چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟ ، همه داوطلبان دکترا ملزم به نوشتن یک چکیده خوب خواهند بود. چکیده جزء حیاتی بسیاری از وظایف دانشگاهی است، چه برای پایان نامه دکتری، مقاله ژورنال دانشگاهی، مقاله کنفرانس یا سایر انواع نوشتار. اگرچه فقط یک پاراگراف کوچک است، نوشتن یک پاراگراف خوب نیاز به تمرین دارد.

چکیده پایان نامه خلاصه ای مختصر از کمک هزینه های پژوهشی است. باید هدف کار، موضوع تحقیق، اطلاعات پیشینه، روش‌ها، یافته‌های مهم و نتیجه‌گیری را پوشش دهد. لازم است همه اینها در 200-300 کلمه پوشش داده شود. در برخی از پایان نامه ها از این به عنوان خلاصه اجرایی یاد می شود.

در حالی که قالب ممکن است بسته به رشته تحصیلی شما به طور قابل توجهی متفاوت باشد، چکیده شما باید هدف کار، تکنیک هایی که به کار گرفته اید و نتایجی که به آن رسیده اید را به وضوح بیان کند. باید قبل از فهرست مطالب اما بعد از قدردانی و صفحه عنوان قرار گیرد.

ساختار IMRaD یک روش محبوب برای ساختاردهی فرآیند نوشتن چکیده توصیفی است. این نشان دهنده:

. معرفی
. روش شناسی
. نتایج
. بحث

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد هنگام ایجاد چکیده مرتکب می شوند، ندانستن هدف است. یک چکیده خوب برای خوانندگان بالقوه در نظر گرفته شده است، نه نویسنده. چکیده اغلب در یک صفحه جداگانه در کمک پایان نامه یا مقاله گنجانده می شود. خلاصه کردن مطالعه خود ممکن است ساده به نظر برسد، زیرا شما کسی هستید که آن را بهتر می دانید. توضیح دادن پیچیدگی ها و اهمیت شغل خود برای فردی که در حرفه شما نیست می تواند چالش برانگیز باشد.

چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟
چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

چه زمانی برای پایان نامه چکیده بنویسیم؟- چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

چکیده پایان نامه در مکان های بسیار متنوعی یافت می شود. از جمله محبوب ترین آنها عبارتند از:
. درخواست برای کمک های مالی و پشتیبانی
. مقالات در مجلات
. پایان نامه های دکتری
. برنامه های کاربردی برای کنفرانس ها
. مجموعه مقالات یک کنفرانس
. رایج ترین قالب برای این نوع مطالب، چکیده پایان نامه است که موضوع اصلی این مقاله می باشد.

 

مدت زمان یک چکیده برای پایان نامه چقدر باید باشد؟- چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

در این زمان، چکیده نویسی خوب برای پایان نامه یا پایان نامه کارشناسی ارشد ممکن است به ترتیب بیش از 150 کلمه یا 350 کلمه نباشد.

برای نوشتن چکیده، باید ثبات بصری را حفظ کنید. ممکن است بخواهید چکیده را برای Ph.D خود نگه دارید. پایان نامه به یک صفحه دو فاصله یا تقریباً 280 کلمه.

قالب چکیده باید بیانگر نکات کلیدی کل پایان نامه باشد و باید از همان قالب کل سند پیروی کند.

هر فصل از پایان نامه دکتری شما باید دارای یک یا چند عبارت باشد که برای خلاصه کردن آن تعیین شده است (مقدمه، بررسی ادبیات، روش ها، نتایج، نتیجه گیری).

 

ساختار چکیده پایان نامه چیست؟- چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟

مرحله – 1 مقدمه

هدف تحقیق خود را از قبل مشخص کنید. مطالعه چه موضوعی نظری یا عملی را مورد بررسی قرار می‌دهد یا به چه موضوع پژوهشی پرداخته‌اید؟

اگر موضوع شما دارای اهمیت اجتماعی یا فکری است، می توانید اطلاعات مختصری در زمینه پیش زمینه ارائه دهید اما از وارد شدن به جزئیات بیش از حد خودداری کنید. تعریف مختصری برای هر اصطلاح تخصصی به کار رفته در چکیده خود ارائه دهید که خواننده معمولی دانشگاهی با آن آشنا نباشد یا معانی مختلفی داشته باشد.

پس از شناسایی موضوع، هدف تحقیق خود را به وضوح مشخص کنید. افعالی مانند «بررسی»، «تست»، «تجزیه و تحلیل» یا «ارزیابی» ممکن است ماهیت دقیق کار شما را بیان کند.

از آنجایی که پژوهش تمام شده است، این بخش از چکیده پایان نامه را می توان به زمان حال یا گذشته ساده نوشت. با این حال، هرگز نباید به آینده اشاره کند.
. اشتباه – این مطالعه ارتباط بین بهره وری و مصرف قهوه را بررسی می کند.
. صحیح – این مطالعه به ارتباط بین بهره وری و مصرف قهوه می پردازد.

مرحله – 2 روش

شما باید در این بخش از چکیده پایان نامه خود توضیحی ساده از روش تحقیق خود ارائه دهید تا به سؤالات تحقیق خود بپردازید. با بیان متفاوت، نوع مسئله تحقیق و طرح تحقیقی که استفاده کردید. از جمله سوالات مهمی که در این مورد باید پاسخ داد:
. از کدام رویکرد، کیفی یا کمی، استفاده کردید؟
. چه کسی یا چه کسی در نمونه شما بود؟
. داده های شما چگونه جمع آوری شد؟ مصاحبه های ساختاریافته یا نیمه ساختار یافته انجام دادید؟
. داده های شما به چه صورت تجزیه و تحلیل شد؟
. این بخش باید به «چگونگی» مطالعه شما بپردازد. لازم به توضیح است که این فقط یک خلاصه است، اما باید به طور رضایت بخشی به چهار نکته مطرح شده در بالا پاسخ دهد.

مرحله – 3 نتایج

تمرکز تحقیق، نتیجه گیری و نتایج باید در قسمت نتایج چکیده پایان نامه شما برجسته شود. اینجا جایی است که می توانید ایده ای از تأثیر کار خود ارائه دهید.

به جای استفاده از عبارات مبهم مانند “مهم” یا “قابل توجه” خاص و قابل اندازه گیری باشید. به عنوان مثال، در چکیده، ممکن است بنویسید: “مطالعه ما کاهش قابل توجه 40٪ در مصرف انرژی را هنگام اجرای سیستم روشنایی LED ابتکاری نشان داد”، اگر تحقیقات شما نشان دهد که یک فناوری نورپردازی جدید مصرف انرژی را کاهش می دهد.

از طرف دیگر، ممکن است به عنوان موضوع پایان نامه یا پایان نامه خود در مورد تأثیرات برنامه واکسیناسیون بنویسید: «ابتکار واکسیناسیون منجر به کاهش قابل توجه 65 درصدی در بروز بیماری هدف در جمعیت مورد مطالعه شد».

مخاطبان شما با دیدن نتایج انتزاعی شما به عنوان دقیق تر و معنادارتر می توانند به سرعت ارزش تحقیق شما را درک کنند. سپس می توانید یافته های خود را کمی کنید و اندازه گیری ها یا ارقام دقیق را ارائه دهید.

مرحله – 4 بحث

بحث چکیده پایان نامه شما جایی است که شما ارتباط برقرار می کنید و بینش هایی را در مورد پیامدهای گسترده تر تحقیق خود ارائه می دهید. این فرصتی است که تحقیق خود را توضیح دهید “پس چه؟”. در این بخش حتی می توانید موضوعاتی را برای مطالعات آینده مطرح کنید.

به عنوان مثال، نتیجه گیری از چکیده پایان نامه شما برای مطالعه ای که اثرات زیست محیطی تغییرات در حمل و نقل شهری را بررسی می کند، ممکن است این باشد: «این یافته ها بر فرصتی برای برنامه ریزی شهری دوستدار محیط زیست برای کاهش قابل ملاحظه انتشار کربن تأکید می کند و طرحی را برای شهرها برای مبارزه با آب و هوا ارائه می کند. تغییر دادن.

نمونه‌هایی از پایان‌نامه یا پایان‌نامه بحث شما می‌تواند این نکته را برجسته کند: «تحقیق ما بر ارزش درمان خلاق به‌عنوان یک رویکرد خلاقانه برای بهبود سلامت روان جمعیت مسن تأکید می‌کند. این کار با عواقب روی یک رویکرد جامع تر و مؤثرتر برای مراقبت از سالمندان انجام می شود.

بهتر است ارتباط تحقیقات بیشتر خود و تأثیرات بلندمدت آن در حوزه بحث، از جمله هرگونه تغییر احتمالی در خط مشی یا برنامه های کاربردی مفید را برجسته کنید. تغییرات اساسی بسته به رشته می تواند کمی متفاوت باشد. در اینجا شانس شما برای نشان دادن پتانسیل انقلابی اثر و تشویق مخاطبان برای دیدن ارزش آن است.

مرحله – 5 نتیجه گیری

در نهایت، شما باید یافته های کلیدی تحقیق خود را مرور کنید: چگونه مسئله را حل می کنید یا سوال تحقیق را مطرح می کنید؟ در پایان، خواننده باید درک محکمی از ایده اصلی داشته باشد که مطالعه شما از آن حمایت یا رد کرده است. نوشتن در زمان حال ساده، هنجار نتیجه گیری تحقیق است.

بهتر است به طور خلاصه به هر گونه محدودیت مهم تحقیق (مانند حجم نمونه یا روش تحقیق) در چکیده پایان نامه اشاره شود. این به خواننده این امکان را می دهد که یافته های کلیدی تحقیق شما را با اعتماد و دقت ارزیابی کند.

اگر هدف شما یافتن راه حلی قابل اجرا بود، ممکن است پیشنهادهایی برای اجرا در مکالمه خود داشته باشید. در صورت امکان، می توانید به طور خلاصه توصیه هایی برای حوزه تحقیقاتی آینده ارائه دهید.

چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟
چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

چکیده پایان نامه باید شامل چه مواردی باشد؟

هدف چکیده توصیف مقاله است، نه ارزیابی یا توجیه آن.

مسئله یا موضوع باید به صورت مختصر و در عین حال دقیقاً در ابتدای چکیده بیان شود. خلاصه ای مختصر از مفهوم و روش تحقیق، یافته های کلیدی و نتیجه گیری های به دست آمده در یک یا دو جمله ارائه شده است.

مهمترین کلیدواژه های مرتبط با روش و محتوا باید در چکیده گنجانده شود. این کار جستجوی ماشینی را برای دریافت چکیده آسان‌تر می‌کند و امکان خواندن یا نخواندن کل پایان‌نامه را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

 

نکاتی برای نوشتن چکیده برای پایان نامه یا چکیده پایان نامه

خلاصه کردن کل کار شما در چند صد کلمه ممکن است دشوار باشد. اما چکیده پایان نامه یا مقاله اغلب اولین و تنها چیزی است که خوانندگان بالقوه می بینند، بنابراین بسیار مهم است که آن را دقیقاً به درستی دریافت کنید. این نکات می تواند به شما کمک کند بخش انتزاعی خود را از نوشتن آکادمیک شروع کنید.

1. چکیده های مشابه را بخوانید

ساده ترین روش برای آشنایی با قوانین چکیده نویسی در رشته تحصیلی خود خواندن چکیده دیگران است. در حین انجام بررسی متون خود برای مقاله تحقیقاتی، بدون شک قبلاً چندین مقاله مجلات یا سایر چکیده ها را خوانده اید. استفاده از اینها را به عنوان راهنمای ساختار و زبان در نظر بگیرید.

2. طرح کلی معکوس

کلمات کلیدی را برای هر فصل یا بخش نام ببرید و یک یا دو عبارت بنویسید که ایده های اصلی یا استدلال های کلیدی را در بر می گیرد. این به شما ساختار کلی چکیده خود را ارائه می دهد. پس از آن، عبارات را بازنویسی کنید تا پیوند برقرار کنید و نشان دهید که چگونه استدلال پیشرفت می کند.

3. فرمت را بررسی کنید

اگر در حال نوشتن پایان نامه یا مقاله یا ارسال به یک مجله تحقیقاتی هستید، اغلب مشخصات قالب بندی برای چکیده وجود دارد. همیشه مطمئن شوید که استانداردها را بررسی کرده و کار خود را به طور مناسب آماده کنید. می توانید از فرمت چکیده APA برای نوشتن پایان نامه یا مقاله من به سبک APA استفاده کنید.

 

نمونه های چکیده پایان نامه

در زیر نمونه ای انتزاعی از پایان نامه کارشناسی ارشد آمده است که شامل اهداف، روش ها، نتیجه گیری و توصیه ها می شود.

روند درخواست برای شهروندی ایالات متحده یک سفر نمادین و قانونی است که تحت تأثیر عوامل فرهنگی متعدد است. برای تقویت درک بهتر از جامعه متنوع دالاس، این پروژه تحقیقاتی به دنبال روشن کردن تجربیات مهاجران و متقاضیان شهروندی ساکن دالاس، تگزاس است. این مطالعه همچنین با هدف اطلاع‌رسانی به دفتر انجمن‌های استقبال و امور مهاجران دالاس، یک مشتری خاص، در مورد ساکنان دائمی قانونی واجد شرایط شهروندی در دالاس و انگیزه‌های آنها برای درخواست وضعیت شهروندی است.

داده های این مطالعه از طریق مصاحبه های نیمه ساختاریافته با 14 متقاضی شهروندی ایالات متحده و همچنین مشاهده در کارگاه های مختلف شهروندی و فعالیت های اجتماعی به دست آمده است.

میل به رای دادن، دسترسی بهتر به امکانات اقتصادی و آموزشی، افزایش سهولت سفر و تمایل به عضویت در جامعه آمریکا از جمله انگیزه های درخواست شهروندی ایالات متحده است که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته است. مدت زمان مورد نیاز برای درخواست، درک نامشخص از رویه و هزینه درخواست برخی از موانع بر سر راه روند شهروندی تحت پوشش این پروژه هستند. مضامین اضافی شامل فراملیت گرایی، مفاهیم نمادین شهروندی، تأثیر سرمایه بر تجربیات متقاضیان با فرآیند شهروندی، و مفاهیم استحقاق و عدم استحقاق در مورد اقامت و شهروندی ایالات متحده است.

این نتایج به ضرورت ابتکارات دولت محلی برای ترویج احساس جامعه در بین شهروندان احتمالی و همسایگان آنها، و همچنین مواد آموزشی و راهنمایی برای ساکنان منطقه دالاس که به دنبال شهروندی ایالات متحده هستند، اشاره دارد.

 

نکاتی که قبل از نوشتن چکیده پایان نامه باید در نظر گرفت

یک چکیده موثر باید مختصر اما قدرتمند باشد، بنابراین هر کلمه را مهم کنید. هر عبارت باید یک ایده اصلی را به تفصیل بیان کند.

شما می توانید چکیده خود را مختصر و قابل درک کنید. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در حین نوشتن یک خلاصه کوتاه رعایت کنید:

. اجتناب از جملات مفعول: بسیاری از اوقات، ساختارهای غیرفعال بیش از حد کشیده می شوند. استفاده از صدای فعال، کوتاه‌تر و قابل فهم‌تر کردن آن‌ها را ساده‌تر می‌کند.
. از جملات گسترده اجتناب کنید: عبارات کوتاه یا تک واژه ها را با عبارات طولانی تر (مثلاً «به منظور» به جای «به») در چکیده جایگزین کنید.
. اجتناب از اصطلاحات مرموز: چکیده باید برای خوانندگان ناآشنا با موضوع تحقیق شما منطقی باشد.
. از استفاده از کلمات پرکننده و تکرار خودداری کنید: در صورت امکان، ضمایر را جایگزین اسم کنید، چند جمله اضافه کنید و کلمات اضافی را حذف کنید.
. اجتناب از توصیف طولانی: برای چکیده پایان نامه نیازی به توضیح عمیق، زمینه تاریخی یا تجزیه و تحلیل تحقیقات سایر دانشگاهیان نیست. بلکه این داده ها را در متن اصلی مقاله یا پایان نامه خود بگنجانید.

چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟
چگونه چکیده پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

سوالات متداول در مورد چکیده پایان نامه

Q1. هدف از چکیده پایان نامه چیست؟

چکیده پایان نامه به طور خلاصه عناصر مهم یک مطالعه را خلاصه می کند، نتایج کلیدی، نتیجه گیری های اصلی و دانش جدید را ارائه می دهد. این به عنوان یک عکس فوری عمل می کند و به سرعت خواننده را در مورد اهمیت، روش ها و تأثیر بالقوه تحقیق، بسیار شبیه به یک جرعه مصرف قهوه آگاه می کند.

Q2. چگونه برای پایان نامه پژوهشی چکیده می نویسیم؟

با متراکم کردن نکات اصلی، برجسته کردن نتایج کلیدی و نتیجه گیری اصلی، ساختار یک چکیده را کارآمد بسازید. از وضوح و مختصر بودن متن اطمینان حاصل کنید و به خواننده اجازه می‌دهد تا نوشتار مهم مقاله را به سرعت درک کند.

Q3. چکیده پایان نامه باید چند صفحه باشد؟

چکیده به طور معمول یک یا دو صفحه را در بر می گیرد، چکیده اطلاعات ضروری را در بر می گیرد و مرور سریعی از نکات اصلی پایان نامه و دانش جدید به دست آمده در اختیار خواننده قرار می دهد.

Q4. طول یک چکیده برای پایان نامه 10000 کلمه ای چقدر باید باشد؟

یک چکیده برای پایان نامه 10000 کلمه ای دارای محدودیت کلمه 250-350 کلمه است. این به چکیده اجازه می دهد تا به طور مؤثر عناصر مهمی مانند نتایج کلیدی، خلاصه اصلی، مهمترین یافته ها و دانش جدید را در طول مشخص شده منتقل کند و اطلاعات خواننده را به طور کارآمد ارائه دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *