دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود

دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود

دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود ، به عرق سردی که روی پیشانی شما جاری می‌شود یا پروانه‌هایی در شکم‌تان می‌آیند اهمیتی ندهید – همانطور که اکثر دانش‌آموزان می‌گویند همه آنها طبیعی هستند. شما زمان ساعت مچی خود را بررسی می کنید، لباس رسمی خود را با دستان عرق کرده خود اتو می کنید و تمام تلاش خود را می کنید که در چند دقیقه آخر قبل از اینکه با پانل روبرو شوید لذت ببرید.

تا به حال، کاملاً مطمئن هستید که می‌توانید به تمام سؤالاتی که آنها به شما می‌پرسند پاسخ دهید – به جز اینکه ناگهان دچار یک انسداد ذهنی شده‌اید، زیرا اعصاب شما آرام نمی‌گیرد. شما شروع به بی قراری می کنید، کف دستتان را روی صورتتان قرار می دهید و تمام تلاشتان را می کنید که خراب نشوید. ما می دانیم که این بسیار وحشیانه است، اما اگر برای دفاع از پایان نامه خود آماده نباشید، ممکن است این سناریوی ناخوشایندی باشد.

ارائه یک بیانیه خوب و ارائه توجیهات خود بر روی کاغذ، برنده نیمی از نبرد در طول فصل پایان نامه است. دفاع موفق از کار خود موضوع دیگری است. چه در کالج باشید و چه در مقطع کارشناسی ارشد و دفاع از پایان نامه شما به سرعت در حال نزدیک شدن است، این ده نکته مفید شما را برای رویارویی با پانل آماده و با اعتماد به نفس می کند و به شما کمک می کند تا در موضوع موضوعی خود فصیح شوید.

دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود
دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در انجام پایان‌نامه دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر انجام پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

10 روش برتر برای دفاع موفقیت آمیز از پایان نامه خود

1. مخاطب خود را بشناسید

این اولین قانون سخنرانی در جمع است و اگر از آن پیروی کنید، برای شما مفید خواهد بود. در مورد آن فکر کنید؛ مخاطب شما هر کلمه ای را که می گویید می شنود و پردازش می کند و به شما بازخورد می دهد که آیا شما را درک کرده اند یا نه.

با توجه به اینکه با رهبران محترم آکادمی صحبت می کنید، ممکن است بخواهید نحوه ساختار ارائه های خود را مرور کنید، نگاهی دوباره به اسلایدهای خود بیندازید و مواردی را که مربوط به پنل نیست حذف کنید. بدانید که آنها چه کسانی هستند و چه تخصص هایی در مورد موضوعی که در مورد آن صحبت خواهید کرد، دارند.

به یاد داشته باشید که مخاطبان شما همیشه انتظار دارند چیز جدیدی از شما بیاموزند و این می تواند به نفع شما باشد تا زمانی که بتوانید آنچه را که می گویید توجیه کنید و بتوانید به طور غیرمجاز وقتی در مورد جزئیات سؤال می شود پاسخ دهید.

2. خود را فردی معتبر معرفی کنید

این بدان معنا نیست که باید اسلایدهایی ارائه دهید تا خود را مانند قلم ضرب المثل بفروشید. با ارائه یک نمای کلی از تحقیق خود، اهمیت آن و اینکه چرا باید به شما گوش دهند، این تصور را به هیئت مدیره بدهید که در موضوع خود استاد هستید.

اطمینان حاصل کنید که برای ادعاها و نتیجه گیری های خود مبانی واقعی دارید زیرا اینها پایه های اصلی یک دفاع قوی هستند. وقتی گرفتار یک نظریه بی نتیجه می شوید، بپذیرید که هنوز آن را واجد شرایط نکرده اید. نتیجه گیری های خود را تا حد غیر ضروری ممکن است بیشتر گیج کنید و شانس شما برای دفاع خوب را به خطر بیندازد.

3. ارائه خود را ارزشمند کنید

اکثر اعضای یک پانل پایان نامه نیز ممکن است از گوش دادن به تعدادی از دانشجویانی که تمام روز از پایان نامه خود دفاع می کنند خسته شوند. این همه جدا از استرس های حرفه ای مربوطه است. ارائه داستانی جذاب به آنها ممکن است به آنها آرامش دهد. سعی کنید گزارش های مرتبطی را تزریق کنید که به شما در اثبات نکات خود در طول دفاع کمک کند. به آنها توضیح دهید که چگونه به شواهد خود رسیدید، چگونه آزمایشات خود را انجام دادید، و همچنین تلاش ها و گام هایی که برای نتیجه گیری برداشته اید. اگر منسجم باقی بمانید، خود را مخاطب توجهی خواهید یافت.

4. مشتاق جزئیات باشید

به خاطر داشته باشید که هر جزییات، حتی موارد کوچک، مهم هستند. شما نمی خواهید که مخاطبان شما علاقه خود را به پیشنهادات شما از دست بدهند، زیرا یک برچسب در ارائه شما وجود ندارد یا اگر نمودارهای شما نادرست ارائه شود. این در واقع می تواند برای آنها آزاردهنده باشد. در صورت لزوم دو یا سه بار وسایل کمک بصری خود را مرور کنید، به خصوص اگر داده های بصری زیادی ارائه می دهید.

5. به انتقال های خود توجه کنید

شفاف نگه داشتن ارائه شما به همان اندازه مهم است که علاقه مخاطبان خود را حفظ کنید. قبل از دفاع، بررسی کنید که آیا اسلایدهای ارائه شما همه چیزهایی را که می‌خواهید به تفکیک بخش‌ها ارائه کنید پوشش می‌دهد یا خیر، و توجه داشته باشید که چگونه از یکی به دیگری می‌روید. ثابت بودن و بیان اینکه چگونه بیانیه پایان نامه خود را تا “برداشت” خود بیان کرده اید، همیشه عامل مهمی در طول دفاع از پایان نامه شما خواهد بود.

6. تمرین کنید

به وسایل کمک بصری و ارائه های رنگارنگ پاورپوینت برای هیجان مخاطبان خود اعتماد نکنید. آنچه آنها از دفاع شما انتظار دارند ارائه قابل فهم استدلال ها و یافته ها است، بنابراین مطمئن شوید که قبل از روز D چند بار تمرین کنید.

از خواندن اشاره گرهای خود از اسلایدهایی که ارائه می کنید خودداری کنید. این یک نه در حوزه ارائه های رسمی است. این اسلایدها صرفاً به‌عنوان مکمل‌هایی هستند که برای تأکید بیشتر بر جزئیات کلیدی یا ارائه نمودارها و نمودارهایی استفاده می‌کنید که توضیح شفاهی آن‌ها بسیار دشوار است. تمرین کامل می‌کند و بخشی از تمرین این است که چیزهای خود را از روی قلب بدانید.

7. بازخورد جمع آوری کنید

همچنین ممکن است بخواهید دفاع خود را با دانش آموزان همکارتان به عنوان مخاطبان خود تمرین کنید. به این ترتیب می توانید بازخورد سازنده جمع آوری کنید و کار خود را قبل از دفاع اصلاح کنید. با این تمرین زودتر شروع کنید و آن را تا جایی که می توانید با مخاطبان مختلف انجام دهید تا زمانی که آنچه را که می خواهید بگویید کامل کنید یا آنچه را که باید روی آن کار کنید کشف کنید. اگر زمان بیشتری برای آماده سازی اختصاص دهید، شانس بیشتری برای دفاع از پایان نامه خود خواهید داشت.

8. تجهیزات خود را بررسی کنید

این یکی بسیار اساسی است اما به همان اندازه مهم است. برخی از دانش آموزان ناآماده که قبل از دفاع، تجهیزات مدرسه یا تجهیزات شخصی خود را آزمایش نمی کنند، ممکن است دچار نقص فنی و استرس های غیر ضروری شوند. یک دقیقه برای بررسی پروژکتورها، لپ تاپ، صدا و سایر تجهیزات فنی که برای ارائه یک ارائه واضح و روان نیاز دارید، وقت بگذارید. بعدا از خودت تشکر میکنی

9. به محل خود بچسبید

دانش خود را در آغوش بگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید. در مورد اینکه سگ‌ها چگونه می‌توانند بوی ترس را حس کنند، استادان یا کارشناسان موضوعی شما می‌توانند وقتی احساس می‌کنند که شما فقط در حال غوطه‌ور شدن هستید با شما تماس بگیرند. تا زمانی که اظهارات خود را با نتیجه گیری های خود هماهنگ نگه دارید و مطمئن شوید که مقاله شما محکم و بدون حفره است، خوب خواهید بود.

10. متواضع بمان

اعتماد به نفس داشته باشید اما فروتن باشید. بزرگان دانشگاهی معمولاً در برابر دانش‌آموزان مغرور که هوای تسلط بر آنها می‌دهند، اخم می‌کنند. هر زمان که در سالن های آکادمی هستید، احترام همیشه یک زینت مناسب است، پس آن را رعایت کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *