دفاع از پایان نامه چیست؟

دفاع از پایان نامه چیست؟

دفاع از پایان نامه چیست؟ ، اگر در حال تحقیق در مورد مدرک کارشناسی ارشد هستید، احتمالاً با عبارت “دفاع از پایان نامه” در میان لیست شرایط لازم برای دریافت مدرک پیشرفته روبرو خواهید شد. این الزام رسمی معمولاً در پایان دوره تحصیلات تکمیلی می آید. به عنوان دانشجویی که به دنبال مدرک کارشناسی ارشد هستید، پایان نامه شما تجربه تحصیلی شما را در دانشگاه تعریف می کند.

هنگامی که تمام دوره های لازم را تکمیل کردید و هر دوره کارآموزی یا تجربیات عملی را به پایان رساندید، باید با کمیته ای برای دفاع از کار خود ملاقات کنید. جزئیات دفاع بسته به کالج متفاوت است، اما برخی از موارد کلی وجود دارد که باید هنگام شروع فرآیند فارغ التحصیلی در نظر داشته باشید.

دفاع از پایان نامه چیست؟
دفاع از پایان نامه چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- دفاع از پایان نامه چیست؟

در اکثر مدارس، پایان نامه نشان دهنده درک جمعی دانش آموز از برنامه و رشته خود است. به عنوان مثال، دانشجویانی که در زبان انگلیسی تحصیل می کنند، معمولاً هنگام نوشتن مقاله پایان نامه، زبان، موضوعات ادبی، آثار یک نویسنده خاص یا موضوعی مشابه را بررسی می کنند.

دانشگاه‌ها اغلب از پایان نامه‌ها می‌خواهند که شامل یک دفترچه، که هدف مقاله را مشخص می‌کند، و یک مقاله کامل درباره یک موضوع خاص باشد. در علوم طبیعی، پایان‌نامه‌ها ممکن است آزمایش‌ها یا موقعیت‌های فرضی را پوشش دهند که در آن دانش‌آموز در مورد عناصر خاصی از رشته خود تحقیق می‌کند.

پروژه‌های پایان‌نامه نیازمند توجه کامل هستند و بسیاری از مدارس نیاز دارند که دانش‌آموزان یک ترم کامل را به تکمیل تحقیق و مقاله حاصل اختصاص دهند. دانشجویان با یک کمیته یا مشاور دانشکده به صورت نزدیک کار می کنند تا مطمئن شوند که تحقیقات طبق برنامه باقی می ماند. بسته به سطح مدرک، مقاله پایان نامه می تواند بسیار پیچیده باشد.

فرآیند دفاع

پس از اتمام پایان نامه، می توانید در جلسه دفاع از پایان نامه شرکت کنید. این معمولا شامل شما و دو یا چند استاد است که در برنامه شما کار می کنند. همچنین ممکن است شامل افراد حرفه ای از سایر کالج های مجاور یا کسانی باشد که در حال حاضر در این زمینه کار می کنند.

آنها به تحقیقات شما نگاه می کنند و یک سری سوالات در مورد مقاله یا پروژه شما می پرسند. شما باید به طور کامل به این سوالات پاسخ دهید و آنچه را که در حین تکمیل کار خود آموخته اید نشان دهید. اکثر مدارس نیاز دارند که دفاع از پایان نامه خود را قبل از خروج با مدرک خود به پایان برسانید.

دفاع از کار

هنگامی که دانشجویان پایان نامه های خود را به کمیته پایان نامه ارسال می کنند، تاریخی برای دفاع از کار خود تعیین می شود. در این مورد، «دفاع» به این معنا نیست که دانش آموز باید به شدت در مورد کار خود بحث کند.

در عوض، دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی بتوانند سؤالات خود را مطرح کنند و مطمئن شوند که دانشجویان واقعاً رشته و حوزه تمرکز خود را درک می کنند. دفاع از پایان نامه تا حد زیادی به عنوان رسمی عمل می کند زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است.

در حین دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سؤالاتی می پرسند. سوالات معمولاً باز هستند و نیاز دارند که دانش آموز به طور انتقادی در مورد کار خود فکر کند. یک دفاع ممکن است تنها 20 دقیقه طول بکشد، یا بسته به هدف کمیته و الزامات برنامه ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

آمادگی برای دفاع از پایان نامه شما

دانش آموزان ماه ها فرصت دارند تا برای دفاع آماده شوند. مدارس از داوطلبان فارغ التحصیل می خواهند که در هنگام حضور در جلسه دفاع تا حد امکان آماده باشند، به این معنی که نه تاریخ و نه کمیته دانشکده برای دانش آموز غافلگیر کننده نخواهد بود.

مهم است که به خاطر داشته باشید که اگر با نگرش و آمادگی مناسب وارد دفاع شوید، شکست تقریبا غیرممکن است. کمیته می خواهد ببیند که شما چقدر موضوع و تحقیق خود را می دانید. ممکن است وقتی با سؤالات ناشناخته ای روبرو می شوید، اعصاب شما را تحت تأثیر قرار دهد، اما مانند مصاحبه شغلی، تمرین زودتر از موعد به دفاع موفق منجر می شود.

مواجهه با دفاع می تواند استرس زا باشد، اما به آن به عنوان فرصتی برای به اشتراک گذاشتن آنچه آموخته اید فکر کنید. به یاد داشته باشید که وقتی از کار خود دفاع می کنید، در مورد نکات بحث نمی کنید. در عوض، دفاع از پایان نامه مناسب به شما و مشاوران دانشکده این فرصت را می دهد که درباره موضوع و تحقیق خود با جزئیات بیشتری بحث کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *