راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، اگر این را می خوانید به این دلیل که در یک برنامه کارشناسی ارشد پذیرفته شده اید که باید پایان نامه بنویسید – به شما تبریک می گویم! این یک زمان بسیار هیجان انگیز در زندگی شما است.

امیدواریم آنچه که می خواهیم به شما بگوییم چندان تعجب آور نباشد – به عنوان بخشی از دوره کارشناسی ارشد خود، زمان قابل توجهی را صرف کار روی یک ارسال کتبی خواهید کرد. در واقع، پایان نامه کارشناسی ارشد شما ممکن است طولانی ترین و مفصل ترین نوشته ای باشد که از شما خواسته شده است آن را تکمیل کنید.

با در نظر گرفتن این موضوع، گرفتن راهنمایی قبل از شروع اولین قدم مهم است.

همانطور که در مقطع تحصیلی خود پیشرفت می کنید، ممکن است سوالاتی در مورد نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد داشته باشید و بنابراین به دنبال به دست آوردن نکاتی برای نوشتن پایان نامه برای کمک به شما در مسیر خود هستید.

این پست برای ارائه یک راهنمای جامع برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد در زمینه انگلستان طراحی شده است. این نه تنها در حال حاضر به شما کمک می کند، بلکه چیزی است که می توانید در طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به آن مراجعه کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، اکیداً توصیه می‌کنیم که این پست را نشانه‌گذاری کنید تا در هنگام نوشتن پایان نامه به راحتی آن را پیدا کنید.

در این پست، ما شما را به برخی از استراتژی‌هایی که برای دانشجویان کارشناسی ارشد که در تلاش برای تکمیل پایان نامه هستند، راهنمایی می‌کنیم. ما بر آنچه در هر مرحله باید انتظار داشته باشیم تمرکز خواهیم کرد، از جمله ایجاد یک برنامه کاری، انجام خواندن، انجام تحقیق، نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، ویرایش آن، و باقی گذاشتن زمان برای تکمیل و تصحیح.

امیدواریم تا زمانی که مطالعه خود را به پایان رساندید، اعتماد به نفس و انگیزه لازم برای رفتن در مسیری را داشته باشید که منجر به موفقیت نهایی در نوشتن پایان نامه شما شود.

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

بر خلاف پروژه های پایان نامه برای دوره کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه تر هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می دهد یک موضوع را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

صرف نظر از موضوع یا رشته تحصیلی، بیانیه پایان نامه شما باید به شما اجازه دهد:

. به اثبات ایده یا گفته خود بر روی کاغذ کمک کنید
. استدلال خود را سازماندهی و توسعه دهید
. راهنمایی را برای خواننده ارائه دهید تا آن را دنبال کند

پس از تکمیل پایان نامه، دانشجویان معمولاً باید از کار خود برای هیئتی متشکل از دو یا چند عضو هیئت علمی دپارتمان دفاع کنند.

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

با یک برنامه شروع کنید (و به آن پایبند باشید)

خوب، ما متوجه شدیم که ممکن است در اینجا به مادربزرگ شما یاد می دهیم که چگونه تخم مرغ بمکد – شروع با یک برنامه اولین گام واضح در هر نوشته دانشگاهی است.

و با این حال، زمانی که دانشجویان شروع به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد می کنند، به همان اندازه که نیت همه ممکن است خوب باشد، شرایطی (تقریباً) همیشه پیش می آید که پایبندی به برنامه را بسیار چالش برانگیزتر می کند.

بنابراین، اولین نکته: هنگام نوشتن پایان نامه، مطمئن شوید که برنامه شما منعطف است و برای مقابله با شرایط غیرمنتظره زمان می دهد.

در مرحله بعد، پیشنهاد تحقیق خود را تجدید نظر کنید. این احتمال وجود دارد که قبل از قبولی در برنامه کارشناسی ارشد خود مجبور شده باشید یکی بنویسید. اگر این اولین باری بود که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه می‌کردید، می‌توانید اکنون آن را دوباره بخوانید و متوجه شوید که در ادعاهایش درباره کاری که قصد انجام آن را داشتید کمی بیش از حد بلندپروازانه است. این یک دام معمولی است که باید در آن گرفتار شوید، پس ناامید نشوید! برای تعیین اینکه آیا پیشنهاد تحقیق شما واقعاً برای پایان نامه کارشناسی ارشد شما واقع بینانه است یا خیر، زمانی را با سرپرست تحقیقاتی خود رزرو کنید. اگر ادعا کردید که می‌خواهید با 200 شرکت‌کننده در سراسر بریتانیا مصاحبه‌های کیفی انجام دهید و فقط یک سال فرصت دارید تا کارشناسی ارشد خود را تکمیل کنید، ممکن است بخواهید در پروژه خود تجدید نظر کنید و آن را به چیزی تبدیل کنید که قابل دستیابی است و شما را برای آن آماده نمی‌کند. شکست.

نکته دیگر در مورد استاد راهنما: مطمئن شوید که در طول فرآیند نوشتن پایان نامه از آنها سؤالاتی در مورد انتظارات آنها می پرسید. آیا آن‌ها می‌خواهند پیش‌نویس‌های فصل‌های شما را همانطور که نوشته شده‌اند ببینند؟ اگر پاسخ مثبت است، پیدا کردن این تاریخ‌ها به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای دستیابی به آن بدون تقلا در آخرین لحظه ایجاد کنید.

نکته دیگر برای برنامه ریزی نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد این است که برای خود هدف تعیین کنید که هر روز کمی انجام دهید. قالب بندی پایان نامه خود در ذهن خود به عنوان یک پروژه بلند مدت با مهلت بسیار دور در آینده فقط شما را تشویق می کند که نوشتن آن را به تعویق بیندازید. سپس «در آینده بسیار دور» ناگهان «ماه آینده» خواهد شد و وحشت بزرگی ایجاد می‌شود و کمبود زمان در اختیار شما باعث می‌شود نوشتن عجولانه و به خطر افتاده باشد.

نقاط عطف خود را تعیین کنید: یک برنامه واقع بینانه برای نوشتن فصل های خاص در تاریخ های خاص. سپس در این نقاط عطف، متعهد شوید که تعداد کلماتی را در روز یا هر هفته بنویسید. سپس منضبط باشید و به برنامه خود پایبند باشید. اجتناب از به تعویق انداختن کار آسانی نیست، اما در دراز مدت به نفع شما خواهد بود.

نکته نهایی هنگام طراحی برنامه: به راحتی می توانید به عقب برگردید و کلماتی را که در طول فرآیند ویرایش به آنها نیاز ندارید حذف کنید. برعکس، اضافه کردن هزاران کلمه در آخرین لحظه استرس زا و گاهی غیرممکن خواهد بود. برای شروع زودهنگام نوشتن برنامه ریزی کنید و هر روز مثلاً 1000 تا 2000 کلمه را در نظر بگیرید. نه تنها پس از آن به سرعت به تعداد کامل کلمات پایان نامه کارشناسی ارشد خود خواهید رسید، بلکه زمان زیادی را برای ویرایش آن، حذف بخش هایی که کار نمی کنند و کلمات بیشتری اضافه می کنید که تکلیف کلی را تقویت می کند، از مدت ها قبل به خود اختصاص می دهید. مهلت فرا می رسد.

خواندن خود را انجام دهید- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

ترفند اینجا این است که تعادلی بین مطالعه کافی و صرف نکردن زمان زیادی برای این کار پیدا کنید. خواندن بسیار زیاد است و می توان به راحتی از موضوع خارج شد.

انجام مطالعه و بررسی ادبیات نهایی از اجزای مهم پایان نامه کارشناسی ارشد است، اما اگر زمان زیادی را صرف مطالعه کنید، زمان کافی برای فرآیند جمع آوری داده ها و مرحله نوشتن وجود نخواهد داشت.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اینکه فرآیند خواندن شما هم مؤثر و هم کارآمد است، بردارید.

مرحله 1 – سوالات تحقیق خود را درک کنید
اولین گام در مرحله خواندن پایان نامه کارشناسی ارشد شما این است که بدانید به چه سوالات تحقیقی می خواهید پاسخ دهید. امیدواریم قبل از شروع کار بر روی پایان نامه، این سوالات را با استاد راهنما شناسایی کرده باشید. اگر سؤال تحقیقی روشنی نداشته باشید، راهبردهای خواندن شما به شدت با مانع مواجه می شود.

پایگاه‌های اطلاعاتی خاصی وجود دارند که بیشتر به حوزه تحصیلی شما مرتبط هستند. به دست آوردن تحقیقات از این پایگاه‌های اطلاعاتی، فرآیند نوشتن را برای شما ساده‌تر می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که پروژه شما در چارچوبی که باید متمرکز باشد. یک کتابدار پژوهشی احتمالاً می‌تواند به شما کمک کند این جستجو را متمرکز کنید و این روند را به طور قابل توجهی آسان‌تر می‌کند.

مرحله 2 – خواندن را آسان تر کنید
چندین چالش در ارتباط با خواندن وجود دارد. اولاً، حواس پرت شدن آسان است، به خصوص اگر مطالب خواندنی شما طولانی و پیچیده باشد. بنابراین شما می خواهید بلوک های خواندن خود را کوتاه و شیرین نگه دارید. خواندن خود را “قطع” کنید. 20 تا 25 دقیقه بدون حواس‌پرتی به مطالعه بپردازید (می‌دانیم دردناک است، اما قرار دادن تلفن در حالت پرواز و رها کردن آن در اتاقی دیگر در نهایت کمک می‌کند) و سپس 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید (در صورت لزوم با تلفن خود!) قبل از راه اندازی مجدد

علاوه بر این، در حالی که مطالعه زیادی برای انجام دادن وجود دارد، غیرواقعی است که تمام روز خود را صرف انجام آن کنید. فقط بخشی از روز را به مطالعه اختصاص دهید، سپس مطمئن شوید که کارهای دیگری دارید که می توانید با بقیه وقت خود انجام دهید (مانند تکمیل فرم های اخلاقی خود یا شروع به ایجاد ابزارهای تحقیقاتی خود). با تقسیم زمان خود، می توانید تمرکز خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید و در مجموع کارآمدتر و کارآمدتر شوید.

مرحله 3 – یادداشت های خوبی بردارید
همیشه ارزش این را دارد که منحنی فراموشی را به خاطر بسپاریم – آه این یک پارادوکس است اگر تا به حال یکی را دیده باشیم. منحنی فراموشی مقدار اطلاعاتی است که با گذشت زمان فراموش خواهید کرد. ممکن است بسیار شیب دار باشد و بعد از گذشت یک ماه احتمالا چیز زیادی از آنچه قبلا خوانده اید به خاطر نمی آورید. این می تواند هنگام نوشتن مرور ادبیات خود منجر به فاجعه شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در طول فرآیند خواندن یادداشت های خوب و کاملی بردارید.

یک ایده خوب این است که یک صفحه گسترده اکسل یا لیست دیگری بسازید که خواندن شما را به شیوه ای دقیق و سازمان یافته مستند کند. می توانید اطلاعات کلیدی مانند:

. نویسنده
. عنوان
. تاریخ
. محل تحقیق
. اندازهی نمونه
. روش های پژوهش
. یافته های اصلی

این نه تنها به کاهش منحنی فراموشی اجتناب ناپذیر شما کمک می کند، بلکه بسیار مهم است، هنگامی که به نوشتن مرور کلی ادبیات خود می روید، مراجعه به مطالعه خود را بسیار آسان تر می کند.

نکته ای که باید به خاطر بسپارید: هر چیزی که می خوانید به مرور ادبیات شما ختم نمی شود. هدف از مطالعه این است که اطمینان حاصل کنید که شما به عنوان یک محقق متوجه می شوید که پروژه شما چگونه در حوزه تحصیلی شما قرار می گیرد. بررسی ادبیات این موضوع را برای خواننده توضیح می دهد، اما به زبان بسیار ساده تر. بنابراین برای تکرار، فرآیند خواندن به نفع شماست، نه صرفاً برای یافتن مطالعاتی که در بررسی ادبیات خود گنجانده شود.

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

تحقیق کن- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

حتی اگر به عنوان بخشی از کار کارشناسی خود تحقیق کرده باشید، تحقیق برای پایان نامه کارشناسی ارشد داستان کاملاً متفاوتی است. به عنوان یک مقطع کارشناسی، پروژه شما احتمالاً بسیار کوچک بوده یا به طور قابل توجهی توسط یکی از اعضای هیئت علمی هدایت شده است. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد، این معمولا اولین فرصت شما برای تحقیق در مورد موضوعی است که انتخاب کرده اید. در حالی که این یک مرحله هیجان انگیز است، به این معنی است که شما در قبال اعمال خود پاسخگو هستید.

نوع تحقیق و ابزار شما
اولین گام در فرآیند تحقیق، تصمیم گیری در مورد نوع تحقیقی است که انجام خواهید داد. آیا قرار است کیفی باشد یا کمی؟ شاید ترکیبی از این دو باشد. شما احتمالاً این را در پروپوزال تحقیقاتی خود ثبت کرده اید، اما پاسخ شما به این سؤال پیامدهایی در مورد نحوه سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده های خود پس از جمع آوری خواهد داشت.

صرف نظر از اینکه چه مسیری را انتخاب می کنید، به نرم افزاری نیاز دارید که به شما در مدیریت داده هایتان کمک کند. بسیاری از دانشگاه‌ها ابزارهای نرم‌افزاری رایگان مدیریت داده‌ها را در دسترس دارند، و اگر برای موسسه شما چنین است، از آن‌ها استفاده کنید – ابزارهای موجود در غیر این صورت می‌توانند صورت حساب بسیار سنگینی را به همراه داشته باشند.

رایج ترین ابزارها SPSS است که عمدتاً با داده های کمی سروکار دارد یا NVivo که بیشتر بر معیارهای کیفی تمرکز دارد. بسته‌های نرم‌افزاری متعدد دیگری نیز وجود دارد، و سرپرست شما ممکن است پیشنهاداتی در مورد اینکه کدام ابزار مدیریت برای پروژه شما مناسب‌تر است، داشته باشد.

برنامه ریزی از قبل برای نتایج بهتر
مرحله دوم در این فرآیند، فکر کردن به زمان بندی و توزیع است. اگر در حال برنامه ریزی یک مطالعه کیفی، شاید با استفاده از مصاحبه هستید، به یاد داشته باشید که باید تمام کلمات موجود در مصاحبه را رونویسی کنید. در حالی که برخی از برنامه ها امکان ترجمه گفتار به متن را می دهند، اما همیشه دقیق نیست. روند رونویسی زمان قابل توجهی می برد و بنابراین، به عنوان یک محقق، باید در نظر داشته باشید که چه تعداد شرکت کننده در پروژه خود دارید.

در حالی که یک پروژه کمی ممکن است همان سطح از جزئیات را در فرآیند ورودی داده نداشته باشد، احتمالاً شرکت کنندگان بیشتری و طیف وسیع تری از نتایج وجود خواهد داشت. به عنوان یک محقق، شما باید این شرکت کنندگان را استخدام کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها معیارهای ورود را دارند. یافتن افرادی که مایل به شرکت در این نوع پروژه هستند (اغلب به صورت داوطلبانه وقت خود را به صورت رایگان اختصاص می دهند) می تواند چالش برانگیز باشد، و بنابراین به عنوان یک محقق، داشتن حداقل تعداد شرکت کننده ای که شما معتقدید (بر اساس تحقیقات گذشته) می تواند مفید باشد. به شما یافته هایی می دهد که می توانند در زمینه شما قابل اعتماد و معتبر باشند.

همچنین شایان ذکر است که شما احتمالاً با داده های زیادی روبرو خواهید شد، بسیار بیشتر از آنچه در پایان نامه کارشناسی ارشد خود ارائه می شود.

یکی از بخش‌های چالش برانگیز فرآیند تحقیق، تصمیم‌گیری این است که کدام یافته‌ها باعث برش پایان‌نامه شما می‌شوند و کدام یک برای تاریخ بعدی ذخیره می‌شوند. در حالی که داده‌های شما احتمالاً برای شما بسیار جالب هستند، مهم است که خواننده را تحت تأثیر قرار ندهید یا از سؤالات تحقیقی که می‌خواهید پاسخ دهید منحرف نشوید.

به طور خلاصه، فرآیند انجام تحقیق و تقطیر آن برای بخش نوشتن پایان نامه شما زمان می برد. شما باید مراحل تحقیقاتی خود را به دقت برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که نه تنها همه چیزهایی را که در نظر دارید پوشش می دهید، بلکه آن را نیز به موقع انجام می دهید و برای خود فضای کافی در برنامه خود برای نوشتن پایان نامه خود باقی می گذارید.

پایان نامه خود را بنویسید- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

برای شروع از اینجا با بررسی ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد مفید است. نحوه دقیق ساختار پایان نامه های کارشناسی ارشد تا حد زیادی به حوزه رشته بستگی دارد. اما بیشتر اوقات، پایان نامه های تجربی از قالبی پیروی می کنند که عبارتند از:

. خلاصه
. فهرست مطالب
. فهرست جداول/شکل ها
. معرفی
. بررسی ادبیات
. روش شناسی
. یافته ها
. بحث
. نتیجه
. منابع
. ضمیمه ها

قبل از شروع نوشتن
قبل از شروع نوشتن، یک طرح کلی از رویکرد خود به هر بخش از جمله تعداد کلماتی که انتظار دارید داشته باشید (تعداد کل کلمات نیز بر اساس رشته متفاوت است) تهیه کنید.

در هر بخش، شما همچنین باید تمام زیرعنوان اصلی را که قصد دارید در نسخه نهایی قرار دهید، وارد کنید.

قبل از نوشتن هر یک از بخش ها، با سرپرست خود ملاقات کنید تا مطمئن شوید که طرح کلی شما به طور کلی با انتظارات آنها مطابقت دارد. استاد راهنما متخصصان این حوزه هستند و احتمالاً پایان نامه های کارشناسی ارشد بسیاری را دیده اند، بنابراین می توانند به شما بگویند که آیا در مسیر درستی هستید یا خیر.

شروع به نوشتن
در اینجا شایان ذکر است که ترتیب نوشتن تمام بخش های پایان نامه کارشناسی ارشد می تواند بسته به روند و ترجیحات شما متفاوت باشد.

هنگامی که یک طرح کلی دارید، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید باید با مقدمه شروع کنید و با نتیجه گیری پایان دهید. در حالی که خواننده به ناچار پایان نامه شما را به این روش می خواند، شما آزاد هستید که ابتدا بخش های «آسان» را بنویسید و سپس به سراغ بخش هایی بروید که برایتان چالش برانگیزتر است.

برای بسیاری از دانش‌آموزان، شروع با فصل روش‌شناسی بسیار منطقی است، زیرا این امکان را به پروژه می‌دهد تا مراحلی را که شما به‌عنوان یک محقق انجام خواهید داد، در نظر بگیرید. روش شناسی معمولاً شامل موارد زیر است:

. سوال(های) تحقیق.
. هر فرضیه ای که ممکن است داشته باشید.
. چارچوب نظری شما و روش هایی که برای جمع آوری داده های خود استفاده خواهید کرد.
. اغلب، اما نه همیشه، شامل ملاحظات اخلاقی است، به خصوص اگر . شما با شرکت کنندگان انسانی کار می کنید.

برای بسیاری از نویسندگان، فصل روش شناسی قبل از جمع آوری داده ها نوشته شده است، در حالی که ممکن است فصل های دیگر پس از جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها نوشته شود.

همین امر را می توان در مورد نوشتن مرور ادبیات نیز گفت. برای برخی از نویسندگان، بررسی ادبیات در اوایل پروژه شکل می گیرد، اما برخی دیگر تصمیم می گیرند که نگارش را تا پس از جمع آوری داده ها ترک کنند.

هر دو استراتژی ارزش دارند. نوشتن زودهنگام مرور ادبیات می تواند به محقق نشان دهد که چه داده هایی در حال حاضر وجود دارد و چگونه می تواند با پروژه بالقوه مرتبط باشد. نکته منفی این است که اگر یافته‌های پروژه فعلی با یافته‌های تاریخی موجود در ادبیات مطابقت نداشته باشد، ممکن است کل فصل نیاز به بازنگری داشته باشد تا با یافته‌های فعلی مطابقت بیشتری داشته باشد.

رها کردن مرور ادبیات به بعد از جمع‌آوری داده‌ها به معنای فاصله بیشتر بین زمانی که مطالعه برای پروژه انجام شده است و دوره نگارش آن است، به این معنی که ممکن است نیاز به مراجعه مکرر به منابع باشد. علاوه بر این، سپردن تمام نوشته ها به پایان پروژه ممکن است برای برخی از نویسندگان خسته کننده به نظر برسد.

عنصر دیگری که باید در نظر بگیرید نحوه ارائه یافته های خود است. برای برخی از محققان، ترکیب یافته‌ها و بخش‌های بحث منطقی است، در حالی که برای برخی دیگر، این ارائه فصل را دشوار و خواندن آن را دشوار می‌کند.

ماندن در مسیر
هیچ رویکرد جهانی برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد وجود ندارد، اما افراد زیادی وجود دارند که مایلند در این راه به شما کمک کنند. اگر در مراحل مختلف فرآیند و از چندین منبع مختلف به دنبال مشاوره باشید، خود را در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهید داد.

کتابخانه دانشگاه شما منبع مفیدی برای تحقیق و مرجع خواهد بود، در حالی که سرپرست شما می‌تواند توصیه‌های تخصصی بیشتری در زمینه نوشتن ارائه دهد. دانشگاه شما احتمالاً دارای یک مرکز نویسندگی نیز خواهد بود که می‌تواند پیشنهاداتی در مورد چگونگی بهبود نوشتار شما ارائه دهد و مطمئن شود که در مسیر خود ادامه می‌دهید. قرار ملاقات در مرکز نوشتن شما همچنین می تواند به مسئولیت پذیری کمک کند، زیرا باید در واقع قسمت هایی از نوشته خود را تکمیل کنید تا در مورد آنها با دیگران صحبت کنید.

راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

اتمام و تصحیح- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

وقتی آن چند کلمه آخر نتیجه گیری خود را می نویسید و به پایان پایان نامه خود می رسید (امیدوارم در یک قسمت – شما، نه پایان نامه)، ممکن است یک حس نهایی وجود داشته باشد. این یک شاهکار بزرگ است که شما به تازگی بر آن غلبه کرده اید و برای آن، شما شایسته یک ضربه زدن به پشت هستید.

اما پایان نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کمی مانند رسیدن به کمپ 4 در سفر به قله اورست است. بدون اینکه بخواهیم خیلی شوم به نظر بیایم، هنوز مقدار قابل توجهی کار برای انجام دادن وجود دارد – عمدتاً انجام کارهای پایانی پایان نامه از طریق ویرایش و تصحیح.

امیدواریم در طول مراحل نگارش پایان نامه، پیش نویس هایی را برای بررسی به استاد راهنما ارسال کرده باشید. این پیش‌نویس‌ها ممکن است شامل فصول جداگانه یا بخش‌های مختلفی در مجموعه داده‌ها باشد که نیاز به توضیح دارد. ناظر شما در مورد این پیش نویس ها از طریق نظرات کتبی یا شفاهی بازخورد ارائه می کرد. ضروری است که این نظرات را پیگیری کنید، زیرا آنها برای مراحل نهایی قبل از ارسال بسیار مهم خواهند بود.

دو روش وجود دارد که می توانید به ویرایش پایان نامه کارشناسی ارشد خود نزدیک شوید. هر دو ارزش دارند و بستگی به نحوه نگاه شما به روند نوشتن دارد. اینها هستند:

1. بخش‌هایی که از سرپرست بازگردانده می‌شوند را به‌صورت جداگانه ویرایش کنید.
2. در انتها ویرایش کنید، به طوری که ویرایش می تواند در تمام بخش ها سازگار باشد.

با اولین استراتژی، فرآیند ویرایش به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم می‌شود، اما در پایان باید به عقب برگردید و بخش‌ها را مجددا ویرایش کنید تا وضوح و جریان را بهبود ببخشید.

با استراتژی دوم، ممکن است بتوانید به جریان بهتری دست یابید، اما تعداد ویرایش ها در پایان ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد و زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.

این چالش ها ما را به اهمیت جدول زمانی باز می گرداند. چندین هفته برای فرآیند ویرایش باقی بگذارید زیرا ویرایش ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید طول بکشد. همچنین، هنگامی که این ویرایش‌های لازم را انجام دادید، باید سند خود را مرور کرده و تصحیح کنید تا مطمئن شوید که جزئیات دقیق در سراسر فصل‌ها سازگار هستند. این شامل مواردی مانند اطمینان از اینکه کلمات اختصاری به وضوح تعریف شده اند، جدول ها به طور مناسب شماره گذاری/عنوان شده اند، اینکه علائم نگارشی و نحو دقیق هستند، و اینکه قالب بندی و تراز منطبق است.

چیزی که ممکن است در طول فرآیند تکمیل برای شما چالش برانگیز باشد، دانستن زمان توقف است. با نوشتن همیشه می توان تغییراتی ایجاد کرد – ایده ها یا جملاتی که می توانند کمی بهتر یا کمی واضح تر نوشته شوند. شما می‌توانید سال‌ها (واقعاً!) کارهایتان را اصلاح کنید – بنویسید و بازنویسی کنید تا دقیقاً آنطور که می‌خواهید بسازید – اما واقعیت ساده این است: شما برای این کار وقت ندارید.

از زمانی که در اختیار دارید برای ویرایش پایان نامه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، اما همچنین مایل باشید که بگویید “این به اندازه کافی خوب است” و کار خود را ارسال کنید.

تحویل دادن چیزی که برای مدت طولانی با پشتکار روی آن کار کرده اید یک احساس واقعا رضایت بخش است، بنابراین سعی کنید آن لحظه را که فرا می رسد گرامی بدارید.

کلمات پایانی- راهنمای کامل برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

امیدواریم با خواندن این پست نکاتی را برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود شناسایی کرده باشید که می توانید در زمینه خود اعمال کنید.

در حالی که محصول نهایی بسته به رشته متفاوت است، استراتژی های ذکر شده در بالا می توانند در طیف گسترده ای از زمینه ها اعمال شوند.

مهمتر از همه: زود شروع کنید و به برنامه پایبند باشید.

نمونه های زیادی از پایان نامه های کارشناسی ارشد وجود دارد که می توانید برای راهنمایی به آنها مراجعه کنید تا بتوانید ساختار پایان نامه مناسب برای پروژه خود را شناسایی کنید. با کمی انجام هر روز و با پیگیری مطالعه خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که در کار خود منظم و کارآمد باقی می مانند.

به یاد داشته باشید که نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد اولین فرصت شما برای نشان دادن به جامعه دانشگاهی است که شما یک محقق ماهر در رشته خود هستید. پایان نامه کارشناسی ارشد انگلستان کار آسانی نیست، اما افراد و منابع زیادی برای کمک به شما در دسترس هستند. از سرپرست خود راهنمایی بگیرید و از امکاناتی که در محوطه دانشگاه شما وجود دارد از جمله مرکز نویسندگی و کتابخانه استفاده کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *