راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا ، انجام تحقیق یکی از راه هایی است که می توانید اطلاعاتی برای حل مشکلات محل کار پیدا کنید، به سوالات پاسخ دهید و تصمیمات بهتری بگیرید. تحقیق ثانویه روشی برای جستجوی داده هایی است که دیگران برای یافتن سریعتر آن اطلاعات جمع آوری کرده اند. درک نحوه انجام این نوع روش تحقیق می تواند به شما کمک کند وقتی بودجه کمی دارید یا زمان زیادی تا پایان مهلت باقی نمانده است، پاسخ های مفیدی پیدا کنید. در این مقاله، تحقیقات ثانویه را با مثال هایی مورد بحث قرار می دهیم، نحوه انجام این نوع تحقیقات را به شما نشان می دهیم و مزایا و معایب کلیدی آن را بررسی می کنیم.

راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا
راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق ثانویه چیست؟- راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

تحقیق ثانویه که به عنوان تحقیق روی میز نیز شناخته می شود، یک تکنیک تحقیقی است که شامل خلاصه، ترکیب و ترکیب تحقیقات موجود است. در تحقیق روی میز، شما از اطلاعاتی که تحقیقات اولیه تولید کرده است به عنوان منبع داده خود استفاده می کنید و سپس آن ها را تجزیه و تحلیل می کنید. این تکنیک یک رویکرد بررسی سیستماتیک است که در آن محقق بر داده‌های موجود تکیه می‌کند و نیازی به مشارکت در فرآیند جمع‌آوری داده‌ها نیست. با توجه به ویژگی‌های آن، تحقیقات روی میز به محققان این امکان را می‌دهد تا درک کنند که سایر افراد در این زمینه چه تلاش‌های تحقیقاتی انجام داده‌اند و از آن دانش در تحقیقات جدید خود استفاده کنند.

انواع تحقیق ثانویه- راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

تحقیقات ثانویه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما رایج ترین انواع آن عبارتند از:

. تحلیل آماری
. بررسی ادبی
. مطالعات موردی
. تحلیل محتوا
. تحلیل آماری

داده های زیادی به صورت آنلاین از منابع مختلف، اغلب به صورت مجموعه داده ها، در دسترس است. این مجموعه داده ها اغلب متن باز یا با هزینه کم قابل دانلود هستند و برای انجام تحلیل های آماری مانند آزمون فرضیه یا تحلیل رگرسیون ایده آل هستند.

منابع معتبر برای داده های موجود عبارتند از:

. دولت
. سازمان های دولتی
. سازمان های غیر دولتی
. مؤسسات آموزشی
. مشاغل یا مشاوره
. کتابخانه ها یا آرشیوها
. روزنامه ها، مجلات دانشگاهی یا مجلات

بررسی ادبی

مرور ادبیات، بررسی منابع علمی از قبل موجود در مورد موضوع شما است. این یک نمای کلی از دانش فعلی را ارائه می دهد و به شما امکان می دهد موضوعات، بحث ها و شکاف های مرتبط را در تحقیقاتی که تجزیه و تحلیل می کنید شناسایی کنید. بعداً می‌توانید این موارد را در کار خود اعمال کنید، یا از آنها به عنوان نقطه پرش برای انجام تحقیقات اولیه خود استفاده کنید.

ساختاری شبیه به یک مقاله دانشگاهی معمولی (با یک مقدمه، بدنه و نتیجه گیری واضح)، مرور ادبیات روشی عالی برای ارزیابی وضعیت فعلی تحقیق و نشان دادن دانش شما از بحث های علمی پیرامون موضوع شما است.

مطالعات موردی

مطالعه موردی مطالعه دقیق یک موضوع خاص است. معمولاً ماهیت کیفی دارد و می تواند بر یک فرد، گروه، مکان، رویداد، سازمان یا پدیده تمرکز کند. مطالعه موردی راهی عالی برای استفاده از تحقیقات موجود برای به دست آوردن دانش عینی، متنی و عمیق در مورد موضوع دنیای واقعی شماست.

اگر ترجیح می‌دهید جنبه‌های مختلف موضوع خود را با هم مقایسه کنید، می‌توانید فقط بر روی یک مورد پیچیده تمرکز کنید، یک موضوع را با جزئیات زیاد بررسی کنید، یا چندین مورد را بررسی کنید. مصاحبه‌های قبلی، مطالعات مشاهده‌ای، یا سایر منابع داده‌های اولیه، مطالعات موردی خوبی را ایجاد می‌کنند.

تحلیل محتوا

تحلیل محتوا یک روش تحقیقی است که با استفاده از متون موجود، الگوهای موجود در ارتباطات ضبط شده را بررسی می کند. این می تواند ماهیت کمی یا کیفی داشته باشد، بسته به اینکه شما الگوهای قابل شمارش یا قابل اندازه گیری یا الگوهای تفسیری تر را تحلیل کنید. تجزیه و تحلیل محتوا در مطالعات ارتباطی رایج است، اما همچنین به طور گسترده در تحلیل تاریخی، انسان شناسی و روانشناسی برای استنتاج کیفی معنایی بیشتر استفاده می شود.

روش تحقیق ثانویه با مثال- راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

تحقیقات ثانویه مقرون به صرفه است، یکی از دلایلی که انتخاب محبوب در بین بسیاری از کسب و کارها و سازمان ها است. هر سازمانی قادر به پرداخت مبلغ هنگفتی برای انجام تحقیقات و جمع آوری داده ها نیست. بنابراین، به درستی تحقیقات ثانویه نیز “تحقیق میز” نامیده می شود، زیرا داده ها را می توان از نشستن پشت میز بازیابی کرد.

روش‌ها و نمونه‌های رایج تحقیق ثانویه زیر استفاده می‌شوند:

1. داده های موجود در اینترنت

یکی از محبوب ترین راه ها برای جمع آوری داده های ثانویه اینترنت است. داده ها به راحتی در اینترنت در دسترس هستند و با کلیک یک دکمه قابل دانلود هستند.

این داده ها عملاً بدون هزینه هستند، یا ممکن است مجبور باشید مبلغ ناچیزی برای دانلود داده های موجود بپردازید. وب سایت ها دارای اطلاعات زیادی هستند که کسب و کارها یا سازمان ها می توانند مطابق با نیازهای تحقیقاتی خود از آنها استفاده کنند. با این حال، سازمان ها برای جمع آوری اطلاعات باید فقط وب سایت معتبر و قابل اعتماد را در نظر بگیرند.

2. ادارات دولتی و غیردولتی

داده‌های تحقیقات ثانویه را می‌توان از برخی سازمان‌های دولتی و غیردولتی نیز جمع‌آوری کرد. به عنوان مثال، دفتر چاپ دولت ایالات متحده، اداره سرشماری ایالات متحده، و مراکز توسعه کسب و کارهای کوچک داده های ارزشمند و مرتبطی دارند که کسب و کارها یا سازمان ها می توانند از آنها استفاده کنند.

برای دانلود یا استفاده از داده‌های موجود با این آژانس‌ها هزینه مشخصی وجود دارد. داده های به دست آمده از این آژانس ها معتبر و قابل اعتماد هستند.

3. کتابخانه های عمومی

کتابخانه های عمومی منبع خوب دیگری برای جستجوی داده های این تحقیق هستند. کتابخانه های عمومی نسخه هایی از تحقیقات مهمی دارند که قبلاً انجام شده است. آنها انباری از اطلاعات و اسناد مهم هستند که می توان اطلاعات را از آنها استخراج کرد.

خدمات ارائه شده در این کتابخانه های عمومی از کتابخانه ای به کتابخانه دیگر متفاوت است. اغلب، کتابخانه ها دارای مجموعه عظیمی از نشریات دولتی با آمار بازار، مجموعه بزرگی از فهرست های تجاری و خبرنامه هستند.

4. مؤسسات آموزشی

اهمیت جمع آوری داده ها از موسسات آموزشی برای تحقیقات ثانویه اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری در کالج ها و دانشگاه ها نسبت به سایر بخش های تجاری انجام می شود.

داده هایی که توسط دانشگاه ها جمع آوری می شود عمدتاً برای تحقیقات اولیه است. با این حال، کسب‌وکارها یا سازمان‌ها می‌توانند به مؤسسات آموزشی مراجعه کرده و از آنها اطلاعات درخواست کنند.

5. منابع اطلاعات تجاری

روزنامه‌های محلی، مجلات، مجلات، ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی منبع خوبی برای به دست آوردن داده‌ها برای تحقیقات ثانویه هستند. این منابع اطلاعات تجاری اطلاعات دست اولی در مورد تحولات اقتصادی، دستور کار سیاسی، تحقیقات بازار، تقسیم بندی جمعیتی و موضوعات مشابه دارند.

کسب‌وکارها یا سازمان‌ها می‌توانند برای به دست آوردن داده‌هایی که بیشترین ارتباط را با مطالعه آنها دارند، درخواست کنند. کسب‌وکارها نه تنها این فرصت را دارند که مشتریان احتمالی خود را شناسایی کنند، بلکه می‌توانند در مورد راه‌های تبلیغ محصولات یا خدمات خود از طریق این منابع نیز بدانند زیرا دسترسی گسترده‌تری دارند.

نمونه هایی از منابع تحقیق ثانویه- راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

انواع مختلفی از تحقیقات روی میز موجود است. بسیاری از اینها اسناد آنلاین یا آثار منتشر شده مانند کتاب هستند. برخی از رایج‌ترین نمونه‌های تحقیق روی میز عبارتند از:

. کتاب های درسی
. مقالات خبری
. مطالعات منتشر شده در دانشگاه
. دایره المعارف ها
. تحقیقات بازار منتشر کرد
. مجلات دانشگاهی
. تحقیقات جمعیت شناختی منتشر کرد
. سوابق دولتی

راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا
راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا – تزیسمی

روشهای رایج تحقیق ثانویه

راه‌های زیادی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید نتایج موجود تحقیقات اولیه را بیابید و تجزیه و تحلیل کنید، که سپس می‌توانید از آنها برای اهداف تحقیقاتی خود استفاده کنید. در اینجا برخی از محبوب ترین روش هایی که می توانید برای پروژه خود در نظر بگیرید آورده شده است:

داده های آنلاین

هنگام انجام تحقیقات ثانویه، ممکن است با جستجوی اطلاعات آنلاین شروع کنید. این یک روش بسیار محبوب و مقرون به صرفه است که به شما امکان دسترسی تقریباً فوری به هزاران نتیجه جستجو را می دهد. به لطف موتورهای جستجو و عملکردهای مدرن آنها، می توانید به راحتی جستجوهای خود را محدود کنید تا اطلاعات و داده های بسیار خاصی را از تحقیقات اولیه یا انتشارات موجود جستجو کنید. هنگامی که در حال انجام تحقیقات آنلاین هستید، به یاد داشته باشید که فقط از منابع معتبر و معتبر استفاده کنید.

سازمان های دولتی و غیر دولتی

معمولاً سازمان ها، اعم از دولتی و غیردولتی، برخی از مجموعه های خود را در دسترس عموم قرار می دهند. این شامل داده‌های جمعیتی اخیر است که در صورت آماده‌سازی استراتژی هدف‌گیری مصرف‌کننده، ممکن است از آن‌ها استفاده کنید. اگر شما یک محقق هستید یا می خواهید به داده های یک آژانس دسترسی داشته باشید، اغلب لازم است که یک نشریه یا تحقیق خاص را درخواست کنید. اگرچه ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما این داده ها به دلیل دقیق و خاص بودن می توانند بسیار ارزشمند باشند.

کتابخانه های عمومی

بسیاری از کتابخانه های عمومی دارای بخش هایی با تحقیقات علمی یا بازار منتشر شده هستند که می توانید از آنها برای پروژه خود استفاده کنید. کتابخانه ها همچنین منبع عالی برای فهرست های تجاری و نشریات دولتی هستند که می توانند برای متخصصان صنایع مختلف از جمله حقوقی، مالی یا بازاریابی مناسب باشند. اگر یک ضرب الاجل نزدیک دارید و می خواهید از این روش استفاده کنید، مطمئن شوید که برای دسترسی به این منابع، معمولاً داشتن یک کارت نام کتابخانه معتبر ضروری است. بسیاری از کتابخانه‌ها می‌توانند در محل برای شما یکی بسازند و برخی دیگر ممکن است چند روز طول بکشد تا درخواست شما را بررسی کنند.

مؤسسات آموزشی

از آنجایی که بخش قابل توجهی از آموزش بیشتر افراد شامل تحقیق می شود، مؤسسات آموزشی می توانند منبع عالی اطلاعات برای محققان میز باشند. در نظر گرفتن این روش می تواند به ویژه اگر در تلاش برای یافتن راه حلی برای یک مشکل بسیار خاص هستید، موثر باشد. در چنین شرایطی، می توانید به دنبال مؤسساتی باشید که برای آموزش افراد در آن موضوع شناخته شده باشند.

نحوه انجام تحقیقات ثانویه

دانستن نحوه انجام تحقیقات روی میز توانایی مفیدی است که به لطف آن می توانید به راحتی و در زمان کمتری راه حل هایی برای مسائل محل کار پیدا کنید. در اینجا مراحلی وجود دارد که این فرآیند معمولاً شامل می شود:

1. مشکل تحقیق خود را تعریف کنید

اولین قدمی که به شما امکان می دهد برای تحقیق خود آماده شوید این است که مشکل خود یا موضوع تحقیق خود را مشخص کنید. برای انجام آن، به مسئله ای که می خواهید حل کنید فکر کنید و اینکه چگونه یافتن یک راه حل خوب می تواند به شما کمک کند تا به نقطه عطف قابل توجهی در محل کار برسید. برای مثال، اگر در حال توسعه یک محصول جدید هستید، بهتر است بدانید کدام گروه‌های هدف احتمالاً به آن علاقه دارند.

اگر در حال انجام تحقیقات هستید زیرا یک مشکل در محل کار وجود دارد که می خواهید در آن شرکت کنید، مطمئن شوید که از مدیر یا کارفرمای خود بپرسید که انتظارات آنها از این فرآیند چیست. همچنین می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

. هدف از تحقیق من چیست؟
. از چه روش شناسی می خواهم استفاده کنم؟
. آیا انتظار دارم نتایجی ببینم؟
. آیا این تحقیق به داده های اخیر نیاز دارد؟

2. روش تحقیق خود را انتخاب کنید

در مرحله بعد، به این فکر کنید که کدام روش تحقیق می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز پروژه خود را در کمترین زمان پیدا کنید. برخی از محققان معیارهای خاصی را برای داده ها فهرست می کنند و روش های خود را از این طریق انتخاب می کنند. برای مثال، شما ممکن است فقط به نتایج موسسات، کشورها یا دانشمندان خاص نگاه کنید. این به شما امکان می‌دهد احتمال معتبر بودن اطلاعاتی که استفاده می‌کنید را افزایش دهید، زیرا اتکا به منابعی مانند وبلاگ‌های شخصی ممکن است ناکارآمد باشد.

در بیشتر موارد، و اگر زمان کافی وجود داشته باشد، معمولاً بهتر است از چندین روش تحقیق استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید داده های خود را برای دقت مقایسه کنید و همچنین ببینید که چگونه درک دنیای علمی یا تجاری از یک مفهوم منحصر به فرد در طول زمان تغییر کرده است. این امکان پذیر است زیرا مکان‌هایی مانند کتابخانه‌ها ممکن است داده‌های تاریخی زیادی داشته باشند و منابع آنلاین معمولاً سریع‌ترین در ارائه آخرین مطالعات و داده‌ها هستند.

3. داده ها را جمع آوری و مقایسه کنید

با استفاده از معیارهایی که تعیین کردید، شروع به جمع آوری اطلاعات کنید. هنگام آشنایی با اطلاعات منابع مختلف، به دنبال شباهت در آنها باشید. همچنین می توانید بخشی از فرآیند تحقیق خود را به مقایسه دقیق و مؤثر بودن هر مطالعه یا انتشار اختصاص دهید. انجام این کار به شما امکان می دهد فقط منابعی را انتخاب کنید که برای سؤال یا موضوع تحقیق منحصر به فرد شما مفیدترین باشند.

4. یافته های خود را تجزیه و تحلیل کنید

هنگامی که همه داده ها را مقایسه کردید، می توانید آنچه را که پیدا کرده اید تجزیه و تحلیل کنید. چندین راه وجود دارد که می توانید آن را انجام دهید، از جمله:

. شناخت روندها و الگوها برای پیش بینی تغییرات
. به دنبال موارد پرت در داده ها هستید که به شما کمک می کند برای نتایج غیرمنتظره آماده شوید
. مقایسه آن با تجربیات در محل کارتان
. شناسایی هر متغیری که ممکن است بر داده ها تأثیر بگذارد

با تجزیه و تحلیل یافته های خود، می توانید تعیین کنید که آیا اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید به شما در پاسخ به سوالتان کمک می کند یا خیر. اگر به داده‌های بیشتری نیاز دارید، می‌توانید به تحقیق خود ادامه دهید تا زمانی که پاسخی متناسب با پروژه خود پیدا کنید.

مزایای تحقیق ثانویه

تحقیق روی میز یکی از محبوب ترین رویکردهای تحقیقاتی هم برای دانشمندان پژوهشگر و هم برای افرادی است که برای انجام تحقیقات در زمینه های دیگر انتخاب می کنند. مهمترین مزایای این روش عبارتند از:

. دسترسی بسیار بالا: یکی از بزرگترین مزیت های تحقیق روی میز این است که می توانید از هر مکانی به بسیاری از منابع آن فقط در چند ثانیه دسترسی داشته باشید. بسیاری از این منابع نیز در دسترس عموم قرار دارند، که این سبک تحقیق را برای افرادی از همه صنایع، نه تنها دانشمندان پژوهشی که به منابع داده های تخصصی دسترسی دارند، عالی می کند.
. مقرون به صرفه: تحقیق روی میز روشی بسیار مقرون به صرفه است زیرا به ندرت نیاز به صرف هزینه زیادی برای دسترسی به اطلاعات دارد. این امر آن را به یک راه حل عالی برای محققان فردی یا تیم هایی با بودجه های کم تبدیل می کند.
. مقایسه آسان: از آنجایی که تحقیق روی میز انواع روش ها و منابع تحقیق را به شما ارائه می دهد، می توانید به راحتی آنها را با هم مقایسه کنید. با این نوع تحقیقات، مقایسه نتایج با روندهای اخیر یا آتی بازار، اقتصادی و تجاری نیز آسان تر است.

معایب تحقیق ثانویه

اگرچه تحقیقات روی میز بسیار محبوب است، اما محدودیت های منحصر به فرد خود را دارد. آنها عبارتند از:

. داده های قدیمی: تحقیقات اولیه، که تحقیقات میزی از آن به عنوان منبع اطلاعات خود استفاده می کند، اغلب اطلاعات قدیمی و قدیمی را نشان می دهد. اگر هدف شما یافتن جدیدترین داده ها برای تجزیه و تحلیل آن در برابر روندها باشد، این می تواند تحقیقات ثانویه را برای شما بی اثر کند.
. اعتبار منابع: از آنجایی که تحقیقات ثانویه به شما امکان دسترسی تقریباً نامحدود به نتایج را می دهد، تعیین اینکه کدام منابع قابل اعتماد و معتبر هستند می تواند چالش برانگیز باشد. گذراندن دوره آموزشی که به شما می آموزد که متوجه شوید که می تواند مفید باشد.
. وابسته به تحقیقات اولیه: اغلب، تحقیقات ثانویه به شدت به کیفیت تحقیقات اولیه وابسته است. برای اطمینان از دریافت مؤثرترین نتیجه، لازم است دوبار بررسی کنید که منابع اولیه شما چقدر جامع هستند.

زمان استفاده از تحقیقات ثانویه

تحقیق ثانویه یک روش تحقیق بسیار رایج است که به جای جمع آوری داده های اولیه خود استفاده می شود. اگر قصد دارید تحقیقات اولیه را بعداً انجام دهید، اغلب در طرح های تحقیقاتی یا به عنوان راهی برای شروع فرآیند تحقیق شما استفاده می شود.

از آنجایی که دسترسی به آن اغلب ارزان یا رایگان است، تحقیقات ثانویه روشی کم خطر برای تعیین اینکه آیا تحقیقات اولیه بیشتری مورد نیاز است یا خیر است، زیرا شکاف‌های موجود در تحقیقات ثانویه نشانه‌ای قوی برای ضرورت تحقیقات اولیه هستند. به همین دلیل، در حالی که تحقیقات ثانویه از نظر تئوری می تواند ماهیت اکتشافی یا توضیحی داشته باشد، معمولاً توضیحی است: با هدف توضیح علل و پیامدهای یک مشکل کاملاً تعریف شده.

1 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا»

  1. بازتاب: تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها - تزیسمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *