راهنمای کامل نگارش پایان نامه

راهنمای کامل نگارش پایان نامه

راهنمای کامل نگارش پایان نامه ، پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که به عنوان شرط لازم برای کسب مدرک دانشگاهی نوشته شده است. به طور معمول، دانشجویان باید پایان نامه ای را در پایان برنامه خود بنویسند تا دانش خود را اثبات کنند و تحقیقات جدیدی را در زمینه خود انجام دهند. اینکه یک دانش آموز مدرک دریافت کند بستگی به کیفیت مقاله و نحوه ارائه آن دارد.

پایان نامه ها یکی از سخت ترین مقالات پژوهشی برای نوشتن هستند که بیشتر وقت، تمرکز و انرژی دانشجو را در بر می گیرند. در حالی که آنها از اصول یک مقاله تحقیقاتی پیروی می کنند، پایان نامه ها دارای زمینه هایی هستند که مقالات پژوهشی معمولی چنین نیستند. در زیر، ما یک آغازگر پایه برای کمک به شما در نوشتن یک پایان نامه بدون غرق شدن ارائه می دهیم.

راهنمای کامل نگارش پایان نامه
راهنمای کامل نگارش پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

نحوه نگارش پایان نامه: مقدمه- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

پایان نامه را به عنوان “امتحان نهایی” برای کسب مدارج علمی خاص در نظر بگیرید. اگرچه مدارس مختلف در کشورهای مختلف رویه های خاص خود را دارند، اما به طور کلی دانشجویان با کمک مشاور یک پایان نامه را ارائه می دهند و سپس پایان نامه توسط متخصصان این رشته بررسی می شود تا ببینند آیا واجد شرایط دریافت مدرک است یا خیر. اغلب، دانشجو باید یک ارائه شفاهی در مورد موضوع خود ارائه دهد که به عنوان دفاع از پایان نامه شناخته می شود.

خود اصطلاح پایان نامه اغلب به جای مقاله پایان نامه استفاده می شود. گیج کننده می شود زیرا کشورهای مختلف از این اصطلاحات به روش های مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، پایان نامه در هنگام تکمیل یک دکترا استفاده می شود، در حالی که پایان نامه برای مدارک کارشناسی یا کارشناسی ارشد استفاده می شود. در انگلستان و ایرلند، این موارد معکوس می شوند، با پایان نامه مربوط به مدارک کارشناسی.

پایان نامه ها بسته به رشته تحصیلی می توانند تجربی یا غیرتجربی باشند. پایان نامه های تجربی (یا پایان نامه های کمی) برای علوم رایج است. آنها از دانش‌آموزان می‌خواهند که داده‌های اصلی را جمع‌آوری کنند و روش‌های تحقیق نیز بررسی شوند. پایان‌نامه‌های غیرتجربی (یا پایان‌نامه‌های کیفی) در عوض بر داده‌های موجود تکیه می‌کنند، اگرچه از دانشجویان انتظار می‌رود که تحلیل‌های بدیع و بدیع ارائه دهند.

اگرچه پایان نامه ها از نظر فنی مقالات تحقیقاتی هستند، نوشتن آنها بسیار پیچیده تر و فنی تر از سایر مقالات مدرسه است. برای نوشتن پایان نامه، شما از قالب پیچیده تری استفاده می کنید که شامل بخش هایی برای بررسی ادبیات، ضمائم و روش شناسی و غیره است.

مدت زمان پایان نامه چقدر است؟- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

هیچ پاسخ جهانی برای “طول پایان نامه چقدر است؟” وجود ندارد. طول صفحه یا تعداد کلمات بسته به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، مدرسه و کشور متفاوت است.

اما در اینجا چند تخمین تقریبی وجود دارد تا به شما ایده دهد که چه انتظاری دارید:

. کارشناسی: 10000-15000 کلمه (35-50 صفحه)
. کارشناسی ارشد: 18000-22000 کلمه (65-80 صفحه)
. دکترا: 80000-100000 کلمه (200-300 صفحه)

همانطور که می بینید، پایان نامه دکترا یک سرمایه گذاری جدی است – شما اساساً در حال نوشتن یک کتاب هستید. با این حال، به خاطر داشته باشید که این ارقام فقط تخمینی هستند و طول های واقعی انعطاف پذیرتر هستند. به عنوان مثال، پایان نامه های رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی نسبت به پایان نامه های غیر STEM کوتاه تر هستند.

 

طرح پایان نامه: آنچه باید در آن گنجانده شود- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

صفحه عنوان

تمرکز صفحه عنوان پایان نامه شما – سورپرایز! – عنوان شما است. عنوان پایان نامه شما باید به طور خلاصه موضوع مورد بحث را توضیح دهد و مستقیماً با سؤال تحقیق یا بیانیه پایان نامه شما مرتبط باشد. هر کسی که عنوان را می‌خواند باید بفهمد در مورد چه چیزی می‌نویسید.

در مورد قالب بندی صفحه عنوان، این به مدرسه و سبک بستگی دارد. اغلب، نام دانشگاه و برنامه خود و همچنین تاریخ را درج می کنید. برای جزئیات خاص با مشاور خود مشورت کنید.

تصدیق

این بخش اختیاری به شما این فرصت را می دهد که از هر کسی که به شما در نوشتن پایان نامه کمک کرده است، به همان شیوه ای که یک صفحه اختصاصی یا سخنرانی پذیرش دارد، تشکر کنید. اگر می‌خواهید این را بگنجانید، سعی کنید آن را رسمی و تا حد امکان کوتاه نگه دارید.

خلاصه

چکیده خلاصه کوتاهی از پایان نامه است که در ابتدای مقاله آمده است. تمام نکات اصلی که مقاله شما در مورد آنها بحث می کند را تشریح می کند و اغلب روش شناسی را به طور خلاصه ذکر می کند. چکیده ها باید فقط یک پاراگراف، حدود 300 تا 500 کلمه باشند.

اصطلاح چکیده اغلب به جای خلاصه اجرایی استفاده می شود. در حالی که استفاده رایج نشان می‌دهد که آنها یکسان هستند، از نظر فنی متفاوت هستند: یک خلاصه اجرایی یافته‌ها یا نتیجه‌گیری تحقیق را مورد بحث قرار می‌دهد، در حالی که یک چکیده اینطور نیست.

فهرست مطالب- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

فهرست مطالب تمام عناوین فصل ها، سرفصل ها و زیرعنوان ها و همچنین شماره صفحات مربوط به آنها را فهرست می کند. علاوه بر این، فهرست مطالب شامل بخش‌های تکمیلی نیز می‌شود – مانند کتاب‌شناسی، پیوست‌ها، و بخش‌های اختیاری مانند واژه‌نامه، فهرست اختصارات، یا فهرستی از شکل‌ها و جداول.

لیست شکل ها و جداول

پایان نامه های پر داده ممکن است شامل چندین کمک بصری مانند شکل ها یا جداول باشد. اگر در پایان نامه شما تعداد زیادی از این تصاویر استفاده شده است، می توانید لیست کاملی از آنها را با شماره صفحه آنها در ابتدای مقاله قرار دهید. این را مانند فهرست مطالب برای تصاویر و نمودارها در نظر بگیرید.

فهرست اختصارات

به طور مشابه، اگر پایان نامه شما دارای اختصارات زیادی است، باید یک کلید حروف الفبا در ابتدای مقاله قرار دهید که توضیح می دهد هر کدام به معنای چیست. این امر به ویژه در صورتی مهم است که پایان نامه شما متکی به اختصارات خاص یک رشته خاص باشد که خوانندگان خارج از آن رشته ممکن است آن را تشخیص ندهند.

واژه نامه

واژه نامه، کلمات پیچیده ای را که در مقاله شما استفاده می شود، تعریف می کند، مانند یک دیکشنری کوچک. مانند فهرست اختصارات، اگر از اصطلاحات اصطلاحی زیادی استفاده کنید که توسط خوانندگان خارج از حوزه شما قابل درک نباشد، واژه نامه مفید است.

معرفی

اولین فصل از “فصل های اصلی” و شروع عملی مقاله شما، مقدمه شما موضوع تحقیق شما را تنظیم می کند و زمینه لازم برای درک آن را فراهم می کند. در اینجا، شما به وضوح بیانیه پایان نامه یا سؤال تحقیق خود را بیان می کنید و نگاهی اجمالی به نحوه بحث مقاله شما در مورد آن می دهید.

مقدمه معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که هر فصل خلاصه مختصر خود را دارد. این باید به روش شما اشاره کند و رویکرد شما را (بدون پرداختن به جزئیات زیاد) ترسیم کند، و همچنین وضعیت فعلی تحقیق موضوع را توضیح دهد تا خواننده بداند پایان نامه شما در کجا قرار می گیرد.

مدت زمان معرفی پایان نامه چقدر باید باشد؟ قانون غیر رسمی 10 درصد کل مقاله است، بنابراین اگر پایان نامه شما 20000 کلمه باشد، مقدمه شما باید حدود 2000 کلمه باشد. به خاطر داشته باشید که این یک تخمین تقریبی است، زیرا معرفی شما ممکن است متفاوت باشد.

بررسی ادبیات

در طول تحقیق خود، منابع اولیه و ثانویه برتر مرتبط با موضوع خود را جمع آوری و بررسی خواهید کرد. همانطور که از نام آن پیداست، مرور ادبیات جایی است که شما این منابع را ارزیابی و نظر می دهید، نه تنها یافته های آنها را خلاصه می کنید، بلکه به ایرادات و ارتباط بین آنها نیز اشاره می کنید.

یکی از مفاهیم کلیدی در مرور ادبیات، شکاف پژوهشی است که به حوزه های خاصی از یک موضوع اشاره دارد که هنوز به اندازه کافی تحقیق نشده است. این “نقاط کور” بهترین موضوعات را برای پایان نامه ها می سازد و هدف شما باید پر کردن آنها با داده ها یا تجزیه و تحلیل های جدید باشد. بررسی ادبیات باید به طور کامل شکاف تحقیق و نحوه اصلاح پایان نامه شما را توضیح دهد.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم بررسی ادبیات، تعریف چارچوب نظری شما، نظریه‌های از قبل موجود است که تحقیقات شما بر آن تکیه دارد. به عبارت دیگر، چارچوب نظری هر چیزی است که خواننده شما باید در مورد موضوع شما بداند که قبلاً ثابت یا ثابت شده است.

راهنمای کامل نگارش پایان نامه
راهنمای کامل نگارش پایان نامه – تزیسمی

روش شناسی- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

فصل روش شناسی نحوه انجام تحقیق خود را توضیح می دهد، بنابراین خواننده می تواند اعتبار آن را تأیید کند. به طور معمول، در مورد نحوه جمع‌آوری داده‌ها، اجرای آزمایش‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها، و همچنین دلیل انتخاب روش‌هایی که انجام داده‌اید، به جزئیات می‌پردازید. شما همچنین هر ابزار یا تجهیزات مورد استفاده در تحقیقات خود را نام می برید و اطلاعات مشخصی را بیان می کنید، مانند مکان و زمان انجام آزمایشات.

همچنین می توانید در اینجا به هر گونه موانع یا شکست اشاره کنید. اگر موضوع شما دارای برخی سوگیری ها است، ذکر کنید که چگونه روش های شما از این سوگیری ها جلوگیری کردند.

نتایج

هسته پایان نامه شما، فصل نتایج به طور کامل یافته های شما را بررسی می کند. این جایی است که داده ها یا تجزیه و تحلیل اصلی خود را به همراه هر گونه کمک بصری مانند نمودارها یا نمودارها ارائه می دهید.

برای پایان‌نامه‌های تجربی، بخش نتایج را بر اساس یافته‌های داده‌های فردی ساختار دهید، که به صورت عمیق تجزیه و تحلیل شده است. برای پایان نامه های غیرتجربی، این بخش را بر اساس مضامین، الگوها یا روندهایی که در تحقیق خود متوجه شده اید ساختار دهید.

فراموش نکنید که یافته های خود را به سؤال اصلی تحقیق یا بیانیه پایان نامه مرتبط کنید.

بحث

فصل بحث، یافته های ارائه شده در فصل قبل را زمینه سازی می کند. داده ها برای این موضوع به چه معناست؟ آیا در چارچوب نظری قرار داشت؟ چگونه طرز فکر ما را تغییر می دهد؟ اینها انواع موضوعاتی هستند که فصل بحث در مورد آنها توضیح می دهد.

در مورد هر غافلگیری یا نتایج غیرمنتظره ای که داشتید، راحت صحبت کنید. شفافیت به عنوان راهی برای ایجاد اعتبار تشویق می شود، بنابراین این مکان خوبی برای به اشتراک گذاشتن نظرات شخصی شما در مورد چگونگی انجام تحقیق است.

نتیجه

مانند تمام نتیجه گیری های مقاله تحقیقاتی، نتیجه گیری پایان نامه همه چیز را به هم گره می زند. این فصل که آخرین فصل اصلی است، باید بیانیه پایان نامه شما را مجدداً ارزیابی کند یا به وضوح به سؤال تحقیق شما پاسخ دهد. به یاد داشته باشید که هیچ داده یا مدرک جدیدی را در نتیجه گیری ارائه نکنید، بلکه یافته هایی را که قبلا ارائه کرده اید مرور و تکرار کنید.

کتابشناسی – فهرست کتب

کتابشناسی استنادهای کامل همه منابع مورد استفاده را به همراه اطلاعات انتشار آنها فهرست می کند. در سبک APA، کتابشناسی صفحه مرجع نامیده می شود، در حالی که در MLA صفحه استناد شده آثار نامیده می شود.

کتابشناسی ها بسته به سبکی که استفاده می کنید قالب خاصی دارند. حتماً راهنمای استناد ما را برای سبک‌های APA، MLA و شیکاگو بررسی کنید تا بدانید از کدام قوانین پیروی کنید.

ضمیمه ها

ضمیمه ها بخش های مختلفی از مواد غیر ضروری هستند که هنوز به موضوع مرتبط هستند. در حالی که مطالب ضروری باید در بدنه مقاله قرار گیرند، مواد تکمیلی – مانند نقشه ها، متن مصاحبه، یا توضیحات مماسی – باید در انتهای این بخش بیایند. هر قسمت از محتوا به عنوان یک ضمیمه شناخته می شود، شکل مفرد ضمیمه ها.

نحوه نگارش پایان نامه گام به گام- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

1. بهترین موضوع را انتخاب کنید

انتخاب موضوع در پایان نامه ها به ویژه در مقطع دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید اطمینان حاصل کنید که نه تنها تحقیق شما اهمیت دارد، بلکه باید از محتوای کافی برای تکمیل نیاز صفحه نیز اطمینان حاصل کنید.

هنگام انتخاب موضوع، سعی کنید ایده های خود را در قالب یک بیانیه پایان نامه یا سؤال پژوهشی در قالب طرح ریزی کنید. بیانیه پایان نامه یک جمله واحد است که شامل نقطه مرکزی شما می شود، در حالی که یک سوال تحقیقاتی به سادگی سؤالی را مطرح می کند که هدف تحقیق شما پاسخ دادن به آن است.

همانطور که در بالا در رابطه با بررسی ادبیات اشاره کردیم، به دنبال شکاف تحقیقاتی در زمینه‌هایی باشید که به آن‌ها علاقه دارید. کدام جنبه‌های این موضوعات به طور کامل تحقیق نشده است یا به داده‌های بیشتری نیاز دارد؟ اینها بهترین موضوعات پایان نامه را می سازند.

2. انجام تحقیقات مقدماتی

هنگامی که موضوع خود را تعیین کردید، تحقیقات اولیه را انجام دهید تا زمانی که یک دید کلی از وضعیت فعلی آن داشته باشید. شما هنوز نیازی به پاسخ کامل به سوال تحقیق خود نخواهید داشت، اما پس از این مرحله حداقل باید بدانید به کجا نگاه کنید.

همانطور که منابع را مرور می کنید، یافته های اساسی یا نظریه های رایج در موضوع خود را یادداشت کنید. هر سوالی دارید یادداشت کنید تا بتوانید بعدا پاسخ آن را پیدا کنید. همچنین، شروع به فکر کردن در مورد چگونگی ساختار پایان نامه خود کنید. این در هنگام ارسال یک پروپوزال تحقیق مفید است.

3. ارائه پروپوزال تحقیق

برای پایان نامه های پیشرفته، مانند دوره های دکترا، ممکن است لازم باشد قبل از شروع یک پروپوزال تحقیق ارائه کنید. در اینجا، شما در مورد اهداف خود برای پایان نامه خود، از جمله اینکه چگونه برنامه ریزی می کنید یک شکاف تحقیقاتی را برطرف کنید و از چه روشی استفاده خواهید کرد، بحث می کنید. سپس پیشنهاد بر اساس شایستگی توسط سرپرست شما پذیرفته یا رد می شود.

4. انجام تحقیقات اصلی

هنگامی که تحقیقات اولیه شما به پایان رسید و پروپوزال شما پذیرفته شد، زمان آن است که یکی از مهم ترین مراحل در نحوه نگارش پایان نامه را شروع کنید: تحقیق اصلی.

هدف در اینجا این است که تا آنجا که می توانید در مورد موضوع خود بیاموزید، به طور ایده آل همه دانش موجودی را که محققان تا این لحظه جمع آوری کرده اند در نظر بگیرید. شما می خواهید پارامترهای دقیق شکاف تحقیقاتی خود را تعریف کنید تا بدانید دقیقاً چه چیزی را باید آزمایش یا تجزیه و تحلیل کنید.

همچنین می‌خواهید منابع اولیه (مواد مرجع مستقیماً مرتبط با یک رویداد – به عنوان مثال، گزارش‌های شاهدان عینی یا داده‌های خام از آزمایش‌ها) و منابع ثانویه (مواد مرجع از منابع دست دوم – کتاب‌های تفسیر رویدادهای تاریخی، تجزیه و تحلیل داده‌های خام،) را مرور کنید. و غیره.).

5. پایان نامه خود را مشخص کنید

یک طرح کلی مقاله تحقیقاتی به شما کمک می کند تا پایان نامه خود را قبل از نوشتن آن ساختار دهید. طرح کلی بخشی رسمی از پایان نامه ها نیست، اما برای سازمان بسیار مفید است. شما می توانید موضوعات، نکات و شواهد را قبل از نوشته شدن آن قسمت ها مرتب کنید.

طرح کلی پایان نامه شما باید آنچه را که قصد دارید در فصول اصلی (مقدمه، بررسی ادبیات، روش شناسی، نتایج، بحث و نتیجه گیری) درباره آن صحبت کنید، پوشش دهد. اگر می‌خواهید از نقل قول‌ها یا متن‌های مستقیم استفاده کنید، جایی که می‌توانید آنها را در طرح کلی خود پیدا کنید، یادداشت کنید تا مجبور نباشید دوباره به جستجو بروید.

راهنمای کامل نگارش پایان نامه
راهنمای کامل نگارش پایان نامه – تزیسمی

6. اولین پیش نویس را بنویسید

نوشتن یک پایان نامه ممکن است روزها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد، بنابراین برای مدت طولانی کمی صبر کنید. اگر در طرح کلی خود فکر زیادی کرده اید، نوشتن اولین پیش نویس فقط به دنبال دنبال کردن و بیان ایده ها است.

بدنه مقاله شما باید به اندازه کافی ساده باشد. به سادگی داده ها یا تجزیه و تحلیل را به بهترین شکل ممکن، نقطه به نقطه ارائه دهید. تحقیقات و یافته های شما برای خود صحبت خواهند کرد.

بسیاری از دانش آموزان با نوشتن مقدمه مشکل دارند. فصل مقدمه می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد، زیرا شامل تفکر گسترده و انتزاعی است، نه صرفاً فهرست کردن جزئیات. به همین ترتیب، نتیجه‌گیری مقاله تحقیقاتی نیز نیاز به بررسی کلی‌تری از موضوع دارد و نوشتن آن دشوارتر است.

7. با مشاور خود مشورت کنید

مشاور شما در تمام مراحل نگارش پایان نامه به شما کمک می کند. با خیال راحت از آنها هر سوالی دارید بپرسید و در حین نوشتن اولین پیش نویس مرتباً با آنها تماس بگیرید.

هنگامی که اولین پیش نویس شما تمام شد، از مشاور خود بخواهید که آن را بررسی کند. آنها می توانند هر منطقه مشکلی را شناسایی کنند یا شما را در مسیر جدیدی راهنمایی کنند. از پرسیدن نترسید – آنها برای همین هستند.

8. بازخورد جمع آوری کنید

علاوه بر بازخورد مشاور خود، ببینید آیا شخص دیگری می تواند کار شما را بررسی کند یا خیر. در حالت ایده‌آل، می‌توانید از فردی با تجربه در زمینه خود بخواهید که نظر حرفه‌ای ارائه دهد، اما هر کسی که در پایان‌نامه‌ها آگاه باشد، می‌تواند بینش مفیدی در مورد چگونگی بهبود نظر خود به شما ارائه دهد. هرچه قبل از پیش نویس نهایی بازخورد بیشتری دریافت کنید، بهتر است.

9. پیش نویس نهایی را بنویسید

پس از جمع آوری تمام بازخوردهای خود، یک پیش نویس نهایی بنویسید که شامل تمام تغییرات و پیشرفت ها باشد. در حالی که برخی از بخش ها ممکن است دست نخورده باقی بمانند، برخی دیگر ممکن است به طور کامل بازنویسی شوند. این همچنین فرصت خوبی برای کاهش هر قسمتی است که مستقیماً با موضوع اصلی شما مرتبط نیست. در همان زمان، ممکن است لازم باشد بخش‌های کاملاً جدیدی را برای مسائلی که در پیش‌نویس اول به آنها اشاره نشده است اضافه کنید.

10. ویرایش و تصحیح

آخرین مرحله قبل از ارسال پایان نامه، اصلاح اشتباهات و تکمیل ویرایش های خود است. توصیه می کنیم پایان نامه خود را چند بار و حداقل یک بار با تمرکز بر یافتن اشتباهات گرامری یا غلط املایی مرور کنید. با خیال راحت مقاله خود را از طریق غلط‌گیر املایی آنلاین ما اجرا کنید تا هرگونه اشتباه املایی را برجسته کنید.

11. از پایان نامه خود دفاع کنید

در برخی از برنامه‌ها، از شما خواسته می‌شود که یک ارائه شفاهی به گروهی از متخصصان در مورد موضوع پایان‌نامه خود ارائه دهید. این دفاع از پایان نامه نامیده می شود، زیرا پانل سوالات چالش برانگیز را می پرسد تا مطمئن شود تحقیقات و یافته های شما قابل اعتماد هستند.

دفاع از پایان نامه می تواند یک تجربه اعصاب خردکن باشد، نه تنها به این دلیل که شامل سخنرانی در جمع است، بلکه به این دلیل که بر دریافت مدرک تأثیر می گذارد. تمام تلاش خود را بکنید تا آرام بمانید و به خود یادآوری کنید که تقریباً همه افراد دارای مدرک پیشرفته آن را پشت سر گذاشته اند – و اگر همه چیز خوب پیش برود، دیگر مجبور نخواهید بود این کار را انجام دهید!

سوالات متداول نحوه نوشتن پایان نامه- راهنمای کامل نگارش پایان نامه

پایان نامه چیست؟

پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که به عنوان شرط لازم برای کسب مدرک دانشگاهی نوشته شده است. به طور معمول، دانش آموزان باید پایان نامه ای را در پایان برنامه خود بنویسند تا هم دانش خود را اثبات کنند و هم در تحقیقات جدید در زمینه خود مشارکت کنند. اصطلاح پایان نامه گاهی اوقات به جای مقاله پایان نامه استفاده می شود.

هدف از پایان نامه چیست؟

دو هدف اصلی از پایان نامه وجود دارد. اول، ثابت می کند که دانش آموز دانش، مهارت و درک کافی برای کسب مدرک خود و پیشرفت در زمینه های چالش برانگیزتر را دارد. دوم، تحقیقات جدید و بدیع را در یک حوزه دانشگاهی با “شکاف پژوهشی” انجام می دهد.

عناصر مهم پایان نامه چیست؟

فصل های اصلی پایان نامه عبارتند از: مقدمه، بررسی ادبیات، روش شناسی، نتایج، بحث و نتیجه گیری. علاوه بر این، بخش‌های تکمیلی مانند پیوست‌ها، کتاب‌شناسی، واژه‌نامه و چکیده نیز وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *