راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه ، بیانیه پایان نامه جمله ای در مقاله یا پایان نامه (در پاراگراف ابتدایی) است که موضوع اصلی را به خواننده معرفی می کند. به عنوان یکی از اولین چیزهایی که خواننده شما می بیند، بیانیه پایان نامه شما یکی از مهم ترین جملات در کل مقاله شما است – اما همچنین یکی از سخت ترین جملات برای نوشتن است!

در این مقاله نحوه نگارش بیانیه پایان نامه را به بهترین شکل ممکن توضیح می دهیم. ما به مواردی که باید اضافه کنیم و مراحلی که برای نوشتن مقاله خود باید برداریم، همراه با نمونه‌های بیانیه پایان‌نامه فراوانی که شما را راهنمایی می‌کنند، نگاه می‌کنیم.

راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه
راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه چیست؟- راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

هدف از بیانیه پایان نامه این است که خواننده شما بداند مقاله یا پایان نامه شما در مورد چیست. این به خواننده شما کمک می کند تا زمینه و دامنه موضوع شما را بیشتر درک کند، به علاوه به خوانندگان شما اجازه می دهد بدانند از بقیه کار چه انتظاری دارند.

مزیت ثانویه بیانیه پایان نامه این است که جستجوی مقالات در مورد یک موضوع خاص را آسان تر می کند، به ویژه در حوزه نگارش دانشگاهی مانند مقالات تحقیقاتی و پایان نامه ها (که گاهی اوقات به عنوان پایان نامه زمانی که برای مقطع دکترا نوشته می شود شناخته می شود). به عنوان مثال، اگر مقاله ای از خودتان می نویسید، می خواهید مقالات دیگری را جستجو کنید تا از آنها به عنوان مدرک و منبع استفاده کنید. شما می توانید به سادگی بیانیه های پایان نامه چندین مقاله را اسکن کنید تا ببینید کدام یک با موضوع شما مطابقت دارد و می تواند منابع ارزشمندی برای استناد باشد.

بیانیه پایان نامه در ابتدای مقاله، در پاراگراف آغازین قرار دارد و آن را راهی ضروری برای شروع یک مقاله می کند. بیانیه پایان نامه لزوما اولین جمله در یک مقاله نیست. معمولاً قبل از درج ایده یا استدلال اصلی خود در پاراگراف اول، می خواهید خواننده را به روشی جذاب در جمله ابتدایی قلاب کنید. یک بیانیه پایان نامه اغلب با یک جمله موضوعی، اولین جمله در یک پاراگراف، اشتباه گرفته می شود، زیرا هر دو ایده اصلی آنچه را که در ادامه می آید معرفی می کنند. می توانید عبارات پایان نامه را به عنوان جمله موضوعی کل مقاله خود در نظر بگیرید.

چه چیزی در بیانیه پایان نامه گنجانده شود- راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

بیانیه های پایان نامه بخشی ضروری از مقاله و مقاله نویسی هستند، اما قالب های مختلف قوانین و بهترین شیوه های متفاوتی دارند. در زیر، نحوه نوشتن یک بیانیه پایان نامه برای رایج ترین انواع مقالات را شرح می دهیم.

نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه برای مقالات تشریحی و استدلالی

مقالات تشریحی و استدلالی برخی از رایج ترین انواع مقالات دانشگاهی هستند. از آنجایی که آنها چکیده رسمی مانند مقالات تحقیقاتی ندارند، برای ارائه یک نمای کلی از آنچه مورد بحث قرار گرفته است، بر اظهارات پایان نامه خود تکیه می کنند.

اظهارات پایان نامه برای مقالات استدلالی و توضیحی باید از زبان قوی و قاطع استفاده کند. هوسباز یا نامطمئن نباشید. شما می خواهید دقیقاً در ابتدای کار موضع بگیرید تا خوانندگان شما بفهمند مقاله شما در تلاش است چه چیزی را نشان دهد.

علاوه بر این، اظهارات پایان نامه برای این مقالات باید مشخص باشد، با برخی جزئیات جزئی برای اشاره به بقیه مقاله. تنها بیان نظر خود کافی نیست؛ شما همچنین می خواهید برای ترسیم یک تصویر کامل، شواهد اساسی یا زمینه زمینه ارائه دهید.

اگر مقاله شما در موضوعات فرعی یا دسته بندی های مختلف قرار دارد، در صورت امکان سعی کنید آنها را در بیانیه پایان نامه قرار دهید. لازم نیست در اینجا وارد جزئیات شوید، اما خوب است که بخش‌های مختلف را در بالا ذکر کنید تا خواننده بداند چه انتظاری دارد.

نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه برای مقالات متقاعد کننده

مانند مقالات استدلالی، مقالات متقاعد کننده از بسیاری از دستورالعمل های مشابه برای بیانیه های پایان نامه خود پیروی می کنند: زبان قاطع، جزئیات خاص، و ذکر موضوعات فرعی.

با این حال، تفاوت اصلی این است که، در حالی که گزاره های پایان نامه برای مقالات استدلالی و توضیحی حقایق را بیان می کنند، اظهارات پایان نامه برای مقالات متقاعد کننده نظرات روشنی را بیان می کنند. با این حال، قالب یکسان است و نظرات اغلب مانند حقایق تلقی می شوند، از جمله زبان قاطع و استناد به شواهد برای حمایت از ادعاهای شما.

علاوه بر این، بر خلاف سایر مقالات، برقراری ارتباط عاطفی در بیانیه پایان نامه در مقالات متقاعدکننده مناسب است. این در واقع می تواند یک استراتژی هوشمندانه برای شروع مقاله خود با یک یادداشت شخصی تر و تاثیرگذار باشد.

نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه برای مقالات مقایسه و تضاد

بیانیه‌های پایان‌نامه برای مقاله‌های مقایسه و کنتراست مشکل هستند، زیرا به جای یک موضوع، حداقل دو موضوع برای لمس کردن دارید. همان دستورالعمل های کلی اعمال می شود (زبان قاطع، جزئیات، و غیره)، اما شما باید به هر دو موضوع خود توجه یکسانی داشته باشید – در غیر این صورت، مقاله شما از همان ابتدا مغرضانه به نظر می رسد.

مثل همیشه، بیانیه پایان نامه شما باید منعکس کننده آن چیزی باشد که در ادامه مقاله شما نوشته شده است. اگر مقاله شما زمان بیشتری را صرف مقایسه می کند تا تضاد، بیانیه پایان نامه شما باید بیشتر بر شباهت ها تمرکز کند تا تفاوت ها.

گاهی اوقات ذکر مثال های خاص نیز کمک می کند، اما آنها را ساده و مختصر نگه دارید. جزئیات دقیق را برای متن مقاله خود ذخیره کنید.

راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه
راهنمای نهایی برای نوشتن بیانیه پایان نامه – تزیسمی

نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه در 3 مرحله

اکنون که می دانید هدفتان چیست، وقت آن است که بنشینید و بیانیه پایان نامه خود را بنویسید. برای اینکه شما را در مسیر درست نگه دارید، در اینجا سه گام آسان برای راهنمایی شما آورده شده است.

1. بهترین موضوع را برای مقاله خود طوفان فکری کنید
شما نمی توانید یک بیانیه پایان نامه بنویسید تا زمانی که مقاله خود را در مورد چیست، بنابراین اولین قدم شما انتخاب موضوع است.

اگر موضوع قبلاً اختصاص داده شده است، عالی است! این همه برای این مرحله است. اگر نه، نکات زیر را برای انتخاب موضوعی که برای شما مناسب است در نظر بگیرید:

. موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. حتی اگر چیز زیادی در مورد آن نمی دانید، اگر واقعاً علاقه مند باشید، یادگیری در مورد آن هنگام نوشتن آسان تر خواهد بود.
. موضوع خود را به چیزی خاص محدود کنید. در غیر این صورت، مقاله شما بسیار گسترده و شاید بیش از حد طولانی خواهد بود. فقط مطمئن شوید که خیلی خاص نیست، در غیر این صورت به اندازه کافی برای نوشتن ندارید. سعی کنید یک رسانه شاد پیدا کنید.
. از قبل بررسی کنید که منابع قوی و معتبر کافی برای استفاده برای تحقیق وجود دارد. شما نمی خواهید در نیمه راه مواد ارجاعی تمام شود.

هنگامی که موضوعی را انتخاب کردید – و زاویه یا موضعی را که می خواهید اتخاذ کنید – وقت آن است که ایده جمله پایان نامه خود را در قالب کلمات بیان کنید.

2. موضوع خود را به صورت سوال بیان کنید و سپس به آن پاسخ دهید
همیشه آسان نیست که کل پایان نامه خود را فقط در یک جمله قرار دهید، چه رسد به جمله ای که واضح و شیوا نوشته شده باشد. در اینجا یک تکنیک سریع برای کمک به شما برای شروع وجود دارد.

ابتدا موضوع خود را به صورت سوال بیان کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید درباره میراث مهاتما گاندی بنویسید، از خود بپرسید: «گاندی پس از مرگش چه تأثیراتی بر جامعه گذاشت؟»

اگر از قبل پاسخ را می‌دانید، آن را یادداشت کنید – این شروع خوبی برای بیانیه پایان‌نامه شماست. اگر پاسخ را نمی‌دانید، تحقیقات اولیه را انجام دهید تا متوجه شوید؛ مطمئناً می توانید از آنچه کشف می کنید به عنوان مدرک و منبع در پاراگراف های متن مقاله خود استفاده کنید.

3. مقداری پولیش اضافه کنید
به احتمال زیاد، اولین تلاش شما برای بیان پایان نامه عالی نخواهد بود. برای اینکه آن را به بهترین شکل ممکن برسانید، سعی کنید مواردی را که از دست رفته است، ویرایش، ویرایش و اضافه کنید.

ویژگی‌های اصلی بیانیه‌های پایان‌نامه را که در بالا ذکر کردیم، به خاطر بسپارید: زبان قاطع، رسانه‌ای شاد از جزئیات خاص اما نه خیلی خاص، و ذکر موضوعات فرعی. اگر در تلاش هستید که همه چیز را در یک جمله قرار دهید، با خیال راحت اطلاعات ثانویه را به جمله زیر منتقل کنید. خود بیانیه پایان نامه فقط باید آنچه را که ضروری است داشته باشد.

اگر شک دارید، بیانیه پایان نامه خود را برای یک دوست بخوانید و از آنها بپرسید که آنها فکر می کنند مقاله شما در مورد چیست. اگر آنها به درستی پاسخ دهند، بیانیه پایان نامه شما کار خود را انجام می دهد.

بعد از آن بخش سخت است – نوشتن بقیه! در حالی که بخش عمده ای از نوشته ها در پیش است، حداقل شما ایده اصلی خود را مشخص کرده اید. برای ترسیم استدلال حمایتی خود، از توصیه های ما در مورد ساختار مقاله پیروی کنید و اجازه دهید ایده های شما جریان یابد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *