راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد ، پله آخر دوره کارشناسی ارشد نوشتن پایان‌نامه است؛ یکی از شرایط الزامی برای دریافت مدرک تحصیلی که توسط دانشجو درباره موضوعی مربوط به رشته تحصیلی‌اش با مشاورت هیات علمی نوشته می‌شود. محتوای پایان‌نامه تخصصی است و نتیجه ماه‌ها و شاید سال‌ها تحقیق و علم‌اندوزی دانشجو و نشان‌دهنده بار علمی او و تسلط وی بر آموخته‌ها و تجربیاتش است. بسیاری از پایان‌نامه‌های کامل منابع اطلاعاتی ارزشمندی برای سایر پژوهشگران هستند و به صورت کتاب منتشر می‌شوند. گفتنی است محتوا و عنوان پایان‌نامه نباید تکراری باشد و دانشجویان باید از موضوعات جدید برای نگارش آن استفاده کنند.

راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

دستورالعمل پیشنهاد پایان نامه کارشناسی ارشد- راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد

هر پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد باید با یک پیشنهاد تحقیقاتی اصلی شروع شود. هر پروپوزال خوب حداقل دو کار را انجام می دهد: یک سوال یا هدف جالب را بیان می کند و یک برنامه برای پاسخ به آن سوال یا دستیابی به آن هدف ارائه می کند.

یک پروپوزال خوب به مخاطبان مختلف بازبین می‌گوید که چرا پروژه شما جدید است، اهمیت آن را برای رشته شما توصیف می‌کند، یک روش دقیق یا مسیر عمل را ارائه می‌دهد، جزئیات آماده‌سازی و منابعی را که به‌روز کرده‌اید، و متعهد به محصول نهایی است. به درک جامعه دانشگاهی از موضوع شما کمک خواهد کرد.

قالب و زبان ایده آل برای چنین پیشنهادی با توجه به مخاطب و پروژه مورد نظر متفاوت است. بخش‌ها، برنامه‌ها و آژانس‌های مختلف از نظر اندازه و دامنه پیشنهاد نیازهای متفاوتی دارند. صرف نظر از قالب، طول یا سازمان، یک پیشنهاد خوب به موضوعات زیر می‌پردازد:

. هدف و دامنه: هدف پروژه شما چیست؟ یک نمای کلی یک تا دو پاراگراف از پروژه ارائه دهید.

. زمینه و زمینه: اطلاعات کافی برای درک ماهیت پروژه در اختیار خواننده قرار دهید.

. سوالات تحقیق: به چه سوالی می خواهید پاسخ دهید؟ چه فرضیه ای را می خواهید آزمایش کنید؟ چه موضوعاتی را می خواهید بررسی کنید؟

. چارچوب مفهومی: در اینجا مروری کوتاه از بخش های اصلی ادبیاتی که در پروژه خود با آنها درگیر خواهید شد، ارائه می شود. حدود 3 متن را شناسایی کنید، برای هر کدام یک پاراگراف ارائه دهید، و سپس در پاراگراف چهارم نهایی درباره نحوه گردآوری آنها بحث کنید. این مانند یک بخش بررسی ادبیات است.

. روش شناسی: برای پاسخ به سوالی که مطرح می کنید، دقیقاً چه کاری انجام خواهید داد؟ چگونه داده ها، تجزیه و تحلیل یا تفسیر ارائه شده توسط روش شما به طور منطقی با هدف اعلام شده شما مرتبط است؟ چه زمانی و چگونه هر یک از گام ها را برای رسیدن به این اهداف بردارید؟ با چه موانع لجستیکی مواجه خواهید شد؟ یک جدول زمانی می‌تواند به بازبینان تصویر واضحی از نحوه نمایش پروژه‌تان بدهد. پروژه خود را چه زمانی شروع می کنید و چه زمانی آن را به پایان می رسانید؟ چه نقاط عطفی به شما کمک می کند پیشرفت خود را بسنجید؟ چگونه فعالیت های تحقیقاتی اصلی خود را با کارهای مقدماتی خود (مانند مطالعه هدایت شده) و تجزیه و تحلیل پس از پروژه (مانند نوشتن) هماهنگ می کنید؟

. اهمیت: چرا سؤالات شما از نظر فکری مهم هستند؟ جامعه دانشگاهی در رشته انتخابی شما (همانطور که در ادبیات بررسی شده نشان داده شده است) قبلاً در مورد موضوع شما چه چیزی می دانند؟ پروژه شما چگونه به این ادبیات کمک خواهد کرد؟ چگونه اهداف و روش های شما این رشته را به چالش می کشد؟ محصول نهایی شما چه شکلی خواهد داشت و چگونه ارزیابی می شود؟

. منابع: چگونه از تخصص استاد راهنمای خود استفاده می کنید؟ آیا افراد تماس دیگری وجود دارند که در پروژه شما نقش داشته باشند؟ آیا به دنبال منابع مالی دیگری هستید یا دریافت کرده اید؟ آیا مجموعه داده های اضافی یا قطعاتی از تجهیزات وجود دارد که به آنها تکیه کنید؟

. آماده سازی/شرایط صلاحیت: برای آماده سازی این پروژه چه اقدامات خاصی انجام داده اید؟ آیا دوره هایی را با روش ها یا آماری که مستقیماً به طراحی پروژه ای که در بالا توضیح دادید مربوط می شود، گذرانده اید؟ اگر در خارج از محوطه دانشگاه تحقیق انجام دهید، چگونه برنامه ریزی می کنید (در کلاس درس یا در غیر این صورت) برای چالش های فرهنگی، اخلاقی و ایمنی مرتبط با سفر تحقیقاتی آموزش دهید؟ آیا با افرادی (در سایت های میدانی یا سایر موسسات) که برای موفقیت پروژه شما حیاتی هستند تماس برقرار کرده اید؟

. جدول زمانی: شامل جدولی است که یک جدول زمانی برای طراحی پروژه، جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و نوشتن را مشخص می کند.

. بودجه: ممکن است متوجه شوید که نیاز به ارائه یک بودجه جداگانه دارید – یک توصیف ردیفی از بودجه ای که برای پوشش هزینه های خود نیاز دارید. چقدر پول نیاز دارید و برای چه چیزی مصرف می شود؟ هر یک از این هزینه ها چگونه به خواسته های لجستیکی روش شما کمک می کند؟ یک بودجه به خوبی تصور شده، بینشی از وضعیت برنامه ریزی لجستیکی شما به بازبینان می دهد.

یک پروپوزال تحقیق خوب در لحظه آخر نوشته نمی شود! گزارش قانع‌کننده‌ای از پروژه‌ای که می‌خواهید دنبال کنید، تنها با بازبینی مکرر شکل می‌گیرد، که از بازخورد استاد مربی، مشاوران دیگر و همکاران محقق شما استفاده می‌کند. با درگیر کردن مربی خود در پروپوزال خود از همان ابتدا، می توانید از تخصص او در زمینه خود بهره بیشتری ببرید. به طور مشابه، اعضای هیئت علمی که پیش‌نویس‌های اولیه پروپوزال شما را دیده‌اند، می‌توانند شما را به مناسب‌ترین برنامه‌های کمک هزینه راهنمایی کنند، بهترین مشاوره را در مورد طراحی پروژه به شما ارائه دهند، و شما را به سایر منابع مفید در محوطه دانشگاه ارجاع دهند.

راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد
راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

مشکلات پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد- راهنمای نگارش پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد

لازم است که شما قبل از انجام تحقیق، یک پروپوزال پایان نامه تهیه و از آن دفاع کنید. یک پیشنهاد تحقیقاتی مستحکم به شما کمک می کند تا به مشاوران خود نشان دهید که می توانید به کار میدانی خود به شیوه ای بالغ و دقیق نزدیک شوید. همچنین شانس شما را برای دریافت بودجه از یک آژانس اعطا کننده افزایش می دهد. شاید مهمتر از همه، به شما این امکان را می دهد که سؤالات تحقیق خود را شناسایی کنید، روش تحقیق خود را تعیین کنید، و اهداف تحقیق خود را قبل از شروع جمع آوری داده های خود روشن کنید، در نتیجه راه را برای پایان نامه نهایی با کیفیت بالا هموار می کند. به همه این دلایل، مهم است که پروپوزال تحقیق خود را با دقت آماده کنید و به جزئیات کوچکی که می تواند یک پروپوزال خوب را از یک پیشنهاد عالی جدا کند، توجه کنید.

. تمرکز: بیشتر دانش‌آموزان در اولین تلاش خود با یک سوال تحقیقاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که آنقدر وسیع است که امکان‌پذیر نیست. با بیان دقیق یک هدف تحقیقاتی خاص و دقیق، به مخاطبان اطمینان می دهید که پروژه شما با موفقیت روبرو خواهد شد و محصول نهایی شما عمق و پیچیدگی واقعی را نشان خواهد داد. هنگامی که به این سطح از تمرکز دست یافتید، باید آن را با باز کردن پروپوزال خود با یک بیانیه شفاف یک یا دو جمله ای از هدف خود به نمایش بگذارید. این به بازبین‌ها کمک می‌کند خود را جهت‌دهنده کنند و بقیه پیشنهادات شما را مؤثرتر بخوانند.

. اهمیت: برای شما مهم است که به “اهمیت” پروژه بپردازید. این به معنای “اهمیت فکری برای اعضای رشته شما” است، نه “اهمیت برای شما شخصا”، “اهمیت برای پیشرفت تحصیلی شما” یا “اهمیت برای یک هدف انسانی یا ایدئولوژیک”. این انگیزه ها مطمئناً مهم هستند، اما پیشنهاد فقط باید بر این تمرکز داشته باشد که چرا سایر محققان در زمینه شما مشتاق شنیدن در مورد کار شما هستند.

. بررسی ادبیات: احتمالاً شایع ترین نقص در پیشنهادات دانشجویی، بررسی ناکافی ادبیات است. بوسه مرگ برای یک پیشنهاد پژوهشی عبارت “… هیچ ادبیاتی در مورد موضوع من منتشر نشده است.” همیشه ادبیاتی وجود دارد که برخی از پیشینه نظری یا روش‌شناختی سؤال تحقیق شما را مورد بحث قرار می‌دهد، و شما باید توضیح دهید که این ادبیات چگونه مطالعه پیشنهادی شما را شکل داده است. شما می خواهید به خواننده نشان دهید که پروژه شما بر اساس کنجکاوی بیهوده نیست، بلکه بر اساس یک خط فکری دقیق است. به طور مشابه، شما باید با تحقیقات اولیه مورد بازبینی همکار شرکت کنید. حساب‌های مطبوعات یا اینترنت عموماً صلاحیت یا پاسخگویی برای ارائه این خط فکری سخت‌گیرانه را که باید بررسی کنید، ندارند. بررسی ادبیات شما نباید گزارش کتاب باشد! به سادگی فهرست کردن افرادی که مطالبی را منتشر کرده اند، روند فکر شما را روشن نمی کند. در عوض، بررسی ادبیات شما باید یک تحلیل انتقادی از کار قبلی ارائه دهد: نقاط قوت و ضعف آن چیست؟ چگونه محققان مختلف با یکدیگر اختلاف نظر دارند؟

. آماده‌سازی: دانش‌آموزانی که پروپوزال‌های پروژه اصلی و متمرکز دارند، گاهی اوقات به‌طور غیرضروری نسبت به آمادگی‌هایشان مبهم هستند. شما نباید لیست کاملی از دوره هایی که گذرانده اید ارائه دهید زیرا دوره ها قبلاً در کارنامه شما ذکر شده است. در عوض، شما باید یک بحث مختصر در مورد دوره های خاص ارائه دهید که مستقیماً رویکرد شما را به این موضوع شکل داده است. شما باید به ویژه بر هر دوره آموزشی که به صراحت شما را در روش‌شناسی و/یا تکنیک‌های آماری مورد استفاده قرار می‌دهید و همچنین کلاس‌های متمرکز بر مسائل مربوط به کار میدانی یا کار آزمایشگاهی (در صورت لزوم) تاکید کنید. اگر پروژه شما شامل استفاده از سوژه های انسانی است، باید توضیح دهید که آیا مدارک لازم را برای دریافت مجوز دانشگاه برای پیگیری این درخواست ارسال کرده اید یا خیر.

. هیئت علمی: مشارکت نزدیک استاد راهنمای هیئت علمی شما به خوبی با احتمال سازنده بودن پروژه شما ارتباط دارد. پروپوزال شما باید گزارشی از تعامل بین شما و مربی هیئت علمی خود تا به امروز ارائه دهد و باید برنامه ای برای ادامه تعامل ارائه دهد. پیشنهاد شما باید تعادل بین استقلال و کمکی را که می توانید از مربی خود انتظار داشته باشید، روشن کند.

. خدمات در مقابل تحقیق: بسیاری از پروژه های تحقیقاتی موفق شامل تعامل با سازمان های غیرانتفاعی، سازمان های دولتی، امکانات بالینی یا شرکت های خصوصی است. بسیار مهم است که پروپوزال شما یک خط مشخص بین دستور کار تحقیقاتی و سایر مسئولیت های شما ایجاد کند. آیا پیشنهاد شما نشان می‌دهد که یک کارآموزی داوطلبانه را دنبال می‌کنید که عجولانه با یک سوال تحقیقاتی مرتبط است – یا یک مطالعه با دقت طراحی شده و از نظر فکری دقیق که از تماس‌های شما در یک سازمان خاص استفاده می‌کند؟ دومی بسیار قانع کننده تر است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *