راهنمای قطعی تحقیق ثانویه

راهنمای قطعی تحقیق ثانویه

راهنمای قطعی تحقیق ثانویه ، انجام تحقیقات راهی است که بسیاری از افراد و کسب و کارها اطلاعات مورد نیاز خود را برای کمک به حل مشکلات، پاسخ به سوالات و تصمیم گیری پیدا می کنند. تحقیق ثانویه روشی برای جستجوی داده هایی است که دیگران برای یافتن سریعتر اطلاعات مفید جمع آوری کرده اند. درک نحوه انجام تحقیقات ثانویه می تواند به شما در یافتن پاسخ های مفید در زمانی که زمان محدود یا بودجه کمی دارید کمک کند. در این مقاله به تعریف تحقیق ثانویه می پردازیم، نمونه هایی از منابع ثانویه را فهرست می کنیم، نحوه انجام آن را شرح می دهیم و مزایا و معایب آن را فهرست می کنیم.

همچنین می‌توانید از روش‌های ترکیبی در انجام پایان نامه استفاده کنید، که در آن از روش‌های تحقیق کیفی و کمی استفاده می‌کنید.

راهنمای قطعی تحقیق ثانویه
راهنمای قطعی تحقیق ثانویه – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق ثانویه چیست؟- راهنمای قطعی تحقیق ثانویه

تحقیق ثانویه اطلاعات، آمار و سایر داده هایی است که محققین اولیه قبلاً مطالعه و مستند کرده اند. تحقیقات ثانویه هیچ داده جدیدی تولید نمی کند. در عوض، محققان ثانویه اغلب داده‌ها را از چندین منبع جمع‌آوری می‌کنند، آن‌ها را خلاصه می‌کنند و در اسناد جدید سازماندهی می‌کنند. این باعث می‌شود که داده‌ها برای کسانی که آن را برای اهداف آموزشی یا تجاری می‌خواهند در دسترس‌تر باشند.

تحقیقات اولیه در مقابل تحقیقات ثانویه- راهنمای قطعی تحقیق ثانویه

تحقیقات اولیه و ثانویه هر کدام اهداف، کاربردها و روش های خاص خود را دارند. اگرچه هر دو تلاش می کنند به یک سوال پاسخ دهند، اما این دو نوع تحقیق مسیرهای متفاوتی را دنبال می کنند. برخی از بزرگترین تفاوت های بین تحقیقات اولیه و ثانویه عبارتند از:

منابع

تحقیقات اولیه از منابع اصلی برای تولید داده های جدید برای انتشار استفاده می کند. این داده‌هایی است که خودشان از طریق یافتن حساب‌های دست اول یا انجام مشاهدات خودشان جمع‌آوری می‌کنند. محققان می توانند داده های خود را با روش هایی مانند انجام مصاحبه، رهبری گروه های متمرکز، اجرای نظرسنجی یا جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها پیدا کنند.

تحقیقات ثانویه معمولاً از داده هایی که محققان اولیه منتشر می کنند به عنوان منبع اصلی اطلاعات استفاده می کند. این می تواند شامل حجم های منتشر شده از تحقیقات بازار، جستجوهای اینترنتی یا بایگانی های دانشگاهی و دولتی باشد. اگرچه تحقیقات ثانویه اغلب شامل مقایسه چندین منبع برای ایجاد نتیجه گیری شما می شود، اما بر اساس یافته های محققان اولیه است.

اهداف

محققان اولیه امیدوارند پاسخی برای پرسش ها و راه حل هایی برای مشکلات حل نشده بیابند. داده ها برای پاسخ به این سؤالات معمولاً در دسترس یا ناقص هستند، به این معنی که آنها باید تحقیقات خود را برای جمع آوری داده ها و اطلاعات انجام دهند.

یک محقق ثانویه نیز به دنبال پاسخ به یک سوال یا موضوع است. با این حال، امید این است که این سوال به اندازه کافی رایج باشد که تحقیقات و داده ها از قبل وجود داشته باشد. این به این دلیل است که هدف اولیه محققان ثانویه آموزش سریع و آسان خود و سازمانشان است که زمانی که زمان محدود یا بودجه کمتری دارید می تواند مفید باشد.

مشارکت محقق

تحقیقات اولیه اغلب مستلزم این است که محقق با موضوعاتی که مطالعه می کند ارتباط مستقیم داشته باشد زیرا آنها معمولاً خودشان تحقیق را انجام می دهند. محققان اولیه همچنین ممکن است یک شرکت یا یک منبع خارجی را برای انجام تحقیقات از طرف آنها استخدام کنند.

پژوهش ثانویه اغلب کمتر درگیر است زیرا محقق معمولاً کارهای منتشر شده قبلی را سازماندهی و مطالعه می کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را بیابد. این بدان معناست که انجام تحقیقات ثانویه معمولاً سریعتر و آسانتر است.

هزینه

تحقیقات اولیه معمولاً شامل هزینه مصاحبه با منابع و جمع آوری داده ها می شود. این همچنین می‌تواند شامل هزینه‌های سفر اعزام محققان به میدان یا استخدام یک شرکت برای انجام تحقیقات باشد. با این تحقیقات که قبلاً تکمیل شده است، انجام تحقیقات ثانویه می تواند هزینه بسیار کمی داشته باشد. اگر داده ها به صورت آنلاین رایگان در دسترس باشند، برخی از تحقیقات ثانویه نمی تواند هزینه ای نداشته باشد، و اغلب می توانید آن را از خانه یا محل کار خود انجام دهید. به همین دلیل، برخی از آن به عنوان «تحقیق میز» یاد می کنند.

روشهای تحقیق ثانویه- راهنمای قطعی تحقیق ثانویه

روش‌های انجام تحقیقات ثانویه معمولاً شامل یافتن و مطالعه تحقیقات منتشر شده است. چندین راه برای انجام این کار وجود دارد، از جمله:

. یافتن داده ها به صورت آنلاین: بسیاری از وب سایت های تحقیقات بازار، مانند وبلاگ ها و سایر وب سایت های تجزیه و تحلیل داده، وجود دارند. برخی از آنها رایگان هستند، اگرچه برخی هزینه ها را دریافت می کنند.
. موسسات آموزشی جستجوی داده‌ها منتشر کرده‌اند: بسیاری از مؤسسات تحقیقات کامل و قابل اعتمادی را انجام می‌دهند و برخی از آنها درخواست‌های کسب‌وکارها را برای دیدن یا استفاده از داده‌هایشان اجازه می‌دهند.
. جست‌وجوی داده‌های منتشر شده در کتابخانه‌ها: برخی از کتابخانه‌ها داده‌های منتشر شده را از سازمان‌های دولتی، مؤسسات آموزشی و سایر محققان بازار حمل می‌کنند. اگرچه منابع بسته به کتابخانه متفاوت است، داده ها می توانند رایگان و قابل اعتماد باشند.
. جستجو در آرشیو داده‌هایی که متعلق به سازمان‌های مختلف است: بسیاری از سازمان‌های دولتی مجموعه‌ای از تحقیقات خود را میزبانی می‌کنند. به طور معمول، جستجو در آرشیو آنها نیاز به درخواست رسمی و گاهی اوقات حتی نظارت در حین جستجو دارد. با این حال، داده ها می توانند بسیار دقیق باشند.

نمونه هایی از تحقیقات ثانویه

انواع بسیاری از تحقیقات ثانویه موجود است. بسیاری از اینها اسناد آنلاین یا آثار منتشر شده مانند کتاب هستند. برخی از رایج ترین نمونه های تحقیق ثانویه عبارتند از:

. کتاب های درسی
. مقالات خبری
. مطالعات منتشر شده در دانشگاه
. دایره المعارف ها
. تحقیقات بازار منتشر شد
. مجلات دانشگاهی
. انتشار تحقیقات جمعیت شناختی
. سوابق دولتی

نحوه انجام تحقیقات ثانویه

تلاش برای انجام این مراحل برای انجام تحقیقات ثانویه:

1. موضوع خود را مشخص کنید

هنگام انجام تحقیق، احتمالاً سؤال یا مشکلی دارید که باید حل کنید. دانستن نوع خاصی از اطلاعات مورد نیاز می تواند به شما کمک کند تا پاسخ های خود را سریعتر بیابید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما مداد تولید می کند، ممکن است بخواهید بدانید چه مقدار مواد برای سال نیاز دارید.

2. داده ها را جمع آوری کنید

هنگامی که موضوع تحقیق خود را تعیین کردید، می توانید شروع به شناسایی منابع بالقوه تحقیق کنید. شما معمولاً می توانید منابع زیادی را به صورت آنلاین پیدا کنید که دسترسی به اکثر آنها رایگان است. مقایسه قیمت ها و نظرات کاربران را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند تا دریابید کدام منابع تحقیقات بازار ممکن است برای شما مفیدتر باشد. برای مثال شرکت مداد، جستجوی اینترنتی می‌تواند چندین گزینه را نشان دهد که داده‌های فروش مداد را فهرست می‌کند.

3. داده ها را از چندین منبع مقایسه کنید

بسته به چارچوب زمانی، منابع و شرایط تحقیق اولیه، هر منبع ممکن است کمی متفاوت باشد. با جمع‌آوری داده‌ها از چندین منبع، می‌توانید داده‌های هر کدام را با هم مقایسه کنید تا بهتر بفهمید چه چیزی جمع‌آوری کرده‌اید. برای شرکت مداد، می‌توانید داده‌های شرکت‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر را مقایسه کنید تا میانگین میزان مواد مصرف‌شده را بیابید. همچنین می‌توانید استفاده و فروش مواد را در طول زمان پیگیری کنید تا به شما کمک کند تا برای مقدار موادی که ممکن است در طول سال به آن نیاز دارید، بهتر آماده شوید.

4. یافته های خود را تجزیه و تحلیل کنید

هنگامی که همه داده ها را مقایسه کردید، می توانید آنچه را که پیدا کرده اید تجزیه و تحلیل کنید. روش های مختلفی برای تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد، از جمله:

. شناخت روندها و الگوها برای پیش بینی تغییرات
. به دنبال موارد پرت در داده ها هستید که به شما کمک می کند برای نتایج غیرمنتظره آماده شوید
. مقایسه آن با تجربیات شرکت خودتان
. شناسایی هر متغیری که ممکن است بر داده ها تأثیر بگذارد

با تجزیه و تحلیل یافته های خود، می توانید تعیین کنید که آیا اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید به شما در پاسخ به سوالتان کمک می کند یا خیر. اگر به داده های بیشتری نیاز دارید، می توانید تحقیقات خود را تا زمانی که پاسخ مورد نیاز خود را پیدا کنید ادامه دهید.

راهنمای قطعی تحقیق ثانویه
راهنمای قطعی تحقیق ثانویه – تزیسمی

مزایای تحقیق ثانویه

تحقیقات ثانویه می تواند مزایای بسیاری داشته باشد، و درک آنها برای دانستن اینکه چه زمانی برای شما مفیدتر است، مهم است. هنگام تصمیم گیری برای انجام تحقیقات ثانویه، مزایای زیر را در نظر بگیرید:

. می تواند هزینه کمتر و زمان بری داشته باشد
. ممکن است داده های زیادی در دسترس باشد
. دیدن اینکه چگونه دیگران از همان تحقیقات موجود استفاده کرده اند، می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا برای نیازهای شما مفید است یا خیر
. شما می توانید چندین منبع را علاوه بر روندهای فعلی مقایسه کنید
. می توانید اسناد منتشر شده ای را بیابید که روش هایی را که دیگران قبلاً از داده ها استفاده کرده اند و اینکه آیا برای آنها مفید بوده است را توضیح می دهد.

معایب تحقیق ثانویه

تحقیقات ثانویه می تواند معایبی داشته باشد. درک این معایب مفید است تا بتوانید نحوه جلوگیری از مشکلات احتمالی را درک کنید. برخی از معایب تحقیقات ثانویه عبارتند از:

. صحت تحقیقات اولیه همیشه بلافاصله مشخص نیست
. تحقیقات اولیه همیشه از داده های فعلی استفاده نمی کند
. بستگی به کیفیت تحقیق اولیه دارد
. داده‌ها ممکن است برای مشکل شما صدق نکنند

برای تعیین اینکه آیا یک منبع اولیه مفید است، ابتدا می توانید تحقیق کنید که کدام منابع معمولاً دقیق تر هستند و برای دیگران مفید هستند. این می تواند با شناسایی منابعی که به احتمال زیاد داده های مورد نیاز شما را در اختیار شما قرار می دهند، در زمان شما صرفه جویی کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *