایان نامه خود، می توانید این را در پایان مقدمه خود یا در بخش اختصاصی آن بیان کنید. بیانیه شما می تواند توضیحی، استدلالی یا تحلیلی باشد، بسته به اینکه می خواهید قبل از ارائه شواهد خود به چه جزئیاتی بپردازید. بیانیه واضحی ارائه دهید که موضع شما را در مورد موضوع توضیح دهد، نکته تحقیق شما را خلاصه کند و به طور خلاصه نشان دهد که شواهد شما چگونه آن را تأیید می کند.

5. بدنه اصلی و آرگومان ها را بنویسید

همانطور که در حال تحقیق و توسعه ایده های خود هستید، بخش اصلی پایان نامه را هر بار یک بخش بنویسید. تلاش برای نوشتن تمام پایان نامه خود به یکباره یک کار ذهنی چالش برانگیز است، بنابراین تقسیم آن به بخش های دست یافتنی تر، آن را قابل مدیریت تر می کند. ساختن هر بخش یک بحث مستقل که به بیانیه اصلی کمک می کند نیز می تواند به درک مطلب کمک کند. به یاد داشته باشید که استدلال اصلی خود را تکرار کنید تا نوشته شما منسجم باشد، اما سعی کنید از تکرار بی مورد خودداری کنید.

6. روش خود و تاریخچه بورس تحصیلی را مورد بحث قرار دهید

یک پایان نامه خوب بر اساس شواهدی که نویسنده گردآوری کرده است، نکته روشنی را بیان می کند و آن را در اندیشه قبلی زمینه سازی می کند. در یک بخش اختصاصی یا در خلال بحث های دیگر، آگاهی کامل از بورسیه ها و نظریه های موجود را نشان دهید. نشریات کلیدی را در موارد مرتبط مورد نقد قرار دهید و دانشمندانی را که با آنها مخالف هستید با نام مشخص کنید. رویکردهای روش شناختی خود را به طور کامل مورد بحث قرار دهید و توضیح دهید که چگونه و چرا شواهد شما را به نتیجه گیری اصلی خود در رابطه با بورس تحصیلی قبلی هدایت می کند.

راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه
راهنمای گام به گام نحوه نوشتن پایان نامه – تزیسمی

7. ارقام، محتویات، فهرست ها و فهرست ها را اضافه کنید

هر شکل، تصویر یا مطالب مرتبط را با ارجاع به پایان نامه اضافه کنید. یک پایان نامه معمولاً دارای یک صفحه محتوا است که عناوین و سرفصل های بخش را فهرست می کند. پایان نامه خود را مرور کنید و مطمئن شوید که برای هر بخش در نظر گرفته شده است. همچنین، بررسی کنید که بخش‌ها یا عناوینی را که بعداً از قطعه نهایی بریده‌اید، وارد نکرده باشید. فهرستی اضافه کنید که هر شکل، بشقاب، جداول و تصاویر موجود در پایان نامه شما را فهرست کند. همچنین ممکن است مفید باشد که فهرستی از موضوعات، نام‌ها یا اصطلاحات کلیدی برای خوانندگان درج شود تا به عنوان مرجع از آنها استفاده کنند.

8. مقدمه و نتیجه گیری خود را بنویسید

مقدمه و نتیجه گیری پایان نامه شما اهداف مشابهی در معرفی افکار شما و نهایی کردن اظهارات شما دارد. سعی کنید اینها را تا انتها رها کنید، زیرا بدنه پایان نامه شما احتمالاً از طریق پیش نویس های زیادی در طول دوره نگارش آن تغییر می کند. یک مقدمه خوب توجه خواننده را جلب می کند، به تحقیقات گذشته ارجاع می دهد، به اهمیت ایده های شما اشاره می کند و بیانیه اصلی پایان نامه شما را معرفی می کند. یک نتیجه گیری خوب ایده های شما را تثبیت می کند، بیانیه پایان نامه شما را تکرار می کند، پیامدهای آن را بررسی می کند و بحث درباره تحقیقات و ایده های آینده را تشویق می کند.

9. منابع و کتابشناسی را بنویسید

منابع خود را در هر قالبی که برای رشته شما استاندارد است، مانند APA، هاروارد یا MLA اضافه کنید. هر منبعی را که به آن اشاره می کنید در پایان نامه خود بگنجانید. شما می توانید در پایان پایان نامه خود یک کتابشناسی برای هر منبع تحقیقی که مستقیماً به آن مراجعه نکرده اید اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که به هر اثری که وارد کرده‌اید اشاره کرده‌اید و پاورقی‌های یتیمی را که در فرآیند نوشتن حذف کرده‌اید حذف کنید.

10. بخش های نهایی را اضافه کنید

هر بخش اضافی مانند چکیده، تشکر و ضمیمه را اضافه کنید. قدردانی شما از مشارکت کنندگان، سرپرستان، دوستان و همکارانی که به شما در نوشتن سند کمک کردند، تشکر می کند. چکیده ای که معمولاً کمتر از 500 کلمه است، خلاصه ای از پایان نامه شما را ارائه می دهد و در پایان نامه های علمی و هنری رایج است. اگر مطلبی وجود دارد که مستقیماً با بیانیه اصلی شما مرتبط نیست، اما زمینه ارزشمندی را اضافه می کند، می توانید آن را در یک ضمیمه قرار دهید. بسته به رشته شما و شرایط ارسال، ممکن است برای ضمائم مقداری برای تعداد کلمات وجود داشته باشد.

11. پایان نامه خود را تصحیح و ارسال کنید

پس از تکمیل پایان نامه، آن را بخوانید و هر بخش یا قسمتی را که می خواهید بازنویسی کنید بررسی کنید. طبیعی است که نویسندگان پایان نامه قبل از ارسال کار نهایی چندین پیش نویس داشته باشند، بنابراین از ایجاد تغییرات نترسید. هنگامی که از آن راضی بودید، آن را تصحیح کنید تا هرگونه اشتباه املایی یا گرامری را بررسی کنید. ممکن است بخواهید از نرم افزار گرامر استفاده کنید یا از یک دوست یا همکار کمک بخواهید. بررسی کنید که مطابق دستورالعمل ها قالب بندی شده باشد و آن را برای بررسی و انتشار نهایی ارسال کنید.

نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده

یک پایان نامه خوب معمولا کمک قابل توجهی به این رشته می کند، به طور انتقادی با بورس تحصیلی درگیر می شود و سبک شخصی و اعتماد به نفس واضحی را نشان می دهد. در اینجا برخی از ویژگی های مشترک در میان پایان نامه های خوب آورده شده است:

. به وضوح برنامه‌ریزی‌شده: یک پایان‌نامه خوب شامل ساختار و روش روشنی است تا خواننده بفهمد که هر بخش چگونه به استدلال کلی کمک می‌کند. استدلال های خود را به صورت منطقی طرح ریزی کنید، به بورس تحصیلی قبلی مراجعه کنید و هر بخش را به وضوح پیش بینی کنید تا خوانندگان بتوانند دنبال کنند.
. موضع مطمئن: بررسی بدن ها برای پایان نامه ای ارزش قائل است که با بحث های جاری درگیر است و موضعی مطمئن با شواهد پشتیبان ارائه می دهد. به موضع خود متعهد باشید و دلایل قانع کننده ای برای استدلال های خود ارائه دهید تا در بحث های جاری مشارکت کنید.
. استدلال متمرکز: مشاهدات و شواهد خود را بر استدلال اصلی خود متمرکز کنید و اطلاعات پیش زمینه غیر ضروری را درج نکنید. نکات خود را زمینه سازی کنید اما روی حمایت از اظهارات اصلی پایان نامه خود تمرکز کنید.
. نتیجه گیری خلاصه: یک پایان نامه خوب نتیجه ای دارد که شواهدی را که شما ارائه کرده اید و نحوه تعامل آن با استدلال های متقابل را به طور کامل در نظر می گیرد. نتیجه گیری مطمئن و سنجیده ای را تشکیل دهید که سوالات و مطالعه بیشتر را تشویق می کند.
. تامل برانگیز: مطمئن شوید که پایان نامه شما باعث ایجاد سوال بیشتر می شود و خواننده شما را وادار می کند در مورد موضوع با جزئیات فکر کند. خوانندگان خود را تشویق کنید تا از زاویه ای متفاوت به موضوع نگاه کنند و در مورد چرایی و چگونگی منطقی بودن بیانیه پایان نامه سوال بپرسند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *